apt

kami911 képe

Megjelent az APT 3.1: új alapértelmezett megoldó Ubuntu alatt, „why/why-not” parancsok és további újdonságok

Az APT csomagkezelő legújabb kiadása, a 3.1-es verzió mérföldkőnek számít a Debian-alapú rendszerek fejlődésében. A korábbi APT 3.0 idén év elején jelent meg új csomagmegoldóval (solver), amit a most megjelent 3.1-es kiadás már alapértelmezetten alkalmaz Ubuntu alatt. Ez egyértelmű jelzése annak, hogy az új megoldó stabilitását és megbízhatóságát elégségesnek ítélték meg az Ubuntu fejlesztői.

Megjelent az APT 3.0 csomagkezelő

Az APT 3.0 hivatalosan is elérhetővé vált, számos technikai és felhasználói szempontból jelentős újítással. A gyorsabb és intelligensebb megoldómotor, az átdolgozott felhasználói felület és a fokozott biztonság mind hozzájárulnak a Debian és Ubuntu rendszerek jövőjéhez.

kami911 képe

FishMonger, adatok a halászhálóban

Az ESET kutatói által végzett vizsgálat szerint a FishMonger APT csoport, amelyet valószínűleg a kínai I‑SOON vállalat működtet, 2022-ben egy globális kémkedési kampányt folytatott, amely az Operation FishMedley nevet kapta. A támadások célpontjai között kormányzati szervek, nem kormányzati szervezetek (NGO-k) és kutatóintézetek szerepeltek Ázsiában, Európában és az Egyesült Államokban.

kami911 képe

Kínai hackerek betörése az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumába – más ügynökségek nem érintettek

Egy újabb jelentős kibertámadás érte az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumát, amelyért egy kínai állami támogatású csoportot (Advanced Persistent Threat, APT) tartanak felelősnek. A támadás során egy távoli hozzáférést biztosító platformot használtak, amelynek sérülékenységei lehetővé tették az érzékeny adatok megszerzését. A cikk bemutatja a támadás részleteit, a következményeket és az amerikai kormány által tervezett válaszlépéseket.

kami911 képe

Nem megy a MFA hitelesítéses VPN az újabb OpenVPN kliensekkel

Az OpenVPN egy teljes értékű VPN-megoldás, amelyet James Yonan fejlesztett ki 2001-ben. A szoftver nyílt forráskódú, azaz bárki szabadon felhasználhatja, módosíthatja és terjesztheti. Az OpenVPN célja, hogy biztonságos kapcsolatot biztosítson az interneten keresztül, védve a felhasználók adatait a lehallgatás és az illetéktelen hozzáférés ellen. Belefutottam abba a problémába, hogy OpenVPN használatával nem megy az MFA/2FA hitelesítése (esetemben authetikátoros OTP) egy frissítés után. A verziót le kellett vinni egy régebbi verzióra, a működés visszaállításához.

kami911 képe

Nem támogatott: Frissítés Linux Mint 22 Wilma bétára

Azok a szerencsés felhasználók, akik már Linux Mint 21.3-at használnak, frissíthetnek – NEM HIVATALOSAN – a következő verzióra. A béta megjelenésével – szokás szerint – elérhetővé váltak a következő verzió, jelen esetben, a Vilma nevű kiadás frissítései. Mondani sem kell, hogy ez a frissítési eljárás, és a korai frissítés a Linux Mint fejlesztői részéről nem támogatott. A frissítés nem a stabil változatra tőrténik, éles gépen még védőhálóval, és légitámogatással sem szabad megcsinálni. Csak tesztrendszereden végezze el a frissítést.

Duf az új df?

Duf program alapjai lesz a téma. A Linux alatt a lemezek telítettségét jellemzően vagy grafikus felületen (pld. baobab) nézzük meg, vagy pedig terminálos megoldással. A terminálos megoldás legtöbbször a df parancs, de ez már egy régebbi program. Használata nem minden esetben kényelmes és nem ad szép kimenetet.

kami911 képe

A Canonical és a Microsoft együttműködésével a .NET 6 elérhető Ubuntu 22.04 Linux-ra

A Canonical és a Microsoft

Néhány hónappal ezelőtt a Canonical és a Microsoft munkatársai azzal a céllal kezdtek el együtt dolgozni, hogy az Ubuntut még jobb környezetté tegyék a .NET fejlesztők számára.

Két fő cél érdekében működnek együtt:

  • Egyszerűsíteni a .NET használatát az Ubuntu-n.
  • Lerövidíteni a Canonical és a Microsoft közötti ellátási láncot.

Ismert tény, hogy sok .NET fejlesztő használja az Ubuntu-t. Kommunikáció révén, nyilvánvalóvá vált, hogy elég sok mindent tehetnek azért, hogy jobbá tegyék ezt .NET élményt Ubuntu alatt.

kimarite képe

A /var/lib/ útvonalon található dpkg könyvtár és tartalmának pótlása

A var könyvtárban lakó backup könyvtárból nem tudod pótolni az egyes csomagokhoz tartozó, a /var/lib/dpkg/ elérési úton található, info könyvtárban lakó fájlokat: list, md5sums, postinst, postrm, preinst, prerm, config, conffiles.

kimarite képe

Telepített alkalmazások mentése és visszaállítása

Előfordulhat, hogy szükséged van a jelenlegi rendszereden használt alkalmazások listájára, mert a friss telepítés után egy lépésben telepítenéd ezeket. Nem faék egyszerű a megoldás, viszont útmutatást lehet adni e történetben. Ritka esemény, de egy újabb rendszeren akár egyféle támogatását is elveszítheti egy-egy alkalmazás, esetleg nem a korábbi forrásból érhető el, azaz, más módon kell telepíteni.

kimarite képe

Synaptic csomagkezelő: beállítások, használat (első rész)

A Synaptic csomagkezelő a Debian-alapú rendszerek sajátja. Használatának előnye, hogy egyszerre több csomag (alkalmazások és függőségeik) telepítésére van lehetőség, és az átlagosnál kicsit bővebb információkat kapsz a csomagtulajdonságokról.

Most a használatának alapjait mutatom be, A teszt alanya a Linux Mint 20.1 Ulyssa, Cinnamon asztali környezettel.

Oldalak

Feliratkozás RSS - apt csatornájára