újdonság

kami911 képe

DistroBox 1.7.0: a shell kezelés és az Nvidia támogatás fejlesztéseivel érkezett

A Distrobox egy olyan eszköz, amely lehetővé teszi Linux disztribúciók és alkalmazások futtatását konténeres környezetben a terminálon belül a meglévő Linux rendszeren. A Podman, a Docker vagy a Lilipod segítségével konténereket hoz létre, amelyek lehetővé teszik szoftverek vagy teljes disztribúciók futtatását.
A létrehozott konténerek ugyanakkor szorosan integrálódnak a gazdarendszerbe, lehetővé téve a felhasználó otthoni könyvtárának, külső tárolóeszközeinek, USB-eszközeinek, grafikus alkalmazásainak és hangjának megosztását.
Az eszköz az elmúlt néhány évben népszerűvé vált a Linux-rajongók körében, így nézzük, mit tesz le az asztalra az újonnan megjelent Distrobox 1.7.0 verzió.

kami911 képe

Ne maradj ki ezekből az újdonságokból!

A Firefox legújabb frissítése integrált beépített keresést kínál, lehetővé téve a részoldalak mindegyikén történő keresést. Továbbá, a Webkompatibilitási jelentési eszköz révén mostantól jelentheted a webkompatibilitási problémákat, hogy segíts a Firefox böngészési élményének simaságában. A frissítés további újdonságai közé tartozik a weboldalak fordítása és a cím mező beállításainak hozzáférhetősége a Beállításokban. Emellett javított PGO optimalizációkat és főszálon kívüli vásznat is hozzáadtak a macOS ARM64-en és Androidon való használathoz.

kami911 képe

Helyreállítási funkciókkal, új verziószám rendszerrel és rengeteg újdonsággal itt a LibreOffice 24.2

A LibreOffice 24.2-es új verziója számos izgalmas új funkciót és fejlesztést tartalmaz. A telepített irodai programcsomag frissességét követni még egyszerűbb lesz, mert a projekt új verziószámozási eljárást vezetett be, ami az Ubuntuhoz hasonló év.hónap formátumban adja meg a verziószámot. Így mindig lehet tudni, hogy a félévente megjelenő- programcsomag telepített verziója mennyire friss. A mostani verzió a 2024 februárjában megjelent új verziót jelöli a 24.2-es verziószámmal. A termék több mint 5000 kódbeküldéssel lett jobb, mint az előző, 7.6-os verzió. Ez a következő nagy lépés a nyílt forráskódú irodai programcsomag számára, amely megannyi érdekes újdonsággal érkezik, többek között a Writer programban „Jogi” sorszámozás, jobb több oldalon átívelő lebegő táblázatkezelés; a Calc táblázatkezelőben az új tudományos számformátum támogatása és új keresési mező az oldalsávon a függvények számára; míg az Impress és Draw alkalmazásokban új a kis nagybetűk (Small Caps) bevezetése és a sablonok javítása. Emellett kiemelendő a dokumentumok helyreállítási információjának automatikus létrehozása új telepítésnél (a meglévő telepítésnél ez kézzel kell beállítani) és a képernyőolvasók jobb támogatása is.

kami911 képe

Az új évre is kellemes meglepetéseket tartogat

A Mozilla ma kiadta a legújabb, 122.0 verziójú Firefox böngészőt, amely számos új funkciót és javítást hoz magával. Az új kiadásra január 23-án került sor, és számos izgalmas fejlesztést tartalmaz, amelyekkel még kényelmesebbé válik a böngészés és a webfejlesztés. Nézzük meg, milyen újításokkal érkezett a Firefox 122.0!

Új Wine 9.0, új lehetőségek

Megjelent a Wine 9.0, amely az ingyenes és nyílt forráskódú kompatibilitási réteg a legújabb verziója. Lehetővé teszi a Windows rendszerekhez fejlesztett alkalmazások és játékok futtatását Unix-szerű operációs rendszereken. Ezzel a verzióval lehetséges a 32 bites Windows alkalmazások futtatása egy tisztán 64 bites Unix telepítésen. Ez a új WoW64 üzemmódnak nevezik, szemben a régi WoW64 üzemmóddal, ahol a 32-bites alkalmazások egy 32 bites Unix-folyamaton belül futnak. Emellett a meglévő Windows bináris programokat ARM64 rendszeren való futtatása előtt is megnyílik a lehetőség. A Wine 9.0 újdonságai közé tartozik még a kísérleti Wayland grafikus illesztőprogram olyan funkciókkal, mint az alapvető ablakkezelés, több monitor támogatása, nagy DPI-s skálázás, relatív mozgási események, valamint a Vulkan támogatás.

kami911 képe

Linux Mint 21.3 „Virginia” - Frissítési utasítások

Általános információk

  • Ez a végleges kiadás hibákat tartalmazhat, ezért ezt a kiadást csak tesztelés után kezdje el használni éles környezetben. A visszajelzéseivel kérjük segítse a Linux Mint fejlesztőcsapatát, a Linux Mint jobbá tételé érdekében!
  • Frissíthet a 21.3 BÉTA kiadásról a Linux Mint 21.3-as verziójára.
  • A Linux Mint 20, 20.1, 20.2 verziókról 20.3 végleges kiadására, majd onnan a Linux Mint 21-es verzióra, ahonnan frissíthet a Linux Mint 21.3-as verziójára.

Frissítés a 21, a 21.1, a 21.2 verzióról a 21.3 verzióra

    kami911 képe

    Itt az Augustus 4.0, a Caesar III-ra épülő játék

    Az Augustus 4.0 egy Caesar III nyílt forráskódú játékmotor újraimplementációja, amely célja, hogy új funkciókat adjon hozzá a játékmotorhoz. A játék a Julius nevű játékból származik, és számos újítást és változást hozott magával.

    kami911 képe

    Követők nélkül könnyebb lenne az életed?

    A Mozilla bejelentette, hogy a Firefox webböngésző 120-as verziója elérhető. A nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon – Linux, Android, Windows, macOS, iOS  – elérhető webböngésző számos újdonsággal és biztonsági frissítéssel is érkezik. A Firefox 120.0 asztali verziója számos új funkciót hozott, amelyek elősegítik a felhasználók személyes adatvédelmét és online biztonságát. Az újdonságok közé tartozik a "Copy Link Without Site Tracking" opció, a Global Privacy Control beállítás, a Cookie Banner Blocker német felhasználók számára, valamint a URL Tracking Protection és TLS horgok importálása. Emellett a fejlesztések között szerepelnek billentyűparancsok a hitelesítő adatok kezeléséhez, a Chromium importálási lehetősége Ubuntu Linuxon, valamint a Picture-in-Picture sarokra rögzítési támogatása. Az Internet Explorer 11 átok sem ül már a Firefox böngészőre.

    kami911 képe

    PDF-fájlt szerkeszt és minden lapra figyel

    A Mozilla bejelentette, hogy a Firefox webböngésző 119-as verziója elérhető. A nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon – Linux, Android, Windows, macOS, iOS  – elérhető webböngésző számos újdonsággal és biztonsági frissítéssel is érkezik. A Firefox 119.0 új verziójában bemutatott frissítések közé tartozik a Firefox View, amely lehetővé teszi az összes megnyitott lap és böngészési előzmények egyszerű kezelését.

    Új magyar Linux Mint tükör

    A KIFÜ (Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség) jóvoltából, egyenlőre ugyan még csak teszt jelleggel, de már működik egy új magyar LinuxMint tükör. Mind a csomagtárolókat, mind az ISO képfájlokat tükrözi a LinuxMint és az LMDE számára és - ahogy én látom - rendben működik is.

    A kipróbálásához az

    /etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list

    fájlban az (egyetlen) linuxmint hivatkozást át kell írni

    kami911 képe

    Helyi nyelvi fordítást tanult az új Firefox

    A Mozilla bejelentette, hogy a Firefox webböngésző 118-as verziója elérhető. A nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon – Linux, Android, Windows, macOS, iOS  – elérhető webböngésző számos újdonsággal és biztonsági frissítéssel is érkezik.

    A Firefox és a Wayland találkozása

    A legtöbb Ubuntu tartalmazza a Mozilla Firefox Snap előtelepített változatát. Canonical megerősítette ő maguk konfigurálták a Firefox Snap változatát, így az Ubuntu 23.10-ben Wayland módban fut alapértelmezetten. Ez korábban nem fordult elő.

    “Wait a second — I already use Firefox on Wayland in Ubuntu,”

    “And it works fine!”

    Várj egy percet – A firefox ténylegesen Wayland az Ubuntuban.
    Jól működik!

    kami911 képe

    Megérintenek az új funkciók, a hatásosabb nagyítás és a stílusosabb oldalak

    A LibreOffice 7.6 végleges verziója már megjelent. Ez a következő nagy lépés a nyílt forráskódú irodai programcsomag számára, amely megannyi érdekes újdonsággal érkezik, többek között a Writer programban új Oldalszám Varázsló segíti az oldalszámak könnyebb beillesztését, a Calc táblázatkezelőben új számformátumokat támogatnak és felhasználói szabályok megtartása más dokumentumba másoláskor, míg az Impresszum és Rajzoló alkalmazásokban új navigációs panel és gazdagabb PDFium import, illetve export lehetőségek várnak. A LibreOffice 7.6 Közösségi verzió főbb újításai között szerepel az érintőtáblákon használható nagyítási gesztusok támogatása, dokumentumtémák és témadefiníciók importálásának és exportálásának lehetősége, valamint a betűtípuskezelés jelentős fejlesztése, különösen a jobbról balra írott, CJK és más ázsiai írásrendek esetében.

    kami911 képe

    Sebesség tekintetében is a mezőny élére áll a Firefox?

    Az elmúlt években a Mozilla hatalmas mennyiségű erőforrást biztosított arra, hogy a Firefox böngészőjük ne csak személyes szféra védelmében járjon élen, hanem a lehető leggyorsabb legyen a böngészők közül a legkisebb memóriafogyasztás mellett. Persze ez a két utóbbi cél gyakran egymással szemben áll, és nehéz őket összehangolni. A Firefox egy régi architektúra volt, hiszen sok dolgot a nagy elődtől, a Netscape Navigatortól örökölt a Gecko motor révén. A Mozilla célja volt az állandó megújítás volt, hogy fel tudja venni az újabb böngészőkkel, amelyek alapját modernebb kialakítás jellemzi. Ezeknek a fejlesztéseknek a gyökere egészen 2012-ig vezethető vissza, amikor megjelent a Servo projekt, amelyet én 2013-ben láttam, akkor még erősen fejlesztési változatban. A fejlesztéseket az a felismerés vezette, hogy a Firefox böngészőmotorja elavulttá vált, mert nem támogatja megfelelően a modern többmagos processzorokat. A Gecko motor tehát a Firefox réges-régi jellemzője, amelyet még a Netscape időkből hozott magával: 

    kami911 képe

    Megjelent az Inkscape 1.3

    Az Inkscape 1.3 a méltán népszerű Inkscape vektorgrafikus rajzolóeszköz legújabb verziója. Az Inkscape előző, új funkciókat hozó kiadása bő egy éve jelent meg. A Shape builder eszköztől kezdve, a betűkészlet gyűjteményeken és mintaszerkesztőn keresztül, a jobb PDF importálás és nyomtatási beállítási lehetőségekig az Inkscape 1.3 mindenkinek tartogat valamit, aki szabadon szeretne rajzolni. Rengeteg erőfeszítést végeztek a fejlesztők az Inkscape teljesítményének és sebességének javítására is. Ez magában foglalta a nem hatékony kódok refaktorálását, az Inkscape mintákkal való működésének átírását, a bitképek követésének külön szálba való áthelyezését és még a hardveres támogatás bevezetését is.

    Oldalak

    Feliratkozás RSS - újdonság csatornájára