Blog

Elfeledett hősök: cpio

Ha archívumot akarok létrehozni, már pötyögöm is hogy tar... Pedig nem biztos, hogy ez a legjobb választás, adott esetben van hatékonyabb fegyverünk, a cpio!

Mi is a cpio? Mondanám, hogy a tar-hoz hasonló archiváló, de pont hogy nem hasonló! Nem tudjuk neki azt mondani, hogy a KISPISTA könyvtárból csinálj nekünk egy archívumot, hanem a szabályos bemeneten kell nekünk adatot produkálnunk amivel dolgozhat! Nézzük mit mond barátunk a Kugli!

simonszoft képe

Az én [kedvenc] lan chat alkalmazásom: BeeBEEP

BeeBEEP

Az BeeBEEP egy ingyenes (GNU GPLv3) és a legtöbb platformon elérhető (5 operációs rendszeren, pl OS/2 smiley), ami teljesen open source.

Elgé sok alkalmazást kipróbáltam már az évek alatt, sokáig a lanmessenger volt a befutó, de sajnos már 5 éve nem fejlesztik és egyre problémásabbá vált a használata.

lynx képe

Linux Mint 22.1 Cinnamon tiszta telepítése

Elmúlt a karácsony, elmúlt a bejgli, és a Linux mint 22.1 még sehol sincs a láthatáron.
Csak remélni tudom, hogy az idei karácsony előtt megérkezik.
Jó, hogy nem kapkodták el, a jó munkához idő kell.
Addig is eltölthetjük hasznosan az időt, ha felkészülünk a telepítésre.

Én a tiszta telepítés híve vagyok, így a verziófrissítés buktatóit csak hírből ismerem, és jókat mosolygok rajta. Az a lusta embereknek való, akik két kattintással akarják megúszni a dolgot.

Elfeledett hősök II. : XTerm

A mai fényezett, GPU gyorsított terminál emulátorok mellett hajlamosak vagyunk elfeledkezni a nagy öregről, az XTermről! Pedig még ma is jó kondiban van, csak egy kis törődés kell neki! ;)

Mint minden rendes terminál emulátort ;) , így XTermet is az .Xresources fájlban konfiguráljuk, nézzük az enyémet !

Jó az öreg a háznál, URxvt kedvcsináló

Korábbi bejegyzésemben megemlítettem néhány modern GPU gyorsított terminál emulátort, most viszont egy régi X-es zsenire, az URxvt-re szeretném felhívni a figyelmet!

Egy könnyűsúlyú, rendkívül jól konfigurálható eszközről beszélünk, ami megfelel a személyes kattanásomnak, tehát futtatható démonként.

 

 

Kezdjük is a démon móddal, miért jó nekünk!? Mert sebességet és erőforrást nyerünk, plusz néhány lehetőséget.

Kedvenc parancssori eszközeim, kedvcsináló

Ráérő időmben gondoltam összeállítok egy kis listát a kedvenc parancssori eszközeimről, hátha kedvet kap valaki valamelyik kipróbálására. Tényleg csak kedvcsináló jelleggel néhány mondatban beszélek róluk.

Az ls alternatívái: eza (exa) és lsd. Színes szagos megjelenítés, fastruktúra, és minden amit az ls eleve tud. Hogy melyik, az teljesen egyedi preferencia kérdése.

 

Linux Mint 22 indítható USB adathordozó készítése mentési lehetőséggel

Linux Mint indítható USB adathordozó
Linux Mint USB

Ha van egy jó minőségű USB adathordozód, akkor rakhatsz rá indítható Linux Mint-et mentési lehetőséggel. Egy ilyen élő (live) USB adathordozó jól jön ha szükség van a rendszer telepítésére, vagy nincs a gépben merevlemez.

Tehát vettem egy 16 GB-os USB adathordozót.

FIGYELEM! Az adathordozón levő "16 GB" leírást 16 GiB (gibibájtnak) kell értelmezni. 16 GiB az 14,9 GB. Ez látható lesz az alábbi képen.

JAVÍTÁS: FIGYELEM! Az adathordozón levő "16 GB" leírást 14,9 GiB (gibibájtnak) kell értelmezni. 16 GB az 14,9 GiB.

Wikiman az okos man

A Wikiman egy man, tldr, Arch Wiki (Gentoo Wiki elméletben) kapcsolat nélküli böngésző. A projekt oldalán elérhető .deb csomagban is, tehát Mint-re gond nélkül telepíthető. Ugyanitt elérhetőek a szükséges tldr és Arch Wiki fájlok, ezeket az /usr/share/doc alá kell bemásolnunk (a wikiman -S paranccsal ellenőrizhetjük az elérhető forrásokat).  A wikiman -h parancsra megnézhetjük az elérhető opciókat.

kami911 képe

Linux Mint 22.1 „Xia”, frissített fordítások

Az új Cinnamon fordítás kipróbálásához, teszteléséhez készítettem ezt a bejegyzést. Összeszedtem a friss fordításokat és betettem őket egy csomagba, hogy ki lehessen próbálni a friss fordításokat. Sajnos nem tudtam a fejlesztőket elérni azzal a kéréssel, hogy készítsenek új csomagot hozzá. Itt a bejegyzésben a mellékletek közül letölthető.

Ide kell őket bemásolni:

/usr/share/locale/hu/LC_MESSAGES

Remélem így ki tudjátok próbálni, bármi probléma van jelezzétek!

kami911 képe

Magyar nyelven is elérhető a Mainline Ubuntu Kernel PPA csomagtárolóból telepítő alkalmazás

Sziasztok,

Gyorsan lefordítottam az Ubuntu PPA csomagtárolóból telepítő kis hasznos program, a Mainline felületét magyar nyelvre. Amikor lesz új kiadása a szoftvernek, akkor már magyar nyelven is elérhető lesz a Mainline. Aki nem akar várni addig, az letöltheti innen a zip fájlba becsomagolt mainline.mo fájlt, amelyet aztán a:

/usr/share/locale/hu/LC_MESSAGES

mappába kell kibontani (rendszergazdai jogosultsággal).

kami911 képe

Kritikus Windows sebezhetőség: NTLM-hitelesítési adatok megszerzése vált lehetővé

Biztonsági kutatok nyilvánosságra hoztak egy frissen felfedezett sebezhetőséget, amely minden Windows szerverre és munkaállomásra szánt verziót érint a Windows 7-től a Windows 11-ig (v24H2) és a Server 2008 R2-től a Server 2022 verzióig bezárólag.

Logitech egér konfigurálása

Szóval egy Logitech Lift egerentyű boldog tulajdonosa lettem, és rövidke nyomozás után rábukkantam a Solaar nevű programocskára, amivel nagyszerűen be lehet állítani a jószágot a fülétől a farkáig! Nézzük!

A főképernyőn mindjárt kapunk pár hasznos infót, láthatjuk hogy létrejött-e a kapcsolat, titkosítva beszélgetünk-e, az elem/akku töltöttségét, ill. az alap beállításokat. Ha több eszközünk van, akkor természetesen mutatja őket, az alul látható kis ikonnal pedig némi infót is kérhetünk róluk.

Oldalak

Feliratkozás RSS - blogok csatornájára