hang

kami911 képe

Megjelent a GNU Jami Taranis a titkosított konferenciákhoz

A GNU Jami egy végpontok közötti titkosítással ellátott, elosztott videó, hang és szöveges kommunikációra szolgáló szabad szoftverprojekt. A GNU Jami-t korábban SFLphone, majd GNU Ring néven ismerhetett meg a világ.

Taranis a neve az új GNU Jami kiadásnak, amelyet jelentős frissítésekkel érkezik. A Jami, ahogy a honlapon olvasható: „egy GNU csomag az univerzális kommunikációhoz, amely tiszteletben tartja a felhasználók szabadságát és magánéletét. A Jami egy végponttól végpontig titkosított, biztonságos és elosztott hang-, video- és csevegő kommunikációs platform, amely nem igényel központi szervert, és a felhasználók kezében hagyja a magánélet és a szabadság erejét".

kami911 képe

GNOME – Egy újabb megosztó döntés?

A GNOME fejlesztői egy újabb ellentmondásos döntést hoztak: a Decibels zenelejátszót alapalkalmazásként vezetik be. Bár az alkalmazás funkcionalitása erősen korlátozott, a GNOME szerint mégis ez képviseli az asztali környezetük multimédiás megoldását. Ez az írás ennek az indokoltságát és lehetséges következményeit tárgyalja.

Hangrögzítés több forrásból

Egyszerre szeretnéd rögzíteni a rendszerhangokat és a mikrofon hangját és egyetlen hangfájlba menteni?
A Reco egy ingyenes, nyílt forráskódú hangrögzítő alkalmazás Linuxra, Vala és GTK nyelven. Bár Elementary rendszerre tervezték, jól működik Ubuntu és más Linux disztribúciókon, és nem tűnik túl feltűnőnek a modern GNOME asztalon sem. A kinézete és ami fontosabb a működése is nagyon jó!

kami911 képe

Bluetooth LE (Low Energy) támogatás érkezik a PipeWire-be

A PipeWire egy olyan projekt, amelynek célja, hogy jelentősen javítsa a hang és videó kezelését Linux alatt. Egy alacsony késleltetésű, gráf alapú feldolgozómotort biztosít az audio- és videóeszközök tetején, amely a jelenleg a pulseaudio és a JACK által kezelt felhasználási esetek támogatására használható. A PipeWire-t egy erős biztonsági modellel tervezték, amely megkönnyíti az audio- és videoeszközökkel való interakciót a konténeres alkalmazásokból, a Flatpak alkalmazások támogatása az elsődleges cél. A Wayland és a Flatpak mellett a PipeWire-től azt várják a fejlesztők, hogy a Linux-alkalmazások fejlesztésének egyik alapvető építőkövét adja a jövőben.

  • Audió és videó rögzítése és lejátszása minimális késleltetéssel.
  • Valós idejű multimédiás feldolgozás audio és videó esetén.
  • Többfolyamatos architektúra, hogy az alkalmazások megoszthassák a multimédiás tartalmakat.
  • A PulseAudio, JACK, ALSA és GStreamer alkalmazások zökkenőmentes támogatása.
  • Sandboxed alkalmazások támogatása. További információért tekintse meg a Flatpak-kal kapcsolatos megoldást.

A PipeWire projekt honlapja >

PiperWire Ubuntu és Linux Mint rendszerekhez PPA-ból >

A PipeWire mostanában nagy figyelmet kap a fejlesztők részéről, és a legújabb kiegészítés a Bluetooth LE (Low Energy) hangtámogatás kezdeti megvalósításával előkészíti az utat a Bluetooth audió következő generációjának támogatásához.

Ezen GitLab kódbeküldés szerint a PipeWire megkapta a Bluetooth LE audióval összekapcsolt streamek kezdeti támogatását a BlueZ5 bővítményhez, ami a „BlueZ Initial BAP support experimental” szoftverfolt-sorozat használatával lehetséges.

kami911 képe

Megjelent a Mumble 1.4, a nyílt forráskódú hangcsevegő alkalmazás

Megérkezett a Mumble 1.4. Már több mint két éve, hogy megjelent a Mumble 1.3 a nyílt forráskódú VoIP/hangcsevegő programhoz, amely népszerű a játékosok és a nyílt forráskódú rajongók körében. Az új verzió ennek a verziónak stabil frissítése. A Mumble 1.4 elérte a stabil állapotot, és egy új bővítmény keretrendszert hoz, amellyel bővíthető ez a kiváló minőségű hangcsevegő szoftver. Ez az új keretrendszer a Mumble által kínált funkciók bővítésére használható, és számos általános célú felhasználási esetre használható. A Mumble 1.4 emellett a következő újdonságot kínálja:

kami911 képe

A Skype babérjaira tör a Firefox Hello?

Firefox Hello
Firefox Hello

Könnyen kezelhető és biztonságos videó- és hanghívás került nem olyan régen a Firefox kiadásokba. Az érdekessége a rendszernek, hogy bármiféle bővítmény vagy kiterjesztés nélkül használható, nem kell hozzá más csak egy feltelepített Firefox. Vagy még az sem. Köszönhetően a szabványos – WebRTC-re épülő megoldásnak – más, a WebRTC protokollt támogató böngésző – például Chrome és Chromium – is képes hívásokat fogadni.
[…]

Feliratkozás RSS - hang csatornájára