Ahogy a múlt hónapban említettük, a Linux Mint 21.1 kiadását követően a decemberi adományok minden eddiginél magasabbak voltak. Köszönjük mindazoknak, akik támogatják a projektünket. A 721 adományozó egyetlen hónap alatt elképesztő. Nagyon hálásak vagyunk és nagyon büszkék vagyunk, hogy ilyen nagyszerű közösségünk van. A nyáron megjelenő Linux Mint 21.2 kódneve „Victoria” lesz.
Megjelent a Wine 8.0-s kiadása, amely a nyílt forráskódú szoftver éves stabil kiadása. A Wine ezen kiadása egy év fejlesztési erőfeszítését és több mint 8600 egyéni kódváltoztatás összefoglalását jelenti egy teljesen új főverzióban. Számos javítást tartalmaz, amelyekről a hírben bővebben olvashat. A fő eredmény a PE formátumra való átalakítás befejezése, amely a négy évvel ezelőtt elkezdett munkálatok végére tesz pontot.
Megjelent a GCompris 3.0 nyílt forráskódú oktatási szoftvercsomag, amely kettőtől és tíz év közötti korú gyermekek számára nyújt szórakoztató eszközöket, mostantól letölthető, új és továbbfejlesztett tevékenységekkel. A gyermekek számára készült oktatószoftver segítségével a kicsik különböző aktivitásokkal sajátíthatják el a legkülönbözőbb ismereteket, a számítógép használatától az olvasás, a matematika, tudomány és földrajz alapjain keresztül egészen a tengeralattjáró működésének elvéig.
Letölthető a Mozilla Firefox a nyílt forráskódú és keresztplatformos webböngésző 109-es verziója. A Firefox mostantól támogatja a Manifest Version 3 (MV3) kiegészítőket is. A Manifest Version 3 (MV3) mostantól alapértelmezés szerint engedélyezett (az MV2 továbbra is engedélyezett, illetve támogatott). Ez a jelentős frissítés egy izgalmas felhasználói felületváltozást is hoz az új Unified Extensions (Egyesített kiterjesztések) gomb formájában. A Manifest v3 a Google Chrome böngésző új, harmadik verziója a manifest fájlnak, amely leírja a bővítmény funkcióit és működését. A manifest fájl egy olyan JSON-formátumú fájl, amelyet a bővítményeknek kell tartalmazniuk, és amely leírja a bővítmény összes tulajdonságát és működési módját. A Manifest v3 a Manifest v2-n alapul, de számos új tulajdonságot és lehetőséget tartalmaz, beleértve az új, korlátozott hozzáférési módokat, amelyek segítenek a bővítmények biztonságosabbá tételében. A Manifest v3 továbbá lehetővé teszi a bővítmények számára, hogy közvetlenül a rendszer eseményeire reagáljanak, így növelve a bővítmények hatékonyságát és elérhetőségét.
A 2022-es év vége legalább annyira mozgalmas, mint amennyire izgalmas volt. Sikerült tartanunk magunkat az ütemtervünkhöz, és elérnünk a céljainkat közvetlenül az ünnepek előtt.
A BETA során 91 bejelentéssel foglalkoztunk, köztük egy maroknyi kiadásblokkolóval. Mint mindig, most is szeretnék külön köszönetet mondani mindazoknak, akik segítettek nekünk a hibák megtalálásában.
A FreeCol egy ingyenes, nyílt forráskódú számítógépes játék, amely az európai gyarmatokat ábrázolja a 16-17. századi Amerikájában. A játék célja, hogy a játékos irányítsa egy kolóniát az amerikai kontinensen, amelyet kezdetben csak egy kis csapat és néhány alapvető eszközzel ellátva. A játékos feladata, hogy sikeresen fejlessze és bővítse a kolóniáját, miközben harcol más államokkal és a helyi indián törzsekkel, valamint kereskedik más kolóniákkal és Európával. A játékban szerepelnek épületek, mezőgazdasági termékek, állatok és katonai egységek, amelyek mindegyike segíti a kolónia növekedését és fejlődését. A FreeCol egy stratégiai játék, amely lehetővé teszi a játékosok számára, hogy kitalálják és megvalósítsák a saját terveiket a kolónia fejlesztésére. A játékot Java nyelven íródott és legalább 11-es verziójú futtatókörnyezetre van szükség. A játékot több platformon is elérheti, így például Windows, macOS és Linux operációs rendszereken is futtatható. Ezt a klónt fokozatosan fejlesztjük tovább, és most megjelent FreeCol 1.0.0 lett az eredménye, ami egy majdnem pontos Colonization klónná nevelkedett. Az inkrementális fejlesztés alapvetően azt jelenti, hogy egyesével adják hozzá a funkciókat. Ez lehetővé teszi számukra, hogy mindig legyen egy jól futó változat, és azt is, hogy időnként kiadjanak egy befejezetlen, de kiválóan működő játékot. 20 évvel ezelőtt adták ki először a FreeCol-t, és most végre megjelent a FreeCol 1.0.0-ás verziója! Főbb újdonságok a nemzet-specifikus kolónia és az új erdei, valamint sivatagi grafikai megjelenése. Jelentős változások a csempeáru termelésben, hogy a tényleges értékek megfeleljenek az eredeti játék értékeinek. Jelentősen javított mesterséges intelligencia (AI) a számítógépes játékosok számára és sokkal jobb stabilitás, ami sok-sok hibajavítást jelent.
Az OpenTTD egy nyílt forráskódú játék, amely az eredeti Transport Tycoon Deluxe című játék közösségi újrafeldolgozása. A játék célja, hogy a játékos által irányított cég sikeresen szállítson utasokat és árukat a világ különböző városai között. Az OpenTTD jelentősen kibővíti az eredeti játék lehetőségeit, többek között új épületeket, járműveket és különböző kiegészítőket ad hozzá. A játékban lehetőség van többjátékos módban is játszani, és a játék közössége által készített modulokat is beépíteni a játékba. Hamarosan megjelenik az OpenTTD 13, és már kipróbálható az első hivatalos kiadásra jelölt verzió. Az újdonságok között van: a NewGRF objektumok építése egy területre kattintással és húzással, szélesebb folyók a térképgenerálásnál, továbbá HiDPI és vegyes DPI felbontású képernyők jobb kezelése, valamint néhány további GUI javítás, mint például a felújított pénzügyi ablak, és még sok apróság.
Letölthető a Mozilla Firefox következő béta verziója. Ez lesz a nyílt forráskódú és keresztplatformos webböngésző 109-es verziója. A Firefox mostantól támogatja a Manifest Version 3 (MV3) kiegészítőket is. Miután a Firefox 108-es verziója már elérhető, a Mozilla mérnökei most a következő nagy Firefox kiadásra, a Firefox 109-re koncentrálnak, amelyet néhány nappal ezelőtt a béta-csatornába terjesztettek. A Manifest Version 3 (MV3) mostantól alapértelmezés szerint engedélyezett (az MV2 továbbra is engedélyezett, illetve támogatott). Ez a jelentős frissítés egy izgalmas felhasználói felületváltozást is hoz az új Unified Extensions (Egyesített kiterjesztések) gomb formájában. A Manifest v3 a Google Chrome böngésző új, harmadik verziója a manifest fájlnak, amely leírja a bővítmény funkcióit és működését. A manifest fájl egy olyan JSON-formátumú fájl, amelyet a bővítményeknek kell tartalmazniuk, és amely leírja a bővítmény összes tulajdonságát és működési módját. A Manifest v3 a Manifest v2-n alapul, de számos új tulajdonságot és lehetőséget tartalmaz, beleértve az új, korlátozott hozzáférési módokat, amelyek segítenek a bővítmények biztonságosabbá tételében. A Manifest v3 továbbá lehetővé teszi a bővítmények számára, hogy közvetlenül a rendszer eseményeire reagáljanak, így növelve a bővítmények hatékonyságát és elérhetőségét.
A Darktable 4.2 egy új verziója a Darktable digitális képfeldolgozó programnak, amelyet elsősorban fényképezőgépek képeinek szerkesztésére használnak. A Darktable egy nyílt forráskódú program, amelyet a GNU GPL v3 licenc alatt bocsátanak rendelkezésre, így bárki szabadon letöltheti és használhatja. A Darktable 4.2 újdonságai közé tartozik a JPEG-XL képformátum olvasásának és írásának, illetve a WebP képformátum olvasásának támogatása mellett az ICC profilokkal jelölt WebP képformátumú képek megfelelő színkorrekcióját továbbá a JFIF (JPEG File Interchange Format) fájlkiterjesztés támogatása.
A LibreOffice 7.5 Béta nemrég jelent meg, amely a következő nagy lépés a nyílt forráskódú irodai programcsomag január végén esedékes következő kiadása felé. A szokásos módon a következő LibreOffice kiadás januárban várható és nagyjából egy évig élvezi a fejlesztők támogatását. A LibreOffice 7.5 csapata számos további változtatáson dolgozik, amelyet beépített az idei nyár óta tartó fejlesztési ciklusban. Továbbra is bizonyítja, hogy a termék a Microsoft Office alternatívája. A LibreOffice 7.5-höz tervezett izgalmas változtatásai közül néhány:
Határozottabb és élénkebb színek, jobb éjszakai megjelenés, új hangeffektusok és ikontémák az, ami szemre is azonnal látszik. Még teljesebb Flatpak integráció, jobb NVIDIA illesztőprogram kezelés, automatikus ISO-lemezkép ellenőrző eszköz és felokosított Pendrive formázó, lemezkép-író, illetve Illesztőprogram-kezelő és Warpinator, ami csak a használat közben veteti észre magát. Ismét eltelt egy fél év és a Karácsonyfa alá megérkezett a Linux Mint 21.1-es, Vera nevű verziója is. Töltsétek le, és próbáljátok ki! Továbbra is ingyenesen és magyar nyelven is.
Várjuk véleményedet, segítségedet valamint tapasztalataidat a fórumon és az élő csevegésben is!
Ebben a hónapban nagyon rövid lesznek a hírek, mert nagyon közel vagyunk a BETA-hoz, és szeretnénk mindent elkészíteni karácsonyra. Nagyon sietünk kell.
A Linux Mint 21.1 tegnap elérte a QA-t, azonban egy hiba a Launchpad-ban megakadályozza, hogy hozzáférjünk néhány fordításhoz. A packagekithez és az aptdaemonh-oz kapcsolódó néhány hibát is keresünk még, de reméljük, hogy ezeket elég gyorsan kijavítjuk.
Letölthető, többek között magyar nyelven is, a Mozilla Firefox 107-es verziója a nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon elérhető webböngészőnek. Ebben a verzióban az Android megkapta a Teljes Süti-védelem képességét, elérhetővé váltak a képbillentyűzetek használata. A Linux verzió teljesítmény-profilozás képességeket kapott, a Windows verzióban Defender használata mellett növekedett a teljesítmény.
Nyakunkon az OpenTTD 13, és már kipróbálható az első hivatalos béta verzió. Az újdonságok között: a NewGRF objektumok építése egy területre kattintással és húzással, szélesebb folyók a térképgenerálásnál, továbbá HiDPI és vegyes DPI felbontású képernyők jobb kezelése, valamint néhány további GUI javítás, mint például a felújított pénzügyi ablak, és még sok apróság.