Wayland

kami911 képe

Ne maradj ki ezekből az újdonságokból!

A Firefox legújabb frissítése integrált beépített keresést kínál, lehetővé téve a részoldalak mindegyikén történő keresést. Továbbá, a Webkompatibilitási jelentési eszköz révén mostantól jelentheted a webkompatibilitási problémákat, hogy segíts a Firefox böngészési élményének simaságában. A frissítés további újdonságai közé tartozik a weboldalak fordítása és a cím mező beállításainak hozzáférhetősége a Beállításokban. Emellett javított PGO optimalizációkat és főszálon kívüli vásznat is hozzáadtak a macOS ARM64-en és Androidon való használathoz.

kami911 képe

Linux Mint blog havi hírek - 2024. január

Sziasztok!

Először is, nagyon-nagyon köszönöm mindenkinek a támogatást. Ahogy az előző blogbejegyzésben említettem, hatalmas támogatást kaptunk múlt hónapban. Decemberben összesen 751-en adományoztak a Linux Mint projektnek, ami 24 146 dollárt jelentett. Ez fantasztikus!

Január is erős, már 633 adományozónk van. Bár nincsenek statisztikáink letöltésekről vagy telepítésekről, ezek az adományok sokat mondanak. Köszönjük!

Linux Mint 20.3

kami911 képe

Linux Mint blog havi hírek - 2023. december

Boldog Új Évet!

Nagy köszönet a támogatásokért és az adományokért. Novemberben 10 191 dollárt, decemberben pedig 24 146 dollárt kapott a Linux Mint fejlesztőcsapata. A támogatók száma is lenyűgöző volt: novemberben 383, decemberben pedig 751 tag küldött támogatást.

kami911 képe

Linux Mint blog havi hírek - 2023. november

Nagy köszönet jár minden olyan embernek is, aki adományokat küldött nekünk, a Linux Mint fejlesztésére. A segítségetek nagyon nagyra értékeljük. A magyar változat munkálatait itt tudod támogatni.

Ma rövid leszek, mert egy kicsit késésben vagyunk. Közeleg az ünnepi szezon és vele együtt a Linux Mint 21.3 is.

kami911 képe

Linux Mint blog havi hírek - 2023. október

Köszönetet mondunk az adományokért és a támogatásért! Itt vannak a hírek az októberi hónapról.

Romeo

A Debian kiadások (amelyekre a Mint és az Ubuntu is épülnek) játékokról kapják a nevüket, a Toy Story című film játékaiból. Ebben a filmben van egy gyerek, aki széttöri a játékokat. Őt hívják Sidnek. A Debian az instabil kiadását Sidről nevezte el. Sid összetöri a játékokat, Sid összetöri a Debian-t, ide kerül az instabil szoftver.

A Firefox és a Wayland találkozása

A legtöbb Ubuntu tartalmazza a Mozilla Firefox Snap előtelepített változatát. Canonical megerősítette ő maguk konfigurálták a Firefox Snap változatát, így az Ubuntu 23.10-ben Wayland módban fut alapértelmezetten. Ez korábban nem fordult elő.

“Wait a second — I already use Firefox on Wayland in Ubuntu,”

“And it works fine!”

Várj egy percet – A firefox ténylegesen Wayland az Ubuntuban.
Jól működik!

kami911 képe

PDF szerkesztési és jobb WebRTC képességekkel bővül, illetve új színekben pompázik a Firefox

Letölthető, többek között magyar nyelven is, a Mozilla Firefox 106-os verziója a nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon elérhető webböngészőnek. Ebben a verzióban a PDF kezelése bővült szöveg és grafika elhelyezésével a PDF oldalakra. A Firefox most már alapértelmezett PDF-fájl megjelenítő alkalmazás lehet Windows-on. Windows-on a tálcára tűzhetővé váltak a privát ablakok is. Érkeztek új színvilágok is, a fejlesztők nagyon sokat fejlesztettek a WebRTC képességin is.

kami911 képe

Megjelent a Enlightenment 0.25 asztali héj

Megjelent a nagyobb frissítést hozó Enlightenment 0.25-ös asztali héj. Ez a verzió új, lapos megjelenést és egy csomó fejlesztést vezet be a pehelykönnyű és modern Linux asztal rajongói számára.

Az Enlightenment-et az 1990-es években Carsten „Rasterman" Haitzler indította útjára, mint egy könnyen használható ablakkezelőt az X11-hez. Azóta kibővült az Enlightenment Foundation Libraries (EFL) egymillió sornyi C kódjával, és sokféle alkalmazással. Lendületes és aktív fejlesztői és felhasználói közösség van, akik nap mint nap dolgoznak és fejlesztik a kódot.

Az Enlightenment-et az „asztali héj" kategóriába sorolják, mivel mindent biztosít, amire az asztali számítógép vagy laptop működtetéséhez szükség van, de nem egy teljes asztali környezet. Ez olyan funkciókat foglal magában, mint az alkalmazások indítása, az ablakok kezelése és a rendszerfeladatok elvégzése, mint a felfüggesztés, újraindítás, fájlkezelés stb.

Az Enlightenment Project a Wayland mint alap megjelenítési rendszer használata felé halad, míg maga az Enlightenment egy teljes Wayland kompozitorrá válik önerőből. Ez időbe telik, és volt néhány bukkanó az úton, de a cél az, hogy az X11 támogatása végül megszűnjön.

kami911 képe

A Firefox Linux grafikus alrendszer átállítása GLX-ről EGL-re

A Firefox 94 közelgő kiadásában a Linux felhasználóink nagy csoportja számára engedélyezik a fejlesztők EGL használatát. Ez növeli a WebGL teljesítményét, csökkenti az erőforrás-fogyasztást és megkönnyíti a jövőben a fejlesztők életét. És bekapcsolható például Firefox 93-ra is. Vagy próbáld ki még ma a Firefox 94 bétát.

Mi is ez a fejlesztés?

Ahhoz, hogy a hardveres gyorsítású API-kat, mint az OpenGL, olyan ablakrendszerekkel használhassuk, mint az X11 vagy a Wayland, szükség van egy interfészre, amely összeköti őket. Az OpenGL-hez az X11-en a legtöbb program a GLX-et használja, míg utódját, az EGL-t a Wayland-en, az Android-on és a beágyazott környezetben használják. Bár az EGL-nek van néhány jelentős előnye a GLX-hez képest, és elméletileg ugyanúgy használható az X11-en is, az ottani elterjedése nagyon lassú volt.

Ez a következő okokra vezethető vissza:

  1. A játékok és hasonló alkalmazások alig profitálnak a váltásból.
  2. Azok az alkalmazások és eszközkészletek, amelyeknek előnyös lenne, gyakran eleve nem engedélyezik a hardveres gyorsított leképzést az X11-en. Valószínűleg – többek között – a korábbi rossz és bonyolult illesztőprogram helyzet miatt.
  3. A lassú átvétel miatt az X11 EGL implementációk hibásak és hiányosak maradtak.

Nem minden asztali grafikus kártya illesztőprogram támogatja teljes mértékben, és vannak hibái (például az átlátszó ablakok hibás megjelenítése). De ahogy a Wayland egyre nagyobb lendületet vesz, az EGL is egyre több figyelmet és javítást kap a Linux desktop-on. És hogy miért is akarják a fejlesztők az EGL-t? Mert ad nekik egy kiváló eszközt - az EGLImages-t (és az EGLFence-t). Az EGLImage egy olyan objektum, amely a GPU memóriájának egy darabján jön létre (ami lehet DMABUF, a DMABUF másolás nélküli puffermegosztást biztosít), megosztva különböző folyamatokkal, és amelyet framepufferként (a GL renderelés célpontja) vagy textúraként (a GL renderelés forrása) használnak.

kami911 képe

Megjelent az Xfce 4.20 Pre1: Lehetőség a korai tesztelésre

Az Xfce 4.20 asztali környezet új verziója decemberben várható, amely számos fejlesztést és javítást hoz. A frissítések között szerepel a Wayland támogatásának javítása is, miközben a X11 kompatibilitás megőrzésére is törekednek.

kami911 képe

Raspberry Pi OS – Mostantól alapértelmezetten Wayland támogatással minden Raspberry Pi modellen

Az új frissítés számos újdonságot hoz, köztük az alapértelmezett Wayland támogatást

kami911 képe

Wine 10.0 megjelenési tervek

A Wine projektvezetője, Alexandre Julliard bejelentette, hogy a Wine 10.0 stabil verziójának kiadását 2025 január közepére tervezik. Az új kiadás számos javítást és fejlesztést tartalmaz a Windows alkalmazások és játékok Linuxon és egyéb platformokon való futtatásához.

kami911 képe

Új leképzővel, IME és ICC profil támogfatással érkezik

Megjelent a népszerű, i3 által inspirált Wayland kompozitor, a Sway legújabb verziója, amely számos új funkcióval és fejlesztéssel gazdagítja a Linux asztali környezetet. A Sway 1.10 a wlroots 0.18 könyvtárra épül, és a GPU visszaállítástól kezdve az új protokolltámogatásokig rengeteg újdonságot kínál. A Sway 1.10 verzióját vasárnap jelentette meg a karbantartó Simon Ser.

kami911 képe

Megjelent a Wine 9.19

Ha Linux alatt szükség van Windows alkalmazások futtatására, akkor a Wine vagy a belőle készült termékekkel teheti meg azt a felhasználó, x86 utasításkészlettel rendelkező számítógépeken. A köztes réteg, azaz wrapper, nem egy emulátor (erre utal a neve is: WINE – Wine Is Not Emulator), így nem teljes gépet emulál a gépben futó alkalmazásnak, mint mondjuk virtualizáció esetén, hanem az alkalmazott rendszerhívásokat fordítja le a megfelelő linux-os, mac-es hívásokra. A Wine 9.19 legújabb fejlesztői kiadása számos új funkciót és fejlesztést hoz, köztük frissítéseket a karaktertáblákhoz és jobb támogatást a Wayland felületen történő ablakkezeléshez.

kami911 képe

Már decemberben érkezhet az Xfce 4.20

Az Xfce 4.20 asztali környezet új verziója decemberben várható, amely számos fejlesztést és javítást hoz. A frissítések között szerepel a Wayland támogatásának javítása is, miközben a X11 kompatibilitás megőrzésére is törekednek.

Oldalak

Feliratkozás RSS - Wayland csatornájára