Az idei karácsonyi izgalmat növelte a GIMP 2.99.4 kiadása, amely egy lépéssel közelebb hozza ezt a képszerkesztőt a régóta várt GIMP 3.0-hoz.
A GIMP 3.0-t már régóta tervezik, hogy végre átállhassanak ezzel a nyílt forráskódú képmanipulációs programmal a GTK2-ről a GTK3 eszközkészletre, még akkor is, ha a GTK 4.0 ebben a hónapban már megjelenik.
A nyílt forráskódú GIMP 3.0, amely az Adobe Photoshop ingyenes alternatívájaként szolgál, lassan eléri az első kiadásra jelölt verzióját (release candidate). A fejlesztés jelentős késlekedése ellenére közeleg a nagy pillanat, amely a szoftver történetében jelentős mérföldkövet jelent.
A GNU Image Manipulation Program (GNU Képmanipulációs Program) 2022. november 21-én lett 27 éves lett (tekintsd meg az 1995 november 21-én megjelent első kiadás bejelentését).
A GIMP 2.99.12 egy hatalmas mérföldkő a GIMP 3.0 felé. Sok hiányzó darab kezd összeállni, bár még mindig folyamatban lévő munka. Mint mindig, most is várhatóak problémák, különösen ebben a kiadásban, amely fontos frissítéseket kapott a főbb területeken, mint például a vászon kezelésének kód, a szkriptek és a témakezelés.
Az újdonságok listája elég tekintélyes lesz a GIMP 3.0-s verzióban:
A GIMP születésétől fogva sok kritikát kapott, azért mert nem biztosítja a professzionális nyomdák által általában használt CMYK színteret. A 3.0-s verzió ebben is változást hoz:
Ez megérdemelne egy külön fejezetet ebben a hírben, mert hála az új GSoC diákunknak, a dolgok itt elég gyorsan haladtak, nem csak a CMYK, hanem a színtérinváziós projekt egésze tekintetében is. Rengeteg színkonverziót és megjelenítést kellett újragondolnunk a program különböző részein.
További részleteket a CMYK részben tudhat meg. A GIMP számos újdonságot hoz a GTK+ 3 CSS témakezeléstől kezdve, az új ecsetkezelési és nagyítási rendszeren és a már említett CMYK színtérkezelésen át (ami érinti a különféle fájltípusok kezelését is), az animált gif-ek, ani kurzorfájlok, továbbá a raw képformátumok kezelése is fejlődött. Végül, de nem utolsósorban az új GIMP kap egy üdvözlőképernyőt is.
Úgy tűnik, hamarosan érkezik a Linux Mint 20.3 béta kiadása, amely a Una nevet kapta. A 20.3-es kiadás is az Ubuntu új – 2020. áprilisban megjelent – 20.04-es hosszan támogatott (LTS) verziójára alapul, hamarosan hivatalosan is elérhető lesz.
A Linux Mint honlap ISO Images lapja tanulsága szerint mindhárom kiadás „Approved for BETA release” állapotba került és hamarosan elérhetővé válik.
Bár az még nem biztos, hogy ezek a kiadásra kerülő Linux Mint 20 „Ulyana” BETA ISO-képfájlok (mert a fő Linux Mint oldal nem említi őket), de a fájlok elérhetőek lettek itt: