A Canonical új Linux kernel biztonsági frissítéseket tett közzé az összes támogatott Ubuntu kiadáshoz, amelyek több, különböző biztonsági kutatók által a közelmúltban felfedezett biztonsági rést orvosolnak. Három héttel az előző biztonsági frissítések után, amelyek 17 sebezhetőséget orvosoltak, az új Linux kernel biztonsági javítások elérhetőek:
A Canonical új Linux kernel biztonsági frissítéseket tett közzé az összes támogatott Ubuntu kiadáshoz, amelyek 10, különböző biztonsági kutatók által a közelmúltban felfedezett biztonsági rést orvosolnak.
Három héttel az előző biztonsági frissítések után, amelyek 16 sebezhetőséget orvosoltak, az új Linux kernel biztonsági javítások elérhetőek:
A Linux Kernel 5.19 elérte az életciklus végét, a felhasználóknak sürgősen frissíteniük kell majd a Linux Kernel 6.0-ra. A 2022. július végén megjelent Linux kernel 5.19 egy újabb rövid életű kernel-sorozat.
A Canonical új Linux kernel biztonsági frissítéseket tett közzé az összes támogatott Ubuntu kiadáshoz, amelyek több, különböző biztonsági kutatók által a közelmúltban felfedezett biztonsági rést orvosolnak.
Három héttel az előző biztonsági frissítések után, amelyek 16 sebezhetőséget orvosoltak, az új Linux kernel biztonsági javítások elérhetőek:
A Canonical új Linux kernel biztonsági frissítéseket tett közzé az összes támogatott Ubuntu kiadáshoz, amelyek több, különböző biztonsági kutatók által a közelmúltban felfedezett biztonsági rést orvosolnak.
Két héttel az előző biztonsági frissítések után, amelyek összesen 3 kisebb horderejű sebezhetőséget orvosoltak, az új Linux kernel biztonsági javítások elérhetőek:
az Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish)
az Ubuntu 21.10 (Impish Indri),
az Ubuntu 20. 04 LTS (Focal Fossa), így a Linux Mint 20.x sorozathoz is,
az Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver), így a Linux Mint 19.x sorozathoz is,
illetve az ESM fázisban lévő kernelekhez az Ubuntu 16.04 ESM (Xenial Xerus), és
az Ubuntu 14.04 ESM (Trusty Tahr) kiadásokhoz.
Több mint 30 biztonsági rést javítottak ki ebben a hatalmas Ubuntu kernel frissítésben. Az összes Ubuntu kiadásban közös a CVE-2022-1966, egy Aaron Adams által felfedezett use-after-free sebezhetőség a netfilter alrendszerben, amely lehetővé teszi egy helyi támadó számára, hogy szolgáltatásmegtagadást (rendszerösszeomlás) okozzon vagy tetszőleges kódot futtasson, valamint a CVE-2022-21499, egy kernelhiba, amely lehetővé teszi, hogy a kiváltságos támadók megkerüljék az UEFI Secure Boot korlátozásait, valamint a CVE-2022-28390, egy kettős szabad sebezhetőség, amelyet az EMS CAN/USB interfész implementációjában fedeztek fel, és amely lehetővé teszi, hogy a helyi támadó szolgáltatásmegtagadást (memória kimerülése) okozzon.
A Valve hivatalosan is bemutatta Steam Deck nevű játék kézikonzol eszközét, amely egy Arch Linux-alapú disztribúcióval és a KDE Plasma asztali környezettel működik.
A hivatalos megjelenés napja azt jelenti, hogy a Valve megkezdi az e-mailek kiküldését azoknak az emberek első csoportjának, akik előfoglalták a Steam Deck eszközt. Azok, akik az elsők között lefoglalták a készüléket, akkor az email kézhezvételétől számítva 72 órán belül kell a Steam-en keresztül lebonyolítani a vásárlást.
Ha még nem foglalt le magának Steam Deck-et, mostantól a hivatalos weboldalon keresztül lehet ezt megtenni. Az ár 399 USD-től, azaz 419 eurótól vagy 349 fonttól indul - ami mostani árfolyamon 154 ezer forint, és 2022 második negyedévében fogja megkapni a mostani rendelést. Közben a Valve azon dolgozik, hogy a Steam Deck hivatalos dokkolóját is kiküldje a vásárlóknak.
Alig várjuk, hogy a hivatalos Dock for Steam Deck-et is eljuttassuk az ügyfelek kezébe. Ez nem fog olyan korán megtörténni, mint szerettük volna, de izgatottan várjuk, hogy hamarosan többet beszélhessünk róla, és azt tervezzük, hogy késő tavasszal elérhetővé tesszük őket
- mondja a Valve.
Mivel a Steam Deck lényegében egy kézi konzol formátumban kivitelezett laptop, ezért szerintem különösen érdekes lesz a vele bemutatott dokkoló is, amellyel félig-meddig asztali gépként használható a Steam Deck akár csak egy laptop esetében és természetesen egy ilyen eszközzel kivezethető egy külső kijelzőre az eszköz.
A portál olvasóinak jelentős része már bizonyára hallott a Steam Deckről, a Valve által fejlesztett a február végén érkező kézi konzolról.
Míg az már ismert, hogy a Steam Deck a Valve saját, Arch Linuxon alapuló SteamOS 3-mal fog érkezni. De mi a helyzet a szabványosabb Linux disztribúciók futtatásával? Ez a Linux Kernel egy jövőbeli verziójában ez majd könnyebbé válik.
A Canonical új Linux kernel biztonsági frissítéseket tett közzé az összes támogatott Ubuntu kiadáshoz, amelyek több, különböző biztonsági kutatók által a közelmúltban felfedezett biztonsági rést orvosolnak.
Három héttel az előző biztonsági frissítések után, amelyek 13 sebezhetőséget orvosoltak, az új Linux kernel biztonsági javítások elérhetőek:
A Linux Kernel 6.5 elérte az élettartam végét, itt az ideje frissíteni a Linux Kernel 6.6 LTS-re.
A Linux kernel karbantartói arra kérik a felhasználókat és a disztribúciókat, hogy frissítsenek Linux kernel 6.6 LTS-re vagy más LTS sorozatra.
Mindössze tizenhárom karbantartási frissítés után a Linux 6.5-ös kernelsorozat immár EOL-ként (End of Life) van jelölve a kernel.org webhelyen, ami azt jelenti, hogy a továbbiakban nem lesz támogatott hiba- és biztonsági javításokkal.
Jó hír érkezett azoknak az Ubuntu Linux és Linux Mint felhasználóknak, akik előszeretettel használják az Ubuntu Mainline Kernel PPA-csomagtárolójából érkező legfrissebb kernel kiadásokat használhatják, vagy éppen a könnyen tesztelhető napi Git kernel-kiadásokat, esetleg az RC kiadásokat használják. Egy hónapnyi kiesés után az Ubuntu Mainline Kernel PPA-csomagtárolóból ismét elérhetőek a legfrissebb Linux kernel buildek.
Linux kernel fejlesztése a Linux 6.7-tel folytatódik, amely a következő nagy kernelkiadás az év végére várható, és Linus Torvalds bejelentette, hogy elérhető az első Release Candidate (RC) mérföldkő nyilvános tesztelésre.
Kicsit több mint másfél éve jelent meg a Steam Deck és új szereplőként alaposan felkavarta a piacot. A kézi konzol alapvetően sikeres lett, sokan vásároltak a termékből. Továbbá hatalmas lökést adott a Steam-hez készített Proton fejlesztésének, amellyel már számos Windows-on futó játék lett működőképes a Linux-ot futtató kézi konzolon és egyéb Linux-ot futtató számítógépeken is. Nagyjából fél tucat gyártó készít ilyen hordozható, kijelzős játékgépeket, a Steam jó árazással, és az operációs rendszer feletti rendelkezés teljes szabadságával – azaz akár az eredeti SteamOS: Steam Deck Image lecserélhető Windows-ra is, vagy teljesen testre is szabható a SteamOS – hamar népszerű lett a játékos közösségben. Már régóta keringtek a pletykák, hogy érkezőben van a Steam Deck 2 is, amely akár az AMD Z1 CPU és GPU párosát kaphatná meg, OLED kijelző kíséretében. Ezt a gyártó Valve soha nem erősítette meg. De most történt valami, frissült a Steam Deck weboldala.
Nemrég olvashattunk róla, hogy harmadára rövidülhet a hosszan támogatott Linux kernelek élettartama. Így a Linux kernel LTS-időszakát a korábbi hatéves időszakról két évre csökkentik a fejlesztők. Jelenleg hat LTS Linux kernel van, a 4.14, 4.19, 5.4, 5.10, 5.15 és 6.1 amit karban kell tartaniuk a karbantartóknak. A jövőben, a 4.14 után, amikor a soron következő kettő kilép az LTS státuszból, nem fogják őket más kernelverziókkal helyettesíteni.
Megjelent a Linux kernel 6.6-os verziója. A Linux kernel 6.6 újdonságai között számos processzor-, grafikus gyorsító- és fájlrendszerekkel kapcsolatos frissítés található. A Linux 6.6 kiemelt elemei között szerepel a régóta várt Shadow Stack hardverszintű biztonsági funkció, amely védi az Intel CPU-kat a veremátírási támadások ellen, valamint egy új firmware-attribútum vezérlő a BIOS beállítások módosításához Linux alól HP eszközökön.