A Linux disztribúciók egyik fő különbsége a csomagkezelési rendszerükben rejlik. Ebben a cikkben részletesen megismerheted, mi a csomag és a csomagkezelő, hogyan működnek, és milyen típusai léteznek Linux alatt.
A var könyvtárban lakó backup könyvtárból nem tudod pótolni az egyes csomagokhoz tartozó, a /var/lib/dpkg/ elérési úton található, info könyvtárban lakó fájlokat: list, md5sums, postinst, postrm, preinst, prerm, config, conffiles.
A telepített Linux Mint vagy LMDE rendszeren alapértelmezetten telepítve már van egy bizonyos kernel (rendszermag), melynek verziója a fejlesztők döntése minden esetben, azaz, egy bizonyos sorozatú Vanilla kernelt (Linus Torvalds) optimalizálnak és foltoznak hosszabb, rövidebb időn keresztül. No, de mit tehetsz akkor, ha azt tapasztalod és olvasod, hogy ritka hardveredet inkább az újabb kernel támogatja, vagy akkor, ha a rendszer teljesítményének jobb kihasználása érdekében váltanál másféle szempontok szerint beállított kernelre?
A Synaptic csomagkezelő a Debian-alapú rendszerek sajátja. Használatának előnye, hogy egyszerre több csomag (alkalmazások és függőségeik) telepítésére van lehetőség, és az átlagosnál kicsit bővebb információkat kapsz a csomagtulajdonságokról.
Most a használatának alapjait mutatom be, A teszt alanya a Linux Mint 20.1 Ulyssa, Cinnamon asztali környezettel.