Mosaic

kami911 képe

Boldog születésnapot Firefox!

18 évvel ezelőtt, 2004. november kilencedikén jelent meg a Firefox 1.0. A Mozilla minden idők egyik legnagyobb Open Source bajnoka. A történelem során egyedülálló szerepet játszott a szabad szoftverek népszerűsítésében, és nagyban hozzájárult a Linux sikeréhez is. Ennek kapcsán érdemes elolvasni a Firefox fordulatos megszületését és fejlődését bemutató cikket.

Balazs_B képe

Ma ment nyugdíjba az Internet Explorer

Ahogy a Microsoft dokumentációs oldala írja:

„Felhívjuk figyelmét, hogy az Internet Explorer (IE) 11 asztali alkalmazás 2022. június 15-től megszünteti egyes operációs rendszerek támogatását. Az ügyfeleknek javasoljuk, hogy IE móddal álljanak át a Microsoft Edge-re. Az IE mód lehetővé teszi a visszamenőleges kompatibilitást, és legalább 2029-ig támogatást kap. Ezenkívül a Microsoft egy évvel az IE mód visszavonása előtt értesítést küld. További részletek itt találhatók.„

„Az Internet Explorer a Windows operációs rendszer (OS) egyik összetevője, és annak a terméknek az életciklus-szabályzatát követi, amelyre telepítve van.”

Az Internet Explorer 1.0 1995. augusztus 16-án jelent meg és ma, 2022. június 15-én ment nyugdíjba. Helyét a Microsoft szerint az Edge, és szükség szerint annak IE-módja veszi át.

Mi Firefox felhasználók azonban reméljük, hogy aki esetleg Internet Explorert használ, most éppen lesz ideje még letölteni és jónéhány pillantást vetni a Mozilla Firefox böngészőre is.

A Mozilla minden idők egyik legnagyobb Open Source bajnoka. A történelem során egyedülálló szerepet játszott a szabad szoftverek népszerűsítésében, és nagyban hozzájárult a Linux sikeréhez is.

A 90-es években a Netscape Navigator volt a legnépszerűbb webböngésző, de hamar elvesztette vezető helyét a Microsoft Windows-hoz mellékelt Internet Explorer-rel szemben. A Web gyorsan változott, az Explorer olyannyira domináns volt (2003-ban elérte a 95 százalékos piaci részesedést), hogy a legtöbb weboldal már nem törődött a más böngészőkkel vagy operációs rendszerekkel. A megszűnő kompatibilitással olyan helyzetbe kerültünk, hogy a Microsoft de facto diktálta a webes szabványokat.

A Netscape akkoriban valami félelmetes dolgot tett. Kiadta a forráskódját a világnak. A Mozilla azért jött létre, hogy felhasználja ezt a kódot, és koordinálja egy új, nyílt forráskódú böngésző fejlesztését, amely végül a Firefox lett. Néhány évvel később a webet már nem egyetlen böngésző uralta. 2010-ben a Firefox a böngészők piacán felhasználói részarány 30%-át képviselte, az Internet Explorer felhasználói bázisa pedig 50%-ra csökkent.

A Firefox nem csak a webet mentette meg, hanem a szabad szoftver eszméjét is népszerűsítette a Windows, Mac vagy más tulajdonosi, szabadalmaztatott operációs rendszereket használó emberek millióinak. A 2000-es években a Linux terjesztések (disztribúció) a Firefox-ot szállították, amelyet sok Windows-felhasználó már ismert és szeretett. Ez megkönnyítette az emberek számára a Linux-ra való áttérést, és a terjesztések egyre inkább elterjedtebbé váltak.

„Vannak bajnokaink. Az úttörők és a korai felhasználók emlékeznek a kulcsprojektek és kulcsszemélyiségek fontosságára a Linux és a szabad szoftverek történetében. Emlékszem, hogy az egyetemen a Netscape-et használtam Unix terminálokon, még mielőtt otthon számítógépet kaptunk és arra Linux-ot telepítettünk volna. Emlékszem, hogy a legjobb böngészővel rendelkeztem egy olyan időszakban, amikor még a hangkártya beállítása is kihívást jelentett a kedvenc operációs rendszerünkben, és nagyon kevés szoftveralkalmazás volt elérhető.”

Manapság ez még mindig így van. A Firefox még mindig a nyílt forráskód bajnoka, még mindig büszkén népszerűsíti a szabad szoftvereket a közösségünkön kívül is, és még mindig az egyik legjobb és legnyitottabb böngészőt gyártja, amely nem csak számunkra, hanem több millió ember számára is elérhető, akik a Linuxra való áttérés előtt a saját operációs rendszereken élvezik.

A Mozilla drámaian izgalmas történelme

kami911 képe

1998. november 24: Az America Online felvásárolta…

A Netscape Communications-t 1998. november 24-én felvásárolta az America Online (AOL). Az AOL 4,2 milliárd dollárt fizetett a cégért, és Andreessen lett a számítógépes rendszerekért felelős technikai vezető (CTO). Ebben ez évben került fel az MIT Technology Review TR100 listájára, amely a világ 100 legjobb 35 év alatti innovátorát sorolta fel. A megállapodás zárásakor, 1999. március 17-én már 10 milliárd dollárra értékelték.

kami911 képe

Boldog születésnapot Firefox!

19 évvel ezelőtt, 2004. november kilencedikén jelent meg a Firefox 1.0. A Mozilla minden idők egyik legnagyobb Open Source bajnoka. A történelem során egyedülálló szerepet játszott a szabad szoftverek népszerűsítésében, és nagyban hozzájárult a Linux sikeréhez is. Ennek kapcsán érdemes elolvasni a Firefox fordulatos megszületését és fejlődését bemutató cikket.

kami911 képe

30 éve jelent meg a Mosaic 1.0

A Semonkey elődjét jelentő Netscape ősét, amelyből a Firefox is lett - a Mosaic nevű webböngésző adta, amelyet Marc Andreessen írt Eric Binával közösen. Miközben Marc Andreessen Illinois állam egyetemén tanult, részmunkaidőben a National Center for Supercomputing Applications (NCSA) számára is végzett munkát, ahol Eric is dolgozott.

kami911 képe

Így lett nyílt forráskódú a Netscape böngésző

Az internet használata mindannyiunk életének részévé vált, és a böngészők fejlődése a használhatóságuk és a felhasználói élmény javítására törekszik. Azonban a böngészők történetében számos fordulópont volt, amelyek jelentősen befolyásolták a fejlődésüket. Egy ilyen jelentős fordulópont volt az, amikor a Netscape, egy korábbi vezető böngésző 5.0-s verziója, 1998. március 31-én nyílt forráskódúvá vált, és elindult a Mozilla projekt.

A Netscape böngésző, amelyet eredetileg a Netscape Communications Corporation fejlesztett, az első böngészők egyike volt, amelyek széles körben elterjedt. A 90-es években a Netscape Navigator volt a legnépszerűbb webböngésző, de hamar elvesztette vezető helyét a Microsoft Windows-hoz mellékelt Internet Explorerrel szemben. A Web gyorsan változott, az Explorer olyannyira domináns volt (2003-ban elérte a 95 százalékos piaci részesedést), hogy a legtöbb weboldal már nem törődött a más böngészőkkel vagy operációs rendszerekkel. A megszűnő kompatibilitással olyan helyzetbe kerültünk, hogy a Microsoft de facto diktálta a webes szabványokat.

Feliratkozás RSS - Mosaic csatornájára