berus blogja

Elfeledett hősök VII. : rTorrent

A Torrent-kliensek világában a legtöbben a grafikus felülettel rendelkező, kattintgatós megoldásokat ismerik, mint a qBittorrent vagy a Transmission, létezik azonban egy igazi veterán, amely nem pazarolja az erőforrásokat csillogó gombokra, a személyes kedvencem, az rTorrent. Mára a "torrentezés" mint tevékenység teljesen háttérbe szorult nálam (győzött az HBO), de azért jó az öreg a háznál egy magamfajta disztró-hoppernél, aki még mindig sűrűen töltöget .ISO fájlokat...

Miért érdemes használni?

LSD kedvcsináló

(Hö-hö, jó kis cím mi, mingyán gyön a TEK a Kamiért!)

Szóval miután szana és szét szopattam magam az utóbbi időszak disztró-hopperkedésével (amúgy tanulságos volt), megálljt kellett parancsolni magamnak, és istenbizsohatöbbetnemnyúlokhozzá Linuxot telepítettem az Alma 10.2 képében...
Igen ám, csak jött a pofon, a kedvenc ls helyettesítő exa/eza programocskából nincs csomag, ellenben van LSD, amit még sosem használtam eddig, de most akkor nosza neki!

PálcikaWM V. : Spectrwm

A mai versenyzőnk a Spectrwm egy könnyűsúlyú pálcikawm, amely minimalizmust, hatékonyságot és testreszabhatóságot kínál. Alapvetően billentyűzet-centrikus, így tökéletes azoknak, akik szeretik a tiszta, rendes munkafelületet anélkül, hogy felesleges GUI elemekkel küzdenének. ;)

Sway esete a KDE-vel

He-he, vicces, Laci barátommal hasonló problémába ütköztünk...! :)

Szóval a problémák (teljes KDE telepítés, systemd és wayland alatt vagyunk):

 - A KDE alkalmazások Sway alatt futtatva nem veszik át a téma beállításokat.

Megoldás, ~/.profile fájlhoz írjuk hozzá az alábbiakat:

export QT_QPA_PLATFORM=wayland
export QT_QPA_PLATFORMTHEME=kde

export KDE_FULL_SESSION=true

export XDG_CURRENT_DESKTOP=KDE
export XDG_SESSION_DESKTOP=sway

Jöhet a ~/.config/sway/config:

Heréljük ki a systemdt!

[FRISSÍTVE, néhány Kubuntu 26.04-hez kapcsolódó beállítással!]

Ha már systemd, akkor legalább álljunk bosszút rajta, és heréljük ki a kicsikét! Magyarán egy tipp gyűjtemény (amit mindenki csak saját felelősségre használjon!), hogy nevezetesen egy Sway ablakozóval használt Fedora 44 esetén én miket gyomláltam ki a szép hosszú service listából.
Fontos, asztali gép, vezetékes hálózattal!

Qtile második felvonás

Így van az, amikor még tanulod a szakmát, de már mész neki fejjel a falnak ezerrel!
Szal elkezdtem lelkesen csinosítgatni a Qtile konfigomat, aminek az lett a vége, hogy már az anyja se látta a fától az erdőt...
Újratervezés: wayland-es dógok a kukába, X alatt vagyok és ez nem is nagyon fog változni, színek külön colors.py fájlba, innen húzzuk be őket, config.py átszervezve, csinosítva!

Konfigurációs állomány (~/.config/qtile/config.py):

Pillanatkép: XLibre

Az a randa kíváncsiság...! Szóval nem tudtam megállni, hogy meg ne nézzek egy XLibre szervert használó terjesztést (Netrunner 26), hát ennél eseménytelenebb kísérletem még nem volt!

Hibátlan a rendszer, minden működik ahogy kell, futott a glxgears, vkgears, vkmark, nincs tearing, a megszokott opciók is beállíthatók.

Szal nincs itt semmi látnivaló, és nincs veszve semmi, csak így tovább!

 

Berus

Tilix kedvcsináló

Némi szünet után újra jelentkezem, ismét egy terminálemulátort hoztam, mégpedig a Tilix-et, ami egy modern, csempéző (tiling) terminálemulátor, amely lehetővé teszi több terminálablak egyszerű, osztott elrendezésben történő kezelését.

A Tilix saját terminológiát használ, tehát először tisztázzuk a fogalmakat:

Lusta ember pálcikawmje: Gnome

Ha most fel akarnám sorolni, miért rühellem a Gnome-ot (és a fejlesztőit; a legújabb innováció, a középső gombos beillesztés tiltása, megvan ugye), akkor rövid idő alatt betelne az internet, ezért inkább csak arról beszélek, mi a jó benne... Az egyetlen jó dolog a Gnome-ban, hogy kiterjesztések telepítésével átszabhatjuk a működését, akár pálcikawm szerűvé is tehetjük!

A pálcikawm szerű működés eléréséhez mindössze két kiterjesztés telepítésére lesz szükségünk!

PálcikaWM III. : Sway

A Sway egy Wayland alapú tiling ablakkezelő, ami az i3 WM Wayland alpú alternatívája.
Nagyban kompatibilis az i3 konfigurációs szintaxisával, de natív Wayland (wlroots) támogatással, hardveres gyorsítással és modern grafikus stack-kel.
Tehát a Laci i3-as cikkében leírtak jó eséllyel ráhúzhatóak a Sway-re, ezért ez egy rövidebb bemutató lesz...

Oldalak

Feliratkozás RSS - berus blogja csatornájára