rendszer frissítés

kami911 képe

Szia, Xia vagyok! Van egy frissítendő géped?

A Linux Mint legújabb, 22.1-es verziója, amely „Xia” néven jelent meg, számos fejlesztést és új funkciót hozott magával. Az új kiadás tovább erősíti a disztribúció helyét a Linux asztali környezetek élvonalában, köszönhetően a modernizált megjelenésnek, a fejlett technikai háttérnek és a felhasználói élmény javításának. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk a kiadásra történő frissítés menetét a 22-es verzióról. Pár perc alatt megvan.

kami911 képe

Linux Mint 21.3 „Virginia” - Frissítési utasítások

Általános információk

  • Ez a végleges kiadás hibákat tartalmazhat, ezért ezt a kiadást csak tesztelés után kezdje el használni éles környezetben. A visszajelzéseivel kérjük segítse a Linux Mint fejlesztőcsapatát, a Linux Mint jobbá tételé érdekében!
  • Frissíthet a 21.3 BÉTA kiadásról a Linux Mint 21.3-as verziójára.
  • A Linux Mint 20, 20.1, 20.2 verziókról 20.3 végleges kiadására, majd onnan a Linux Mint 21-es verzióra, ahonnan frissíthet a Linux Mint 21.3-as verziójára.

Frissítés a 21, a 21.1, a 21.2 verzióról a 21.3 verzióra

    kami911 képe

    Linux Mint 21.2 „Victoria” - Frissítési utasítások

    Általános információk

    • Ez a végleges kiadás hibákat tartalmazhat, ezért ezt a kiadást csak tesztelés után kezdje el használni éles környezetben. A visszajelzéseivel kérjük segítse a Linux Mint fejlesztőcsapatát, a Linux Mint jobbá tételé érdekében!
    • Frissíthet a 21.2 BÉTA kiadásról a Linux Mint 21.2-es verziójára.
    • A Linux Mint 20, 20.1, 20.2 verziókról 20.3 végleges kiadására, majd onnan a Linux Mint 21-es verzióra, ahonnan frissíthet a Linux Mint 21.2-es verziójára.

    Frissítés a 21, a 21.1 verzióról a 21.2 verzióra

      kami911 képe

      Linux Mint 20.3 „Una” - Frissítési utasítások

      Általános információk

      • Ez a végleges kiadás hibákat tartalmazhat, ezért ezt a kiadást csak tesztelés után kezdje el használni éles környezetben. A visszajelzéseivel kérjük segítse a Linux Mint fejlesztőcsapatát, a Linux Mint jobbá tételé érdekében!
      • Frissíthet a 20.3 BÉTA kiadásról, illetve a 20, 20.1, 20.2 verziókról 20.3 végleges kiadására.

      Frissítés a 20, 20.1 vagy 20.2 verzióról 20.3 verzióra

      1. Frissítés előtt rendszeréről és adataitól mindenképpen készítsen biztonsági másolatot!

      Linux Mint blog havi hírek - 2021. február

      Köszönjük az adományait és a támogatását.

      Frissítések alkalmazása

      Egy bejelentést tettek a múlt héten, hogy megmagyarázzák, miért fontosak a biztonsági frissítések, és hogy emlékeztessk az embereket arra, hogy frissítsék a számítógépüket.

      Ha még nem olvasta el, kérem, tekintse meg a „Frissítse a rendszerét!” cikket (eredeti cikk).

      Elkezdtünk dolgozni a Frissítéskezelő fejlesztésén. A következő kiadásban a kezelő nem csak a rendelkezésre álló frissítéseket fogja keresni, hanem nyomon fogja követni az egyes mérőszámokat is, és képes lesz felismerni azokat az eseteket, amikor a frissítéseket figyelmen kívül vannak hagyják. Néhány ilyen mérőszám, hogy mikor volt az utolsó alkalom,amikor a frissítéseket alkalmazták, mikor volt az utolsó alkalom, amikor a csomagokat frissítették a rendszerben, hány napja jelent meg egy adott frissítés…

      Bizonyos esetekben a Frissítéskezelő képes lesz arra, hogy emlékeztesse Önt, hogy alkalmazza a frissítéseket. Közülük néhány esetben talán még sürget is. Nem akarjuk, hogy buta legyen, és mégis az útjába kerüljön. Azért van itt, hogy segítsen. Ha a dolgokat a maga módján kezeli, akkor ez felismeri az intelligens mintákat és szokásokat. Ez is konfigurálható lesz, és lehetővé teszi, hogy módosítsa annak módját, ahogyan beállítja.

      Nekünk vannak alapelveink a Linux Mint-nél. Az egyik az, hogy ez az ön számítógépe, nem a miénk. Mi is sok használati esetet szem előtt tartunk, és nem szeretnénk, hogy a Linux Mint-et bármelyiküknél nehezebben használhatóvá tegyük.

      Még mindig stratégiákat alkotunk és eldöntjük, hogy a kezelő mikor és hogyan tegye láthatóbbá magát, így túl korai beszélnünk ezekről a szempontokról, és belemennünk azokba a részletekbe, amelyek valószínűleg a leginkább érdeklik itt. Eddig azon dolgoztunk, hogy intelligensebbé tegyük a kezelőt, és hogy több megvizsgálható információt és mérőszámot adjunk meg neki.

      kami911 képe

      A Cinnamon 6.4 megérkezett az LMDE 6 „Faye” kiadásba

      Az LMDE (Linux Mint Debian Edition) a Linux Mint Debian-alapú változata, amely a fejlesztők tartalékmegoldásaként szolgál, ha az Ubuntu körüli váratlan fejlemények problémát okoznának. A „Faye” kiadás most új lendületet kapott a Cinnamon 6.4 megérkezésével, amely a Linux Mint 22.1 „Xia” kiadás újdonságait hozza el.

      kami911 képe

      Az LMDE 5 „Elsie” nyugdíjba vonult

      Az LMDE 5 „Elsie” 2024 július elsején vonul nyugdíjba. Ez időpont után a csomagtárolók elérhetőek maradnak, de további hibajavító és biztonsági frissítések már nem érkeznek ehhez a verzióhoz. Az LMDE 5 „Elsie”-ről az LMDE 6 „Faye”-re történő frissítés menetét a „How to upgrade to LMDE 6” dokumentum írja le.

      kami911 képe

      Nem támogatott: Frissítés Linux Mint 22 Wilma bétára

      Azok a szerencsés felhasználók, akik már Linux Mint 21.3-at használnak, frissíthetnek – NEM HIVATALOSAN – a következő verzióra. A béta megjelenésével – szokás szerint – elérhetővé váltak a következő verzió, jelen esetben, a Vilma nevű kiadás frissítései. Mondani sem kell, hogy ez a frissítési eljárás, és a korai frissítés a Linux Mint fejlesztői részéről nem támogatott. A frissítés nem a stabil változatra tőrténik, éles gépen még védőhálóval, és légitámogatással sem szabad megcsinálni. Csak tesztrendszereden végezze el a frissítést.

      kami911 képe

      Az Ubuntu 18.04 LTS „Bionic Beaver” nyugdíjba vonult

      Az Ubuntu 18.04 LTS „Bionic Beaver” 2023 május 31-én – öt év szolgálat után – nyugdíjba vonult. Ez időpont után a csomagtárolók elérhetőek maradnak, de további hibajavító és biztonsági frissítések már csak az Extended Security Maintenance (ESM) igénybevételével érkezik ehhez a rendszerhez. A Canonical folytatva hagyományt, hogy az öt éves támogatási ciklust kiegészítve további öt évnyi kereskedelmi támogatást nyújt Extended Security Maintenance (ESM) formájában az Ubuntu LTS kiadásai számára.

      kami911 képe

      Helló lányok! Tricia, Tina, Tessa és Tara

      Egyszer minden jónak vége szakad? Vagy van tovább is?

      Az életben mindennek van kezdete és vége, de fontos megérteni, hogy a vége nem jelenti azt, hogy nincs tovább. Az egyes dolgok vége után újabb lehetőségek nyílnak meg, és újabb kalandok és tapasztalatok várnak ránk az életben. Az egyik ajtó bezárul, de egy másik kinyílik, és bármilyen nehéz is lehet elfogadni a változást, az élet folytatódik, és újabb lehetőségek adódnak arra, hogy boldogok és elégedettek legyünk. Fontos, hogy mindig előre tekintsünk, és meglássuk a lehetőségeket, amelyek a jövőben várnak ránk.

      kami911 képe

      A Debian GNU/Linux 9 „Stretch” nyugdíjba vonult

      A Debian GNU/Linux 9 „Stretch” 2022 június harmincadikán – öt év szolgálat után – nyugdíjba vonult. Ez időpont után a csomagtárolók elérhetőek maradnak, de további hibajavító és biztonsági frissítések már nem érkeznek ehhez a verzióhoz. Debian GNU/Linux 9 „Stretch” 2017 június 17-én jelent meg, és a  2019. július 6-án megjelent Debian GNU/Linux 10 „Buster” lett az utódja.

      A Debian nem fog további biztonsági frissítéseket biztosítani a Debian GNU/Linux 9-hez. A Debian GNU/Linux 9 „Stretch” csomagok egy részhalmazát külső fél, kereskedelmi megoldásban a Freexian fogja biztosítani, aki további öt évnyi támogatást tervez még adni. Részletes információ a Extended LTS (kiterjesztett hosszú távú támogatás) oldalon található.

      Az LTS csapat előkészíti az átmenetet a Debian GNU/Linux 10 „Buster” kidaásra, amely a jelenlegi oldstable kiadás. Az LTS csapat átveszi a támogatást a Biztonsági Csapat augusztus folyamán, míg a buster utolsó pontfrissítése a még abban a hónapban kiadják.

      A Debian GNU/Linux 10 „Buster” öt évig hosszú távú támogatást is kap, miután a Debian GNU/Linux 10 „Buster” támogatása 2024. június 30-án ér véget. Debian GNU/Linux 10 „Buster” LTS csak az amd64, az i386, az arm64, az armel és az armhf architektúrájú rendszereket támogatja. Más architektúrákat használóknak illetve az újdonságoknak örülő  felhasználóknak ajánlott a Debian 11 bullseye-ra frissíteniük. A Debian GNU/Linux 11 „Bullseye” operációs rendszer, amely 2021. augusztus 14-én jelent meg 2024 júniusában lép majd LTS fázisba, amely fázis 2026 júliusáig tart.

      A Debian GNU/Linux 11 „Bullseye” operációs rendszeren alapuló és a hosszú távon támogatott Linux 5.10 LTS kernel sorozat által hajtott LMDE 5 „Elsie” disztribúció is.

      kami911 képe

      Az LMDE 3 „Cindy” hamarosan nyugdíjba vonul

      Az LMDE 3 „Cindy” 2020 július elsején vonul nyugdíjba. Ez időpont után a csomagtárolók elérhetőek maradnak, de további hibajavító és biztonsági frissítések már nem érkeznek ehhez a verzióhoz. Az LMDE 3 „Cindy”-ről az LMDE 4 „Debbie”-re történő frissítés menetét a „How to upgrade to LMDE 4” dokumentum írja le.

      kimarite képe

      Frissítéskezelő: a napi egy automatikus frissítés beállítás finomítása

      Ha a Frissítéskezelő alkalmazásban kényelmi okból a napi egy, a Cron által ütemezett frissítést beállítottad, még egy teendőre érdemes figyelned: az automatikus frissítést is beállítani a grafikus Frissítéskezelő alkalmazásban már beállított szintekre. Mindezt a Frissítéskezelő CLI alkalmazásban, a beállítások megváltoztatásával, a szintekre vonatkozó kapcsolókkal  éred el, ugyanis az ütemezett automatikus frissítést a konzolos (CLI) Frissítéskezelő alkalmazás végzi.

      A folyamat a következőképpen néz ki:

      -- megnyitod szerkesztésre az ütemezést beállító fájlt

      kami911 képe

      Nem támogatott: Frissítés Linux Mint 18.3 Szilvia bétára

      Azok a szerencsés felhasználók, akik már Linux Mint 18.2-t használnak, frissíthetnek – NEM HIVATALOSAN – a következő verzióra. A béta megjelenésével – szokás szerint – elérhetővé váltak a következő verzió, jelen esetben, a Szílvia nevű kiadás frissítései. Mondani sem kell, hogy ez a frissítési eljárás, és a korai frissítés a Linux Mint fejlesztői részéről nem támogatott. A frissítés nem a stabil változatra tőrténik, éles gépen még védőhálóval, és légitámogatással sem szabad megcsinálni. Csak tesztrendszereden végezd el a frissítést.

      kimarite képe

      A GRUB újratelepítése, beállítása - Live Rendszer alól (LiveCD/DVD/USB Stick)

      Néhány esetben előfordulhat, hogy a rendszer betöltő- és választó alkalmazást, melynek manapság és általában véve a GRUB 2 a neve, hogy, hogy nem, újra kell telepítened. Jellemző történet ez a dual-boot rendszereknél, például, ha a Windows rendszert újratelepítetted, és ennek következménye, hogy nem a telepített Linux GRUB alkalmazása van használatban, azt a Windows újratelepítése eltünteti, pontosabban használaton kívül helyezi.

      Oldalak

      Feliratkozás RSS - rendszer frissítés csatornájára