Blog

Feltelepítettem a Linux Mintet Windows rendszer mellé?!

Hali mindenki!

Megtörtént a csoda. Rávettem magam, hogy kipróbáljam a Linuxot. Tegnap feltelepítettem, Windows mellé szerettem volna. Mármint külön winyóra. De elrontottam, mert bár feltelepült a Linux, de a Winyó elromlott amin a Windows volt.
No ma reggel nekiálltam megint, helyrehoztam a Windowst és kihúztam a Windowsos winyót, s a másikra rátelepítettem a Linuxot. Majd vissza dugtam a másik vinyót is és elindítottam a gépet. 

kami911 képe

Hogyan használható a Lidl mobilalkalmazás külföldön? – Útmutató a „kalandozó magyaroknak”

Lidl Plus alkalmazás használata külföldön (kép: Lidl Magyarország)
Lidl Plus alkalmazás használata külföldön (kép: Lidl Magyarország)

Manapság egyre több magyar vásárol külföldön, legyen szó Szlovákiáról, Ausztriáról vagy más szomszédos országokról. A határ menti bevásárlás gyakran előnyös lehet az eltérő árak és akciók miatt, ezért sokan szeretnék a Lidl mobilalkalmazását is használni ezekben az országokban. Az alkalmazás azonban alapértelmezetten az adott ország szerinti tartalmat mutatja, és nem is használhatók a vásárlás során,így nem lehet igénybe venni az ottani kedvezményes akciókat, amely a Lidl alkalmazás használatához kötöttek. Azonban ez csak egy beállításból fakadó akadály, amelyet ebben a leírásban mutatok be: hogyan állíthatod át az applikációt, hogy külföldön is teljes funkcionalitással használható legyen.

kami911 képe

Ki tud jönni? Kiállításon standolás...

Sziasztok!

Felkérést kaptunk, hogy vegyünk részt a Fantasy Expo 2025 - Fantasy Expo-n. A Fantasy Expón a fantasy, scifi, anime, manga, képregény, cosplay, videojáték és társas kedvelők egy napra összegyűlhetnek találkozni és szórakozni. Mottónk a "Rajongóktól Rajongóknak" és céljuk, hogy egy szórakoztató, minőségi, "klasszikus con" érzést nyújtsunk a látogatóinknak. Erre a rendezvényre kaptunk meghívást, hogy kiállítóként részt vegyünk.

A rendezvény 2025. február 22-én, szombaton lesz, kiállítóknak 9:00 – 19:20 között (ebben már benne van az ki- és elpakolás is. A szükséges dolgokat viszem, hozom, csak segítség kellene, egész napra, olyantól aki szívesen beszélget emberekkel, és be tudja mutatni, miért jó a szabad szoftver, a Linux Mint, a Mozilla termékek, vagy éppen az OpenStreetMap.

Deepseek kinai MI

Az utóbbi időben nagyon sok szó esik a Deepseek kinai MI-ről. Most ennek a telepítését vesszük át Linuxra. A folyamat nagyon egyszerű, de nem gyors. Nagy állományok kerülnek letöltésre, így nekem a folyamat egy órás volt. A leírás viszonylag rövid lesz, mert az alul megjelölt videó segédanyaga.

lynx képe

Hang alapú emlékeztető készítése

Hátha valaki gerjed egy olyan megoldásra, hogy csütörtök esténként 18:00-kor ne csak a Google Naptár küldjön értesítést arról, hogy ki kell vinnie a kukát, hanem a Linux is figyelmeztessen erre.
Mivel valószínűleg csekély lesz az érdeklődés, csak nagy vonalakban írom le a megoldást.
Annyit még elárulok, hogy ez a megoldás másra is jó lehet.
Az ötlet innen jött:

paplay /usr/share/sounds/alsa/Front_Center.wav

Ez az egyik teszthang lejátszására való terminálból.
Vagyis ezzel a paranccsal bármilyen szöveget vagy hangot, zenét lejátszhatunk.

kami911 képe

Új (akkumulátoros) seprű jól seper

Hét évvel ezelőtt, 2018 januárjában vásároltam meg a Roborock S50 robotporszívót, ami azóta rendületlenül segítette a takarítást a kicsiny lakásomban. A kis gép igazi társ volt, csendben, megbízhatóan végezte a dolgát, egészen tavaly decemberig, amikor is szembesültem az első komolyabb problémával: az akkumulátora elkezdett rohamosan gyengülni.

Elfeledett hősök III. : Bonnie++

A legjobb meghajtó sebesség tesztelő program és pont. ;) Szóval ha tényleg pontos eredményt akarok kapni egy ssd vagy hdd sebességéről akkor nálam csak a jó öreg Bonnie++ jöhet szóba!

Simán paraméterek nélkül is futtathatjuk, de ez nem túl célravezető. Ahogyan én használom: hozzunk létre a tesztelni kívánt meghajtón egy teszt könyvtárat ahova dolgozik, adjuk meg a RAM mennyiségét (MB, free -m és a total érték, ennek a dupláját fogja fájlméretként használni) és a felhasználót akinek a nevében futtatjuk.

bonnie -d /home/berus/Teszt/ -r 15893 -u berus

 

Oracle Virtualbox telepítése Linux MInt 22-re

A VirtualBox nincs a tárolókban. Ezzel szembesültem a mai nap.

Figyelem! A módszer, amit leírok Linux MInt 22-re készült.

Mi is az a vitrualBox?

Az Oracle VirtualBox egy nyílt forráskódú, platformfüggetlen virtualizációs szoftver, amely lehetővé teszi virtuális gépek létrehozását és futtatását. Linuxon (és más operációs rendszereken, például Windows és macOS alatt is) futtatható, és a segítségével különböző operációs rendszereket lehet telepíteni és tesztelni egy fizikai számítógépen belül.

lynx képe

Szoktad ellenőrizni a telepítő ISO-kat?

Ha egy oldalra ki van téve egy ISO, és mellé az ellenőrző összegek azok vajon mire jók?
Az integritás ellenőrzés arra való, hogy biztosak lehessünk abban, hogy amit letöltöttünk az megegyezik azzal, ami a weboldalon van.
De mire jó a gpt ellenőrző összeg?
Hát arra, hogy biztosak lehessünk abban, hogy az ISO-t tényleg az készítette, aki ezt állítja magáról.
De hogyan lehetek ebben én biztos?

lynx képe

Linux Mint 22.1 Cinnamon tiszta telepítése

Elmúlt a karácsony, elmúlt a bejgli, és a Linux mint 22.1 még sehol sincs a láthatáron.
Csak remélni tudom, hogy az idei karácsony előtt megérkezik.
Jó, hogy nem kapkodták el, a jó munkához idő kell.
Addig is eltölthetjük hasznosan az időt, ha felkészülünk a telepítésre.

Én a tiszta telepítés híve vagyok, így a verziófrissítés buktatóit csak hírből ismerem, és jókat mosolygok rajta. Az a lusta embereknek való, akik két kattintással akarják megúszni a dolgot.

Elfeledett hősök II. : XTerm

A mai fényezett, GPU gyorsított terminál emulátorok mellett hajlamosak vagyunk elfeledkezni a nagy öregről, az XTermről! Pedig még ma is jó kondiban van, csak egy kis törődés kell neki! ;)

Mint minden rendes terminál emulátort ;) , így XTermet is az .Xresources fájlban konfiguráljuk, nézzük az enyémet !

Elfeledett hősök: cpio

Ha archívumot akarok létrehozni, már pötyögöm is hogy tar... Pedig nem biztos, hogy ez a legjobb választás, adott esetben van hatékonyabb fegyverünk, a cpio!

Mi is a cpio? Mondanám, hogy a tar-hoz hasonló archiváló, de pont hogy nem hasonló! Nem tudjuk neki azt mondani, hogy a KISPISTA könyvtárból csinálj nekünk egy archívumot, hanem a szabályos bemeneten kell nekünk adatot produkálnunk amivel dolgozhat! Nézzük mit mond barátunk a Kugli!

Oldalak

Feliratkozás RSS - blogok csatornájára