A Linux Mint az egyik kedvenc disztribúcióm. A zászlóshajó (avagy alapértelmezett) Cinnamon asztali környezet miatt szeretem annyira. A Cinnamon asztali környezet által kínált felhasználói élmény talán nem észbontó vagy csicsás. De ez az asztali környezet elég okot ad arra, hogy a felhasználók szeressék és könnyen használhassák, és hogy egyszerűen elvégezzék a dolgukat.
Három lehetőség a Firefox hangulatának megváltoztatására:
Témák
A Firefox kinézetét eddig is lehetett módosítani témák segítségével. Erre az előre elkészített témák ezrei állnak rendelkezésre. A Firefox böngészőben előre kereshet egyedi témákra az „Eszközök” menü „Kiegészítők és témák” almenüjét választva a „Témák” lapra kattintva:
Mielőtt elkezdenénk a hírekkel, szeretnék köszönetet mondani mindazoknak, akik adományokat küldenek nekünk, és akik segítik projektünk növekedését. Köszönöm mindannyiuknak.
A Linux Mint 20.3 Una
A Linux Mint 20.3 kódneve „Una”. A stabil kiadás várhatóan idén karácsonyra érkezik. Ez 3 változatban lesz elérhető: Cinnamon, MATE és Xfce.
Hálás köszönet a támogatásáért és az adományaiért! Az LMDE 4 megjelent. Szeretnénk köszönetet mondani minden embernek, akik segítenek nekünk tesztelni és javítani. Mi jelenleg átnézzük a hibajelentéseit és megpróbálunk annyit kijavítani, amennyit csak lehetséges.
Az új 8.5-ös verzióban számos frissítés és javítás érhető el. Ezek közül néhány a kiemelendő a vkd3d csomagot frissítése az 1.7-es verzióra, ami még jobb DirectX 12 támogatást tesz lehetővé.
A GNU Image Manipulation Program (GNU Képmanipulációs Program) 2022. november 21-én lett 27 éves lett (tekintsd meg az 1995 november 21-én megjelent első kiadás bejelentését).
A GIMP 2.99.12 egy hatalmas mérföldkő a GIMP 3.0 felé. Sok hiányzó darab kezd összeállni, bár még mindig folyamatban lévő munka. Mint mindig, most is várhatóak problémák, különösen ebben a kiadásban, amely fontos frissítéseket kapott a főbb területeken, mint például a vászon kezelésének kód, a szkriptek és a témakezelés.
Az újdonságok listája elég tekintélyes lesz a GIMP 3.0-s verzióban:
A GIMP születésétől fogva sok kritikát kapott, azért mert nem biztosítja a professzionális nyomdák által általában használt CMYK színteret. A 3.0-s verzió ebben is változást hoz:
Ez megérdemelne egy külön fejezetet ebben a hírben, mert hála az új GSoC diákunknak, a dolgok itt elég gyorsan haladtak, nem csak a CMYK, hanem a színtérinváziós projekt egésze tekintetében is. Rengeteg színkonverziót és megjelenítést kellett újragondolnunk a program különböző részein.
További részleteket a CMYK részben tudhat meg. A GIMP számos újdonságot hoz a GTK+ 3 CSS témakezeléstől kezdve, az új ecsetkezelési és nagyítási rendszeren és a már említett CMYK színtérkezelésen át (ami érinti a különféle fájltípusok kezelését is), az animált gif-ek, ani kurzorfájlok, továbbá a raw képformátumok kezelése is fejlődött. Végül, de nem utolsósorban az új GIMP kap egy üdvözlőképernyőt is.
Az ügyféloldali dekoráció (CSD) az az eljárás, amely lehetővé teszi, hogy egy grafikus alkalmazás legyen felelős a saját ablakdekorációinak megrajzolásáért, ami történelmileg az ablakkezelő feladata.
Néha az ügyféloldali dekorációt olyan alkalmazásokra alkalmazzák, amelyek nem rendelkeznek hagyományos címsorral, azonban ez a kifejezés helytelen használata, mivel még azok az alkalmazások is dekorálhatók, amelyek rendelkeznek egy alap címsorral.
A VSIDO disztribúció telepítése után találkoztam az alábbi jelenségekkel; -- a felhasználói alkalmazások menüjének betűmérete túl kicsi, -- az emelt joggal indítható alkalmazások nem indulnak, illetve, ha indulnak, a menük betű mérete kicsi.
Jómagam jobban kedvelem a sötét kezelőfelületet a Linux Mint-ben. Hosszas keresgélés és kísérletezés után találtam egy GTK témát, ami már a Cinnamon-ban is jól működik végre.
A magam részéről sokkal elegánsabbnak tartom azokat a rendszertémákat, amik kicsit sötétek és amiben a vezérlők és az ablakkeretek szögletesek, nem lekerekített sarkúak. Az eredeti telepítésben nem lehet ilyet találni, ezért külön kell azt keresni és telepíteni. Sajnos elég nehéz olyan témacsomagra bukkanni, ami tökéletesen működik és minden alkalmazásban helyesen jeleníti meg a színeket.
Tapasztalatom szerint a GTK2 témát használó alkalmazásokkal szokott probléma lenni (Firefox, Inkscape, LibreOffice, stb.)