debian

kami911 képe

Megjelent a Debian 12.11 „Bookworm”

A Debian Projekt bejelentette a Debian GNU/Linux 12.11 „Bookworm” kiadását, amely a legfrissebb pontverzió a stabil Debian 12-es sorozatban. A 12.11-es kiadás nem új szolgáltatásokat hoz, hanem javításokat és biztonsági frissítéseket tartalmaz – mindezt friss telepítőkészletek formájában is elérhetővé téve az új rendszerekhez.

kami911 képe

Megjelent az APT 3.1: új alapértelmezett megoldó Ubuntu alatt, „why/why-not” parancsok és további újdonságok

Az APT csomagkezelő legújabb kiadása, a 3.1-es verzió mérföldkőnek számít a Debian-alapú rendszerek fejlődésében. A korábbi APT 3.0 idén év elején jelent meg új csomagmegoldóval (solver), amit a most megjelent 3.1-es kiadás már alapértelmezetten alkalmaz Ubuntu alatt. Ez egyértelmű jelzése annak, hogy az új megoldó stabilitását és megbízhatóságát elégségesnek ítélték meg az Ubuntu fejlesztői.

kami911 képe

Debian Trixie végső fázisba lépett – megkezdődött a "hard freeze" itt az első kiadásra jelölt telepítő

A Debian fejlesztőcsapata újabb mérföldkőhöz érkezett: 2025. május 17-én hivatalosan is életbe lépett a “hard freeze” fázis a Debian 13, azaz “Trixie” kiadás fejlesztésében. Ez a végső szakasz a stabil verzió megjelenése előtt, és azt jelzi, hogy a Debian 13 megjelenése már valóban csak hetek kérdése.

A Debian csatlakozott az „End of 10” kampányhoz

A Debian csatlakozott az „End of 10” kampányhoz, és átfogóbb lépéseket sürget az elhanyagolt csomagok ügyében

A Debian nemcsak a szoftverszabadság melletti kiállásként támogatja az „End of 10” kampányt, hanem új eszközöket is keres a gazdátlan vagy elavult csomagok kezelésére.

A Debian projekt vezetője, Andreas Tille a közelmúltban megjelent „Bits from the DPL” (Hírek a Debian Projekt Vezetőjétől) bejegyzésében osztotta meg a projekt aktuális helyzetét és jövőbeli irányvonalait.

kami911 képe

Megjelent a Proxmox Virtual Environment 8.4 – Élő migráció és új virtualizációs lehetőségek

A Proxmox VE 8.4 az élő migrációval, vGPU támogatással és fejlett erőforrás-megosztási lehetőségekkel új szintre emeli a nyílt forráskódú virtualizációs platformok világát. A stabil Debian-alap és a legfrissebb Linux kernel csak a kezdet.

Megjelent a Sparky Linux 7.7 – Frissített Debian-alapokon, LTS kernellel és új asztali környezetekkel

A Sparky Linux 7.7 kiadása elérhetővé vált. A Debian 12-re épülő, könnyűsúlyú disztribúció legújabb verziója a 6.1-es LTS Linux kernellel, frissített programcsomagokkal és több asztali környezet javított változatával érkezik.

Megjelent az APT 3.0 csomagkezelő

Az APT 3.0 hivatalosan is elérhetővé vált, számos technikai és felhasználói szempontból jelentős újítással. A gyorsabb és intelligensebb megoldómotor, az átdolgozott felhasználói felület és a fokozott biztonság mind hozzájárulnak a Debian és Ubuntu rendszerek jövőjéhez.

kami911 képe

Megjelent a Debian 12.10 – fókuszban a biztonság és stabilitás

A Debian Projekt bejelentette a Debian 12.10 „Bookworm” operációs rendszer legújabb verziójának kiadását, amely friss kernel verzióval, 66 hibajavítással és 43 biztonsági frissítéssel érkezik. Az új verzió frissített telepítőképeket biztosít a felhasználók számára, így könnyebbé téve az új hardverek telepítését.

kami911 képe

A Debian 13 a KDE Plasma 6.3.5 asztali környezettel érkezik

A nyílt forráskódú közösség egyik legjobban várt eseménye közeledik: a Debian 13 „Trixie” hamarosan megjelenik. A stabilitásáról híres rendszer új kiadása jelentős változásokat hoz, különösen az asztali környezetek terén. A GNOME mellett most már biztos, hogy a KDE Plasma 6.3.5 verziója is helyet kap a rendszerben. De mit jelent ez a gyakorlatban? Nézzük a részleteket!

kami911 képe

Megjelent a Sparky Linux legújabb félig gördülő frissítése

A Sparky Linux csapata kiadta a Sparky 2025.03 ISO-lemezképeit, amely az év első semi-rolling frissítése a népszerű, Debian-alapú, könnyűsúlyú disztribúcióhoz. Ez a verzió a Debian Testing ággal halad együtt, biztosítva a legújabb fejlesztéseket és biztonsági frissítéseket. A Sparky 2025.03 a Linux 6.12 LTS kernellel érkezik, amely stabil és hosszú távú támogatást biztosít.

kami911 képe

DietPi 9.11 – támogatás a Pi-hole 6-hoz és hibajavítások

A DietPi, a Debian-alapú, könnyűsúlyú Linux disztribúció, amelyet egykártyás számítógépekre (SBC), például Raspberry Pi-re, valamint szerverrendszerekre terveztek, megjelentette legújabb verzióját, a DietPi 9.11-et. A frissítés egyik kiemelkedő fejlesztése a Pi-hole 6 támogatása, amely lehetővé teszi a hálózati szintű reklámblokkolás teljes körű kihasználását a DietPi rendszert használók számára.

kami911 képe

DietPi 9.10: RISC-V fejlesztések és Raspberry Pi kernelmigráció

A DietPi, egy Debian-alapú, könnyűsúlyú Linux-disztribúció, amelyet egykártyás számítógépekhez (single-board computers, SBC) fejlesztettek ki, elérhetővé tette legújabb kiadását, a DietPi 9.10 verziót. Ebben a frissítésben az Orange Pi 5 Max, Orange Pi 5 Pro és NanoPi M6 felhasználói új, hivatalos lemezképeket (image-eket) tölthetnek le az eszközeikhez.

kami911 képe

Debian 13 „Trixie” – várható újdonságok és a GNOME 48 érkezése

A Debian 13 „Trixie” várhatóan 2025 közepén jelenik meg, és a fejlesztők már nyilvánosságra hozták a fagyasztási ütemtervet, amely március közepén kezdődik. Ez a kiadás különösen nagy érdeklődést vált ki, hiszen a Debian számos más disztribúció alapját képezi, így a következő két évben meghatározó szerepet játszik majd.

kami911 képe

Debian verzió kitekintő

A Debian csapat felfedte a jövőbeli kiadások neveit is.

A Debian új főverziói kétévente követik egymást és Toy Story animációs nagyjátékfilmek szereplőinek nevei után keresztelik el a főverziókat. „Sid” viszont egy állandó karakter a Debian fejlesztés ütemtervében, mert az unstable, azaz fejlesztési ágat nevezi a Debian projekt Sid-nek: ő a szomszéd srác, aki nem éppen kesztyűs kézzel bánik a játékokkal.

kami911 képe

Debian 13 „Trixie” – Az új verzió fagyasztási folyamata

A Debian 13 „Trixie” kiadása, amely várhatóan 2025 közepén érkezik, fokozatosan közeledik a végleges verzióhoz. Az új telepítő és a vizuális arculat már elkészült, most pedig a fejlesztési folyamat következő nagy lépésére, a „fagyasztásra” készülnek. Cikkünkben bemutatjuk a fagyasztás szakaszait, és bepillantást nyújtunk a Debian jövőbeli terveibe.

Oldalak

Feliratkozás RSS - debian csatornájára