Az AMD (NASDAQ: AMD) bejelentette, hogy „together we advance gaming” / „Együtt fejlesztjük a játékot” címmel livestream eseményen mutatja be az AMD Radeon™ grafikus rendszerek következő generációját. Az AMD vezetői részletesen ismertetik az új, nagy teljesítményű és energiatakarékos AMD RDNA™ 3 architektúrát, amely új szintű teljesítményt, hatékonyságot és funkcionalitást biztosít a játékosok és tartalomkészítők számára. Élő videó:
Az AMD (NASDAQ: AMD) bejelentette, hogy „together we advance gaming” / „Együtt fejlesztjük a játékot” címmel livestream eseményen mutatja be az AMD Radeon™ grafikus rendszerek következő generációját. Az AMD vezetői részletesen ismertetik az új, nagy teljesítményű és energiatakarékos AMD RDNA™ 3 architektúrát, amely új szintű teljesítményt, hatékonyságot és funkcionalitást biztosít a játékosok és tartalomkészítők számára.
A technikában jártas Windows-felhasználók talán használták már a CPU-Z-t. Ez egy kiváló segédprogram átfogó rendszerinformációk gyűjtésére, amelyek nem állnak rendelkezésre a Windows készletalkalmazásain keresztül.
A CPU-Z nem érhető el Linuxon.
Ne csüggedjen! Többféle módon és eszközzel is részletes hardverinformációkhoz juthat Linuxon.
Sőt, ha a CPU-Z-hez hasonlót szeretne Linuxon, akkor szerencséje van. Egy X0rg nevű fejlesztő a GitHubon létrehozott egy CPU-Z klónt CPU-X for Linux néven.
A felület nem biztos, hogy bitre pontos másolata a CPU-Z-nek, de nagyon ismerősnek fogja találni.
Hogy tetszik a CPU-X? Vagy inkább más eszközt használsz? Például az inxi vagy a hardinfo a kedvenc?
Kezdetben a Linux-on futó grafikai programok képkocka-sebessége sajnálatosan alacsony volt, a más rendszereken futó azonos alkalmazásokkal összevetve. Az utóbbi évek gyártói és Valve, illetve RedHat mérnökeinek kitartó és áldozatos munkájának köszönhetően a Linux-on futó játétkok képkocka-sebessége drasztikusan megemelkedett. Egyre jobb illesztőprogramok, egyre jobb hibakeresési eszközök, mind a program futását tekintve, mind a GPU-ban végzett feladatok optimális irányba mozdultak el. Ennek megfelelően ma már sokkal jobb játszani Linux-on, mint eddig bármikor. Mindezek lehetőséget adtak a Valve számára is, hogy másodjára – ismét – megpróbáljanak bekerülni a konzolos üzletbe egy dedikált eszközzel – a Steam Deck-kel. Úgy tűnik ez a második próbálkozás már sikeresnek tekinthető, hiszen a Steam Deck elég jól fogy és a vásárlói fogadtatása is nagyon pozitív.
A további fejlődés azonban nem várt helyről, a Zink Mesa illesztőprogram felől érkezett. A Zink, amely a OpenGL programok futtatását teszi lehetővé Vulkan-on, fejlesztésével kapcsolatban készítette Mike Blumenkrantz a vkoverhead programot. A vkoverhead egy eszköz a Vulkan-illesztőprogramok CPU-overheadjének kiértékelésére. Mike úgy találta, hogy a RADV meghajtó lassabb volt, mint az AMDGPU-PRO meghajtó a nagyon egyszerű rajzolási tesztnél. A legalapvetőbb Vulkan-teszt esetében a RADV csak körülbelül 28,3 millió rajzolást ért el másodpercenként, míg az AMDGPU-PRO körülbelül 32,8 millió rajzolást másodpercenként.
Nos, a RADV végrehajtásának profilozásával erre a nagyon egyszerű Vulkan-tesztre, és a szűk keresztmetszetek megtalálásával, amikkel foglalkozni kellett, mire befejezte kis kalandját, már 44 millió rajzolást ért el másodpercenként a RADV illesztőprogrammal. Ez 55%-os növekedést jelent a RADV rajzolási teljesítményében a mainline Mesa jelenlegi RADV kódjához képest, és körülbelül 30%-os előny az AMDGPU-PRO AMD saját Vulkan meghajtójához képest.
Az AMD Linux grafikus vezérlő mérnökei már dolgoztak az új grafikus processzorok támogatásán. A fejlesztések a javítások a közzététel legkorábbi szakaszában vannak. A illesztőprogram kezelésének változása miatt azonban ezúttal élesen eltér a kialakítás, ahol korábban valami szín és hal név alatt voltak elérhetőek a javítások, hogy elrejtsék az új hardverekkel kapcsolatos munkájukat.
A hardveresen támogatott videólejátszás bekapcsolásával a videólejátszástól tehermentesíteni lehet a CPU-t, mert a dekódolási munkát a GPU végzi. Ezzel a videólejátszás folyamatosabb lehet és kevesebb energiát is fogyaszt. A számítógépben lévő grafikus kártyától függően, az alábbi lehetőségek adottak:
Az AMD kiadott egy videót, amelyben Robert Hallock, a cég technikai marketing igazgatója, és John Taylor, a marketing vezetőjük szerepel, hogy új információkkal ünnepeljék a Ryzen 5 éves évfordulóját. A videó nagy része egy laza beszélgetés a Ryzen első bevezetéséről, de bepillantást nyerünk abba is, hogy mi várható a közeljövőben.
Wi-Fi Dual Station lett a neve annak a technológiának, amely a késleltetésre érzékeny játékoknál segít a vezeték nélküli kapcsolatok esetében. Ebben a tekintetben továbbra is a vezetékes kapcsolat marad a csúcs, de meddig? Valószínűleg örökké, de a különbségek idővel egyre kisebbek lesznek.
A Linux Mint 18-as verziójában megszűnt a régebbi Radeon videókártyák AMD által fejlesztett fglrx tulajdonosi illesztőprogramok támogatása. Az AMD döntése nyomán a cég már csak az újabb videokártyák támogatására koncentrál, amelyeket az újabb amdgpu és a régebbi radeon illesztőprogramokkal támogat. Az amdgpu hibrid eszköz-illesztőprogram alapvetően szabad szoftver, de az AMD biztosít további komponenseket is. Az újabb kártyákhoz elérhetők az AMD-PRO illesztőprogram is, amely nem szabad összetevőket is tartalmaz, esetenként nagyobb teljesítményt, Vulcan és OpenCL API támogatást biztosít.
Mielőtt nekilátnánk a híreknek, szeretnénk köszönetet mondani szponzorainknak, partnereinknek és adományozóinknak!
Nagyon köszönjük hozzájárulásukat és támogatásukat! Köszönet illeti mindazokat az embereket is, akik ötleteikkel, támogatásukkal vagy más módon segítenek minket és mindazoknak, akik mellékprojektekkel, más felhasználók megsegítésére fordított idővel segítik közösségünket.
Linux Mint 20.2 „Uma”
A hónap legnagyobb híre a Linux Mint 20.2 „Uma” közelgő kiadása. Reméljük, hogy június közepéig elkészül a BETA verzió.
Az AMD bejelntette a Computex-en legújabb processzorai és grafikus chipjei legújabb verzióját. A 7nm-es techonlógiával készülő chipletek már az új, CPU-k esetén - a ZEN 2 architektúrára épülnek, míg a Radeon RX 5000 sorozatú chippek pedig a GCN-t (Graphic Core Next) leváltó RDNA-ra.
(Frissítve) A Spectre nevű sérülékenység két hibája többé-kevésbé minden modern processzort, a Meltdown pedig az Intel elmúlt 10 évben megjelent valamennyi processzoraát és néhány erősebb ARM processzort érint – lehetővé téve adatszivárgást. Az Intel Management Engine sebezhetőségei pedig távoltól teszik elérhetővé a gépet. Mindegyik hibára született már hibajavítás, ezek telepítése elengedhetetlen lesz a jövőben a számítógépek biztonságos üzemeletetéséhez. Az első javítások még januárban jelentek meg, de az Intel mikrokód frissítés és a Windows frissítés is olyan hibákat okozott, mely után a gyártók újabb javításokat adtak ki.
Megérkezett a Mesa23.1.1 a nyílt forráskódú grafikus vezérlők gyűjteményének legújabb második negyedéves továbbfejlesztett kiadása. A Mesa 23.1.1 mint a 2023-es év második, új képességeket is hozó frissítés első javító frissítése:
Megérkezett a Mesa23.1 a nyílt forráskódú grafikus vezérlők gyűjteményének legújabb második negyedéves továbbfejlesztett kiadása. A Mesa 23.1 mint a 2023-es év második, új képességeket is hozó frissítés számos izgalmas fejlesztést és új funkciót hozott: