Mac

kami911 képe

A Linux újabb piaci részesedési rekordot döntött 2024 augusztusában

A Statcounter legfrissebb adatai szerint a Linux operációs rendszer piaci részesedése tovább növekedett 2024 augusztusában, új rekordot állítva fel. Ez újabb jele annak, hogy a Linux egyre népszerűbb választás a felhasználók körében, különösen a játékplatformok terén és az általános felhasználás kapcsán.

kami911 képe

Újabb mérföldkőhöz érkezett az asztali Linux-ok népszerűsége

Jó hír a pingvinraj tagjainak, hogy tovább növekszik a Linux népszerűsége! Négy százalékot meghaladónak mérte a Statcounter oldala a Linux népszerűségét, amelyet a figyelt weboldalak látogatói alapján állapítanak meg. A 4,03 százalékos (januárban ez még csak 3,77% volt) értek a valaha mért legnagyobb érték. A piacvezető továbbra is a Windows 72,12% (januárban: 73 %), második az OS X, 15,46%-kal (januárban: 16,11 %). A Chrome OS - amely – lelkét a Linux kernel adja – a ötödik, amely 2,26%-ot (1,76% volt januárban) jelent.

kami911 képe

Közelít a 4 százalékhoz az asztali Linux-ok népszerűsége

Négy százalékhoz közelítőnek mérte a Statcounter oldala a Linux népszerűségét, amelyet a figyelt weboldalak látogatói alapján állapítanak meg. A 3,77%-os értek a valaha mért második legnagyobb érték, a decemberi 3,83% után. A piacvezető továbbra is a Windows 73 %-kal, második az OS X 16,11 %-kal. A Chrome OS - amely – lelkét a Linux kernel adja – a ötödik, amely 1,76 %-ot jelent. A bizonytalanságot növeli, hogy az ismeretlen szekció is viszonylag nagy: 5,33%.

kami911 képe

Hatamas munkában az Asahi Linux fejlesztői: Mesa és DRM hírek

Miután a múlt hétvégén elérte a kezdeti pörgő kocka mérföldkövet, Asahi Lina azon dolgozott, hogy még több ilyen fordított kernel DRM/KMS vezérlőt hozzon létre. A tényleges kijelző kimenet már működik - Asahi Lina bemutatja a Westont a fejlesztés alatt álló DRM kernel meghajtóval. A KDE Plasma desktop még nem működik ezen az illesztőprogramon, de legalább már el tudja indítani a Wayland Weston referencia kompozitort.
Izgalmas látni, hogy milyen jó és határozott előrelépés történik az Apple DRM vezérlőnek a Linuxra való fejlesztésében, valamint a felhasználói térben zajló munkában a Mesa „AGX” vezérlővel az OpenGL-támogatás elérése érdekében. Jó sok idő még, és valószinüleg 2023 is eltelik, mire megfelelő upstream támogatás lesz az almás hardverhez végfelhasználók számára. A jelenlegi év végi cél a Mesa kóddal az OpenGL ~2.1 támogatás elérése, míg a Rust nyelven írt DRM kernel meghajtó kiforrott és kernelbe olvasztása valószínűleg sokkal hosszabb időt vesz majd igénybe. Mindenesetre ez az fejlesztés szépen halad előre azok számára, aki számára fontos a Linux futtatása Apple M1/M2 hardvereken.

A nagy grafikai vállalkozás mellett az Asahi Linux funkciótámogatási wikije felvázolja a modern Mac-ek egyéb folyamatban lévő hardverillesztő-programjainak, mint a Thunderbolt, videokódolás és dekódolás, neurális motorok, mikrofonok, belső hangszórók, webkamera és egyéb hardvereszközökkel kapcsolatos munkát és előrehaladásukat.

kami911 képe

Rozsda eszi be magát a Linux kernelbe

A Rust (lefordítva: rozsda) a Linux kernelbe kerülésének vitája véget ért. A végrehajtás megkezdődött. A Linux kernel közeljövőjével kapcsolatban folytatott beszélgetések során Linus Torvalds, a Linux megalkotója azt mondja: „Hacsak nem történik valami különös, akkor a Rust bekerül a 6.1-be”.

A Rust egy modern, általános célú programozási nyelv, amelyet Graydon Hoare tervezett, miközben a Mozillánál dolgozott, a vállalatnál, amely hivatalosan támogatta és elfogadta nyelvet és felhasználták a Servo nevű kísérleti böngészőmotorhoz.

Linux a Rust-ról hosszabban is beszélt: „Mindig is meglehetősen pozitívan álltam a Rusthoz, és az beolvasztás egyik támogatója voltam. Ugyanakkor nagyon pragmatikus is vagyok. És aztán ki tudja, néhány év múlva, miután összevonjuk, és kiderül, hogy egy szánalmas kudarc - talán ez is egy ilyen lesz! Visszatekintve kissé zavarba jövünk a legfőbb vívmányunk miatt, amikor azt gondoljuk, hogy egy új nyelv hozzáadása ilyen egyszerű. Nos, úgy értem, 'mi is tulajdonképpen könnyű? Rámutatok, hogy ez már régóta tart... évek óta. Ez nem egyik napról a másikra történik…”

Sok más lefordított nyelvhez hasonlóan a Rust is képes natív teljesítményt nyújtani, miközben különböző típusú alkalmazásokat működtet – a hagyományos számítástechnikától az alacsony erőforrásokkal rendelkező eszközökig és a beágyazott készülékekig. A teljesítmény mellett fontos értéke a Rust nyelvnek, hogy memóriabiztonságot nyújtson, így a hibák és a potenciális sebezhetőségek számos osztályát már fordítási időben kiküszöbölheti.

A Rust első verzióját 12 évvel ezelőtt adták ki, a nyelvnek a Linux kernelbe való beépítése pedig már jó ideje vita tárgyát képezi. A Google, a Rust Foundation egyik alapító tagja az AWS, a Huawei, a Microsoft és a Mozilla mellett, aktívan használja a Rustot az Android fejlesztéséhez - a mobil operációs rendszer a Linux módosított változatára épül.

Feliratkozás RSS - Mac csatornájára