GPS. Manapság ez a technológia, amit mindenki használ ahhoz, hogy odataláljon, ahova elindult. Mára már több rendszer is működik, hasonló megoldással: GPS, GLONASS, BeiDou, Galilelo, stb.. Ezeket a rendszereket a napjainkban megjelenő eszközök általában mind támogatják és jó esetben 5 méteres pontosságra is számíthatunk. Ez nem minden feladathoz jó, de navigációhoz megfelelő. Ha éppen minden jól megy, megfelelő számú műholdat lát a készülékünk. Ha nem, akkor bizonyos esetekben a pontosság nagy mértékben csökken, akár több tízméteres bizonytalansággal, aminek eredménye, hogy az aktuális vélt elhelyezkedésünk ide-oda ugrál, a készített nyomvonal csúnya lett. Régebben ennél pontosabbat csak statikus mérésekkel lehetett elérni, amelyhez két – geodéziai pontosságú – eszköz kellett és legalább 20 perc egy-egy hely megfelelően pontos méréséhez.
A megoldás: RTK!
Amióta egy régebbi munkahelyemen megtapasztaltam, hogy milyen a valós idejű, vagy utófeldolgozással megtámogatott RTK-val történő pozíció meghatározás, azóta vágyom egy ilyen eszközre. Csakhogy ezek a berendezések professzionális munkára vannak kitalálva, és az áruk is ennek megfelelően egymillió forint felett kezdődik. Szóval talán ez nem az az árkategória, amit egy hobbista megengedhet magának. Az RTK, azaz a Real-Time Kinematic megoldás a GPS és a hozzá hasonló technológiáján alapul, kiegészítve azt egy online vagy rádiójellel történő korrekcióval. Ugyanakkor itt is két eszköz van, egy ismert pozíciójú bázis (vagy azoknak a hálózata) és helyszínen lévő mérőeszköz. Általában a bázist helyettesíteni szokták egy cég által nyújtott szolgáltatással, amely perc alapon, vagy valamilyen előfizetési modellben biztosítja számunkra a korrekciós adatokat. Szóval a nagyobb beruházás mellé egy rendszeres havi költség is társul. Ezzel úgy gondolom keveseknek adatik meg, hogy – csak úgy – legyen otthon egy RTK képes eszköz.
Te jó ég, most nézem csak, hogy nyolc éve koptatom ezt az oldalt, és azóta próbálok részt venni nagyobb erőkkel a Linux Mint család életében. Ti mióta nyomjátok Linux Mint-tel? Miért váltottatok rá? Miért váltottatok másra? Mióta Linux-oztok? Mi a te történeted?
SELECT
relname,
seq_scan - idx_scan AS too_much_seq,
CASE
WHEN seq_scan - coalesce(idx_scan, 0) > 0 THEN 'Missing Index ?'
ELSE 'OK'
END,
pg_relation_size(relname::regclass) AS rel_size,
seq_scan, idx_scan
FROM pg_stat_all_tables
WHERE schemaname = 'public' AND pg_relation_size(relname::regclass) > 80000
ORDER BY too_much_seq DESC;
Ezeknek megfelően csoportok. Tűzfal engedélyéezés, ipset-ek felvétele, vagy nftables használata DNS- és IP-csorortok felvételére az adott csoporthoz. Például (ez még kidolgozandó):
iptables -A OUTPUT -d 31.13.78.35 -m owner --uid-owner bobby -j DROP
Ha nem menne az icinga2 kliens telepítése, és a „critical/cli: Failed to create new self-signed certificate for CN 'forma.linuxmint.hu'. Please try again.” hibával megállna, akkor újabb kernelt kell telepíteni:
Akció! Regisztrálj most és ingyenes a bankkártya postázása illetve kapsz 3000 Forintot ajándékba! Még az óvatosabb becslések szerint is már legalább 100.000-en használják a Revolutot csak Magyarországon, ami egyáltalán nem meglepő, hiszen egy remek szolgáltatásól van szó, amivel nem kevés pénzt takaríthatsz meg. Egy normál banknál fizetned kell a kártyáért, a számlavezetésért, a pénzváltásért és még egy rakat dologért, a Revolutnál azonban ezeket mind elfelejtheted.
Attól függően háy lemezünk van. Egy lemeznél csak az első sor. Tükrözött RAID jellegű megoldásnál pedig mindkét sor. A sor végi blokkeszköz névre figyeljünk!
A hétvégén újratelepítettem a laptopomon a Linux Mint-et. Nagyjából 5 éve használom a Linux Mintet. Bár sok mindent próbáltam desktop környezetben, az Ubuntu-ról váltva ez a disztribúció jött be a leginkább. Az alapértelmezés szerinti értékeken, amúgy is csak szükséges esetben változtatok, mégis Linux Mint-nél érzem a leginkább azt, hogy megfelel az igényeimnek, és friss telepítés után is azonnal számomra jól használható rendszert kapok. Az újratelepítésnek itt volt az ideje, mert a régi rendszert, már 3 laptopon keresztül kisért, és egy HDD-ről SSD-re való költöztetést is túlélt.
Megjelent a Linux Mint 18.3 Beta, de nagyon nincs időm foglalkozni a kiadási megjegyzés lefordításával. Valakinek lenne kedve lefordítania? Teljesen elmegy az időm a Cinnamon és MATE fordítás gondozásával, de szeretném ha erről is jelenne meg hír részletesen a linuxmint.hu oldalon és az ITCafé-n is. Kedves emberek kérlek segítsetek. Felajánlásokat, fordításokat a kami911 ittegykukacvan gmail pont címre, vagy a linuxmint.hu oldalon csak ehhez hozzászólva tudtok.