Örömmel meghívunk téged az Enterprise 40. születésnapi rendezvényére, amely egy igazi történelmi és technikai kaland lesz. Gyere és emlékezzünk együtt vissza a számítástechnika hőskorára, illetve tekintsd meg a kortárs hardver és szoftver fejlesztéseket eme ikonikus számítógép 40. születésnapja alakalmából
Talán már hallottatok róla, de ha mégsem, engedd meg, hogy bemutassam nektek. A Csokonai Mikroklub az ősi Csoki Klub újjáéledése, melynek története egészen 2013-ig nyúlik vissza, amikor a Videoton TV Computer és Amiga Klub néven újra életre kelt. Azóta (majdnem) minden pénteken összegyűlünk a történelmi helyszínen egy kis kockulásra és nosztalgiázásra. A program leginkább beszélgetésből, kis büfézésből áll, és persze lehetőség van kipróbálni a retro hardvereket is. Néha igazi ritkaságok is felbukkannak, és ha valaki kedvet kap hozzá, akár kvíz vagy játékverseny is szerveződhet.
Jack Mullin, villamosmérnök és a második világháborúban szolgáló amerikai híradótiszt, 1946. május 16-án tartotta az Egyesült Államok első nagy nyilvános bemutatóját egy új, kivételes hangminőséget nyújtó szalagos hangrögzítő technológiáról. A bemutatóra a Rádiómérnökök Intézetének (Institute of Radio Engineers) San Franciscó-i találkozóján került sor, ahol Mullin egy dzsesszzenekar felvételét játszotta le, amely a jelenlévő mérnökök szerint szinte megkülönböztethetetlen volt az élő előadástól.
1997. május 11-én történelmet írt a mesterséges intelligencia, amikor az IBM által fejlesztett Deep Blue nevű számítógép legyőzte a regnáló sakkvilágbajnokot, Garri Kaszparovot egy hatjátszmás tornán. Ez volt az első alkalom, hogy egy számítógép mérkőzés formájában felülmúlta az emberi sakkvilág legjobbját.
1894. május 10-én egy fiatal olasz feltaláló, Guglielmo Marconi sikeresen továbbított rádióhullámokat közel 1,2 kilométer (háromnegyed mérföld) távolságra – ezzel megszületett a vezeték nélküli kommunikáció (wireless) technológiája, amely alapjaiban változtatta meg a világ információáramlását és a modern távközlést.
1992. május 5-én a világ videójáték-kultúrája gyökeresen megváltozott. Az id Software ekkor adta ki a Wolfenstein 3D című játékot, amely a maga korában úttörőnek számított, és máig a belső nézetes lövöldözős játékok (first-person shooter, FPS) egyik legmeghatározóbb mérföldköveként tartják számon. Bár technikailag nem ez volt az első FPS, ez a játék népszerűsítette igazán a műfajt.
1995. május 4-én a német Escom AG vállalat felvásárolta a csődbe ment Commodore Electronics nevét, szabadalmait és szellemi tulajdonát. A Commodore a nyolcvanas évek egyik legikonikusabb számítógépgyártója volt, olyan legendás gépekkel, mint a Commodore 64 vagy az Amiga sorozat. A felvásárlás reményt keltett a márka újjáélesztésére, de a korábbi dicsőség sajnos nem tért vissza.
1983. május 2-án a Microsoft bemutatta saját fejlesztésű számítógépes egerét az IBM és IBM-kompatibilis személyi számítógépekhez. Bár elsőre nem aratott hatalmas sikert, a Microsoft Mouse fontos mérföldkövet jelentett a grafikus felhasználói felületek (GUI) korszakának hajnalán. A két zöld gombbal ellátott periféria beceneve a „zöldszemű egér” lett, ami nemcsak külső megjelenésére, hanem a Microsoft Apple iránt érzett irigységére is utalhatott.
1981. április 27-én a Xerox bemutatta az 8010 Star információs rendszert – az első olyan kereskedelmi célú számítógépet, amely beépített egérrel (computer mouse) rendelkezett. Bár a gép nem aratott piaci sikert, technológiai jelentősége vitathatatlan: megelőzte korát, és megalapozta a modern grafikus felhasználói felületek elterjedését.
Egy városi legenda vált valóra, amikor régészek 2014-ben feltárták az Atari hírhedt játéktemetőjét az új-mexikói sivatagban. Az esemény egyszerre volt médiashow, történelmi pillanat és az 1983-as videojáték-válság jelképes lezárása. De vajon miért temette el az Atari közel háromnegyed millió játékkazettáját, és miért éppen az E.T. lett a bukás szimbóluma?
1993. április 22-én jelent meg a Mosaic 1.0, az első olyan webböngésző, amely grafikus felhasználói felületet (graphical user interface) kínált az akkoriban születő Világhálóhoz (World Wide Web). A program forradalmi újítása az volt, hogy a szöveg mellett képeket is képes volt közvetlenül megjeleníteni, ezzel megkönnyítve és vonzóbbá téve az internetes böngészést. A fejlesztés élén Marc Andreessen állt, aki később a Netscape egyik alapítójaként is ismertté vált.
Az OpenTTD fejlesztőcsapata közzé tette a 15.0-s verzió első két bétáját. Az új kiadás számos teljesítményjavítással, kényelmi funkcióval, új szerkesztési lehetőségekkel és kiegészítő-fejlesztésekkel érkezik. A cikkben összefoglaljuk a béta1 és béta2 főbb újdonságait. Az OpenTTD 15.0 bétái látványos előrelépést hoznak teljesítmény, kezelhetőség és testreszabhatóság terén egyaránt. Az új funkciók nemcsak a tapasztalt játékosok, hanem a pályaszerkesztéssel vagy többjátékos móddal kísérletezők számára is izgalmas lehetőségeket kínálnak.
Tandy és az IBM klónok felemelkedése – ez volt a fordulópont a személyi számítógépek piacán.
1988. április 21-én a Tandy Corporation sajtótájékoztatót tartott, amelyen bejelentette: terveik szerint az IBM PS/2 rendszerekhez hasonló számítógépek gyártásába kezdenek. A bejelentés nem sokkal azután történt, hogy az IBM nyilvánosságra hozta: licenceli a kulcsfontosságú személyi számítógépes technológiákra vonatkozó szabadalmait.
1976. március 26-án rendezték meg az első éves World Altair Computer Convention-t Albuquerque-ben, Új-Mexikóban. Az Altair 8800-at tartják a világ első népszerű „mikroszámítógépének”, amely egyben az első népszerű személyi számítógép is volt. Az MITS, amelynek központja Albuquerque-ben volt, alkotta meg az Altair-t, és ez a konferencia a világ első jelentős mikroszámítógép- vagy személyi számítógép-konferenciájaként is ismert. Több mint 700 résztvevő érkezett 46 amerikai államból és 7 különböző országból.
1896. március 24-én a szentpétervári egyetemen Alekszandr Szergejevics Popov orosz fizikus sikeresen továbbította Morse-kódban a „Heinrich Hertz” szavakat vezeték nélküli távíró segítségével két épület között. Ez az esemény jelentős mérföldkövet jelentett a rádiótechnológia fejlődésében, és egyes források szerint ez lehetett az első rögzített vezeték nélküli hangátvitel a történelemben. Bár vita tárgyát képezi, hogy ki tekinthető a rádió feltalálójának – Popov vagy Guglielmo Marconi –, Popov ezen demonstrációja kiemelkedő jelentőségű.