Korábbi bejegyzésemben megemlítettem néhány modern GPU gyorsított terminál emulátort, most viszont egy régi X-es zsenire, az URxvt-re szeretném felhívni a figyelmet!
Egy könnyűsúlyú, rendkívül jól konfigurálható eszközről beszélünk, ami megfelel a személyes kattanásomnak, tehát futtatható démonként.
Kezdjük is a démon móddal, miért jó nekünk!? Mert sebességet és erőforrást nyerünk, plusz néhány lehetőséget.
Démonkén az urxvtd -q -f -o paranccsal indítjuk, és urxvtc-ként hívjuk meg. Az opciók, ne bombázzon minket üzenetekkel, háttérben fusson (ez segít életben tartani a démont!), és hozzon létre socket fájlt, ebben a formában a saját könyvtárunkban. Ha csak egy munkamenetből kívánunk csatlakozni (és kevéssé érdekel minket a biztonság) -o el is hagyható, ilyenkor a socket a /tmp alatt jön létre. Ill. a -o /ÚTVONAL/urxvtd opcióval speciális helyet is megadhatunk a socket fájnak (pl. /run), erre akkor lehet szükség, ha lehetővé akarjuk tenni több felhasználó egyszerre történő csatlakozását a démonhoz. Ebben az esetben viszont figyeljünk arra, hogy a beállított helyre a démonnak és a kliensnek is írási/olvasási joggal kell rendelkezni, ill. a kliensnek a tudtára kell hozni az útvonalat! Utóbbira három lehetőségünk is van, urxvtc -s /ÚTVONAL/urxvtd paraméterrel indítjuk a klienst, az ~/.Xresources fájlban létrehozunk egy bejegyzést, URxvt.socket: /ÚTVONAL/urxvtd, vagy változót generálunk, export URXVT_SOCKET=/ÚTVONAL/urxvtd.
Ahogy a fentiekből már sejthető, a konfigurálás az ~/.Xresources fájl szerkesztésével történik. Nézzük az én jelenlegi fájlomat:
! Xft konfiguráció Xft.dpi: 96 Xft.antialias: true Xft.rgba: rgb Xft.hinting: true Xft.hintstyle: hintslight Xft.autohint: false Xft.lcdfilter: lcddefault ! Betűtípus !URxvt*font: xft:Inconsolata:size=16 URxvt.font: xft:Fantasque Sans Mono:style=Regular:size=16 URxvt.boldFont: xft:Fantasque Sans Mono:style=Bold:size=16 URxvt.italicFont: xft:Fantasque Sans Mono:style=Italic:size=16 URxvt.boldItalicfont: xft:Fantasque Sans Mono:style=Bold Italic:size=16 ! Beállítások URxvt.scrollBar: false URxvt.scrollBar_right: false URxvt.scrollBar_floating: false URxvt.scrollstyle: plain URxvt.secondaryScroll: true URxvt.saveLines: 1024 URxvt.visualBell: true URxvt.internalBorder: 10 URxvt.cursorBlink: true URxvt.iso16755: false URxvt*utf8: true ! Valódi átlátszóság (kompozítor) URxvt*depth: 32 URxvt*background: [90]#0f0f0f ! Átlátszóság (háttér) !URxvt*transparent: true !URxvt*shading: 40 ! Billentyű kombinációk URxvt.keysym.Control-Meta-c: builtin-string: URxvt.keysym.Control-Meta-v: builtin-string: URxvt.keysym.Shift-Control-V: eval:paste_clipboard URxvt.keysym.Shift-Control-C: eval:selection_to_clipboard ! Színek *background: #0f0f0f *foreground: #c8c8c8 !black *color0: #251f1f *color8: #5e5e5e !red *color1: #eb4509 *color9: #eb4509 !green *color2: #94e76b *color10: #95e76b !yellow *color3: #ffac18 *color11: #ffac18 !blue *color4: #46aede *color12: #46aede !magenta *color5: #e32c57 *color13: #e32c57 !cyan *color6: #d6dbac *color16: #d6dbac !white *color7: #efefef *color15: #efefef
Mit csináltunk (komment: !)?
! Xft konfiguráció: kipofoztuk a karakterek megjelenítését.
! Betűtípus: beállítottuk a kedvenc betűtípusunkat, ezt megtehetjük globálisan (!), vagy kirészletezhetjük.
! Beállítások: nézzük sorban. Letiltottuk a scrollbar megjelenítését. Aztán beállítottuk milyen legyen :) (ha meggondolnánk magunkat, ez az egyszerű verzió, egyéb lehetőségek, rxvt, xterm, next). Ha olyan programot indítunk, ami maga is kezeli a lapozást (pl. less, most, stb.), akkor adjuk át neki a vezérlést. A görgető puffer mérete (max. 65535). Kérünk vizuális "csengőt". 10 pixelnyi hely a keret és a szöveg között. Villogó kurzor. Teljes UTF-8 támogatás, a lehetséges ütközések kikerülésével.
! Átlátszóság: ha fut a háttérben kompozítorunk (compton, picom, stb.), akkor használjuk az aktív formulát, ha nem fut, akkor a kommenteltre váltsunk (ilyenkor egyszerűen bemásolja a háttérképet saját háttérként).
! Billentyű kombinációk: a másolás/beillesztés parancsokat tegyük a megszokott Ctrl+Shift+c/v billentyűkre, az eredeti kombinációkat pedig konkrétan tiltsuk, szintén a lehetséges ütközések kikerülése miatt.
Végül színezzünk!
Még néhány opció, ami érdekes lehet: URxvt.geometry: 80x24, kezdeti méret; URxvt.termName: rxvt-unicode-256color, terminál neve; URxvt.url-select.underline: true, aláhúzás az URL-eknél; URxvt.url-select.launcher: /usr/bin/firefox, az URL-t megnyitó program.
Ezen felül még kismillió lehetőségünk van, barátunk a man!
Lehetőség van Perl kiterjesztések használatára (én nem használok egyet sem), ezeket a URxvt.perl-ext-common: KITERJESZTÉS formával húzhatjuk be.
Hirtelen ennyit a kis kedvencemről, ismét jó kísérletezgetést mindenkinek!
Berus