szövegszerkesztő

kami911 képe

vErSenyRe kelt az új Firefox: és újra az élen a böngészők között

A Mozilla bejelentette, hogy elérhető a Firefox webböngésző 115-ös verziója, amely számos újdonsággal érkezik. A Mozilla Firefox 115.0 frissítése több újdonságot hoz a felhasználók számára: Az új verzió lehetőséget biztosít a Chrome-alapú böngészőkből történő fizetési módok importálására, továbbá a frissített felhasználói felület megkönnyíti más böngészőkből származó adatok importálását. Emellett a hardveres videodekódolás támogatása Intel GPU-khoz Linux-on elősegíti a simább videolejátszást és jobb teljesítményt a szabad operációs rendszert használókat. A H264 videodekódolás lejátszási támogatásának bővítése segít azoknak, akiknek rendszerük nem támogatja az adott formátumot. Az új fülkezelő lenyíló menü bezárás gombjai gyorsabb fülzárás lehetőségét kínálják. Nagyon fontos hír a régi rendszert használóknak, hogy a Firefox továbbra is támogatja a Windows 7, a Windows 8 és a Windows 8.1, továbbá a macOS 10.12, 10.13 és 10.14 verziók használatát, egészen 2024 őszéig.

A Mozilla Firefox 115-ös verziójáról tudni kell, hogy készült belőle ESR (Extended Support Release) hosszabb ideig támogatott kiadás is, amely a szintén sokáig támogatott Firefox 102 ESR verzióját váltja, két kiadásig tartó átmeneti időszak után.

A Sublime Text 4 újdonságai

A Sublime Text 4 Build 4166 javított szintaktikai kiemelést, egyszerű betűtípus-kiválasztást, növekményes indexleválogatást és további szolgáltatásokat kínál.

A Sublime Text egy sokoldalú és hatékony szövegszerkesztő, amelyet a fejlesztők dédelgetnek különböző platformokon. Platformokon átívelő jellegének, fejlett szintaktikai kiemelésének és villámgyors sebességének köszönhetően sok Linux-felhasználó kedvenc kódszerkesztőjévé vált az elmúlt időkben.

kami911 képe

Nyárzáró újdonságok a Mozilla Firefox böngészőjében

A Mozilla bejelentette, hogy elérhető a Firefox webböngésző 117-es verziója, amely számos újdonsággal és biztonsági frissítéssel is érkezik. A Mozilla Firefox 117.0 frissítése több újdonságot hoz a felhasználók számára – többek között a hitelkártya adatok automatikus kibővítése bizonyos régiókban, illetve a macOS felhasználók most már beállíthatják az TAB billentyűvel történő irányíthatóságot az weboldal objektumok és linkek tekintetében. Emellett az új verzió hoz javításokat, többek között a YouTube videólisták gördülékenyebb navigálásával és biztonsági frissítésekkel is. A változások között pedig kiemelendő, hogy a Wayland asztali környezetben a Firefox már nem mutatja saját képernyőmegosztási jelzőjét.

A Mozilla Firefox 117-es verziójáról tudni kell, hogy készült belőle ESR (Extended Support Release) kiadás. A régi operációs rendszereket használóknak ez fontos hír, mert a Firefox ESR 115.2-es verziója továbbra is támogatja a Windows 7, a Windows 8 és a Windows 8.1, továbbá a macOS 10.12, 10.13 és 10.14 verziók használatát, egészen 2024 őszéig.

kami911 képe

Nyáron sem lazsál a Mozilla

A Mozilla bejelentette, hogy elérhető a Firefox webböngésző 116-os verziója, amely számos újdonsággal érkezik. A Mozilla Firefox 116.0 frissítése több újdonságot hoz a felhasználók számára – többek között egy oldalsáv váltót, amely lehetővé teszi könnyű hozzáférést a Könyvjelzőkhez, Böngészési előzményekhez és Szinkronizált lapokhoz, valamint a lehetőséget, hogy másoljunk és beilleszthessünk fájlokat a böngészőbe. Emellett a frissítési értesítőben található kiadási megjegyzések és a kép a képben módban található hangerőszabályozó további előnyökkel gazdagítják a felhasználói élményt.

A Mozilla Firefox 116-os verziójáról tudni kell, hogy készült belőle ESR (Extended Support Release) kiadás. A régi operációs rendszereket használóknak ez fontos hír, mert a Firefox ESR 115.1-es verziója továbbra is támogatja a Windows 7, a Windows 8 és a Windows 8.1, továbbá a macOS 10.12, 10.13 és 10.14 verziók használatát, egészen 2024 őszéig.

kimarite képe

A Geany szövegszerkesztő alapértelmezetten nem támogat terminál kimenetet (stdout)

A vakok- és a gyengénlátók a terminálban néha elakadnak, azaz, a jelenlegi akadálymentesítési megoldások nem oldják meg például a kézikönyvek (manpages) olvasását. Felmerül igényként az egyik kiváló, grafikus szövegszerkesztő, a Geany használata. Azonban, a Geany nem támogatja a terminál kimenetet (stdout).

Nem működik, ami általában igen.

man man | geany -

De valahogy mégis lehet...

kimarite képe

Geany szövegszerkesztő: karakterek, kifejezések cseréje egy, az egyben

Sokszor van szükségem arra, hogy egy valahogyan -de a számomra nyilván nem megfelelően- megformázott szövegben a behúzást megszüntessem, vagy felsorolás karakterrel (-- ; ** ; ###) lássam el a megfelelő helyen, sorokban a dokumentumot, majd a végeredményt illesztem be egy weboldalra. Erre a feladatra, egyik kedvenc szövegszerkesztőmet, a Geany-t használom.

Nem rendelkezem szupererővel, de talán ezt a megoldást nem ismered...

Rám leginkább jellemző a „-- ” sor kezdés használata a lista jellegű elemeknél.

kami911 képe

Megjelent az ONLYOFFICE 7.1

Az ONLYOFFICE egy hatékony irodai csomag, amely szöveges dokumentumok, táblázatok és prezentációk gépre és telefonra letölthető, valamint online szerkesztőit tartalmazza, amelyek nagymértékben kompatibilisek a Microsoft Office és az OpenDocument fájlformátumokkal.

kami911 képe

Itt az új GNU nano, immáron a 6.2-es verzióval

Mostantól elérhető a GNU nano 6.2-es, a nyílt forráskódú parancssoros szövegszerkesztő. Ez a 6.x sorozat harmadik stabil kiadása a hatékony CLI-szerkesztőnek, amely szinte minden GNU/Linux disztribúciónak alapból része.

Miután az első öt nagy kiadás 20 év alatt jelent meg, a 6.0-ás verzió mindössze másfél évig készült. A GNU nano minden Unix-szerű operációs rendszer alatt telepíthető.

A GNU nano 6.2-es verziója az alábbi új funkciókat és fejlesztést vezet be:

kami911 képe

Megjelent az ONLYOFFICE 7.0!

Az ONLYOFFICE egy hatékony irodai csomag, amely szöveges dokumentumok, táblázatok és prezentációk gépre és telefonra letölthető, valamint online szerkesztőit tartalmazza, amelyek nagymértékben kompatibilisek a Microsoft Office és az OpenDocument fájlformátumokkal.

kami911 képe

Itt az új GNU nano, immáron a 6.0-s verzióval

Mostantól elérhető a GNU nano 6.0, a nyílt forráskódú parancssoros szövegszerkesztő. Ez a 6.x sorozat első stabil kiadása a hatékony CLI-szerkesztőnek, amely szinte minden GNU/Linux disztribúciónak alapból része.

Miután az első öt nagy kiadás 20 év alatt jelent meg, a 6.0-ás verzió mindössze másfél évig készült. A GNU nano minden Unix-szerű operációs rendszer alatt telepíthető.

kimarite képe

A honlap működése 5. rész: a magyar helyesírás-ellenőrzés a bejegyzésekben

A Linux Mint Magyar Közösség honlapján a bejegyzések (fórum, blog, hír és súgó) szerkesztése az alapértelmezetten megjelenő WYSIWYG szövegszerkesztő segítségével (what you see is what you get / amit látsz, azt kapod) történik. Manapság már a szerkesztő a Linux Mint Magyar Közösség honlapba lett beágyazva, tehát nem Drupal modul, hanem egy külső szolgáltatás.

Feliratkozás RSS - szövegszerkesztő csatornájára