Megjelent a GIMP 3.0.4 – Stabilitásra és hibajavításokra koncentrál az új kiadás

Segítséget kaptál? Szívesen töltöd itt az idődet? Visszajársz hozzánk? Támogasd a munkákat: Ko-fi és Paypal!

kami911 képe

A népszerű, nyílt forráskódú képszerkesztő új verziója aprónak tűnhet, de annál fontosabb fejlesztéseket hoz: gyorsabb betöltés, pontosabb működés és megbízhatóbb rendszerkompatibilitás jellemzi a GIMP 3.0.4-et.

Apró szám, nagy jelentőség – mi változott a GIMP 3.0.4-ben?

Közel két hónappal a 3.0.2-es verzió megjelenése után a GIMP (GNU Image Manipulation Program) kiadta második mikrofrissítését, a 3.0.4-es változatot, amely elsődlegesen hibajavításokra és a program általános stabilitásának növelésére összpontosít. A verzió nem hoz új látványos funkciókat, de annál lényegesebb részleteken finomít, különösen a mindennapos használat során tapasztalt apró, de bosszantó problémák tekintetében.

Pufferelt kijelölések és összeomlások megszüntetése

A legfontosabb javítások közé tartozik egy kellemetlen hiba megoldása, amely során más alkalmazásokba történő kijelölés-beillesztéskor a kép felesleges kitöltést (padding) kapott, azaz a kijelölés mérete megegyezett az eredeti kép méretével, nem pedig a ténylegesen kijelölt résszel. Ez különösen zavarta azokat, akik GIMP-ből más vektoros vagy raszteres alkalmazásba másoltak át képelemeket. Mostantól a kijelölések pontos méretben kerülnek át.

Emellett kijavították azt a programösszeomlást is, amely akkor következett be, ha a felhasználó megváltoztatta vagy kikapcsolta a fő monitort (main monitor). Ez különösen fontos azoknak, akik többképernyős környezetben dolgoznak, például grafikai munkák során.

Betűtípusok villámgyors betöltése – új optimalizáció a szövegkezelésben

A szövegkezelés (text handling) területén látványos előrelépés történt: a betűtípusok betöltése mostantól jelentősen gyorsabb lett, ami óriási könnyebbséget jelent azok számára, akik nagy mennyiségű fontot tartanak a rendszerükön. A GIMP most már sokkal gördülékenyebben indul el és reagál, még akkor is, ha több száz betűtípust kell indexelnie a háttérben.

Rugalmasabb és átláthatóbb nem roncsoló szűrők

A nem roncsoló szűrők (non-destructive filters) terén is figyelemre méltó fejlesztések történtek: a szűrők nevei mostantól ismét megjelennek a visszavonási előzményekben (undo history), ezáltal a felhasználó könnyebben követheti vissza, hogy melyik lépés milyen hatással volt a képére. Az egyes szerkesztések jobban elkülönülnek és nyomon követhetők, így a munkafolyamat átláthatóbbá és visszafordíthatóbbá válik.

A felhasználói felület (UI/UX) tekintetében a GIMP 3.0.4 finomított, de nem zavaró változtatásokat vezet be. A MyPaint Brush eszköz opciói újratervezésen estek át, hogy jobban illeszkedjenek a többi festőeszköz működéséhez. A Path és Scissor Select eszközök kezelését is egyszerűsítették, aminek köszönhetően a gyakori műveletek gyorsabbak és intuitívabbak lettek.

Fordítások a motorháztető alatt – GCC 15 és intelligensebb Windows-telepítő

A GIMP fejlesztői nem csak a felhasználói élményre, hanem a program építési folyamatára (build system) is figyelmet fordítottak. Teljes kompatibilitást biztosítottak a GCC 15-ös fordítóval (GNU Compiler Collection 15), és egyszerűsítették a csomagolási (packaging) eljárásokat macOS és Windows rendszerekre egyaránt.

A Windows-telepítő is fejlettebb lett: az új „Testreszabás” (Customize) mód megbízhatóbban működik, emellett megjelent egy új „Javítás” (Repair) funkció is, amely képes automatikusan kezelni és helyreállítani a hibás telepítéseket.

GEGL és babl – a háttérmotorok is fejlődnek

Nem szabad megfeledkezni a GIMP mögött dolgozó két kulcsfontosságú könyvtárról sem: GEGL (Generic Graphics Library) és babl. A legújabb verziók, GEGL 0.4.62 és babl 0.1.114, stabilitásjavításokat és színprofil-kezelési (color profile handling) pontosításokat tartalmaznak. Ezek az alacsony szintű fejlesztések segítenek a színek pontosabb megjelenítésében, valamint elkerülik azokat a ritka, de kellemetlen összeomlásokat, amelyek különleges képfájlokkal való munka során fordulhatnak elő.

Letöltés és elérhetőség – minden rendszerre gondoltak

GIMP 3.0.4 letöltése: gimp.org

Elérhető platformok:

  • Linux (AppImage, Flatpak)
  • Windows (univerzális telepítő, Microsoft Store)
  • macOS (Intel és Apple Silicon csomagok)

Mi következik?

A fejlesztők továbbra is a hibajelentések feldolgozására és a GIMP 3.0 finomhangolására fókuszálnak, de már elkezdték a következő kisebb kiadás, a GIMP 3.2 előkészítését. A jövőbeni fejlesztési terveket a hivatalos ütemterven lehet követni.

Ha támogatnád a fejlesztőket, adományozással felgyorsíthatod a GIMP fejlődését!

Emlékeztetőül a GIMP 3.0 újdonságai:

Új GTK3 felület, nem romboló szűrők, továbbfejlesztett színkezelés és még sok más újdonság

Hét év fejlesztés után végre megérkezett a GIMP 3.0, a népszerű, nyílt forráskódú képszerkesztő legújabb verziója. Ez a frissítés alapjaiban újítja meg a programot, modernizált felhasználói felülettel, nem romboló szűrőkkel és kibővített fájlformátum-támogatással.

GTK3-ra építve – Modernizált kezelőfelület és jobb kompatibilitás

A GIMP 3.0 legfontosabb újdonsága, hogy átállt a GTK3 grafikus felületre, amely számos fejlesztést hozott magával:

  • Jobb skálázás HiDPI kijelzőkön – A felület automatikusan alkalmazkodik a különböző képernyőfelbontásokhoz, így az ikonok nem lesznek többé túl kicsik vagy elmosódottak.
  • Fejlettebb érintőceruza- és táblatámogatás – A rajztábla-felhasználók zökkenőmentesebb interakcióra és kevesebb illesztőprogrammal kapcsolatos problémára számíthatnak.
  • CSS-alapú témázási rendszer – A program témázása és testreszabása egyszerűbbé vált a CSS-alapú megoldásnak köszönhetően.
  • Wayland támogatás – A GIMP 3.0 teljes mértékben támogatja a Waylandet Linuxon, miközben továbbra is működik az X11-en.

A korábbi GTK2 alapú verzióban számos hibát nem lehetett kijavítani a régi kódbázis korlátai miatt, de a GTK3-ra való átállással ezek a problémák végre megszűntek. Ennek megfelelően a GIMP 3.0 számos új felhasználói felületbeli fejlesztést is tartalmaz, például a görgetőgomb használatával válthat a különböző dokkolható párbeszédablakok között. A GIMP grafikai motorjait, a GEGL és babl komponenseket új funkciókkal és fejlesztésekkel bővítették, mint például a Belső ragyogás (Inner Glow), Domborítás (Bevel) és GEGL Stílus szűrők

Nem romboló szűrők – Új szintre emeli a szerkesztést

A GIMP 3.0 egyik legnagyobb előrelépése a nem romboló szűrők bevezetése. Korábban egy szűrő alkalmazásakor annak hatása véglegesen beépült a rétegbe, és ha módosítani szeretted volna, csak a visszavonás (Undo) segítségével lehetett visszalépni. A nem destruktív szerkesztés fejlesztése érdekében a GIMP 3.0 bevezet egy „Szűrők egyesítése” (Merge Filters) opciót a nem destruktív szűrők alján, amely lehetővé teszi a szűrő azonnali összeolvasztását alkalmazás után. Ezenkívül az új verzió támogatja a rétegcsoportokra alkalmazható szűrőket, és a GIMP saját XCF formátumában tárolja a szűrők verzióit, ami biztosítja, hogy a jövőbeni frissítések ne befolyásolják a korábban mentett projektfájlok kinézetét.

Mostantól teahát a szűrők külön rétegként tárolódnak, így:

  • Bármikor kikapcsolhatók vagy visszakapcsolhatók, így gyorsan ellenőrizheted, hogyan néz ki a kép adott szűrőkkel vagy nélkülük.
  • Csak bizonyos szűrőket törölhetsz, anélkül, hogy az egész szerkesztési folyamatot vissza kellene csinálnod.
  • Lehetőség van a szűrők egyesítésére – ha valaki a hagyományos, „összemosott” kinézetet szeretné megtartani, erre is van opció.

A nem romboló szűrők az XCF fájlformátumban menthetők, így még akkor is szerkeszthetők maradnak, ha valaki másnak küldöd el a projektfájlt.

Továbbfejlesztett színkezelés és formátumtámogatás

A GIMP 3.0 szélesebb színprofil-támogatással érkezik, többek között AdobeRGB és további RGB profilokkal, valamint előkészíti az alapokat a CMYK és LAB színmódok támogatásához is. A soft-proofing (puha próbanyomat) funkció is fejlődött, amely a babl színkönyvtáron alapul, így következetesebb és pontosabb színmegjelenítést biztosít.

A fájlformátumok terén is történtek fejlesztések:

  • macOS ICNS és Windows CUR/ANI fájlok teljes támogatása.
  • Importálási lehetőség az Amiga IFF-alapú (ILBM), DCX, PAM és WBMP formátumokhoz.
  • Új formátumok: QOI és JPEG XL, valamint fejlettebb DDS tömörítés, amely különösen a játékfejlesztők és 3D művészek számára lehet hasznos.

Jobb kezelhetőség és kényelmesebb munkafolyamatok

A GIMP 3.0 számos kisebb, de jelentős fejlesztést is hozott a szerkesztési folyamatokban:

  • Rétegek rendezése és keresése – Egyszerűbb a rétegek csoportosítása és keresése, ami hasznos összetett projektek esetén.
  • Több elem kijelölése egyszerre – Billentyűparancsokkal most már egyszerre több réteget, csatornát vagy útvonalat lehet kijelölni és szerkeszteni.
  • Áthelyezett rétegzár funkciók – A zárolási opciók egy új, könnyebben elérhető helyre kerültek, közvetlenül a réteg láthatósági ikonja mellé.
  • Off-canvas szerkesztés – Mostantól a réteg szélein kívül is rajzolhatsz, és a réteg automatikusan kibővül, ha szükséges. Ez különösen hasznos lehet háttérgrafikák vagy nagyobb méretű mintázatok esetén.

Felhasználói élmény és egyéb fejlesztések

  • Testreszabható gyorsbillentyűk – Középső és jobb kattintások, valamint rajztábla gombok konfigurálhatók Wayland alatt.
  • Jobb támogatás jobbról balra író nyelvekhez (pl. héber és arab).
  • Mozgáscsökkentés opció – A GIMP tiszteletben tartja az operációs rendszer beállításait, és csökkenti az animációkat azok számára, akik érzékenyek a mozgásra.

Fejlesztések a szövegeszközben

A GIMP szövegeszköze is teljes átdolgozáson esett át:

  • A betűtípusok pontosabb azonosítása és listázása, így nem kell többé ismeretlen azonosítók alapján keresni őket.
  • „Faux” félkövér és dőlt stílusok kikapcsolása, ha a valódi változat elérhető az adott betűtípusnál.
  • Nem romboló szövegkörvonalak – A körvonal vastagsága, színe és mintázata szerkeszthető anélkül, hogy az eredeti szövegréteget módosítani kellene.

A GIMP 3.0 jelentős frissítés, amely alapjaiban modernizálja az ingyenes képszerkesztőt. A nem romboló szűrők, a továbbfejlesztett színkezelés, a jobb kezelőfelület és a modern fájlformátumok támogatása mind azt jelzik, hogy a GIMP végre méltó alternatívája lehet a professzionális szerkesztőszoftvereknek. A GIMP 3.0 már letölthető a hivatalos weboldalról. Ha még nem próbáltad ki, érdemes megnézni, mit kínál a legújabb verzió!

Az érdeklődők a GIMP 3.0-s verzióját Flatpak formában tölthetik le és telepíthetik. A GNOME vagy KDE Plasma környezetet használóknak a flatpakref fájl megnyitása automatikusan elindítja a Linux Mint Szoftverkezelő-t, a GNOME Software vagy a Plasma Discover alkalmazást.

Ne felejtsd el, hogy adományozhatsz és személyesen támogathatod a GIMP fejlesztőit, mint egy módja annak, hogy segítsd és felgyorsítsd a GIMP fejlesztését. A GEGL és a GIMP karbantartói közösségi támogatásokat fogadnak, hogy teljes munkaidőben dolgozhassanak a szabad szoftveren, ami a közösségének köszönhetően valósulhat meg!