Rust

A Google egymilliót ad a Rust fejlesztésére

A Google 1 millió dollárt különít el a C++ és a Rust közötti hordozhatóság javítására.
A Google legújabb lépése, mivel a technológiai óriás 1 millió dollárt fektet be a Rust Foundation-be, hogy javítsa a Rust és a C++ interoperabilitását.

Thunderbird: Rust és Exchange támogatás

A Thunderbird egy izgalmas új kezdeményezésként az átláthatóság és a közösséggel való elkötelezettség előmozdítása érdekében havi fejlesztési összefoglalót indított. Az első kiadás máris izgalmas hírekkel szolgál. Nézzük is meg mi vár ránk.

kami911 képe

Gyorsabb és jobban tömörít a Rav1e 0.6.6 és a dav1d 1.2.1 is

Megjelent a Rav1e 0.6.6, a Xiph.Org által támogatott és a világ „leggyorsabb és legbiztonságosabb” AV1 kódolójának kikiáltott Rust alapú AV1 videó kódoló legújabb verziója.

A Rav1e 0.6.6 forrásai a Windows és macOS binárisokkal együtt letölthetők a GitHub-ról.

A sudo és su újraírásra kerül – rust nyelven

A Ferrous Systems és a Tweede Golf csapata az AWS (Amazon Web Services) pénzügyi támogatásával megkezdte a su és a sudo átírását Rustban, hogy tovább javítsák a Linux/nyílt forráskódú biztonságot.

A memorysafety.org jelentése szerint:

kami911 képe

Új verzió érkezett a Rust nyelven írt OS-ből

Fél évnyi fejlesztés után megjelent a Redox OS újabb verziója, a 0.8.0-s. A Redox egy általános célú operációs rendszer, amely tisztán Rust nyelven íródott. A projekt célja, hogy egy teljesen működő Unix-szerű mikrokernelt készítsenek, amely biztonságos és ingyenes. A Redox OS kompatibilitást biztosít a POSIX-szal, ami lehetővé teszi, hogy a Redox portolás nélkül is sok programot futtasson.

kami911 képe

Rozsda eszi be magát a Linux kernelbe

A Rust (lefordítva: rozsda) a Linux kernelbe kerülésének vitája véget ért. A végrehajtás megkezdődött. A Linux kernel közeljövőjével kapcsolatban folytatott beszélgetések során Linus Torvalds, a Linux megalkotója azt mondja: „Hacsak nem történik valami különös, akkor a Rust bekerül a 6.1-be”.

A Rust egy modern, általános célú programozási nyelv, amelyet Graydon Hoare tervezett, miközben a Mozillánál dolgozott, a vállalatnál, amely hivatalosan támogatta és elfogadta nyelvet és felhasználták a Servo nevű kísérleti böngészőmotorhoz.

Linux a Rust-ról hosszabban is beszélt: „Mindig is meglehetősen pozitívan álltam a Rusthoz, és az beolvasztás egyik támogatója voltam. Ugyanakkor nagyon pragmatikus is vagyok. És aztán ki tudja, néhány év múlva, miután összevonjuk, és kiderül, hogy egy szánalmas kudarc - talán ez is egy ilyen lesz! Visszatekintve kissé zavarba jövünk a legfőbb vívmányunk miatt, amikor azt gondoljuk, hogy egy új nyelv hozzáadása ilyen egyszerű. Nos, úgy értem, 'mi is tulajdonképpen könnyű? Rámutatok, hogy ez már régóta tart... évek óta. Ez nem egyik napról a másikra történik…”

Sok más lefordított nyelvhez hasonlóan a Rust is képes natív teljesítményt nyújtani, miközben különböző típusú alkalmazásokat működtet – a hagyományos számítástechnikától az alacsony erőforrásokkal rendelkező eszközökig és a beágyazott készülékekig. A teljesítmény mellett fontos értéke a Rust nyelvnek, hogy memóriabiztonságot nyújtson, így a hibák és a potenciális sebezhetőségek számos osztályát már fordítási időben kiküszöbölheti.

A Rust első verzióját 12 évvel ezelőtt adták ki, a nyelvnek a Linux kernelbe való beépítése pedig már jó ideje vita tárgyát képezi. A Google, a Rust Foundation egyik alapító tagja az AWS, a Huawei, a Microsoft és a Mozilla mellett, aktívan használja a Rustot az Android fejlesztéséhez - a mobil operációs rendszer a Linux módosított változatára épül.

kami911 képe

A CloudFlare elhagyja az Nginx-et a saját fejlesztésű, Rust nyelven írt Pingora-ért

A CloudFlare sokáig az Nginx-re támaszkodott HTTP proxy stackjének részeként, de most lecserélte azt a saját fejlesztésű, Rust nyelven írt Pingora szoftverre, amely állítólag naponta több mint egy billió kérést szolgál ki, és jobb teljesítményt nyújt, miközben a CPU és a memória erőforrásainak csak egyharmadát használja.

Az „Rnote” egy szabadkézi jegyzetelő eszköz, amely Rust & GTK4 környezetben készült

Az Rnote egy komolyan lenyűgöző szabadkézi jegyzetelő alkalmazás, amelyet Rust nyelven és GTK4-ben írtak.

Ha van egy laptopod digitális tollal vagy érintésérzékeny képernyővel, és a GNOME Shell-t használod, ki kell próbálnod.

Az Rnote-ot a fejlesztő „egyszerű jegyzetelő alkalmazásként említi, amelyet Rustban és GTK4-ben írtak”.

Feliratkozás RSS - Rust csatornájára