A Mozilla bejelentette, hogy a Firefox webböngésző 118-as verziója elérhető. A nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon – Linux, Android, Windows, macOS, iOS – elérhető webböngésző számos újdonsággal és biztonsági frissítéssel is érkezik.
A legtöbb Ubuntu tartalmazza a Mozilla Firefox Snap előtelepített változatát. Canonical megerősítette ő maguk konfigurálták a Firefox Snap változatát, így az Ubuntu 23.10-ben Wayland módban fut alapértelmezetten. Ez korábban nem fordult elő.
“Wait a second — I already use Firefox on Wayland in Ubuntu,”
“And it works fine!”
Várj egy percet – A firefox ténylegesen Wayland az Ubuntuban.
Jól működik!
A Mozilla bejelentette, hogy elérhető a Firefox webböngésző 117-es verziója, amely számos újdonsággal és biztonsági frissítéssel is érkezik. A Mozilla Firefox 117.0 frissítése több újdonságot hoz a felhasználók számára – többek között a hitelkártya adatok automatikus kibővítése bizonyos régiókban, illetve a macOS felhasználók most már beállíthatják az TAB billentyűvel történő irányíthatóságot az weboldal objektumok és linkek tekintetében. Emellett az új verzió hoz javításokat, többek között a YouTube videólisták gördülékenyebb navigálásával és biztonsági frissítésekkel is. A változások között pedig kiemelendő, hogy a Wayland asztali környezetben a Firefox már nem mutatja saját képernyőmegosztási jelzőjét.
A Mozilla Firefox 117-es verziójáról tudni kell, hogy készült belőle ESR (Extended Support Release) kiadás. A régi operációs rendszereket használóknak ez fontos hír, mert a Firefox ESR 115.2-es verziója továbbra is támogatja a Windows 7, a Windows 8 és a Windows 8.1, továbbá a macOS 10.12, 10.13 és 10.14 verziók használatát, egészen 2024 őszéig.
A LibreOffice 7.6 végleges verziója már megjelent. Ez a következő nagy lépés a nyílt forráskódú irodai programcsomag számára, amely megannyi érdekes újdonsággal érkezik, többek között a Writer programban új Oldalszám Varázsló segíti az oldalszámak könnyebb beillesztését, a Calc táblázatkezelőben új számformátumokat támogatnak és felhasználói szabályok megtartása más dokumentumba másoláskor, míg az Impresszum és Rajzoló alkalmazásokban új navigációs panel és gazdagabb PDFium import, illetve export lehetőségek várnak. A LibreOffice 7.6 Közösségi verzió főbb újításai között szerepel az érintőtáblákon használható nagyítási gesztusok támogatása, dokumentumtémák és témadefiníciók importálásának és exportálásának lehetősége, valamint a betűtípuskezelés jelentős fejlesztése, különösen a jobbról balra írott, CJK és más ázsiai írásrendek esetében.
Az elmúlt években a Mozilla hatalmas mennyiségű erőforrást biztosított arra, hogy a Firefox böngészőjük ne csak személyes szféra védelmében járjon élen, hanem a lehető leggyorsabb legyen a böngészők közül a legkisebb memóriafogyasztás mellett. Persze ez a két utóbbi cél gyakran egymással szemben áll, és nehéz őket összehangolni. A Firefox egy régi architektúra volt, hiszen sok dolgot a nagy elődtől, a Netscape Navigatortól örökölt a Gecko motor révén. A Mozilla célja volt az állandó megújítás volt, hogy fel tudja venni az újabb böngészőkkel, amelyek alapját modernebb kialakítás jellemzi. Ezeknek a fejlesztéseknek a gyökere egészen 2012-ig vezethető vissza, amikor megjelent a Servo projekt, amelyet én 2013-ben láttam, akkor még erősen fejlesztési változatban. A fejlesztéseket az a felismerés vezette, hogy a Firefox böngészőmotorja elavulttá vált, mert nem támogatja megfelelően a modern többmagos processzorokat. A Gecko motor tehát a Firefox réges-régi jellemzője, amelyet még a Netscape időkből hozott magával:
Az Inkscape 1.3 a méltán népszerű Inkscape vektorgrafikus rajzolóeszköz legújabb verziója. Az Inkscape előző, új funkciókat hozó kiadása bő egy éve jelent meg. A Shape builder eszköztől kezdve, a betűkészlet gyűjteményeken és mintaszerkesztőn keresztül, a jobb PDF importálás és nyomtatási beállítási lehetőségekig az Inkscape 1.3 mindenkinek tartogat valamit, aki szabadon szeretne rajzolni. Rengeteg erőfeszítést végeztek a fejlesztők az Inkscape teljesítményének és sebességének javítására is. Ez magában foglalta a nem hatékony kódok refaktorálását, az Inkscape mintákkal való működésének átírását, a bitképek követésének külön szálba való áthelyezését és még a hardveres támogatás bevezetését is.
Ez a végleges kiadás hibákat tartalmazhat, ezért ezt a kiadást csak tesztelés után kezdje el használni éles környezetben. A visszajelzéseivel kérjük segítse a Linux Mint fejlesztőcsapatát, a Linux Mint jobbá tételé érdekében!
Frissíthet a 21.2 BÉTA kiadásról a Linux Mint 21.2-es verziójára.
A Linux Mint 20, 20.1, 20.2 verziókról 20.3 végleges kiadására, majd onnan a Linux Mint 21-es verzióra, ahonnan frissíthet a Linux Mint 21.2-es verziójára.
A Mozilla bejelentette, hogy elérhető a Firefox webböngésző 115-ös verziója, amely számos újdonsággal érkezik. A Mozilla Firefox 115.0 frissítése több újdonságot hoz a felhasználók számára: Az új verzió lehetőséget biztosít a Chrome-alapú böngészőkből történő fizetési módok importálására, továbbá a frissített felhasználói felület megkönnyíti más böngészőkből származó adatok importálását. Emellett a hardveres videodekódolás támogatása Intel GPU-khoz Linux-on elősegíti a simább videolejátszást és jobb teljesítményt a szabad operációs rendszert használókat. A H264 videodekódolás lejátszási támogatásának bővítése segít azoknak, akiknek rendszerük nem támogatja az adott formátumot. Az új fülkezelő lenyíló menü bezárás gombjai gyorsabb fülzárás lehetőségét kínálják. Nagyon fontos hír a régi rendszert használóknak, hogy a Firefox továbbra is támogatja a Windows 7, a Windows 8 és a Windows 8.1, továbbá a macOS 10.12, 10.13 és 10.14 verziók használatát, egészen 2024 őszéig.
Az OpenTTD legújabb verziója, a 13.3, jelentős fejlesztéseket tartalmazó 13-as verzió frissítéseként. Egy kicsit bolondosan sok verzió jelent meg a játékban az elmúlt napokban, de a lényeg ez: Sokat dolgoztak a háttérkód átalakításán, hogy a jövőbeli változtatások könnyebben végezhetők legyenek. Azonban közben találtak és javítottak néhány hibát, és olyan fejlesztéseket hajtottak végre, amelyeket úgy gondolják, érdemes korábban kiadni, mint amikor a 14.0 verzió elkészül.
Megjelent a Debian projekt következő stabil disztribúciójának, a Debian 12 (kódnév „Bookworm”) verziója. A Debian 12 , hosszú és izgalmas fejlesztési folyamat után végre elkészült. A projekt csapata 1 év, 9 hónap és 28 nap kemény munkájának eredményeként mutatja be a legújabb stabil verziót.
A Mozilla bejelentette, hogy elérhető a Firefox webböngésző 114-es verziója, amely számos újdonsággal érkezik. A Mozilla Firefox 114.0 frissítése több újdonságot hoz a felhasználók számára, mint például a DNS over HTTPS kivétel lista kezelése, a könyvjelzők keresése a menüből, helyi böngészési előzményekre való keresés, magasabb felbontású videófelvétel Mac felhasználóknak, kiegészítők sorrendjének átrendezése és FIDO2 / WebAuthn támogatás. Emellett a Pocket ajánlott tartalmai mostantól elérhetőek Franciaországban, Olaszországban és Spanyolországban.
Közel harminc év óta a kereskedelem az internet használatának központjában áll. Az évek során a kényelem és az egyszerűség fokozódott, ahogy az emberek a digitális piacról származó páratlan gazdasági előnyökből részesültek. Az e-kereskedelem globális növekedése új kihívásokat teremtett a fogyasztók számára, például hogy hogyan hozzanak döntéseket arról, hol vásároljanak, mely termékeket vegyék meg egy adott igényre, és melyik eladótól vásárolják meg az árut az adott üzletben.
A legfontosabb újítások közé tartozik az Enhanced Picture-in-Picture funkció, amely lehetővé teszi a web legnépszerűbb videó weboldalain való teljes képernyős nézetbe váltást, a Windows GPU sandbox szigorítása a biztonsági előnyök növelése érdekében, valamint a macOS Services elérhetősége a Mac felhasználók számára. A jelszavak biztonságosságának javítása érdekében a Firefox mostantól tartalmaz speciális karaktereket is a generált jelszavakban. Az Safari vagy Chrome alapú böngészőkből történő könyvjelző importálásánál pedig már azok favikonjai is alapértelmezés szerint importálódnak, hogy könnyebben azonosíthatóak legyenek. Új verziót próbálhattok ki a Firefox iOS és Android verziókból is.
A Debian projekt örömmel jelenti be stabil disztribúciójának hetedik frissítését, a Debian 11-et (kódnevén: Bullseye). Ez a pontkiadás elsősorban a biztonsági problémákat javít, valamint néhány módosítást komolyabb problémát küszöböl ki.
Kérjük, vegye figyelembe, hogy a pontkiadás nem jelenti a Debian 11 új verzióját, hanem csak a mellékelt csomagok egy részét frissíti. Nem kell kidobni a régi telepítőt médiát. A telepítés után a csomagok frissíthetők az aktuális verziókra egy naprakész Debian tükör segítségével.