Felkérést kaptunk, hogy vegyünk részt a Fantasy Expo 2025 - Fantasy Expo-n. A Fantasy Expón a fantasy, scifi, anime, manga, képregény, cosplay, videojáték és társas kedvelők egy napra összegyűlhetnek találkozni és szórakozni. Mottónk a "Rajongóktól Rajongóknak" és céljuk, hogy egy szórakoztató, minőségi, "klasszikus con" érzést nyújtsunk a látogatóinknak. Erre a rendezvényre kaptunk meghívást, hogy kiállítóként részt vegyünk.
A rendezvény 2025. augusztus 16-án, szombaton lesz, kiállítóknak 9:00 – 19:20 között (ebben már benne van az ki- és elpakolás is. A szükséges dolgokat viszem, hozom, csak segítség kellene, egész napra, olyantól aki szívesen beszélget emberekkel, és be tudja mutatni, miért jó a szabad szoftver, a Linux Mint, a Mozilla termékek, vagy éppen az OpenStreetMap.
Az interneten található videók letöltése és offline elérhetővé tétele egyre népszerűbbé válik. Ehhez jól használható a yt-dlp Rengeteg online platform létezik, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy kedvenc videóikat letöltésre és offline megnézésre mentse. Az egyik legnépszerűbb ilyen platform a YouTube. Azonban a YouTube nem kínál beépített lehetőséget a videók letöltésére, és ezért olyan eszközökre van szükségünk, mint a yt-dlp. A yt-dlp egy parancssoros alapú YouTube letöltő, amely lehetővé teszi a videók letöltését a YouTube-ról vagy más hasonló platformokról.
Összeraktam a Niri ablakkazelőről egy videót, ítt pedig írásban mutatom be. Jó Linuxozást! Niri egy modern, Wayland-alapú kompozitor és ablakkezelő, amely az ablakokat egy végtelen szélességű vízszintes munkaasztalra (workspace) rendezi. Az ablakok egymás mellett, oszlopokban helyezkednek el, és balra-jobbra görgetve érhető el a teljes felület. Új ablak nyitásakor nem zsugorítja a többi ablakot, így minden ablak a korábbi méretében marad. Ez a megközelítés eltér a hagyományos csempézett ablakkezelőktől (pl.
A Cinnamon asztali környezet alapértelmezett fájlkezelője a Nemo, amely számos testreszabási lehetőséget kínál a felhasználók számára1. Ezek közül az egyik leghatékonyabb a kontextus menü kiegészítése egyéni műveletekkel, amelyeket "actions"-nek nevezünk. Ezek a műveletek lehetővé teszik, hogy saját parancsokat, szkripteket futtass közvetlenül a fájlkezelőből, jelentősen felgyorsítva a mindennapi munkádat.
A LibreOffice Calc rendelkezik beépített vonalkód / QR kód beszúrási letehetőséggel, ám ez egy párbeszéd ablakon megadott karaktersort alakít át beágyazott objektummá. Ennek hátránya az hogy nem dinamikus, a megváltoztatáshoz jobb egérgombbal kattintani kell az objektum felett, kiválasztani a szerkesztést majd beírni az új értéket…
A következőkben egy olyan módszert mutatok be, amellyel közvetlenül a számolótábla celláiba képezhetünk vonalkódot, ami egy másik cella értéke alapján képződik, ha ez utóbbi cella értéke változik, a vonalkód is frissül.
Érdekes kis problémába futottam a napokban, és gondoltam, megosztom Veletek is, hátha hasznos lesz. Néhány védencem (ismerős, rokon, barát – ki hogy nevezi) kapott néhány hivatalos PDF-dokumentumot, amiket szerettek volna kinyomtatni, de sehogy sem sikerült. Elsőre persze csak legyintettem, hogy biztosan valami egyszerű hiba. Hát nem volt az! Mint kiderült, ezek a PDF-ek az Adobe DRM (Digital Rights Management) úgynevezett „védelmi funkciójára” épültek.
Csináltam egy internetes rádót LinuxMint/XFCE alapon, ha esetleg valakit érdekel. (Eleve XFCE-vel installáltam fel, Cinnamon nincs is a gépemen.) Vettem hozzá egy használt, olcsó 12”-os laptopot és távolról tudom vezérelni ThinCast Remote client segítségével. Utóbbival nagyon sokat küzdöttem, sokszor kérdeztem meg a ChatGPT-t aki néha használható megoldást adott, de sokszor bevitt az erdőbe. A fő gond az volt, hogy a remote klineshez kell egy xrdp server, de az alapból nem viszi át a hangot.
A Linux terjesztések Python 2-ről Python 3-ra álltak át, néha-néha beleütközöm abba a kérdésbe, hogy mi legyen a python parancs helyén. Ezt a Linux-okon az alternatives csomag oldja meg amely a PATH-on lévő szimbolikus linkekkel fűzi be a rendszerbe a terjesztés alapértelmezett beállításait, amit aztán az update-alternatives paranccsal könnyen testre is lehet szabni. Ezt a rendszert lehet használni új parancsok felvételére, vagy akár arra is, hogy a nem PATH-on lévő parancsok ilyen módon legyen elérhetőek.
Az Icinga 2 monitoring eszköz, amely a rendszer-adminisztrátorok életét hivatott megkönnyíteni. A szoftverrel kapcsolatban gyakran merül fel a kérdés: miért nem érhető el naprakészen az Enterprise Linux (EL) disztribúciókon, például RHEL, CentOS, AlmaLinux, RockyLinux SUSE Linux Enterprise Server és Amazon Linux 2 (AWS) alatt? Természetesen vannak naprakész csomagok, de előfizetéshez kötöttek. Régen ez nem így volt, voltak elérhető csomagok, de Icinga 2 fő fejlesztője változtatott az üzletpolitikáján.
Eltérő asztali környezetek eltérő mód kezelik az energia kezelési funkciókat. az egyik eltérs, hogy a média lejátszás közben alvó módba tudják, avagy nem tudják tenni a gépet. Nekem az ez elvárásom, hogy meghatározott idő után altasson, akkor is, ha egy filmet meg. Ezt nem feltétlen oldja meg a gyári, az asztali környezethez kapott program, így mást kellett keresnem. Ezt a témát járjuk körbe.
VirtualBoxban a Debian 12.10 netinst lemezkép a GRUB-menüig ugyan eljutott, de a telepítőt már nem tudtam elindítani, pedig többféle opciót is próbáltam, de vagy szürke képernyőt vagy a mellékelt hibaüzenet kaptam.
A trash-cli egy egyszerű, parancssoros eszköz Linux rendszerekhez, amely lehetővé teszi a fájlok és könyvtárak biztonságos törlését úgy, hogy azok a Lomtárba (Trash) kerüljenek, ahelyett, hogy véglegesen eltűnnének. Ez különösen hasznos olyan parancssori felhasználók számára, akik nem akarnak azonnal végleges törlést (rm) használni, hanem szeretnék a grafikus felületeken megszokott „Lomtárba helyezés” funkciót parancssorból is elérni.
Az sxhkd (Simple X Hotkey Daemon) egy rendkívül hasznos és könnyűsúlyú billentyűparancs-kezelő program Linux rendszerekhez, amelyet kifejezetten az X Window System (X11) környezetben való használatra fejlesztettek ki. A programot Bastien Dejean (a bspwm ablakkezelő fejlesztője) alkotta meg, és célja, hogy egyszerű, de rugalmas módon lehessen billentyűkombinációkat (hotkey-eket) definiálni és ezekhez parancsokat társítani.
Pár funkció hiányzik nekem a Cinnamon felületen, az egyik az I3wm-ben megszokott funkció, amivel megadhatom, hogy egy ablak, program pontosan hol jelenjen meg nyitáskor. Kisebb keresgélés után pár megoldást találtam. Nem túl kényelmes, hiszen nem grafikus felületű, de a konfigurációk szerkesztését nekem megéri a cél érdekében. Plusz ezek független programok, bármelyik xorg-ot használó környezetben működni fognak.
Egérfókusz követés Cinnamon alatt. Ezt a témát dolgozzuk most fel. Mi is az egér fókusz követés? A legtöbb asztali felületben valami szinten megtalálható funkció szabályozza, hogy az egér mozgatását követi a fókusz, vagy nem. Ha követi, akkor az az ablak lesz aktív automatikusan, ami fölé mozdul az egér. Ha nem követő módban van, akkor rá kell arra az ablakra kattintani, amiben munkát akarunk végezni.