A Google sokszor változtatja az azonnali üzenetküldő alkalmazás nevét, azaz, tulajdonképpen a szolgáltatást. Nekem tulajdonképpen azt tűnt fel, hogy nem tud dönteni, melyiket fejlessze tovább a „sokból”, illetve, melyiket helyezze előtérbe éppen.
Néhány hónappal ezelőtt a Canonical és a Microsoft munkatársai azzal a céllal kezdtek el együtt dolgozni, hogy az Ubuntut még jobb környezetté tegyék a .NET fejlesztők számára.
Két fő cél érdekében működnek együtt:
Egyszerűsíteni a .NET használatát az Ubuntu-n.
Lerövidíteni a Canonical és a Microsoft közötti ellátási láncot.
Ismert tény, hogy sok .NET fejlesztő használja az Ubuntu-t. Kommunikáció révén, nyilvánvalóvá vált, hogy elég sok mindent tehetnek azért, hogy jobbá tegyék ezt .NET élményt Ubuntu alatt.
A var könyvtárban lakó backup könyvtárból nem tudod pótolni az egyes csomagokhoz tartozó, a /var/lib/dpkg/ elérési úton található, info könyvtárban lakó fájlokat: list, md5sums, postinst, postrm, preinst, prerm, config, conffiles.
Előfordulhat, hogy szükséged van a jelenlegi rendszereden használt alkalmazások listájára, mert a friss telepítés után egy lépésben telepítenéd ezeket. Nem faék egyszerű a megoldás, viszont útmutatást lehet adni e történetben. Ritka esemény, de egy újabb rendszeren akár egyféle támogatását is elveszítheti egy-egy alkalmazás, esetleg nem a korábbi forrásból érhető el, azaz, más módon kell telepíteni.
A Synaptic csomagkezelő a Debian-alapú rendszerek sajátja. Használatának előnye, hogy egyszerre több csomag (alkalmazások és függőségeik) telepítésére van lehetőség, és az átlagosnál kicsit bővebb információkat kapsz a csomagtulajdonságokról.
Most a használatának alapjait mutatom be, A teszt alanya a Linux Mint 20.1 Ulyssa, Cinnamon asztali környezettel.
E: Repository 'https://deb.opera.com/opera-stable stable InRelease' changed its 'Origin' value from 'Opera Software ASA' to 'Opera Software AS'
N: This must be accepted explicitly before updates for this repository can be applied. See apt-secure(8) manpage for details.
a
sudo apt-get update
parancs futtatása után.
Magyarázat
E: azaz Hiba/Error. N: Megjegyzés/Notes (gondolom)
A Linux Mint Frissítéskezelő alkalmazása felel a frissítések figyeléséért. Alapértelmezetten két órántként néz fel a tükrökre. A panelen látható ikon jelez (kék „i” karakter látható egy pajzson), ha bármely telepített csomagból újabb vagy másik verzió érhető el. Ez esetben lehetőséged van a frissítést alkalmazni, mondhatni, érdemes megtenned. A frissebb csomagok általában fejlesztéseket és hibajavításokat tartalmaznak, viszont olykor biztonsági okból adnak ki egy új csomagverziót. A Linux Mint biztonsági szinteket használ a frissítés szabályozására.
Ha Debian rendszerre próbálsz mostanában (Debian Stretch) PPA-t felvenni, akkor az alábbi hibát kapod,
Az alábbi aláírások nem ellenőrizhetők, mert a nyilvános kulcs nem érhető el: NO_PUBKEY 'számok+betűk' W: A(z) „http://ppa.launchpad.net/.../ubuntu xenial InRelease” tároló nincs aláírva. N: Az ilyen tárolóból való adatok nem hitelesíthetők, így használatuk veszélyes lehet.
... és a telepítési kísérletkor, a rendszer megkérdezi, hogy tényleg hitelesítés nélkül telepíted a PPA-ról származó csomagokat.
Sajnos, belefutottam egy olyan jelenségbe, hogy az egyik számítógépemre nem telepíthető egy alkalmazás konzolos megoldása. És az eltávolítás is nehézségekbe ütközik: a csomag rossz, következetlen állapotban van - mondja a rendszer (a terminál, és a Synaptic). Tájékoztatás: a hiba a gépemben van, azaz a Telegram alkalmazáshoz (vélhetően, mert manapság mihez nem) szükséges a processzor SSE2 támogatása, és nálam ez nem teljesül.