RISC-V

kami911 képe

Új processzorok támogatása felé kacsingat az Android

A RISC-V utasításkészletű processzorokra is elérhető lesz az Android rendszer. A hír meglepetést okozott a szakmában, mivel eddig az Android rendszer az x86 mellett kizárólag ARM processzorokra volt elérhető, miután a MIPS architektúra támogatása megszűnt 2018-ban. A RISC-V processzorok népszerűsége az utóbbi időben nőtt, mivel szabadon felhasználhatók és könnyen testreszabhatók. A RISC-V processzorokra való Android támogatás lehetővé teszi az okostelefonok és táblagépek gyártóinak, hogy új, innovatív eszközöket hozzanak létre.

kami911 képe

Ubuntu és HiFive Premier P550: együttműködés a RISC-V fejlesztésért

Az Ubuntu 24.04 LTS hivatalos támogatást nyújt a HiFive Premier P550 platformhoz, amely a RISC-V architektúra prémium fejlesztési élményét kínálja. Az ESWIN Computing, a SiFive és a Canonical közös munkája mérföldkő a RISC-V közösség számára, és új távlatokat nyit az innovációban.

kami911 képe

Debian 13 „Trixie” telepítő alfa verzió: új Linux kernel és támogatás a RISCV64-hez

A Debian Project kiadta a következő nagy verzió, a Debian GNU/Linux 13 „Trixie” első telepítőjének alfa változatát. Az új verzió már támogatja a Linux 6.12 LTS kernelt és a RISCV64 architektúrát, miközben új funkciókat és optimalizációkat vezet be. Nézze meg, milyen fejlesztéseket tartalmaz ez az ígéretes kiadás! A Debian GNU/Linux 13 „Trixie” 2025 nyarára várható.

Jön a Pine64 70/90 dolláros RISC-V számítógépe

A Pine64 cég, amely arról híres, hogy alacsony áron kínál nyílt forráskódú hardvert, új, egylapos számítógépet dob ​​piacra, amely négymagos RISC-V processzorral működik.

A RISC-V egy nyílt forráskódú processzorspecifikáció, amelyet úgy terveztek, hogy moduláris, bővíthető és ingyenes licenccel gyártható legyen. Bár az ARM is RISC alapú, ahogy a RISC-V is, a kettő teljesen eltérő, egyedi architektúrakészlet jelent.

kami911 képe

A SpiderMonkey JavaScript engine aktuális fejlesztései

Összességében a SpiderMonkey JavaScript engine számos fejlesztést és optimalizációt kapott a Firefox 110 és 111 Nightly kiadásokban. A RISC-V architektúrára történő portolás, a JavaScript és WebAssembly teljesítményének javítása, a JS modulok modernizációja, a Wasm GC támogatása és az in-memory caching mind azt mutatják, hogy a fejlesztők nagy hangsúlyt fektetnek a teljesítményre és az optimalizációra. A fejlesztők dolgoznak azon is, hogy a népszerű webkeretrendszerek, például a React még hatékonyabban fusson a SpiderMonkey segítségével.

kami911 képe

LibreOffice a RISC-V CPU-kon

A LibreOffice elérhetővé válik a a jogdíjmentes, nyílt forráskódú ISA RISC-V CPU architektúrára. Ez fontos mozzanat lehet a CPU Linux asztali környezetként történő alkalmazásához. Ezzel a céllal összhangban a LibreOffice kódtárolójában ezzel a kódbeküldéssel bekapcsolták az ISC-V 64-bites (RISCV64) támogatását a nyílt forráskódú irodai programcsomaghoz.

kami911 képe

RISC-V platform felé is terjeszkedik az Ubuntu

A Canonical tovább bővíti a RISC-V processzorokon és hardvereken futó Ubuntu elérhetőségét. A RISC-V Summit China 2022 során tett néhány bejelentést követően büszkén jelentik be az Ubuntu kiadását további RISC-V hardverekre - a Sipeed LicheeRV lapkájára.

Feliratkozás RSS - RISC-V csatornájára