újdonságok

kami911 képe

Ne maradj ki ezekből az újdonságokból!

A Firefox legújabb frissítése integrált beépített keresést kínál, lehetővé téve a részoldalak mindegyikén történő keresést. Továbbá, a Webkompatibilitási jelentési eszköz révén mostantól jelentheted a webkompatibilitási problémákat, hogy segíts a Firefox böngészési élményének simaságában. A frissítés további újdonságai közé tartozik a weboldalak fordítása és a cím mező beállításainak hozzáférhetősége a Beállításokban. Emellett javított PGO optimalizációkat és főszálon kívüli vásznat is hozzáadtak a macOS ARM64-en és Androidon való használathoz.

kami911 képe

Az új évre is kellemes meglepetéseket tartogat

A Mozilla ma kiadta a legújabb, 122.0 verziójú Firefox böngészőt, amely számos új funkciót és javítást hoz magával. Az új kiadásra január 23-án került sor, és számos izgalmas fejlesztést tartalmaz, amelyekkel még kényelmesebbé válik a böngészés és a webfejlesztés. Nézzük meg, milyen újításokkal érkezett a Firefox 122.0!

kami911 képe

Követők nélkül könnyebb lenne az életed?

A Mozilla bejelentette, hogy a Firefox webböngésző 120-as verziója elérhető. A nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon – Linux, Android, Windows, macOS, iOS  – elérhető webböngésző számos újdonsággal és biztonsági frissítéssel is érkezik. A Firefox 120.0 asztali verziója számos új funkciót hozott, amelyek elősegítik a felhasználók személyes adatvédelmét és online biztonságát. Az újdonságok közé tartozik a "Copy Link Without Site Tracking" opció, a Global Privacy Control beállítás, a Cookie Banner Blocker német felhasználók számára, valamint a URL Tracking Protection és TLS horgok importálása. Emellett a fejlesztések között szerepelnek billentyűparancsok a hitelesítő adatok kezeléséhez, a Chromium importálási lehetősége Ubuntu Linuxon, valamint a Picture-in-Picture sarokra rögzítési támogatása. Az Internet Explorer 11 átok sem ül már a Firefox böngészőre.

kami911 képe

PDF-fájlt szerkeszt és minden lapra figyel

A Mozilla bejelentette, hogy a Firefox webböngésző 119-as verziója elérhető. A nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon – Linux, Android, Windows, macOS, iOS  – elérhető webböngésző számos újdonsággal és biztonsági frissítéssel is érkezik. A Firefox 119.0 új verziójában bemutatott frissítések közé tartozik a Firefox View, amely lehetővé teszi az összes megnyitott lap és böngészési előzmények egyszerű kezelését.

kami911 képe

Helyi nyelvi fordítást tanult az új Firefox

A Mozilla bejelentette, hogy a Firefox webböngésző 118-as verziója elérhető. A nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon – Linux, Android, Windows, macOS, iOS  – elérhető webböngésző számos újdonsággal és biztonsági frissítéssel is érkezik.

A Firefox és a Wayland találkozása

A legtöbb Ubuntu tartalmazza a Mozilla Firefox Snap előtelepített változatát. Canonical megerősítette ő maguk konfigurálták a Firefox Snap változatát, így az Ubuntu 23.10-ben Wayland módban fut alapértelmezetten. Ez korábban nem fordult elő.

“Wait a second — I already use Firefox on Wayland in Ubuntu,”

“And it works fine!”

Várj egy percet – A firefox ténylegesen Wayland az Ubuntuban.
Jól működik!

kami911 képe

Sebesség tekintetében is a mezőny élére áll a Firefox?

Az elmúlt években a Mozilla hatalmas mennyiségű erőforrást biztosított arra, hogy a Firefox böngészőjük ne csak személyes szféra védelmében járjon élen, hanem a lehető leggyorsabb legyen a böngészők közül a legkisebb memóriafogyasztás mellett. Persze ez a két utóbbi cél gyakran egymással szemben áll, és nehéz őket összehangolni. A Firefox egy régi architektúra volt, hiszen sok dolgot a nagy elődtől, a Netscape Navigatortól örökölt a Gecko motor révén. A Mozilla célja volt az állandó megújítás volt, hogy fel tudja venni az újabb böngészőkkel, amelyek alapját modernebb kialakítás jellemzi. Ezeknek a fejlesztéseknek a gyökere egészen 2012-ig vezethető vissza, amikor megjelent a Servo projekt, amelyet én 2013-ben láttam, akkor még erősen fejlesztési változatban. A fejlesztéseket az a felismerés vezette, hogy a Firefox böngészőmotorja elavulttá vált, mert nem támogatja megfelelően a modern többmagos processzorokat. A Gecko motor tehát a Firefox réges-régi jellemzője, amelyet még a Netscape időkből hozott magával: 

kami911 képe

vErSenyRe kelt az új Firefox: és újra az élen a böngészők között

A Mozilla bejelentette, hogy elérhető a Firefox webböngésző 115-ös verziója, amely számos újdonsággal érkezik. A Mozilla Firefox 115.0 frissítése több újdonságot hoz a felhasználók számára: Az új verzió lehetőséget biztosít a Chrome-alapú böngészőkből történő fizetési módok importálására, továbbá a frissített felhasználói felület megkönnyíti más böngészőkből származó adatok importálását. Emellett a hardveres videodekódolás támogatása Intel GPU-khoz Linux-on elősegíti a simább videolejátszást és jobb teljesítményt a szabad operációs rendszert használókat. A H264 videodekódolás lejátszási támogatásának bővítése segít azoknak, akiknek rendszerük nem támogatja az adott formátumot. Az új fülkezelő lenyíló menü bezárás gombjai gyorsabb fülzárás lehetőségét kínálják. Nagyon fontos hír a régi rendszert használóknak, hogy a Firefox továbbra is támogatja a Windows 7, a Windows 8 és a Windows 8.1, továbbá a macOS 10.12, 10.13 és 10.14 verziók használatát, egészen 2024 őszéig.

A Mozilla Firefox 115-ös verziójáról tudni kell, hogy készült belőle ESR (Extended Support Release) hosszabb ideig támogatott kiadás is, amely a szintén sokáig támogatott Firefox 102 ESR verzióját váltja, két kiadásig tartó átmeneti időszak után.

kami911 képe

Nyárindító finomságok

A Mozilla bejelentette, hogy elérhető a Firefox webböngésző 114-es verziója, amely számos újdonsággal érkezik. A Mozilla Firefox 114.0 frissítése több újdonságot hoz a felhasználók számára, mint például a DNS over HTTPS kivétel lista kezelése, a könyvjelzők keresése a menüből, helyi böngészési előzményekre való keresés, magasabb felbontású videófelvétel Mac felhasználóknak, kiegészítők sorrendjének átrendezése és FIDO2 / WebAuthn támogatás. Emellett a Pocket ajánlott tartalmai mostantól elérhetőek Franciaországban, Olaszországban és Spanyolországban.

kami911 képe

AV1-gyel megy, kép a képben, erősebb jelszóval és sandbox-szal

A legfontosabb újítások közé tartozik az Enhanced Picture-in-Picture funkció, amely lehetővé teszi a web legnépszerűbb videó weboldalain való teljes képernyős nézetbe váltást, a Windows GPU sandbox szigorítása a biztonsági előnyök növelése érdekében, valamint a macOS Services elérhetősége a Mac felhasználók számára. A jelszavak biztonságosságának javítása érdekében a Firefox mostantól tartalmaz speciális karaktereket is a generált jelszavakban. Az Safari vagy Chrome alapú böngészőkből történő könyvjelző importálásánál pedig már azok favikonjai is alapértelmezés szerint importálódnak, hogy könnyebben azonosíthatóak legyenek. Új verziót próbálhattok ki a Firefox iOS és Android verziókból is.

kami911 képe

Firefox 112 – a gyorssegély a biztonságos internetböngészésre

Letölthető, többek között magyar nyelven is, a Mozilla Firefox 112-es verziója a nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon elérhető webböngészőnek. A Firefox böngésző legújabb frissítése számos új funkciót és változást hozott, többek között lehetőséget ad a jelszók megtekintésére, az Intel GPU-k szoftveres dekódolt videóinak átfedésére, valamint az e-mail követési védelemmel is bővült. A frissítésben számos biztonsági hiba is javítva lett, az U2F JavaScript API pedig alapértelmezés szerint letiltásra került.

kami911 képe

Natív értesítéssel, Firefox Relay támogatással és nagyobb biztonságban settenkedik

Letölthető, többek között magyar nyelven is, a Mozilla Firefox 111-es verziója a nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon – Linux, Android, Windows, macOS, iOS  – elérhető webböngészőnek. Az Firefox 111-es verziója néhány újdonsággal érkezik, amelyek közül az egyik legfontosabb az Windows operációs rendszeren az értesítések jobb támogatása, valamint a Firefox Relay közvetlen használata.

kami911 képe

Importálással egyszerűbbé vált a Firefox-ra való áttérés

A Mozilla bejelentette, hogy elérhető a Firefox webböngésző 110-es verziója, amely számos újdonsággal érkezik. Az új verzió lehetővé teszi, hogy a felhasználók ne csak Edge, Chrome vagy Safari böngészőkből importálják a könyvjelzőiket, előzményeiket és jelszavaikat, hanem az Opera, Opera GX és Vivaldi böngészőkből is. Ez különösen hasznos lehet azok számára, akik áttérnének a Firefoxra.

kami911 képe

Meddig mehet szembe a Manifest v3 iránnyal a Mozilla Firefox?

Letölthető a Mozilla Firefox a nyílt forráskódú és keresztplatformos webböngésző 109-es verziója. A Firefox mostantól támogatja a Manifest Version 3 (MV3) kiegészítőket is. A Manifest Version 3 (MV3) mostantól alapértelmezés szerint engedélyezett (az MV2 továbbra is engedélyezett, illetve támogatott). Ez a jelentős frissítés egy izgalmas felhasználói felületváltozást is hoz az új Unified Extensions (Egyesített kiterjesztések) gomb formájában. A Manifest v3 a Google Chrome böngésző új, harmadik verziója a manifest fájlnak, amely leírja a bővítmény funkcióit és működését. A manifest fájl egy olyan JSON-formátumú fájl, amelyet a bővítményeknek kell tartalmazniuk, és amely leírja a bővítmény összes tulajdonságát és működési módját. A Manifest v3 a Manifest v2-n alapul, de számos új tulajdonságot és lehetőséget tartalmaz, beleértve az új, korlátozott hozzáférési módokat, amelyek segítenek a bővítmények biztonságosabbá tételében. A Manifest v3 továbbá lehetővé teszi a bővítmények számára, hogy közvetlenül a rendszer eseményeire reagáljanak, így növelve a bővítmények hatékonyságát és elérhetőségét.

kami911 képe

Teszteljétek a Firefox 109-es béta verzióját!

Letölthető a Mozilla Firefox következő béta verziója. Ez lesz a nyílt forráskódú és keresztplatformos webböngésző 109-es verziója. A Firefox mostantól támogatja a Manifest Version 3 (MV3) kiegészítőket is. Miután a Firefox 108-es verziója már elérhető, a Mozilla mérnökei most a következő nagy Firefox kiadásra, a Firefox 109-re koncentrálnak, amelyet néhány nappal ezelőtt a béta-csatornába terjesztettek. A Manifest Version 3 (MV3) mostantól alapértelmezés szerint engedélyezett (az MV2 továbbra is engedélyezett, illetve támogatott). Ez a jelentős frissítés egy izgalmas felhasználói felületváltozást is hoz az új Unified Extensions (Egyesített kiterjesztések) gomb formájában. A Manifest v3 a Google Chrome böngésző új, harmadik verziója a manifest fájlnak, amely leírja a bővítmény funkcióit és működését. A manifest fájl egy olyan JSON-formátumú fájl, amelyet a bővítményeknek kell tartalmazniuk, és amely leírja a bővítmény összes tulajdonságát és működési módját. A Manifest v3 a Manifest v2-n alapul, de számos új tulajdonságot és lehetőséget tartalmaz, beleértve az új, korlátozott hozzáférési módokat, amelyek segítenek a bővítmények biztonságosabbá tételében. A Manifest v3 továbbá lehetővé teszi a bővítmények számára, hogy közvetlenül a rendszer eseményeire reagáljanak, így növelve a bővítmények hatékonyságát és elérhetőségét.

Oldalak

Feliratkozás RSS - újdonságok csatornájára