Jim Clark távozása a Silicon Graphics éléről és a Netscape felemelkedése

Segítséget kaptál? Szívesen töltöd itt az idődet? Visszajársz hozzánk? Támogasd a munkákat: Ko-fi és Paypal!

kami911 képe

Jim Clark 1981-ben alapította a Silicon Graphics Inc.-et (SGI), amely a számítógépes grafika és a 3D modellezés terén vált piacvezetővé. Az SGI technológiáját széles körben alkalmazták a tudományos kutatásokban, a repülésszimulációkban és a hollywoodi filmstúdiókban is. A vállalat csúcstechnológiájú grafikus munkaállomásai különösen népszerűek voltak a speciális effektusokat készítő iparágban, és hozzájárultak olyan filmek megvalósításához, mint a Jurassic Park (1993), amely az egyik első olyan mozi volt, amely nagymértékben támaszkodott a számítógépes animációra. Bár az SGI sikeres volt, Clark egyre inkább az internetben látta a jövőt, és 1994 elején úgy döntött, hogy új vállalkozásba kezd.

Clark új cége, a Mosaic Communications  megkezdte működését Mountain View-ban, Kaliforniában, amely az NCSA Mosaic böngésző alapjaira építkezett. Az NCSA Mosaic volt az első grafikus felhasználói felülettel rendelkező böngésző, amelyet Marc Andreessen és csapata fejlesztett ki az Illinois-i Egyetemen. Miután Andreessen 1993-ban megszerezte diplomáját, Kaliforniába költözött.  Amikor Clark megalapította a Mosaic Communications-t, Andreessen csatlakozott hozzá, és együtt kezdtek dolgozni egy továbbfejlesztett webböngészőn. A Mosaic társfejlesztője Eric Bina is társalapító volt a cégben. Andreessen lett a vállalat elnöke. a cég nevét hamarosan Netscape Communications-re változtatták, hogy elkerüljék a jogi vitákat az eredeti Mosaic böngészőt fejlesztő National Center for Supercomputing Applications-nal (NCSA).

A Netscape 1994. október 13-án jelentette be Mosaic Netscape 0.9 nevű terméküket, amely a cég akkori ígérete szerint hamarosan megjelenik, és nem üzleti felhasználásra ingyenesen elérhető lesz.

A Netscape Navigator 1994-ben jelent meg, és gyorsan a legnépszerűbb webböngészővé vált, mivel sokkal gyorsabb, felhasználóbarátabb és stabilabb volt, mint a korábbi megoldások. Clark és Andreessen merész döntést hoztak: ingyenesen terjesztették a böngészőt az otthoni felhasználók számára, míg az üzleti ügyfeleknek fizetős verziót kínáltak.

A Mosaic Netscape webböngésző nem az NCSA Mosaic forráskódján alapult, hanem teljesen újraírt termék volt, melyet rövidesen átnevezték Netscape Navigatorra. Az 1.0 és az 1.1 béta változatai ingyenesen letölthetők voltak 1994 novembere és 1995 márciusa között. Az első, 1.0-s verzió 1994. decemberben jelent meg, és céges előírásokban rögzítették, hogy a nem kereskedelmi felhasználásra a Navigator ingyenes, kiegészítve azzal a megjegyzéssel, hogy az internetes szoftver terjesztésének díjtalannak kellene lennie. Ezt a vállalást két hónap múlva revideálták, lecsökkentve hatókörét az oktatási és nonprofit szervezetekre.

A Netscape Navigator sikere hozzájárult az internetes forradalom beindulásához az 1990-es évek közepén. Az emberek egyre nagyobb számban kezdtek csatlakozni az internetre, és a böngésző lett az online világ kapuja. A Netscape hamarosan tőzsdére ment, és részvényei 1995 augusztusában az egyik legnagyobb nyilvános kibocsátási (IPO) sikert érték el, megalapozva az ezredforduló dotkom-lázát. Az internet üzleti modellje is megváltozott: a vállalatok felismerték, hogy az online térben való jelenlét kulcsfontosságú versenyelőnyt jelent.

A Netscape sikere nem maradt észrevétlen: a Microsoft hamarosan saját böngészőt fejlesztett, amely az Internet Explorer néven vált ismertté. A két vállalat között kezdetét vette az úgynevezett „böngészőháború”, amelyben a Microsoft kihasználta piaci erejét, és az Internet Explorert az operációs rendszerébe integrálta, ezzel háttérbe szorítva a Netscape-et. A Netscape piaci részesedése gyorsan csökkent, és végül a vállalatot 1999-ben felvásárolta az AOL. Bár a Netscape böngészője később nyílt forráskódú projektként élt tovább (ebből fejlődött ki a Mozilla Firefox), a vállalat önálló szereplőként megszűnt.

Bár a Netscape végül elveszítette a böngészőháborút, az általa elindított folyamatok alapjaiban változtatták meg az internet világát. Jim Clark úttörő szerepe nélkül az internet sokkal lassabban terjedhetett volna el a szélesebb közönség körében. Clark később további technológiai cégeket alapított, többek között a Healtheon nevű egészségügyi informatikai vállalatot, amely hozzájárult az elektronikus egészségügyi adatok fejlődéséhez.

A Netscape története egyben tanulságul is szolgál: a technológiai világban a korai sikerek sem garantálják a hosszú távú fennmaradást, és a verseny rendkívül gyorsan változhat. Jim Clark döntése, hogy elhagyja a Silicon Graphics-t és az internet felé fordul, azonban azt mutatja, hogy a jó időzítés és az innováció felismerése kulcsfontosságú tényezők a technológiai áttörésekben.