1948. június 21-én új korszak kezdődött a számítástechnika történetében: ezen a napon futtatták le sikeresen az első programot a világ első tárolt program elvén működő számítógépén, a Manchester Small-Scale Experimental Machine nevű berendezésen – becenevén a „Manchester Baby”. Ez a pillanat a modern számítástechnika egyik megszületési pontja volt.
1950. június 20-án az Egyesült Államok Washington városában hivatalosan is átadták a SEAC nevű számítógépet. Ez a gép nemcsak az első teljesen működő tárolt program elvű számítógép volt az Egyesült Államokban, hanem a világon elsőként alkalmazott teljes egészében diódákon alapuló logikai áramköröket is, megbízhatóbbá téve azt a korábbi elektroncsöves gépeknél.
1979. június 18-án a Microsoft kiadta népszerű BASIC programozási nyelvének első verzióját az Intel új 16 bites processzorára, a 8086-ra. Ez a lépés nemcsak a Microsoft technológiai fejlődését gyorsította fel, hanem megalapozta a vállalat későbbi, világméretű uralmát a PC-piacon.
1997. június 17-én egy, az interneten szerveződő önkéntesekből álló csoport feltörte a Data Encryption Standardet (röviden: DES) – azt a titkosítási algoritmust, amely ekkor még az Egyesült Államok által legálisan exportálható legerősebb titkosítási szabványnak számított. A támadók mindössze öt hónap alatt érték el céljukat, ezzel történelmi jelentőségű pillanatot idézve elő az informatikai biztonság és a digitális szabadságjogok történetében.
1822. június 14-én Charles Babbage bemutatta a Királyi Csillagászati Társaságnak (Royal Astronomical Society) egy forradalmi eszköz tervét, amelyet „Difference Engine”-nek nevezett – ez volt az első mechanikus számítógép koncepciója. Bár az eredeti gép sosem készült el, Babbage munkája mérföldkőnek számít a számítástechnika történetében.
1978. június 8-án az Intel bemutatta az első 16 bites 8086-os processzort, amely nemcsak egy új technológiai korszak kezdetét jelentette, hanem egy olyan architektúra megszületését is, amely a mai napig meghatározza a személyi számítógépek világát. Az x86-os család története innen indult – és máig tart.
1977. június 5-én került piacra az eredeti Apple II számítógép, amely mérföldkőnek számít a személyi számítógépek (personal computers) történetében. Az Apple II egy 1 MHz-es MOS 6502 processzort (1 MHz MOS 6502 processor) használt, amely akkoriban kiemelkedően hatékony és olcsó megoldásnak számított. A gép egybeépített billentyűzettel (integrated keyboard) rendelkezett, és beépített BASIC programozási környezettel (built-in BASIC programming environment), amely lehetővé tette, hogy a felhasználók maguk is könnyen írjanak programokat.
A Java hivatalos születésnapja 1995. május 23. – ezen a napon mutatták be nyilvánosan a Sun Microsystems fejlesztői a Java nyelvet és platformot a SunWorld konferencián. A Java célja a kezdetektől fogva az volt, hogy egyszer írjunk meg egy programot, és az bármilyen eszközön vagy operációs rendszeren futtatható legyen – innen ered a híres mottó: „Write Once, Run Anywhere” (WORA), azaz írj egyszer, futtasd bárhol”. A cikkben bemutatjuk a Java jelentőségét, főbb tulajdonságait és azt, hogy miért vált a technológia az informatikai világ alapkövévé.
Az Edit egy új, könnyen használható szövegszerkesztő a Windows parancssoros környezetéhez. A klasszikus MS-DOS Editor előtt tiszteleg, de modern felhasználói felülettel és a Visual Studio Code-hoz hasonló vezérléssel rendelkezik. Célja, hogy olyan felhasználók számára is hozzáférhető legyen, akik nem jártasak a terminálhasználatban.
Örömmel meghívunk téged az Enterprise 40. születésnapi rendezvényére, amely egy igazi történelmi és technikai kaland lesz. Gyere és emlékezzünk együtt vissza a számítástechnika hőskorára, illetve tekintsd meg a kortárs hardver és szoftver fejlesztéseket eme ikonikus számítógép 40. születésnapja alakalmából
1997. május 11-én történelmet írt a mesterséges intelligencia, amikor az IBM által fejlesztett Deep Blue nevű számítógép legyőzte a regnáló sakkvilágbajnokot, Garri Kaszparovot egy hatjátszmás tornán. Ez volt az első alkalom, hogy egy számítógép mérkőzés formájában felülmúlta az emberi sakkvilág legjobbját.
1979. május 11-én a West Coast Computer Faire rendezvényen mutatták be először privát körben a VisiCalc nevű szoftvert, amely a világ első elektronikus táblázatkezelőjeként forradalmasította az irodai számítástechnikát. A bemutatót Daniel Bricklin (Harvard MBA hallgató) és Robert Frankston (programozó) tartották.
1996. május 9-én Linus Torvalds, a Linux operációs rendszer megalkotója egy levelezőlistán közzétette az elképzelését arról, hogyan is nézzen ki a rendszer hivatalos logója. Így született meg a Tux nevű pingvin, amely azóta is a szabad szoftveres közösség egyik legismertebb és legkedveltebb szimbóluma.
1992. május 5-én a világ videójáték-kultúrája gyökeresen megváltozott. Az id Software ekkor adta ki a Wolfenstein 3D című játékot, amely a maga korában úttörőnek számított, és máig a belső nézetes lövöldözős játékok (first-person shooter, FPS) egyik legmeghatározóbb mérföldköveként tartják számon. Bár technikailag nem ez volt az első FPS, ez a játék népszerűsítette igazán a műfajt.
1984. május 3-án egy tehetséges texasi egyetemista, Michael Dell, forradalmasította a személyi számítógépek forgalmazását: megalapította a Dell Computer Corporation nevű vállalatot, amelyet kezdetben saját kollégiumi szobájából irányított. Az innovatív, közvetlen megrendeléses (direct-to-order) üzleti modelljével a Dell néhány éven belül a világ egyik legnagyobb számítógépgyártójává vált.