Linux Kernel

kami911 képe

Vidám kernel vasárnap, itt a Linux kernel 6.12!

A Linux kernel 6.12 újdonságai között számos processzor-, grafikus gyorsító- és fájlrendszerekkel kapcsolatos frissítés található. A Linux kernel 6.12 emellett rengeteg újítást tartalmaz, köztük a valós idejű funkciókat, új ütemezési lehetőségeket, Intel Xe2 grafikus támogatást és Raspberry Pi 5 kompatibilitást. Kiemelt újdonságok:

  • Valós idejű (PREEMPT_RT) támogatás

kami911 képe

Frissítsen most: az Ubuntu Linux Kernel frissítés 17 sebezhetőséget kezel

A Canonical új Linux kernel biztonsági frissítéseket tett közzé az összes támogatott Ubuntu kiadáshoz, amelyek több, különböző biztonsági kutatók által a közelmúltban felfedezett biztonsági rést orvosolnak. Három héttel az előző biztonsági frissítések után, amelyek 17 sebezhetőséget orvosoltak, az új Linux kernel biztonsági javítások elérhetőek:

kami911 képe

Köszönjük neked Linux kernel 5.19!

A Linux Kernel 5.19 elérte az életciklus végét, a felhasználóknak sürgősen frissíteniük kell majd a Linux Kernel 6.0-ra. A 2022. július végén megjelent Linux kernel 5.19 egy újabb rövid életű kernel-sorozat.

kami911 képe

Frissítsen most: az Ubuntu Linux Kernel frissítés 16 sebezhetőséget kezel

A Canonical új Linux kernel biztonsági frissítéseket tett közzé az összes támogatott Ubuntu kiadáshoz, amelyek több, különböző biztonsági kutatók által a közelmúltban felfedezett biztonsági rést orvosolnak.

Három héttel az előző biztonsági frissítések után, amelyek 16 sebezhetőséget orvosoltak, az új Linux kernel biztonsági javítások elérhetőek:

kami911 képe

Frissítsen most: az Ubuntu Linux Kernel frissítés 35 sebezhetőséget kezel

A Canonical új Linux kernel biztonsági frissítéseket tett közzé az összes támogatott Ubuntu kiadáshoz, amelyek több, különböző biztonsági kutatók által a közelmúltban felfedezett biztonsági rést orvosolnak.

Két héttel az előző biztonsági frissítések után, amelyek összesen 3 kisebb horderejű sebezhetőséget orvosoltak, az új Linux kernel biztonsági javítások elérhetőek:

  • az Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish)
  • az Ubuntu 21.10 (Impish Indri),
  • az Ubuntu 20. 04 LTS (Focal Fossa), így a Linux Mint 20.x sorozathoz is,
  • az Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver), így a Linux Mint 19.x sorozathoz is,
  • illetve az ESM fázisban lévő kernelekhez az Ubuntu 16.04 ESM (Xenial Xerus), és
  • az Ubuntu 14.04 ESM (Trusty Tahr) kiadásokhoz.

Több mint 30 biztonsági rést javítottak ki ebben a hatalmas Ubuntu kernel frissítésben. Az összes Ubuntu kiadásban közös a CVE-2022-1966, egy Aaron Adams által felfedezett use-after-free sebezhetőség a netfilter alrendszerben, amely lehetővé teszi egy helyi támadó számára, hogy szolgáltatásmegtagadást (rendszerösszeomlás) okozzon vagy tetszőleges kódot futtasson, valamint a CVE-2022-21499, egy kernelhiba, amely lehetővé teszi, hogy a kiváltságos támadók megkerüljék az UEFI Secure Boot korlátozásait, valamint a CVE-2022-28390, egy kettős szabad sebezhetőség, amelyet az EMS CAN/USB interfész implementációjában fedeztek fel, és amely lehetővé teszi, hogy a helyi támadó szolgáltatásmegtagadást (memória kimerülése) okozzon.

kami911 képe

Megjelent a Steam Deck!

A Valve hivatalosan is bemutatta Steam Deck nevű játék kézikonzol eszközét, amely egy Arch Linux-alapú disztribúcióval és a KDE Plasma asztali környezettel működik.

Foglalás

A hivatalos megjelenés napja azt jelenti, hogy a Valve megkezdi az e-mailek kiküldését azoknak az emberek első csoportjának, akik előfoglalták a Steam Deck eszközt. Azok, akik az elsők között lefoglalták a készüléket, akkor az email kézhezvételétől számítva 72 órán belül kell a Steam-en keresztül lebonyolítani a vásárlást.

Ha még nem foglalt le magának Steam Deck-et, mostantól a hivatalos weboldalon keresztül lehet ezt megtenni. Az ár 399 USD-től, azaz 419 eurótól vagy 349 fonttól indul - ami mostani árfolyamon 154 ezer forint, és 2022 második negyedévében fogja megkapni a mostani rendelést. Közben a Valve azon dolgozik, hogy a Steam Deck hivatalos dokkolóját is kiküldje a vásárlóknak.

Alig várjuk, hogy a hivatalos Dock for Steam Deck-et is eljuttassuk az ügyfelek kezébe. Ez nem fog olyan korán megtörténni, mint szerettük volna, de izgatottan várjuk, hogy hamarosan többet beszélhessünk róla, és azt tervezzük, hogy késő tavasszal elérhetővé tesszük őket

- mondja a Valve.

Mivel a Steam Deck lényegében egy kézi konzol formátumban kivitelezett laptop, ezért szerintem különösen érdekes lesz a vele bemutatott dokkoló is, amellyel félig-meddig asztali gépként használható a Steam Deck akár csak egy laptop esetében és természetesen egy ilyen eszközzel kivezethető egy külső kijelzőre az eszköz.

kami911 képe

A Steam Deck eszközök támogatása kerül a Linux kernelbe

A portál olvasóinak jelentős része már bizonyára hallott a Steam Deckről, a Valve által fejlesztett a február végén érkező kézi konzolról.

Míg az már ismert, hogy a Steam Deck a Valve saját, Arch Linuxon alapuló SteamOS 3-mal fog érkezni. De mi a helyzet a szabványosabb Linux disztribúciók futtatásával? Ez a Linux Kernel egy jövőbeli verziójában ez majd könnyebbé válik.

kami911 képe

Frissítsen most: az Ubuntu Linux Kernel frissítés 6 sebezhetőséget kezel

A Canonical új Linux kernel biztonsági frissítéseket tett közzé az összes támogatott Ubuntu kiadáshoz, amelyek több, különböző biztonsági kutatók által a közelmúltban felfedezett biztonsági rést orvosolnak.

Három héttel az előző biztonsági frissítések után, amelyek 13 sebezhetőséget orvosoltak, az új Linux kernel biztonsági javítások elérhetőek:

kami911 képe

Ég veled Linux kernel 6.11 és az utolsó 4-es mohikán!

A Linux kernel 4.19, amely a Linux 4.x kernel sorozat utolsó tagja, hivatalosan is elérte az élettartama végét. Több mint hat évnyi aktív fejlesztés és karbantartás után a felhasználók számára elengedhetetlen, hogy áttérjenek egy újabb, támogatással bíró LTS (Long-Term Support) kernel verzióra a biztonságos működés érdekében. Ezzel egyidőben a Linux 6.11 kernel sorozat támogatása is hivatalosan véget ért, ezért elengedhetetlen, hogy a felhasználók minél előbb áttérjenek a legújabb Linux Kernel 6.12 LTS verzióra, amely hosszú távú támogatást és biztonsági frissítéseket kínál.

Ebben a cikkben összefoglaljuk a változásokat és a frissítés fontosságát.

kami911 képe

A hír igaz: a Linux kernel 6.12 hosszú távon támogatott verzió lesz

A Linux Kernel 6.12 hivatalosan is hosszú távon támogatott (LTS – Long Term Support) kiadássá vált. Az új kernel több évig kap frissítéseket, amelyek biztonsági hibák javítását és új funkciók bevezetését biztosítják, ezzel fontos mérföldkőként szolgálva a Linux-felhasználók számára.

kami911 képe

Az Arch Linux utolsó 2024-es ISO-kiadása: Linux Kernel 6.12 és Archinstall 3.0

Az Arch Linux decemberi ISO-kiadása, amely már a Linux kernel 6.12-es verzióját használja, új szintre emeli a rendszer telepítési élményét. A továbbfejlesztett Archinstall 3.0 telepítőnek köszönhetően egyszerűbbé és testreszabhatóbbá válik az Arch Linux telepítése, miközben a legújabb hardvertámogatás is biztosított.

kami911 képe

Javított fájlteljesítmény-optimalizálások a Linux 6.13-ban

A Linux 6.13 kernel frissítései közé tartozik néhány figyelemre méltó fájlteljesítmény-optimalizálás, amelyek a VFS (Virtual File System) fájlkezelési mechanizmusait érintik. Christian Brauner, a Microsoft mérnöke, aki a VFS integrációért felelős, több fontos változást is bevezetett, köztük új referencia-számláló mechanizmusokat és gyorsítótár-beli optimalizálásokat.

kami911 képe

A ReiserFS ki lett törölve a Linux kernelből

Évek óta nem volt szó a Reiser4 esetleges Linux kernel fősodorba kerüléséről. Ezzel együtt nem is merült fel, hogy esetleg megpróbálnák a Reiser5-öt betenni a kernelbe. A Linux 6.13 kernel fejlesztési folyamatában Linus Torvalds véglegesítette a ReiserFS fájlrendszer kódjának törlését a forrásfából, ezzel 32,8 ezer sorral csökkentve a kernel méretét. Ez a lépés nem érte váratlanul a közösséget, hiszen a ReiserFS-t már 2022-ben elavultnak nyilvánították, és a végleges eltávolítást 2025-re tervezték.

kami911 képe

CIFS teljesítménynövelés és egyedi objektumok kezelése

Új javítások érkeznek a Linux NETFS kódjához, amelyek a CIFS (Common Internet File System) teljesítményének javítását célozzák, valamint egyedi, egylépéses műveletként kezelhető objektumok támogatását vezetik be. A fejlesztések célja, hogy hatékonyabb olvasási teljesítményt biztosítsanak és minimalizálják az esetleges inkonzisztenciákat.

Oldalak

Feliratkozás RSS - Linux Kernel csatornájára