GNU

kami911 képe

A szabad szoftveres nap Oroszlányon

Október 7-én, szombaton került megrendezésre az Open Linux Day (OLD). Nekem fontos volt ez a rendezvény, mert egyrészt egy számomra ismeretlen rendezte, aki Linux-hoz értő, és a Linux-ot támogató szervező, másrészt mert a rendezvény vidéken volt. Írásommal nem szeretném mélyíteni a vidék és a főváros közötti árkot, éppen ellenkezőleg. Nagyon örülök, ha vidéken is alakulnak baráti körök, rendezvények, tudásközpontok a Linux, a szabad szoftverek és a szabad kultúra köré.

kami911 képe

Megjelent a GNU Jami Taranis a titkosított konferenciákhoz

A GNU Jami egy végpontok közötti titkosítással ellátott, elosztott videó, hang és szöveges kommunikációra szolgáló szabad szoftverprojekt. A GNU Jami-t korábban SFLphone, majd GNU Ring néven ismerhetett meg a világ.

Taranis a neve az új GNU Jami kiadásnak, amelyet jelentős frissítésekkel érkezik. A Jami, ahogy a honlapon olvasható: „egy GNU csomag az univerzális kommunikációhoz, amely tiszteletben tartja a felhasználók szabadságát és magánéletét. A Jami egy végponttól végpontig titkosított, biztonságos és elosztott hang-, video- és csevegő kommunikációs platform, amely nem igényel központi szervert, és a felhasználók kezében hagyja a magánélet és a szabadság erejét".

Megjelent a GRUB 2.12, sok újdonsággal

A GRUB 2.12 rendszerbetöltő SDL2 támogatást és rendszerbetöltő interfészt kínál.
A GRUB 2.06 még 2021 júniusában jelent meg, és ma végre felváltotta a GRUB 2.12. Ez a legújabb GRUB stabil kiadás már régóta készül, és végre megjelent az új év előtt, és számos funkciót tartalmaz ehhez a széles körben használt nyílt forráskódú rendszerbetöltőhöz.

A Glibc elfogadta a CoC-t

A GNU C Library "glibc" a legújabb ingyenes szoftverprojekt, amely egy Magatartási Kódexet (CoC) fogadott el, azzal a céllal, hogy ösztönözze az üdvözlő magatartást, és csökkentse a vitákat a fejlesztők és más érdekelt felek között, amikor ezt a kulcsfontosságú összetevőt bevonják a Linux szoftver-ökoszisztémába.

kami911 képe

Itt az új GNU nano, immáron a 6.2-es verzióval

Mostantól elérhető a GNU nano 6.2-es, a nyílt forráskódú parancssoros szövegszerkesztő. Ez a 6.x sorozat harmadik stabil kiadása a hatékony CLI-szerkesztőnek, amely szinte minden GNU/Linux disztribúciónak alapból része.

Miután az első öt nagy kiadás 20 év alatt jelent meg, a 6.0-ás verzió mindössze másfél évig készült. A GNU nano minden Unix-szerű operációs rendszer alatt telepíthető.

A GNU nano 6.2-es verziója az alábbi új funkciókat és fejlesztést vezet be:

kami911 képe

Itt az új GNU nano, immáron a 6.0-s verzióval

Mostantól elérhető a GNU nano 6.0, a nyílt forráskódú parancssoros szövegszerkesztő. Ez a 6.x sorozat első stabil kiadása a hatékony CLI-szerkesztőnek, amely szinte minden GNU/Linux disztribúciónak alapból része.

Miután az első öt nagy kiadás 20 év alatt jelent meg, a 6.0-ás verzió mindössze másfél évig készült. A GNU nano minden Unix-szerű operációs rendszer alatt telepíthető.

kimarite képe

Szabad Szoftver Konferencia - Szeged 2019

Pár év után, 2019-ben a Szoftveripari Innovációs Pólus Klaszter és az SZTE Szoftverfejlesztés Tanszék együttműködésével újra találkozhatunk. A rendezvény célja, hogy az eddigieknél is jobban felszínre kerülhessenek a szabad szoftverekben rejlő lehetőségek, új ismereteket szerezve és szakmai kapcsolatokat építve.

kimarite képe

Az IceCat GNUzilla böngésző telepítése

Az IceCat a Firefox GNU által módosított verziója. Jelen pillanatban az IceCat forrásból is telepíthető, de egy frissítési forrás felvételével is, ezt mutatom be most. Mindazonáltal ez a forrás a meglehetősen gyenge SHA1 titkosítási algoritmust használja, mint azt a

sudo apt-get update

parancs kimenetében is láthatod,

Feliratkozás RSS - GNU csatornájára