1977. május 25-én a mozitörténelem örökre megváltozott. A Star Wars bemutatója nemcsak egy új filmsorozat kezdetét jelentette, hanem forradalmat indított el a látványtechnikában, a filmipar üzleti modelljében és a popkultúrában egyaránt. Az eredetileg mindössze harminckét amerikai moziban vetített alkotásból néhány hónap alatt globális jelenség lett. A siker nemcsak a nézők képzeletét ragadta meg, hanem új korszakot nyitott a vizuális effektek világában is.
1935. május 24-én új fejezet kezdődött az amerikai sport történetében: megrendezték az első esti baseballmérkőzést a Major League Baseball történetében. Az esemény helyszíne Cincinnati volt, ahol a hazai csapat, a Reds, szoros küzdelemben győzte le a Philadelphia Philliest. A világítással játszott mérkőzés nemcsak sporttörténeti mérföldkő volt, hanem egy korszerűbb, szélesebb közönség számára is elérhető szórakozási forma kezdete.
1844. május 24-én történt meg az, amit sokan az információs kor kezdetének is tekintenek: Samuel Morse sikeresen továbbította az első távíróüzenetet Washingtonból Baltimore-ba. Ez az esemény nemcsak technikai áttörés volt, hanem egy új korszak nyitánya az emberi kommunikáció történetében. A választott üzenet, amely egy bibliai idézet volt, méltón tükrözte a pillanat súlyát.
1903. május 23-án történelmi jelentőségű esemény zajlott le Európában: Párizs és Róma városai között először létesítettek közvetlen telefonkapcsolatot. Ez a technikai vívmány nemcsak két nagyvárost kötött össze, hanem egy egész kontinens fejlődését szimbolizálta, amely a 20. század hajnalán új kommunikációs korszakba lépett. Bár Alexander Graham Bell már 1876-ban szabadalmaztatta a telefont az Egyesült Államokban, a technológia csak fokozatosan terjedt el Európában. A 19. század végén és a 20.
1980. május 22-én Japánban, egy mozikomplexumban bemutatták a nagyközönség számára először a „Puck-Man” nevű játékot, amelyet később „Pac-Man” néven ismerhetett meg az egész világ. Bár a hivatalos japán megjelenés csak júliusban, az amerikai premier pedig október 10-én történt meg, a készítők május 22-ét tekintik a játék születésnapjának, hiszen ezen a napon debütált a nyilvánosság előtt. Pac-Man születése 1980.
1952. május 21-én az IBM hivatalosan is bejelentette első kereskedelmi célra szánt tudományos számítógépét, az IBM 701-et, amely a „Defense Calculator” (védelmi kalkulátor) nevet is viselte. Ez volt az első olyan IBM-gép, amelyet nem kizárólag belső vagy kutatási célokra építettek, hanem kormányzati intézmények, nagyvállalatok és egyetemek számára is értékesítettek.
1980. május 21-én, majdnem napra pontosan három évvel az első Star Wars film bemutatója után, a mozikba került a folytatás, „A Birodalom visszavág” (The Empire Strikes Back). Ez a második rész nemcsak a történet drámai elmélyítésével, hanem a technológiai újdonságaival is új mércét állított fel a sci-fi és az akciófilmek világában.
1927. május 20-án a mindössze 25 éves Charles Lindbergh felszállt New York állambeli Roosevelt Field repülőteréről a Spirit of St. Louis nevű, egyetlen motorral felszerelt egymotoros monoplánnal (egyszárnyú repülőgéppel). Célja az volt, hogy elsőként teljesítse egyedül, leszállás és segítség nélkül az Atlanti-óceán átrepülését – mindezt 1927 technikai viszonyai között.
1932. május 20-án, éppen öt évvel Charles Lindbergh legendás útja után, egy amerikai nő, Amelia Earhart felszállt a kanadai Newfoundland szigetéről, hogy egyedül átrepülje az Atlanti-óceánt. Bár célállomása eredetileg Franciaország volt – Lindbergh útvonalát követve –, időjárási nehézségek és műszaki problémák miatt végül Észak-Írországban, egy mezőn landolt, közel 15 órás repülés után.
1980. május 19-én az Apple Computer bemutatja az Apple III számítógépet az Anaheimben megrendezett National Computer Conference szakkiállításon. A cég számára ez a gép jelentette az első komoly próbálkozást az üzleti felhasználók meghódítására, valamint az első érdemi eltávolodást az akkor már bevált és népszerű Apple II architektúrától. Az Apple III azonban nemcsak mérföldkő volt a vállalat fejlődésében, hanem egyúttal az első jelentős bukás is a cég történetében.
1969. május 18-án a Kennedy Űrközpontból elindult az Apollo–10 küldetés, amely a holdraszállás közvetlen főpróbája volt. Bár az eredeti tervek szerint akár ez lehetett volna az első holdraszállás is, a NASA a teljes rendszer és eljárások éles tesztelését választotta, még a tényleges leszállás előtti utolsó lépésig. Ez a döntés megteremtette a sikert a későbbi Apollo–11 küldetés számára, amely két hónappal később történelmet írt.
1943. május 17-én az Egyesült Államok hadserege és a Pennsylvaniai Egyetem történelmi jelentőségű megállapodást kötött: ez vezetett el az ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer) megalkotásához. Az ENIAC lett a világ első teljesen elektronikus számítógépe, amely forradalmasította az adatfeldolgozást, és megalapozta a modern számítástechnika korát.
1939. május 17-én egy baseballmérkőzés közvetítésével új fejezet kezdődött a televíziózás történetében. Bár akkoriban alig néhány száz készülék volt képes fogni az adást, a National Broadcasting Company (NBC) által közvetített esemény mérföldkövet jelentett: ez volt az első sportesemény, amelyet élőben sugároztak televízión keresztül az Egyesült Államokban. Ez az áttörés nem csupán technológiai bravúr volt, hanem a sport médián keresztüli tömeges elérésének kezdete is.
1960. május 16-án Theodore Maiman fizikusnak sikerült először a világon működő lézert előállítania. A forradalmi kísérlet során egy mesterséges rubinkristályt használt fényforrásként, amellyel létrehozta az első koherens fénysugarat – bár a sugár ekkor még nem folyamatos volt, hanem impulzusos formában jelent meg. Bár Maiman nem ő volt az első, aki a lézer elméleti alapjait lefektette, és nem ő adta be elsőként a szabadalmat sem, mégis ő az, akinek először sikerült a gyakorlatban is működésbe hozni egy lézerkészüléket.
Jack Mullin, villamosmérnök és a második világháborúban szolgáló amerikai híradótiszt, 1946. május 16-án tartotta az Egyesült Államok első nagy nyilvános bemutatóját egy új, kivételes hangminőséget nyújtó szalagos hangrögzítő technológiáról. A bemutatóra a Rádiómérnökök Intézetének (Institute of Radio Engineers) San Franciscó-i találkozóján került sor, ahol Mullin egy dzsesszzenekar felvételét játszotta le, amely a jelenlévő mérnökök szerint szinte megkülönböztethetetlen volt az élő előadástól.