AMD

kami911 képe

Jogi ketrecbe zárta a HDMI Fórum a nyílt megoldásokat

A színfalak mögött ismét összecsapott a zárt, tulajdonosi világ a nyílt forráskódú megoldásokkal. A cikk rávilágít arra, hogy a HDMI Fórum döntése, miszerint zárttá tette a HDMI specifikációt, jelentős akadályt gördít az open-source GPU illesztőprogramok fejlesztése elé. Ez a zárt specifikáció ellehetetleníti az open-source megoldásokban a fejlett HDMI 2.1+ funkciók támogatását, integrálását. Ennek következtében az open-source fejlesztők számára nem áll rendelkezésre megfelelő információ, vagy jogilag kerülnek blokkolásra a HDMI funkciók implementálásához, ami veszélyezteti azok elérhetőségét az open-source környezetben. Az AMD és az X.Org Alapítvány erőfeszítései sem hoztak eredményt, így az open-source rendszerekben a DisplayPort válik a preferált megoldássá.

kami911 képe

CacheWarp: Új sérülékenység az AMD CPU-kban

Manapság nem csak az Intel-nek kell biztonsági szivárgást betömnie. A CacheWarp egy az AMD Epyc első, második és harmadik generációs processzorokban felfedezett biztonsági rés, amely ehetővé teszi a támadók számára, hogy eltérítsék a vezérlést, betörjenek a titkosított VM-ekbe, és jogosultságnövelést hajtsanak végre a VM-en belül. Ez a most fellelt szoftveres hiba az AMD SEV-ES és SEV-SNP alrendszerek ellen irányuló sikeres támadás.

kami911 képe

A CPU-X a CPU-Z alternatívája Linux-on

A technikában jártas Windows-felhasználók talán használták már a CPU-Z-t. Ez egy kiváló segédprogram átfogó rendszerinformációk gyűjtésére, amelyek nem állnak rendelkezésre a Windows készletalkalmazásain keresztül.

A CPU-Z nem érhető el Linuxon.

Ne csüggedjen! Többféle módon és eszközzel is részletes hardverinformációkhoz juthat Linuxon.

Sőt, ha a CPU-Z-hez hasonlót szeretne Linuxon, akkor szerencséje van. Egy X0rg nevű fejlesztő a GitHubon létrehozott egy CPU-Z klónt CPU-X for Linux néven.

A felület nem biztos, hogy bitre pontos másolata a CPU-Z-nek, de nagyon ismerősnek fogja találni.

Hogy tetszik a CPU-X? Vagy inkább más eszközt használsz? Például az inxi vagy a hardinfo a kedvenc?

kami911 képe

Ami megtörte a ZEN nyugalmát

Tavis Ormandy beszámolt az első nagy eredményükről az új CPU kutatási projektükkel kapcsolatban. Egy felszabadítás utáni használat (use-after-free) hibára bukkatak az AMD ZEN2 processzoraiban. Ez a kifejezés olyan programozási hiba típusra utal, amikor egy program egy már felszabadított memóriaterületre hivatkozik, ami súlyos biztonsági problémákat okozhat. Az AMD frissített mikrokódot adott ki az érintett ZEN2 alapú rendszerekhez a Zenbleed-nek nevezett sebezhetőséghez.

kami911 képe

Vennéd?

Az AMD (NASDAQ: AMD) bejelentette, hogy „together we advance gaming” / „Együtt fejlesztjük a játékot” címmel livestream eseményen mutatja be az AMD Radeon™ grafikus rendszerek következő generációját. Az AMD vezetői részletesen ismertetik az új, nagy teljesítményű és energiatakarékos AMD RDNA™ 3 architektúrát, amely új szintű teljesítményt, hatékonyságot és funkcionalitást biztosít a játékosok és tartalomkészítők számára. Élő videó:

kami911 képe

November 3-án műsoron az RDNA3

Az AMD (NASDAQ: AMD) bejelentette, hogy „together we advance gaming” / „Együtt fejlesztjük a játékot” címmel livestream eseményen mutatja be az AMD Radeon™ grafikus rendszerek következő generációját. Az AMD vezetői részletesen ismertetik az új, nagy teljesítményű és energiatakarékos AMD RDNA™ 3 architektúrát, amely új szintű teljesítményt, hatékonyságot és funkcionalitást biztosít a játékosok és tartalomkészítők számára.

kami911 képe

A CPU-X a CPU-Z alternatívája Linux-on

A technikában jártas Windows-felhasználók talán használták már a CPU-Z-t. Ez egy kiváló segédprogram átfogó rendszerinformációk gyűjtésére, amelyek nem állnak rendelkezésre a Windows készletalkalmazásain keresztül.

A CPU-Z nem érhető el Linuxon.

Ne csüggedjen! Többféle módon és eszközzel is részletes hardverinformációkhoz juthat Linuxon.

Sőt, ha a CPU-Z-hez hasonlót szeretne Linuxon, akkor szerencséje van. Egy X0rg nevű fejlesztő a GitHubon létrehozott egy CPU-Z klónt CPU-X for Linux néven.

A felület nem biztos, hogy bitre pontos másolata a CPU-Z-nek, de nagyon ismerősnek fogja találni.

Hogy tetszik a CPU-X? Vagy inkább más eszközt használsz? Például az inxi vagy a hardinfo a kedvenc?

kami911 képe

Lenyűgöző sebességnövekedés lesz az AMD és Intel Vulkan illesztőprogramokban

Kezdetben a Linux-on futó grafikai programok képkocka-sebessége sajnálatosan alacsony volt, a más rendszereken futó azonos alkalmazásokkal összevetve. Az utóbbi évek gyártói és Valve, illetve RedHat mérnökeinek kitartó és áldozatos munkájának köszönhetően a Linux-on futó játétkok képkocka-sebessége drasztikusan megemelkedett. Egyre jobb illesztőprogramok, egyre jobb hibakeresési eszközök, mind a program futását tekintve, mind a GPU-ban végzett feladatok optimális irányba mozdultak el. Ennek megfelelően ma már sokkal jobb játszani Linux-on, mint eddig bármikor. Mindezek lehetőséget adtak a Valve számára is, hogy másodjára – ismét – megpróbáljanak bekerülni a konzolos üzletbe egy dedikált eszközzel – a Steam Deck-kel. Úgy tűnik ez a második próbálkozás már sikeresnek tekinthető, hiszen a Steam Deck elég jól fogy és a vásárlói fogadtatása is nagyon pozitív.

A további fejlődés azonban nem várt helyről, a Zink Mesa illesztőprogram felől érkezett. A Zink, amely a OpenGL programok futtatását teszi lehetővé Vulkan-on, fejlesztésével kapcsolatban készítette Mike Blumenkrantz a vkoverhead programot. A vkoverhead egy eszköz a Vulkan-illesztőprogramok CPU-overheadjének kiértékelésére. Mike úgy találta, hogy a RADV meghajtó lassabb volt, mint az AMDGPU-PRO meghajtó a nagyon egyszerű rajzolási tesztnél. A legalapvetőbb Vulkan-teszt esetében a RADV csak körülbelül 28,3 millió rajzolást ért el másodpercenként, míg az AMDGPU-PRO körülbelül 32,8 millió rajzolást másodpercenként.

Nos, a RADV végrehajtásának profilozásával erre a nagyon egyszerű Vulkan-tesztre, és a szűk keresztmetszetek megtalálásával, amikkel foglalkozni kellett, mire befejezte kis kalandját, már 44 millió rajzolást ért el másodpercenként a RADV illesztőprogrammal. Ez 55%-os növekedést jelent a RADV rajzolási teljesítményében a mainline Mesa jelenlegi RADV kódjához képest, és körülbelül 30%-os előny az AMDGPU-PRO AMD saját Vulkan meghajtójához képest.

Ezek után figyelmét az Intel ANV illesztőprogramja felé fordította, ahol hasonló fejlesztéseket eszközöl. Ennek eredménye hozzávetőlegesen 60 százalékos javulás ebben az illesztőprogramban.

kami911 képe

Az AMD GPU-k illesztőprogram változásai

Az AMD Linux grafikus vezérlő mérnökei már dolgoztak az új grafikus processzorok támogatásán. A fejlesztések a javítások a közzététel legkorábbi szakaszában vannak. A illesztőprogram kezelésének változása miatt azonban ezúttal élesen eltér a kialakítás, ahol korábban valami szín és hal név alatt voltak elérhetőek a javítások, hogy elrejtsék az új hardverekkel kapcsolatos munkájukat.

kami911 képe

Hardveresen gyorsított videólejátszás bekapcsolása a Firefox böngészőben

A hardveresen támogatott videólejátszás bekapcsolásával a videólejátszástól tehermentesíteni lehet a CPU-t, mert a dekódolási munkát a GPU végzi. Ezzel a videólejátszás folyamatosabb lehet és kevesebb energiát is fogyaszt. A számítógépben lévő grafikus kártyától függően, az alábbi lehetőségek adottak:

kami911 képe

Öt éves az AMD Ryzen processzor technológiája

Az AMD kiadott egy videót, amelyben Robert Hallock, a cég technikai marketing igazgatója, és John Taylor, a marketing vezetőjük szerepel, hogy új információkkal ünnepeljék a Ryzen 5 éves évfordulóját. A videó nagy része egy laza beszélgetés a Ryzen első bevezetéséről, de bepillantást nyerünk abba is, hogy mi várható a közeljövőben.

kami911 képe

A Qualcomm, a Valve, az AMD és mások összefogtak a Wi-Fi Dual Station érdekében

Wi-Fi Dual Station lett a neve annak a technológiának, amely a késleltetésre érzékeny játékoknál segít a vezeték nélküli kapcsolatok esetében. Ebben a tekintetben továbbra is a vezetékes kapcsolat marad a csúcs, de meddig? Valószínűleg örökké, de a különbségek idővel egyre kisebbek lesznek.

kami911 képe

AMD Radeon videokártyákkal kapcsolatos tudnivalók

A Linux Mint 18-as verziójában megszűnt a régebbi Radeon videókártyák AMD által fejlesztett fglrx tulajdonosi illesztőprogramok támogatása. Az AMD döntése nyomán a cég már csak az újabb videokártyák támogatására koncentrál, amelyeket az újabb amdgpu és a régebbi radeon illesztőprogramokkal támogat. Az amdgpu hibrid eszköz-illesztőprogram alapvetően szabad szoftver, de az AMD biztosít további komponenseket is. Az újabb kártyákhoz elérhetők az AMD-PRO illesztőprogram is, amely nem szabad összetevőket is tartalmaz, esetenként nagyobb teljesítményt, Vulcan és OpenCL API támogatást biztosít.

Koppány képe

Linux Mint blog havi hírek - 2021. május

Mielőtt nekilátnánk a híreknek, szeretnénk köszönetet mondani szponzorainknak, partnereinknek és adományozóinknak!
Nagyon köszönjük hozzájárulásukat és támogatásukat! Köszönet illeti mindazokat az embereket is, akik ötleteikkel, támogatásukkal vagy más módon segítenek minket és mindazoknak, akik mellékprojektekkel,  más felhasználók megsegítésére fordított idővel segítik közösségünket.

Linux Mint 20.2 „Uma”

A hónap legnagyobb híre a Linux Mint 20.2 „Uma” közelgő kiadása. Reméljük, hogy június közepéig elkészül a BETA verzió.

kami911 képe

Hazai fejlesztések a hőskorban, út a hazai internethez

Számítógép-hálózati fejlesztések a SZTAKI-ban 1971 és 1991 között

Előadó: Manno Sándor

Amikor az IBM már nem volt elég: a SZTAKI a vasfüggöny ellenére is befolyásolta a világ informatikai fejlesztéseit.

Oldalak

Feliratkozás RSS - AMD csatornájára