A Commvault, az egyik vezető vállalati adatmentési platform nyilvánosságra hozta, hogy egy ismeretlen támadó sikeresen behatolt aCommvault Microsoft Azure-alapú környezetébe. A támadás során egy korábban nem ismert, 0day sérülékenységet használtak ki, amely a Commvault Web Server komponensében található.
A Marks and Spencer a múlt héten kibertámadás áldozata lett, amely az online rendelési rendszereinek, az érintésmentes fizetési rendszerének és a Click & Collect szolgáltatásának megszakadásához vezetett.
2000. május 4-én a világ számítógép-felhasználói egy látszólag ártalmatlan e-mailt kaptak, amelynek tárgya egyszerűen ennyi volt: „ILOVEYOU” (szeretlek). Kevesen sejtették, hogy e romantikus üzenet mögött a világtörténelem egyik legpusztítóbb számítógépes vírusának kódja rejtőzik.
Az interneten a korlátlan lehetőségek. A korlátlan lehetőségek viszont felelősséggel és veszélyekkel járnak. Mi mindannyian felelősek vagyunk az internet egészségéért, azzal hogy tudatosan használjuk ezt a nagyszerű eszközt. Oszd meg ezt a bejegyzést, azokkal, akiket biztonságban szeretnél tudni.
2004. április 29-én világméretű vírusjárvány tört ki, amikor a Sasser féreg szabadon elindult a Windows XP és Windows 2000 rendszerekben. Ez a féreg több mint egymillió számítógépet fertőzött meg világszerte, és bár nem tartalmazott szándékos pusztító kódot, számos problémát okozott. A fertőzött gépek folyamatosan lelassultak, összeomlottak, újraindultak, és jelentős hálózati forgalmat is generáltak.
A görög, a ciprusi, a román és a bolgár IKEA áruházak üzemeltetője, a Fourlis Group arról számolt be, hogy tavaly a Black Friday előtt bekövetkezett zsarolóvírus támadás körülbelül 20 millió eurós veszteséget okozott a cégnek. Az incidenst 2024. december 3-án hozták nyilvánosságra, amikor a vállalat elismerte, hogy az IKEA online áruházait érintő technikai problémákat egy rosszindulatú külső beavatkozás okozta.
2003-ban a SCO Group (korábban Caldera Systems) 1 milliárd dolláros pert indított az IBM ellen, azt állítva, hogy az illegálisan járult hozzá az SCO UNIX forráskódjához az open-source Linux operációs rendszer fejlesztése során. SCO szerint ezzel az IBM "leértékelte" az SCO saját UNIX-rendszerét, mivel a Linux egyre népszerűbbé vált a vállalati környezetben.
1992. március 6-án kezdte el fertőzni a számítógépeket a hírhedt Michelangelo vírus, amely nevét onnan kapta, hogy március 6-án, az olasz reneszánsz mester Michelangelo születésnapján aktiválódott.
A Qilin zsarolóvírus-csoport vállalta magára a Lee Enterprises elleni kibertámadást, amely 2025. február 3-án súlyos működési zavarokat okozott az amerikai médiavállalatnál. A hekkerek most március 5-én tervezik nyilvánosságra hozni az ellopott adatokat, hacsak nem teljesítik a zsarolási követeléseiket.
2005. február 23-án bejelentették az első mobiltelefon-vírus, a Cabir felfedezését. Ez az új típusú fenyegetés rávilágított arra, hogy az egyre népszerűbb mobilkészülékek sem mentesek a kiberbiztonsági veszélyektől. A Cabir egy féreg (worm) típusú vírus, amely a Symbian operációs rendszert futtató telefonokat támadta meg. Amikor egy fertőzött eszköz bekapcsolt állapotba került, megjelent rajta a „Caribe” felirat.
2001. február 12-én egy új, villámgyorsan terjedő számítógépes féregvírus söpört végig a világon. Az úgynevezett Anna Kournikova-vírus egy ártalmatlan e-mail mellékletnek álcázta magát, amely állítólag egy képet tartalmazott az orosz teniszezőnőről, Anna Kurnyikováról. Az üzenet sokakat csábított a megnyitásra – különösen, mivel Kurnyikova akkoriban rendkívül népszerű volt nemcsak sportteljesítménye, hanem modellkarrierje miatt is.
Rengeteg kibertámadást tudhatnak maguk mögött, (köztük a 2023-ban ellopott 600 millió dollárnyi kriptovalutát) ám a digitális valuta még csak a kezdet volt az észak-koreai hackercsoportnak – a Lazarus csoport most megbízható szoftverekbe ágyazott kártevőkkel támad.
1982. január 30-án egy fiatal programozó, Richard Skrenta megírta a világ első számítógépes vírusát, amely az Apple II rendszeren terjedt. A „Elk Cloner” nevű program 400 soros kódból állt, és egy ártalmatlan, de annál bosszantóbb kártevőként vált ismertté. Ez a vírus volt az első, amely önállóan képes volt terjedni a számítógépek között, és ezzel elindította a digitális világ egyik legnagyobb kihívását: a számítógépes kártevők elleni védekezést.
A Termite ransomware banda hivatalosan is vállalta a felelősséget a Blue Yonder software as a service (SaaS) szolgáltatót ért novemberi támadásért.
A Blue Yonder egy arizonai székhelyű, világméretű ellátásilánc-menedzsment cég kiskereskedelmi vállalatok, gyártók és logisztikai cégek számára (például Microsoft, Renault, Tesco, Lenovo, DHL, Procter & Gamble, Western Digital…).