A Mozilla bejelentette, hogy a Firefox webböngésző 120-as verziója elérhető. A nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon – Linux, Android, Windows, macOS, iOS – elérhető webböngésző számos újdonsággal és biztonsági frissítéssel is érkezik. A Firefox 120.0 asztali verziója számos új funkciót hozott, amelyek elősegítik a felhasználók személyes adatvédelmét és online biztonságát. Az újdonságok közé tartozik a "Copy Link Without Site Tracking" opció, a Global Privacy Control beállítás, a Cookie Banner Blocker német felhasználók számára, valamint a URL Tracking Protection és TLS horgok importálása. Emellett a fejlesztések között szerepelnek billentyűparancsok a hitelesítő adatok kezeléséhez, a Chromium importálási lehetősége Ubuntu Linuxon, valamint a Picture-in-Picture sarokra rögzítési támogatása. Az Internet Explorer 11 átok sem ül már a Firefox böngészőre.
A Mozilla bejelentette, hogy a Firefox webböngésző 119-as verziója elérhető. A nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon – Linux, Android, Windows, macOS, iOS – elérhető webböngésző számos újdonsággal és biztonsági frissítéssel is érkezik. A Firefox 119.0 új verziójában bemutatott frissítések közé tartozik a Firefox View, amely lehetővé teszi az összes megnyitott lap és böngészési előzmények egyszerű kezelését.
A Mozilla bejelentette, hogy a Firefox webböngésző 118-as verziója elérhető. A nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon – Linux, Android, Windows, macOS, iOS – elérhető webböngésző számos újdonsággal és biztonsági frissítéssel is érkezik.
A legtöbb Ubuntu tartalmazza a Mozilla Firefox Snap előtelepített változatát. Canonical megerősítette ő maguk konfigurálták a Firefox Snap változatát, így az Ubuntu 23.10-ben Wayland módban fut alapértelmezetten. Ez korábban nem fordult elő.
“Wait a second — I already use Firefox on Wayland in Ubuntu,”
“And it works fine!”
Várj egy percet – A firefox ténylegesen Wayland az Ubuntuban.
Jól működik!
Az interneten a korlátlan lehetőségek. A korlátlan lehetőségek viszont felelősséggel és veszélyekkel járnak. Mi mindannyian felelősek vagyunk az internet egészségéért, azzal hogy tudatosan használjuk ezt a nagyszerű eszközt. Oszd meg ezt a bejegyzést, azokkal, akiket biztonságban szeretnél tudni.
Az elmúlt években a Mozilla hatalmas mennyiségű erőforrást biztosított arra, hogy a Firefox böngészőjük ne csak személyes szféra védelmében járjon élen, hanem a lehető leggyorsabb legyen a böngészők közül a legkisebb memóriafogyasztás mellett. Persze ez a két utóbbi cél gyakran egymással szemben áll, és nehéz őket összehangolni. A Firefox egy régi architektúra volt, hiszen sok dolgot a nagy elődtől, a Netscape Navigatortól örökölt a Gecko motor révén. A Mozilla célja volt az állandó megújítás volt, hogy fel tudja venni az újabb böngészőkkel, amelyek alapját modernebb kialakítás jellemzi. Ezeknek a fejlesztéseknek a gyökere egészen 2012-ig vezethető vissza, amikor megjelent a Servo projekt, amelyet én 2013-ben láttam, akkor még erősen fejlesztési változatban. A fejlesztéseket az a felismerés vezette, hogy a Firefox böngészőmotorja elavulttá vált, mert nem támogatja megfelelően a modern többmagos processzorokat. A Gecko motor tehát a Firefox réges-régi jellemzője, amelyet még a Netscape időkből hozott magával:
A Mozilla bejelentette, hogy elérhető a Firefox webböngésző 115-ös verziója, amely számos újdonsággal érkezik. A Mozilla Firefox 115.0 frissítése több újdonságot hoz a felhasználók számára: Az új verzió lehetőséget biztosít a Chrome-alapú böngészőkből történő fizetési módok importálására, továbbá a frissített felhasználói felület megkönnyíti más böngészőkből származó adatok importálását. Emellett a hardveres videodekódolás támogatása Intel GPU-khoz Linux-on elősegíti a simább videolejátszást és jobb teljesítményt a szabad operációs rendszert használókat. A H264 videodekódolás lejátszási támogatásának bővítése segít azoknak, akiknek rendszerük nem támogatja az adott formátumot. Az új fülkezelő lenyíló menü bezárás gombjai gyorsabb fülzárás lehetőségét kínálják. Nagyon fontos hír a régi rendszert használóknak, hogy a Firefox továbbra is támogatja a Windows 7, a Windows 8 és a Windows 8.1, továbbá a macOS 10.12, 10.13 és 10.14 verziók használatát, egészen 2024 őszéig.
A Mozilla bejelentette, hogy elérhető a Firefox webböngésző 114-es verziója, amely számos újdonsággal érkezik. A Mozilla Firefox 114.0 frissítése több újdonságot hoz a felhasználók számára, mint például a DNS over HTTPS kivétel lista kezelése, a könyvjelzők keresése a menüből, helyi böngészési előzményekre való keresés, magasabb felbontású videófelvétel Mac felhasználóknak, kiegészítők sorrendjének átrendezése és FIDO2 / WebAuthn támogatás. Emellett a Pocket ajánlott tartalmai mostantól elérhetőek Franciaországban, Olaszországban és Spanyolországban.
Közel harminc év óta a kereskedelem az internet használatának központjában áll. Az évek során a kényelem és az egyszerűség fokozódott, ahogy az emberek a digitális piacról származó páratlan gazdasági előnyökből részesültek. Az e-kereskedelem globális növekedése új kihívásokat teremtett a fogyasztók számára, például hogy hogyan hozzanak döntéseket arról, hol vásároljanak, mely termékeket vegyék meg egy adott igényre, és melyik eladótól vásárolják meg az árut az adott üzletben.
A legfontosabb újítások közé tartozik az Enhanced Picture-in-Picture funkció, amely lehetővé teszi a web legnépszerűbb videó weboldalain való teljes képernyős nézetbe váltást, a Windows GPU sandbox szigorítása a biztonsági előnyök növelése érdekében, valamint a macOS Services elérhetősége a Mac felhasználók számára. A jelszavak biztonságosságának javítása érdekében a Firefox mostantól tartalmaz speciális karaktereket is a generált jelszavakban. Az Safari vagy Chrome alapú böngészőkből történő könyvjelző importálásánál pedig már azok favikonjai is alapértelmezés szerint importálódnak, hogy könnyebben azonosíthatóak legyenek. Új verziót próbálhattok ki a Firefox iOS és Android verziókból is.
Letölthető, többek között magyar nyelven is, a Mozilla Firefox 112-es verziója a nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon elérhető webböngészőnek. A Firefox böngésző legújabb frissítése számos új funkciót és változást hozott, többek között lehetőséget ad a jelszók megtekintésére, az Intel GPU-k szoftveres dekódolt videóinak átfedésére, valamint az e-mail követési védelemmel is bővült. A frissítésben számos biztonsági hiba is javítva lett, az U2F JavaScript API pedig alapértelmezés szerint letiltásra került.
Hangalapú alkalmazások készítéséhez már rengeteg magyar hanganyagot rögzítettek az önkéntesek, így arra kér a Mozilla minket, hogy ellenőrizzük a már meglévő felolvasásokat. Ehhez nincs másra szükség, csak egy fejhallgatóra vagy hangszóróra, internetre kötött számítógépre vagy telefonra és egy kis elszántságra. Egészen addiktív hallgatni mások felolvasását. Egy ellenőrzési kör 5 mondatból áll, nagyjából egy percet vesz igénybe.
Letölthető, többek között magyar nyelven is, a Mozilla Firefox 111-es verziója a nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon – Linux, Android, Windows, macOS, iOS – elérhető webböngészőnek. Az Firefox 111-es verziója néhány újdonsággal érkezik, amelyek közül az egyik legfontosabb az Windows operációs rendszeren az értesítések jobb támogatása, valamint a Firefox Relay közvetlen használata.
A Mozilla kezdeményezése a szabadon elérhető, helyi beszélő számára számítógépes szövegértést megalkotását tűzte ki célul. A Common Voice egy nyilvánosan elérhető hangadatkészlet, amelyet a világ minden tájáról származó önkéntes közreműködők hangja alkot. Azok, akik hangalapú alkalmazásokat készítenek, az adatkészletet a gépi tanulási modellek betanításához használhatják. Jelenleg a legtöbb hangadatkészlet vállalatok tulajdonában van, ami elfojtja az innovációt. A hangadatkészletek szintén felülreprezentálják a fehér, angolul beszélő férfiakat. Ez azt jelenti, hogy a hangalapú technológia egyáltalán nem működik sok nyelven, és ahol működik, előfordulhat, hogy nem mindenkinél teljesít egyformán jól. Ezen szeretnénk változtatni azáltal, hogy mindenhol mozgósítjuk az embereket, hogy megosszák a hangjukat. Az önkéntesek már most is:
A Firefox régóta hírhedt arról, hogy túl sok memóriát használ. Ennek a hírnévnek a valóságtartalma az évek során változott, de a böngészővel kapcsolatban ez a közvélekedés megmaradt. Az elmúlt esztendőkben minden egyes Firefox-kiadást a szkeptikus felhasználók azzal a kérdéssel fogadták, hogy „kijavították már a memóriaszivárgást?". A Firefox 4 2011 márciusában lett kiadva egy hosszú béta-ciklust és többszöri elhalasztott szállítási dátumot követően - és ugyanezek a kérdések fogadták az új kiadást. Míg a Firefox 4 jelentős előrelépést jelentett a web számára olyan területeken, mint a nyílt videó, a JavaScript teljesítménye és a gyorsított grafika, addig sajnos jelentős visszalépést jelentett a memóriahasználat terén.
A webböngészők terén az elmúlt években nagy verseny alakult ki. A mobileszközök térhódításával, a Google Chrome megjelenésével és a Microsoft webbe történő újrabefektetésével a Firefoxnak számos kiváló és jól finanszírozott versenytárssal kellett megküzdenie a haldokló Internet Explorer helyett. A Google Chrome különösen sokat tett azért, hogy gyors és kecses böngészési élményt nyújtson. A nehezebb úton kezdtük megtanulni, hogy jó böngészőnek lenni már nem elegendő - kiváló böngészőnek kell lennünk. Ahogy Mike Shaver, a Mozilla akkori műszaki alelnöke és a Mozilla régi munkatársa mondta: „ez az a világ, amit akartunk, és ez az a világ, amit létrehoztunk".
Így álltunk 2011 elején. A Firefox piaci részesedése stagnált vagy csökkent, míg a Google Chrome gyorsan emelkedett. Bár a teljesítmény tekintetében kezdtünk felzárkózni, a memóriafogyasztás tekintetében még mindig jelentős versenyhátrányban voltunk, mivel a Firefox 4 a gyorsabb JavaScriptbe és a gyorsított grafikába fektetett be, gyakran a megnövekedett memóriafogyasztás árán. A Firefox 4 megjelenése után egy Nicholas Nethercote által vezetett mérnökcsoport elindította a MemShrink projektet, hogy a memóriafogyasztást ellenőrzés alá vonja. Ma, közel másfél évvel később, ez az összehangolt erőfeszítés radikálisan megváltoztatta a Firefox memóriafogyasztását és hírnevét. A „memóriaszivárgás" a legtöbb felhasználó fejében már a múlté, és a Firefox gyakran az egyik legvékonyabb böngészőként szerepel az összehasonlításokban. Ebben a fejezetben a Firefox memóriahasználatának javítása érdekében tett erőfeszítéseinket és az út során szerzett tanulságokat vizsgáljuk meg.