A KeePass egy igen népszerű nyílt forráskódú jelszókezelő program, ami helyi telepítésű, azaz a titkosított jelszó adatbázist nem a felhőben, hanem a felhasználó eszközén tárolja. A szoftver elsősorban Windows-os számítógépek számára készült, azonban létezik MacOS-re és Linuxra, valamint okostelefonokra portolt változata is. (Egy segédletben bővebben is megismerheti, hogy a jelszókezelőknek milyen típusai vannak.)
A kritikus hiba végül inkább csak magas besorolásúvá szelídült, de így is mindenki, aki OpenSSL-t 3.0.0-3.0.6 közötti verziókat használ valamilyen formában, frissítse az OpenSSL szoftverkönyvtárat a 2022. november elsejétől elérhető verziókra – így két CVE javítását is megkapja.
Az OpenSSL projekt csapata szeretné előre bejelenteni az OpenSSL 3.0.7-es verzióját. Az OpenSSL 3.0.7 egy biztonsági hibajavító kiadás, amely a legmagasabb, kritikus (CRITICAL) súlyosságú probléma át orvosol majd.
Az Európai Bizottság Informatikai Főigazgatóságának (DIGIT – Directorate-General for Informatics) felügyelete alatt indították be a FOSSA (Free and Open Source Software Auditing) projektet, és ennek keretében két széles körben használt programra, az Apache HTTP Server Core-ra és KeePass jelszókezelőre hirdetett hibakereső programot. A kísérlet első szakasza, amire egymillió eurós jutalmazási keretet biztosított az EU, sikeres volt, így 2017-re megduplázták az összeget.
Az alábbi hibákra derült fény a szokásos keddi hibajavító napon, amelyk közül több súlyos, és azonnal javítandó, és a kárenyhítést is érdemes elvégezni. Az első a Microsoft Outlook jogosultságemelkedési hibát javított, amely lehetővé teszi, hogy speciálisan megalkotott e-mailek kényszerítsék a célpont eszközét arra, hogy csatlakozzon egy távoli URL-címhez, és átadja a Windows-fiók Net-NTLMv2 hash-ját. A hiba már akkor aktiválódik, mielőtt a levél megjelenne a előnézeti ablakban. A másik sebezhetőség aktív támadás alatt áll, bár ez sokkal kevésbé izgalmas. A sebezhetőség lehetővé teszi, hogy a támadók olyan fájlokat hozzanak létre, amelyek kikerülik a Mark of the Web (MOTW) védelmi mechanizmusait. A HTTP protokoll verem távoli kód végrehajtási sebezhetősége is elég súlyos, CVSS 9,8-as besorolású, és lehetővé teszi a távoli, hitelesítetlen támadók számára, hogy felhasználói interakció nélkül rendszer szintű kódot hajtsanak végre. Ez a kombináció lehetővé teszi a kódfertőzési láncolat gyors terjedését. Az Internet Control Message Protocol (ICMP) távoli kódvégrehajtási sebezhetősége, amely a jelenleg támogatott összes Windows rendszert érinti. Ugyanúgy összes Windows rendszert érinti egy távoli eljáráshívás (RPC) távoli kód végrehajtási sebezhetősége is. Illetve a támadók SYSTEM jogosultságot szerezhetnek egy megfelelően előkészített XPS fájlt kinyomtatva is.
Az X.Org Server projekt csapata bejelentette a CVE-2023-0494 (ZDI-CAN-19596) hiba javítását, amely a X.Org Server DeepCopyPointerClasses use-after-free hibát javítja. Ezzel a problémával helyi jogosultságszint emelést érhez el a rosszindulatú felhasználó az X szervert futtató rendszereken, valamint távoli kódvégrehajtást ssh X továbbító munkamenetek esetén. A javítás már elérhető, célszerű mihamarabb telepíteni.
A Paypal tájékoztatása szerint közel 35 000 ügyfél érintett egy tavaly decemberi adatszivárgás incidensben. A cég álláspontja szerint a támadók ún. credential stuffing módszert alkalmaztak, azaz korábban kiszivárgott felhasználónév/jelszó párosokkal léptek be az áldozatok fiókjaiba. Ez a módszer a több szolgáltatásnál alkalmazott jelszavakkal él vissza ─ ezért is lényeges, hogy minden általunk használt webhelyen és alkalmazásban egyedi jelszavakat használjunk.
Európai és amerikai kórházak elleni elosztott szolgáltatás megtagadással járó támadásokhoz (DDoS) nyújt segítséget a Passion névre keresztelt oroszbarát hacktivisták által üzemeltetett DDoS-as-a-Service (DDoSaaS) platform.
A Microsoft tulajdonában lévő leányvállalat hétfőn hozta nyilvánosságra, hogy ismeretlen elkövetők sikeresen hozzáfértek a GitHub Mac asztali verziójához és az Atom alkalmazások egyes verzióihoz tartozó titkosított kód aláíró tanúsítványokhoz.
Német repterek, államigazgatási és pénzügyi szervezetek weboldali ellen indított túlterheléses (DDoS) támadást a Killnet orosz hackercsoport elosztott – jelezte a német Szövetségi Információbiztonsági Hatóság (BSI) múlt hét csütörtökön.
Októberben írtuk hírt arról, hogy Két új Microsoft Exchange zero-day sebezhetőségre derült fény (ProxyNotShell). Miután az első javítása a problémának nem sikerült, November 8-án megjelent frissítés hozott megnyugtató javítást ezzel a hibával és újabb két hibával (CVE-2022-41123, CVE-2022-41080, összefoglaló néven: OWASSRF) kapcsolatban is, mert az első verzió megkerülhető megoldást hozott csak. Ez utóbbi kettő szintén jogosultságemelést tesz lehetővé, amit a Microsoft is mindkét esetben (1, 2) elismert és javított 2022. november 8-án. Összesen 180 ezernél több Microsoft Exchange szerver üzemel publikusan a világban (ebből 100 ezer Európában, 50 ezer Észak-Amerikában), és a mai napig ezekből 62 000 sebezhető (ebből Európából 32 ezer, 18 ezer Észak-Amerikában) - a Shadowserver adatai alapján. Ezek az adatok a CVE-2020-0688, CVE-2021-26855, CVE-2021-27065, CVE-2022-41082 sérülékenység alapján készült, amelyeket mindenképpen sürgősen be kell foltozni, a további nagyobb problémák, például zsarolóvírusos támadások elkerülése végett. Ezeket a sebezhetőségeket többek között a Play zsarolóvírus terjesztésére is felhasználják napjainkban. Emlékeztetőül a a CVE-2022-41082 hibáról ami távoli kódfuttatást (RCE) teszi lehetővé és a CVE-2022-41040 hibáról, ami egy SSRF (Server-Side Request Forgery) sebezhetőség:
Nem szoktunk beszámolni minden Windows hibáról, mert akkor egy új weboldalt kellene neki nyitnunk. Mivel van, hogy a Linux rendszerek mellett elkerülhetetlen a Windows rendszerek felügyelete is, a kritikusabb hibákat szoktuk jelezni. A Microsoft december 13-án átminősítette az SPNEGO NEGOEX egy eredetileg szeptemberben javított sebezhetőségét, miután egy biztonsági kutató felfedezte, hogy az távoli kódfuttatáshoz vezethet.
A nyílt forráskódú Apache Commons Text programkönyvtár távoli kódfuttatási hibája miatt néhányan aggódnak, hogy a következő Log4Shell lehet belőle. De a legtöbb kiberbiztonsági kutató szerint azonban a jelenlegi helyzet közel sem olyan aggasztó. Néztétek már, hogy titeket érint ez a probléma?
A GTSC nevű vietnámi kiberbiztonsági cég két nulladik napi hibát azonosított Micrososft Exchange levelezőszerverekben, amelyeket fenyegetési szereplők támadások során aktívan ki is használnak. A hibákhoz a gyártó még nem adott ki biztonsági frissítést, Exchange adminok számára javasolt a leírásban található megkerülő megoldások alkalmazása.
A szóban forgó sebezhetőség az Android kernel részét érinti, lehetővé téve a támadó számára, hogy tetszőleges olvasási és írási hozzáférést, root jogosultságot és a SELinux kikapcsolásának jogát szerezze meg. Az ilyen jellegű jogosultság-emeléssel egy rosszindulatú szereplő megbabrálhatja az operációs rendszert, manipulálhatja a beépített biztonsági rutinokat, és sokkal nagyobb kárt okozhat.
Bár Zhenpeng Lin a Google Pixel 6-on mutatta be az exploitot, egy maroknyi jelenlegi generációs Android-eszköz érzékeny erre a bizonyos nulladik napi fenyegetésre, köztük a Google Pixel 6 Pro és a Samsung Galaxy S22 család. Valójában a sebezhetőség minden olyan Android-eszközt érint, amelyen a Linux kernel 5.10-es verziója fut. Lin szerint a normál Linux kernel is érintett.
Figyelemre méltó, hogy a sebezhetőség pontos részleteit nem hozták nyilvánosságra. Lin azonban két másik kutatóval, Yuhang Wuval és Xinyu Xinggel együtt megjelenik a Black Hat USA 2022-es rendezvényén. Előadásuk rövid ismertetője szerint - "Vigyázat: Egy új kihasználási módszer! No Pipe but as Nasty as Dirty Pipe" - a támadási vektor lényegében a hírhedt Dirty Pipe sebezhetőség egy általánosított, de erősebb változata. Ráadásul Linuxon is kiterjeszthető a konténerekből való kitörés elérésére.