kernel

kami911 képe

55 éves a Linux kernel atyja, Linus Torvalds

Linus Helsinkiben született, szülei Anna és Nils Torvalds újságírók, nagyapja Ole Torvalds költő volt. Mindkét szülője a Helsinki Egyetem lázadó ifjúságához tartozott az 1960-as években. Családja a finnországi svéd nyelvű kisebbség tagja, amely a lakosság 5%-át teszi ki. Torvalds keresztnevét Linus Pauling amerikai Nobel-díjas kémikus után kapta, bár ő azt állítja, hogy Linus után kapta a Peanuts nevű képregényből. A Rebel Code: Linux and the Open Source Revolution című könyvében Torvalds a következőt írja:

„Úgy gondolom, hogy ugyanannyi köze van a nevemnek a képregényhőshöz, mint Paulinghoz, ezért 50%-ban egy Nobel-díjas kémikus és 50%-ban egy pokróchurcoló képregényhős keveréke vagyok.

Torvalds a Helsinki Egyetemen tanult 1988 és 1996 között, ahol mesterfokozatot szerzett számítógéptudományból. Diplomamunkájának a következő volt a címe: Linux: A Portable Operating System (Linux: Egy hordozható operációs rendszer). A számítógépekkel való ismerkedést egy Commodore VIC-20-szal kezdte. A VIC-20 után vásárolt egy Sinclair QL-t, amit jelentős mértékben átalakított, különösen operációs rendszer szinten. Írt egy assemblert és egy szövegszerkesztőt a QL-re, és néhány játékot is. Állítólag, írt egy Pac-Man klónt is Cool Man címmel. 1990-ben vásárolt egy Intel 80386-alapú IBM PC-t, melyen néhány hétig Prince of Persia-t játszott, majd beszerzett egy Minix rendszert, amely lehetővé tette számára, hogy elkezdje a Linux fejlesztését. 1997 és 1999 között a 86open-nel is foglalkozott. A 86open tagjaival (BeOS, BSDI, FreeBSD, NetBSD, SCO, SunSoft, Linux) az Intel-hardverre készült Unix és Unix-szerű rendszerek standard bináris formátumát választották ki. Ez végül az ELF lett. Anno Linus Torvalds – egyetemistaként – ezt írta comp.os.minix hírcsoportba, amelyben bejelentette, hogy egy új, Linux nevű projektbe kezdett:

kami911 képe

30 éves a Linux (kernel)

Éppen 30 éve volt, hogy Linus Torvalds – egy finn egyetemista – elküldte az szerény levelét a comp.os.minix hírcsoportba, amelyben bejelentette, hogy egy új, Linux nevű projektbe kezdett:

A „Linux” elnevezés szigorú értelemben véve a Linux-rendszermagot jelenti, amelyet Linus Torvalds kezdett el fejleszteni 1991-ben. A köznyelvben mégis gyakran a teljes Unix-szerű operációs rendszerre utalnak vele, amely a Linux-rendszermagra és az 1983-ban, Richard Matthew Stallman vezetésével indult GNU projekt keretében született alapprogramokra épül. A Linux pontosabb neve ebben az értelemben GNU/Linux.

A „Linux” kifejezést használják Linux-disztribúciókra (terjesztések) is, ám ilyenkor általában a disztribúció nevét is hozzáteszik. Egy-egy disztribúció olyan összeállítás, amely az alaprendszeren túl bizonyos szempontok alapján összeválogatott és testre szabott programokat tartalmaz.

kami911 képe

Meghosszabbították a Linux 6.1 LTS kernel támogatását

Greg Kroah-Hartman bejelentette, hogy a Linux 6.1 Long Term Support (LTS) kernel tervezett élettartamát négy évről öt évre növeli. A Linux 6.1 az LTS kernel verziók közé tartozik, amelyet eredetileg 2022-ben vezettek be.

kami911 képe

Hogyan frissíthet a 6.12-es Linux kernelre?

Megjelent a Linux kernel 6.12 verziója ennek kapcsán érdemes megfontolni a legújabb kernelre való váltást.

Tudnia kell, hogy ha az alábbi újdonságok nem fontosak és most minden jól működik a gépén, akkor nem érdemes frissítenie.

kami911 képe

Az Arch Linux utolsó 2024-es ISO-kiadása: Linux Kernel 6.12 és Archinstall 3.0

Az Arch Linux decemberi ISO-kiadása, amely már a Linux kernel 6.12-es verzióját használja, új szintre emeli a rendszer telepítési élményét. A továbbfejlesztett Archinstall 3.0 telepítőnek köszönhetően egyszerűbbé és testreszabhatóbbá válik az Arch Linux telepítése, miközben a legújabb hardvertámogatás is biztosított.

kami911 képe

A Redox OS újabb mérföldkövei: RISC-V támogatás és Raspberry Pi 4 kompatibilitás

A Rust nyelven írt nyílt forráskódú Redox OS újabb jelentős előrelépéseket tett. A legfrissebb havi fejlesztési összefoglalóban a fejlesztők bemutatták, hogy a rendszer immár támogatja a RISC-V platformot, és elindul a Raspberry Pi 4-en is. Emellett számos új funkció és kompatibilitás javítja a rendszer stabilitását és használhatóságát. A Redox egy általános célú operációs rendszer, amely tisztán Rust nyelven íródott.

kami911 képe

Linus Torvalds új kerneljavítása 2,6%-os teljesítményjavulást eredményez

Linus Torvalds, a Linux megalkotója nemrégiben egy kisebb javítást integrált a kernelbe, amely jelentős, 2,6%-os teljesítményjavulást eredményezett az Intel "will it scale" tesztjében. A frissítés alapját a Spectre sebezhetőség elleni védelem optimalizálása adta.

kami911 képe

CIFS teljesítménynövelés és egyedi objektumok kezelése

Új javítások érkeznek a Linux NETFS kódjához, amelyek a CIFS (Common Internet File System) teljesítményének javítását célozzák, valamint egyedi, egylépéses műveletként kezelhető objektumok támogatását vezetik be. A fejlesztések célja, hogy hatékonyabb olvasási teljesítményt biztosítsanak és minimalizálják az esetleges inkonzisztenciákat.

kami911 képe

Linus Torvalds véleménye az orosz Linux karbantartók eltávolításáról

Linus Torvalds, a Linux kernel megalkotója, kommentálta a hírt, miszerint több orosz származású Linux driver karbantartót eltávolítottak a Linux kernel MAINTAINERS fájljából. A döntés nagy visszhangot váltott ki a közösségben, és számos kérdést vetett fel az új megfelelőségi követelmények kapcsán. A Linux 6.12-rc4 kiadásba csendben beolvadt egy olyan patch, amely számos orosz karbantartót töröl a hivatalos MAINTAINERS fájlból, amely a Linux kernel karbantartóit listázza. A változtatások mögött megfelelőségi követelmények állhatnak, melyek kapcsolatban állhatnak az Oroszország elleni szankciókkal és az ukrajnai háborúval.

kami911 képe

A LOCALIO protokoll bevezetése az NFS-ben a Linux 6.12 verzióban

Az NFS (Network File System) legújabb fejlesztései a folyamatban lévő Linux 6.12 ciklusban kerültek bevezetésre. Az újdonságok között kiemelkedő a LOCALIO protokoll kiterjesztés támogatásának bevezetése, amely jelentős teljesítményjavulást eredményezhet olyan helyzetekben, amikor az NFS kliens és a szerver ugyanazon a gépen fut.

kami911 képe

Új ioctl-ok az XFS fájlrendszerben a Linux 6.12-es verzióval

A Linux 6.12-es kerneléhez érkezett XFS fájlrendszer frissítései új ioctl műveleteket vezetnek be, amelyek lehetővé teszik két fájl tartalmának cseréjét. Az új funkciók révén a fájlkezelés még hatékonyabb és biztonságosabb lesz, különösen az atomikus frissítések terén.

kami911 képe

A Linux kernel 0.0.1

1991. szeptember 17-én jelent meg a Linux kernel 0.0.1-es verziója. Az első Linux kernel kiadás mindösszesen 10,239 sor forráskódból állt. Napjainkra már több mint egymillió kódhozzájárulást (commit) fogadtak be be a Linux kernelbe. Noha az első Linux kiadás forráskódját 100 százalékban Linus Torvalds írta, napjainkban 1 százaléknál kevesebb kód származik az eredeti Linus Torvalds által készítettekből. A Linux 1.0 verziója 1994 márciusában jelent meg és 176 250 kódsort tartalmazott a forráskódja. A Linux kernel eddig 20 000 ember munkáját dicséri és 2020.

kami911 képe

Az Intel grafikus meghajtó végre támogatja a GPU hőmérsékletének megjelenítését Linux alatt

A Linux 6.12 kernel megjelenésével az Intel grafikus meghajtó végre képes lesz a GPU hőmérsékletének és a ventilátor sebességének megjelenítésére, ami jelentős előrelépés az Intel diszkrét grafikus kártyáinak hardveres monitorozásában.

Oldalak

Feliratkozás RSS - kernel csatornájára