A Mozilla bejelentette, hogy a Firefox webböngésző 118-as verziója elérhető. A nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon – Linux, Android, Windows, macOS, iOS – elérhető webböngésző számos újdonsággal és biztonsági frissítéssel is érkezik.
A legtöbb Ubuntu tartalmazza a Mozilla Firefox Snap előtelepített változatát. Canonical megerősítette ő maguk konfigurálták a Firefox Snap változatát, így az Ubuntu 23.10-ben Wayland módban fut alapértelmezetten. Ez korábban nem fordult elő.
“Wait a second — I already use Firefox on Wayland in Ubuntu,”
“And it works fine!”
Várj egy percet – A firefox ténylegesen Wayland az Ubuntuban.
Jól működik!
A Mozilla bejelentette, hogy elérhető a Firefox webböngésző 117-es verziója, amely számos újdonsággal és biztonsági frissítéssel is érkezik. A Mozilla Firefox 117.0 frissítése több újdonságot hoz a felhasználók számára – többek között a hitelkártya adatok automatikus kibővítése bizonyos régiókban, illetve a macOS felhasználók most már beállíthatják az TAB billentyűvel történő irányíthatóságot az weboldal objektumok és linkek tekintetében. Emellett az új verzió hoz javításokat, többek között a YouTube videólisták gördülékenyebb navigálásával és biztonsági frissítésekkel is. A változások között pedig kiemelendő, hogy a Wayland asztali környezetben a Firefox már nem mutatja saját képernyőmegosztási jelzőjét.
A Mozilla Firefox 117-es verziójáról tudni kell, hogy készült belőle ESR (Extended Support Release) kiadás. A régi operációs rendszereket használóknak ez fontos hír, mert a Firefox ESR 115.2-es verziója továbbra is támogatja a Windows 7, a Windows 8 és a Windows 8.1, továbbá a macOS 10.12, 10.13 és 10.14 verziók használatát, egészen 2024 őszéig.
Az elmúlt években a Mozilla hatalmas mennyiségű erőforrást biztosított arra, hogy a Firefox böngészőjük ne csak személyes szféra védelmében járjon élen, hanem a lehető leggyorsabb legyen a böngészők közül a legkisebb memóriafogyasztás mellett. Persze ez a két utóbbi cél gyakran egymással szemben áll, és nehéz őket összehangolni. A Firefox egy régi architektúra volt, hiszen sok dolgot a nagy elődtől, a Netscape Navigatortól örökölt a Gecko motor révén. A Mozilla célja volt az állandó megújítás volt, hogy fel tudja venni az újabb böngészőkkel, amelyek alapját modernebb kialakítás jellemzi. Ezeknek a fejlesztéseknek a gyökere egészen 2012-ig vezethető vissza, amikor megjelent a Servo projekt, amelyet én 2013-ben láttam, akkor még erősen fejlesztési változatban. A fejlesztéseket az a felismerés vezette, hogy a Firefox böngészőmotorja elavulttá vált, mert nem támogatja megfelelően a modern többmagos processzorokat. A Gecko motor tehát a Firefox réges-régi jellemzője, amelyet még a Netscape időkből hozott magával:
A Mozilla bejelentette, hogy elérhető a Firefox webböngésző 115-ös verziója, amely számos újdonsággal érkezik. A Mozilla Firefox 115.0 frissítése több újdonságot hoz a felhasználók számára: Az új verzió lehetőséget biztosít a Chrome-alapú böngészőkből történő fizetési módok importálására, továbbá a frissített felhasználói felület megkönnyíti más böngészőkből származó adatok importálását. Emellett a hardveres videodekódolás támogatása Intel GPU-khoz Linux-on elősegíti a simább videolejátszást és jobb teljesítményt a szabad operációs rendszert használókat. A H264 videodekódolás lejátszási támogatásának bővítése segít azoknak, akiknek rendszerük nem támogatja az adott formátumot. Az új fülkezelő lenyíló menü bezárás gombjai gyorsabb fülzárás lehetőségét kínálják. Nagyon fontos hír a régi rendszert használóknak, hogy a Firefox továbbra is támogatja a Windows 7, a Windows 8 és a Windows 8.1, továbbá a macOS 10.12, 10.13 és 10.14 verziók használatát, egészen 2024 őszéig.
A Mozilla bejelentette, hogy elérhető a Firefox webböngésző 114-es verziója, amely számos újdonsággal érkezik. A Mozilla Firefox 114.0 frissítése több újdonságot hoz a felhasználók számára, mint például a DNS over HTTPS kivétel lista kezelése, a könyvjelzők keresése a menüből, helyi böngészési előzményekre való keresés, magasabb felbontású videófelvétel Mac felhasználóknak, kiegészítők sorrendjének átrendezése és FIDO2 / WebAuthn támogatás. Emellett a Pocket ajánlott tartalmai mostantól elérhetőek Franciaországban, Olaszországban és Spanyolországban.
A legfontosabb újítások közé tartozik az Enhanced Picture-in-Picture funkció, amely lehetővé teszi a web legnépszerűbb videó weboldalain való teljes képernyős nézetbe váltást, a Windows GPU sandbox szigorítása a biztonsági előnyök növelése érdekében, valamint a macOS Services elérhetősége a Mac felhasználók számára. A jelszavak biztonságosságának javítása érdekében a Firefox mostantól tartalmaz speciális karaktereket is a generált jelszavakban. Az Safari vagy Chrome alapú böngészőkből történő könyvjelző importálásánál pedig már azok favikonjai is alapértelmezés szerint importálódnak, hogy könnyebben azonosíthatóak legyenek. Új verziót próbálhattok ki a Firefox iOS és Android verziókból is.
Letölthető, többek között magyar nyelven is, a Mozilla Firefox 112-es verziója a nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon elérhető webböngészőnek. A Firefox böngésző legújabb frissítése számos új funkciót és változást hozott, többek között lehetőséget ad a jelszók megtekintésére, az Intel GPU-k szoftveres dekódolt videóinak átfedésére, valamint az e-mail követési védelemmel is bővült. A frissítésben számos biztonsági hiba is javítva lett, az U2F JavaScript API pedig alapértelmezés szerint letiltásra került.
Letölthető, többek között magyar nyelven is, a Mozilla Firefox 111-es verziója a nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon – Linux, Android, Windows, macOS, iOS – elérhető webböngészőnek. Az Firefox 111-es verziója néhány újdonsággal érkezik, amelyek közül az egyik legfontosabb az Windows operációs rendszeren az értesítések jobb támogatása, valamint a Firefox Relay közvetlen használata.
A Mozilla bejelentette, hogy elérhető a Firefox webböngésző 110-es verziója, amely számos újdonsággal érkezik. Az új verzió lehetővé teszi, hogy a felhasználók ne csak Edge, Chrome vagy Safari böngészőkből importálják a könyvjelzőiket, előzményeiket és jelszavaikat, hanem az Opera, Opera GX és Vivaldi böngészőkből is. Ez különösen hasznos lehet azok számára, akik áttérnének a Firefoxra.
Letölthető a Mozilla Firefox a nyílt forráskódú és keresztplatformos webböngésző 109-es verziója. A Firefox mostantól támogatja a Manifest Version 3 (MV3) kiegészítőket is. A Manifest Version 3 (MV3) mostantól alapértelmezés szerint engedélyezett (az MV2 továbbra is engedélyezett, illetve támogatott). Ez a jelentős frissítés egy izgalmas felhasználói felületváltozást is hoz az új Unified Extensions (Egyesített kiterjesztések) gomb formájában. A Manifest v3 a Google Chrome böngésző új, harmadik verziója a manifest fájlnak, amely leírja a bővítmény funkcióit és működését. A manifest fájl egy olyan JSON-formátumú fájl, amelyet a bővítményeknek kell tartalmazniuk, és amely leírja a bővítmény összes tulajdonságát és működési módját. A Manifest v3 a Manifest v2-n alapul, de számos új tulajdonságot és lehetőséget tartalmaz, beleértve az új, korlátozott hozzáférési módokat, amelyek segítenek a bővítmények biztonságosabbá tételében. A Manifest v3 továbbá lehetővé teszi a bővítmények számára, hogy közvetlenül a rendszer eseményeire reagáljanak, így növelve a bővítmények hatékonyságát és elérhetőségét.
Letölthető a Mozilla Firefox következő béta verziója. Ez lesz a nyílt forráskódú és keresztplatformos webböngésző 109-es verziója. A Firefox mostantól támogatja a Manifest Version 3 (MV3) kiegészítőket is. Miután a Firefox 108-es verziója már elérhető, a Mozilla mérnökei most a következő nagy Firefox kiadásra, a Firefox 109-re koncentrálnak, amelyet néhány nappal ezelőtt a béta-csatornába terjesztettek. A Manifest Version 3 (MV3) mostantól alapértelmezés szerint engedélyezett (az MV2 továbbra is engedélyezett, illetve támogatott). Ez a jelentős frissítés egy izgalmas felhasználói felületváltozást is hoz az új Unified Extensions (Egyesített kiterjesztések) gomb formájában. A Manifest v3 a Google Chrome böngésző új, harmadik verziója a manifest fájlnak, amely leírja a bővítmény funkcióit és működését. A manifest fájl egy olyan JSON-formátumú fájl, amelyet a bővítményeknek kell tartalmazniuk, és amely leírja a bővítmény összes tulajdonságát és működési módját. A Manifest v3 a Manifest v2-n alapul, de számos új tulajdonságot és lehetőséget tartalmaz, beleértve az új, korlátozott hozzáférési módokat, amelyek segítenek a bővítmények biztonságosabbá tételében. A Manifest v3 továbbá lehetővé teszi a bővítmények számára, hogy közvetlenül a rendszer eseményeire reagáljanak, így növelve a bővítmények hatékonyságát és elérhetőségét.
Az NVIDIA biztonsági frissítést (és bejelentést) adott ki a Linux-hoz és a Windows-hoz készült GPU-kijelző-illesztőprogramjához, amely egy olyan súlyos hiba javítását tartalmazza, amelyet a fenyegető szereplők többek között kódfuttatásra és jogosultságnövelésre használhatnak ki.
Letölthető, többek között magyar nyelven is, a Mozilla Firefox 107-es verziója a nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon elérhető webböngészőnek. Ebben a verzióban az Android megkapta a Teljes Süti-védelem képességét, elérhetővé váltak a képbillentyűzetek használata. A Linux verzió teljesítmény-profilozás képességeket kapott, a Windows verzióban Defender használata mellett növekedett a teljesítmény.
Letölthető, többek között magyar nyelven is, a Mozilla Firefox 106-os verziója a nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon elérhető webböngészőnek. Ebben a verzióban a PDF kezelése bővült szöveg és grafika elhelyezésével a PDF oldalakra. A Firefox most már alapértelmezett PDF-fájl megjelenítő alkalmazás lehet Windows-on. Windows-on a tálcára tűzhetővé váltak a privát ablakok is. Érkeztek új színvilágok is, a fejlesztők nagyon sokat fejlesztettek a WebRTC képességin is.