berus blogja

Elfeledett hősök: cpio

Ha archívumot akarok létrehozni, már pötyögöm is hogy tar... Pedig nem biztos, hogy ez a legjobb választás, adott esetben van hatékonyabb fegyverünk, a cpio!

Mi is a cpio? Mondanám, hogy a tar-hoz hasonló archiváló, de pont hogy nem hasonló! Nem tudjuk neki azt mondani, hogy a KISPISTA könyvtárból csinálj nekünk egy archívumot, hanem a szabályos bemeneten kell nekünk adatot produkálnunk amivel dolgozhat! Nézzük mit mond barátunk a Kugli!

Jó az öreg a háznál, URxvt kedvcsináló

Korábbi bejegyzésemben megemlítettem néhány modern GPU gyorsított terminál emulátort, most viszont egy régi X-es zsenire, az URxvt-re szeretném felhívni a figyelmet!

Egy könnyűsúlyú, rendkívül jól konfigurálható eszközről beszélünk, ami megfelel a személyes kattanásomnak, tehát futtatható démonként.

 

 

Kezdjük is a démon móddal, miért jó nekünk!? Mert sebességet és erőforrást nyerünk, plusz néhány lehetőséget.

Kedvenc parancssori eszközeim, kedvcsináló

Ráérő időmben gondoltam összeállítok egy kis listát a kedvenc parancssori eszközeimről, hátha kedvet kap valaki valamelyik kipróbálására. Tényleg csak kedvcsináló jelleggel néhány mondatban beszélek róluk.

Az ls alternatívái: eza (exa) és lsd. Színes szagos megjelenítés, fastruktúra, és minden amit az ls eleve tud. Hogy melyik, az teljesen egyedi preferencia kérdése.

 

Wikiman az okos man

A Wikiman egy man, tldr, Arch Wiki (Gentoo Wiki elméletben) kapcsolat nélküli böngésző. A projekt oldalán elérhető .deb csomagban is, tehát Mint-re gond nélkül telepíthető. Ugyanitt elérhetőek a szükséges tldr és Arch Wiki fájlok, ezeket az /usr/share/doc alá kell bemásolnunk (a wikiman -S paranccsal ellenőrizhetjük az elérhető forrásokat).  A wikiman -h parancsra megnézhetjük az elérhető opciókat.

Logitech egér konfigurálása

Szóval egy Logitech Lift egerentyű boldog tulajdonosa lettem, és rövidke nyomozás után rábukkantam a Solaar nevű programocskára, amivel nagyszerűen be lehet állítani a jószágot a fülétől a farkáig! Nézzük!

A főképernyőn mindjárt kapunk pár hasznos infót, láthatjuk hogy létrejött-e a kapcsolat, titkosítva beszélgetünk-e, az elem/akku töltöttségét, ill. az alap beállításokat. Ha több eszközünk van, akkor természetesen mutatja őket, az alul látható kis ikonnal pedig némi infót is kérhetünk róluk.

Smartmontools kedvcsináló

A fórumban felvetődött az SSD állapot lekérdezése, ahol a grafikus megoldások mellett ajánlottam a smartmontools csomagot, ami (mindenhol elérhető) parancssori eszköz a SMART adatok lekérdezéséhez. Mivel egyedüliként ajánlottam, úgy gondolom nem sokan használjátok, szal következzék egy rövid kis ismertető.

Meghajtók felderítése: smartctl --scan

Információk a meghajtóról: smartctl -i /dev/sdX

Ha a meghajtón nincs engedélyezve a SMART, akkor a smartctl -s on /dev/sdX paranccsal engedélyezhetjük.

 

JWM kedvcsináló

Szóval nálam elég hamar eljön a pillanat, amikor a különböző asztali környezetek kikészítenek a hülyeségeikkel meg a bogárkáikkal (a stabil KDE 4 megjelent már...?), és gyorsan alternatíva keresésbe kezdek. Egy időben nálam is ment a tiling (pálcika_wm) őrület (az Awesome és a dwm amúgy zseni), de most kicsit hagyományosabb vizekre eveztem, a régi-új barátom a JWM, róla szól ez a kis kedvcsináló.

Az alap az Ubuntu 24.04 (bocsesz...), szóval Mint alatt mindennek is működnie kéne...

Először is nézzük a végeredményt!

Feliratkozás RSS - berus blogja csatornájára