A technikában jártas Windows-felhasználók talán használták már a CPU-Z-t. Ez egy kiváló segédprogram átfogó rendszerinformációk gyűjtésére, amelyek nem állnak rendelkezésre a Windows készletalkalmazásain keresztül.
A CPU-Z nem érhető el Linuxon.
Ne csüggedjen! Többféle módon és eszközzel is részletes hardverinformációkhoz juthat Linuxon.
Sőt, ha a CPU-Z-hez hasonlót szeretne Linuxon, akkor szerencséje van. Egy X0rg nevű fejlesztő a GitHubon létrehozott egy CPU-Z klónt CPU-X for Linux néven.
A felület nem biztos, hogy bitre pontos másolata a CPU-Z-nek, de nagyon ismerősnek fogja találni.
Hogy tetszik a CPU-X? Vagy inkább más eszközt használsz? Például az inxi vagy a hardinfo a kedvenc?
A Mozilla bejelentette, hogy elérhető a Firefox webböngésző 115-ös verziója, amely számos újdonsággal érkezik. A Mozilla Firefox 115.0 frissítése több újdonságot hoz a felhasználók számára: Az új verzió lehetőséget biztosít a Chrome-alapú böngészőkből történő fizetési módok importálására, továbbá a frissített felhasználói felület megkönnyíti más böngészőkből származó adatok importálását. Emellett a hardveres videodekódolás támogatása Intel GPU-khoz Linux-on elősegíti a simább videolejátszást és jobb teljesítményt a szabad operációs rendszert használókat. A H264 videodekódolás lejátszási támogatásának bővítése segít azoknak, akiknek rendszerük nem támogatja az adott formátumot. Az új fülkezelő lenyíló menü bezárás gombjai gyorsabb fülzárás lehetőségét kínálják. Nagyon fontos hír a régi rendszert használóknak, hogy a Firefox továbbra is támogatja a Windows 7, a Windows 8 és a Windows 8.1, továbbá a macOS 10.12, 10.13 és 10.14 verziók használatát, egészen 2024 őszéig.
Letölthető, többek között magyar nyelven is, a Mozilla Firefox 112-es verziója a nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon elérhető webböngészőnek. A Firefox böngésző legújabb frissítése számos új funkciót és változást hozott, többek között lehetőséget ad a jelszók megtekintésére, az Intel GPU-k szoftveres dekódolt videóinak átfedésére, valamint az e-mail követési védelemmel is bővült. A frissítésben számos biztonsági hiba is javítva lett, az U2F JavaScript API pedig alapértelmezés szerint letiltásra került.
A technikában jártas Windows-felhasználók talán használták már a CPU-Z-t. Ez egy kiváló segédprogram átfogó rendszerinformációk gyűjtésére, amelyek nem állnak rendelkezésre a Windows készletalkalmazásain keresztül.
A CPU-Z nem érhető el Linuxon.
Ne csüggedjen! Többféle módon és eszközzel is részletes hardverinformációkhoz juthat Linuxon.
Sőt, ha a CPU-Z-hez hasonlót szeretne Linuxon, akkor szerencséje van. Egy X0rg nevű fejlesztő a GitHubon létrehozott egy CPU-Z klónt CPU-X for Linux néven.
A felület nem biztos, hogy bitre pontos másolata a CPU-Z-nek, de nagyon ismerősnek fogja találni.
Hogy tetszik a CPU-X? Vagy inkább más eszközt használsz? Például az inxi vagy a hardinfo a kedvenc?
Kezdetben a Linux-on futó grafikai programok képkocka-sebessége sajnálatosan alacsony volt, a más rendszereken futó azonos alkalmazásokkal összevetve. Az utóbbi évek gyártói és Valve, illetve RedHat mérnökeinek kitartó és áldozatos munkájának köszönhetően a Linux-on futó játétkok képkocka-sebessége drasztikusan megemelkedett. Egyre jobb illesztőprogramok, egyre jobb hibakeresési eszközök, mind a program futását tekintve, mind a GPU-ban végzett feladatok optimális irányba mozdultak el. Ennek megfelelően ma már sokkal jobb játszani Linux-on, mint eddig bármikor. Mindezek lehetőséget adtak a Valve számára is, hogy másodjára – ismét – megpróbáljanak bekerülni a konzolos üzletbe egy dedikált eszközzel – a Steam Deck-kel. Úgy tűnik ez a második próbálkozás már sikeresnek tekinthető, hiszen a Steam Deck elég jól fogy és a vásárlói fogadtatása is nagyon pozitív.
A további fejlődés azonban nem várt helyről, a Zink Mesa illesztőprogram felől érkezett. A Zink, amely a OpenGL programok futtatását teszi lehetővé Vulkan-on, fejlesztésével kapcsolatban készítette Mike Blumenkrantz a vkoverhead programot. A vkoverhead egy eszköz a Vulkan-illesztőprogramok CPU-overheadjének kiértékelésére. Mike úgy találta, hogy a RADV meghajtó lassabb volt, mint az AMDGPU-PRO meghajtó a nagyon egyszerű rajzolási tesztnél. A legalapvetőbb Vulkan-teszt esetében a RADV csak körülbelül 28,3 millió rajzolást ért el másodpercenként, míg az AMDGPU-PRO körülbelül 32,8 millió rajzolást másodpercenként.
Nos, a RADV végrehajtásának profilozásával erre a nagyon egyszerű Vulkan-tesztre, és a szűk keresztmetszetek megtalálásával, amikkel foglalkozni kellett, mire befejezte kis kalandját, már 44 millió rajzolást ért el másodpercenként a RADV illesztőprogrammal. Ez 55%-os növekedést jelent a RADV rajzolási teljesítményében a mainline Mesa jelenlegi RADV kódjához képest, és körülbelül 30%-os előny az AMDGPU-PRO AMD saját Vulkan meghajtójához képest.
A hardveresen támogatott videólejátszás bekapcsolásával a videólejátszástól tehermentesíteni lehet a CPU-t, mert a dekódolási munkát a GPU végzi. Ezzel a videólejátszás folyamatosabb lehet és kevesebb energiát is fogyaszt. A számítógépben lévő grafikus kártyától függően, az alábbi lehetőségek adottak:
Ismét egy részletes teszt, ami a Phoronix weboldalon jelent meg és bemutatja a Linux játékteljesítményét az olcsóbb Intel ARC, az NVIDIA GeForce és AMD Radeon kártyák esetén:
Megjelent a Mesa 23.2 a nyílt forráskódú grafikus vezérlők gyűjteményének legújabb negyedéves továbbfejlesztett kiadásaként. A Mesa 23.2 mint a 2023-as év utolsó előtti új képességeket is hozó frissítés számos izgalmas fejlesztést és új funkciót hoz. Fontos megjegyezendő, hogy egy tagelési hiba miatt az első végleges 23.2-es verzió a 23.2.1 lett, és nem a a 23.2.0 - mint arra számítani lehetett.
A Mozilla bejelentette, hogy elérhető a Firefox webböngésző 117-es verziója, amely számos újdonsággal és biztonsági frissítéssel is érkezik. A Mozilla Firefox 117.0 frissítése több újdonságot hoz a felhasználók számára – többek között a hitelkártya adatok automatikus kibővítése bizonyos régiókban, illetve a macOS felhasználók most már beállíthatják az TAB billentyűvel történő irányíthatóságot az weboldal objektumok és linkek tekintetében. Emellett az új verzió hoz javításokat, többek között a YouTube videólisták gördülékenyebb navigálásával és biztonsági frissítésekkel is. A változások között pedig kiemelendő, hogy a Wayland asztali környezetben a Firefox már nem mutatja saját képernyőmegosztási jelzőjét.
A Mozilla Firefox 117-es verziójáról tudni kell, hogy készült belőle ESR (Extended Support Release) kiadás. A régi operációs rendszereket használóknak ez fontos hír, mert a Firefox ESR 115.2-es verziója továbbra is támogatja a Windows 7, a Windows 8 és a Windows 8.1, továbbá a macOS 10.12, 10.13 és 10.14 verziók használatát, egészen 2024 őszéig.
Megérkezett a Mesa 23.1 a nyílt forráskódú grafikus vezérlők gyűjteményének legújabb negyedéves továbbfejlesztett kiadásának hatodik frissítése. A Mesa 23.1 mint a 2023-es év második, új képességeket is hozó frissítés számos izgalmas fejlesztést és új funkciót hozott - ehhez kaptunk most hibajavításokat.
A Mozilla bejelentette, hogy elérhető a Firefox webböngésző 116-os verziója, amely számos újdonsággal érkezik. A Mozilla Firefox 116.0 frissítése több újdonságot hoz a felhasználók számára – többek között egy oldalsáv váltót, amely lehetővé teszi könnyű hozzáférést a Könyvjelzőkhez, Böngészési előzményekhez és Szinkronizált lapokhoz, valamint a lehetőséget, hogy másoljunk és beilleszthessünk fájlokat a böngészőbe. Emellett a frissítési értesítőben található kiadási megjegyzések és a kép a képben módban található hangerőszabályozó további előnyökkel gazdagítják a felhasználói élményt.
A Mozilla Firefox 116-os verziójáról tudni kell, hogy készült belőle ESR (Extended Support Release) kiadás. A régi operációs rendszereket használóknak ez fontos hír, mert a Firefox ESR 115.1-es verziója továbbra is támogatja a Windows 7, a Windows 8 és a Windows 8.1, továbbá a macOS 10.12, 10.13 és 10.14 verziók használatát, egészen 2024 őszéig.
Az Eclypsium firmware- és hardverbiztonsági cég kutatói felfedezték, hogy a tajvani Gigabyte által gyártott több száz alaplapmodell olyan backdoorokat tartalmaz, amelyek jelentős kockázatot jelenthetnek a szervezetekre nézve.
A kutatók megállapították, hogy az operációs rendszerek indításakor számos Gigabyte rendszer firmware-je egy Windows bináris programot hajt végre, amely később HTTP-n vagy nem megfelelően konfigurált HTTPS kapcsolaton keresztül letölt és futtat egy újabb payloadot.
Az Eclypsium szerint nehéz egyértelműen kizárni, hogy a Gigabyte-on belülről telepítették volna azt, de arra figyelmeztettek, hogy a fenyegetési szereplők visszaélhetnek a hibával.
Az UEFI rootkiteket a támadók sok esetben arra használják, hogy a Windows malware-ek fennmaradhassanak egy kompromittált rendszeren. Ez a backdoor alkalmas erre a célra, ráadásul nehéz lehet azt véglegesen eltávolítani.
A kiberbiztonsági cég arra is figyelmeztetett, hogy a hackerek további támadásokra is használhatják a rendszer és a Gigabyte szerverei közötti nem biztonságos kapcsolatot. Több mint 270 érintett alaplapmodell listáját tették közzé, amely azt jelenti, hogy a backdoor valószínűleg több millió eszközön megtalálható.
Június 5-én a Gigabyte bejelentette a BIOS frissítések kiadását, amelyek orvosolják a sebezhetőséget.
Megérkezett a Mesa23.1.1 a nyílt forráskódú grafikus vezérlők gyűjteményének legújabb második negyedéves továbbfejlesztett kiadása. A Mesa 23.1.1 mint a 2023-es év második, új képességeket is hozó frissítés első javító frissítése:
Megérkezett a Mesa23.1 a nyílt forráskódú grafikus vezérlők gyűjteményének legújabb második negyedéves továbbfejlesztett kiadása. A Mesa 23.1 mint a 2023-es év második, új képességeket is hozó frissítés számos izgalmas fejlesztést és új funkciót hozott: