A KDE projekt bejelentette a KDE Plasma 5.26 kiadását, amely a GNU/Linux disztribúciókhoz készült hatékony és modern asztali környezet következő darabja, amely új és finomított widgetekkel érkezik, ugrásszerűen javítja az asztali élményt
Újdonságok
A KDE projekt bejelentette a KDE Plasma 5.26 kiadását és általános elérhetőségét, amely a GNU/Linux disztribúciókhoz készült népszerű grafikus asztali környezet legújabb stabil változata.
A négy hónapig készülő KDE Plasma 5.26 asztali környezet sorozat olyan izgalmas újdonságokat mutat be, mint a Plasma Bigscreen nevű új, okostévékhez készült felhasználói felület és a hozzá fejlesztett vadonatúj Aura Browser webböngésző. A motorháztető alatt a Plasma Bigscreen is a Wayland tetején fut. A Plasma Wayland munkamenetnek mostantól a HiDPI kijelzőkön is jobban kell működnie az alkalmazások skálázásának két módszerével, amelyek mostantól sokkal jobban néznek ki, mint korábban.
A KDE Project a Twitteren jelentette be, hogy elérhetővé tette a KDE Slimbook Gen4-et, a negyedik generációs Linux laptopot, amely frissített processzorral és alapértelmezésben a legújabb Plasma asztali környezettel rendelkezik.
A KDE Slimbook Gen4 legnagyobb változása az új AMD Ryzen 7 5700U processzor, amely akár 4,3 GHz-es órajelre, 8 magra és 16 szálra képes, így nagyobb nyers teljesítményt és jobb akkumulátoros üzemidőt biztosít.
TUXEDO Pulse 15 Gen2
A németországi székhelyű Linux hardvergyártó TUXEDO Computers a mai napon sajtóközleményben jelentette be a TUXEDO Pulse 15 Linux ultrabook második generációját (Gen2), amely frissített komponensekkel rendelkezik.
A két évvel ezelőtt bemutatott TUXEDO Pulse 15 Linux laptop második generációja egy újabb AMD Ryzen 7 processzorral, nevezetesen a 35 W TDP-vel rendelkező Ryzen 7 5700U-val, egyventilátoros, illetve egy hőcsöves hűtőrendszerrel és integrált AMD Radeon RX Vega grafikával rendelkezik, amely gyakorlatilag ugyanazt a teljesítményt ígéri, mint a laptop első generációjában használt Ryzen 7 4800H processzor, de sokkal kisebb fogyasztás mellett.
A PINE64 bejelentette, hogy legújabb, PinePhone Pro Linux-alapú okostelefonjuk már előrendelhető mindazok számára, akik szeretnék megvásárolni a készüléket.
A 2021. október közepén bemutatott PinePhone Pro egyedi gyártású RK3399S Rockchip hatmagos processzorral rendelkezik, amely 1,5 GHz-es órajelen fut, és ARM Mali T860 GPU-val van szerelve. Gyönyörű, 18:9-es képarányú, 1440×720-as IPS kijelzője jeleníti meg a felhasználói felületet, amely Corning Gorilla Glass 4 üveggel van védve. A készülék 4 GB, kétcsatornás, 800 MHz-es LPDDR4 RAM-ban futattja az alkalmazásokat és 128 GB belső eMMC flash-tároló áll a felhasználók rendelkezésére.
Neked lesz ilyen telefonod? Jónak vagy rossznak tartod ezt a koncepciót? Vagy csak túl gyenge a hardver?
A két héttel a KDE Plasma 5.23.2 után érkező KDE Plasma 5.23.3 kiadás célja a Plasma Wayland munkamenet további javítása azáltal, hogy a Mozilla Firefox webböngésző jobban reagál az ablakára húzott és ejtett fájlokra, javítja a panel automatikus elrejtési animációját, kezeli a külső kijelző ki- és visszakapcsolásakor fellépő Plasma összeomlást, valamint kijavítja a Plasma akadását, amely a Digital Clock appletnek az eszköztár megtekintéséhez történő lebegtetésekor jelentkezett.
Egy másik érdekes változás a KDE Plasma 5.23.3 pont kiadásában az új „fókuszgyűrű” funkció, amely kibővíti a gombok, jelölőnégyzetek, kombinált dobozok, rádiógombok, szövegmezők és spinbox-ok fókuszhatását a közelgő KDE Plasma 5.24 kiadásban, amelyet a KDE Plasma 5.23-ba visszaportáltak, hogy számos, a felhasználók által az utóbbi időben bejelentett, fókusszal kapcsolatos hibát és problémát orvosoljanak, és hogy vizuálisan sokkal könnyebben megkülönböztessék ezeket a felhasználói felület elemeket.
A Linux Mint 19.3 neve „Tricia” lesz. A Tricia név a latin eredetű Patrícia női név rövidüléséből származó női név jelentése: rómainak született nemes. A Patrícia név a Patrícius férfi név női párja.
A Linux Mint 19 fejlesztési ciklusa a soron következő 19.3-as verzióval lassan lezárul. Ráadásul 2020-ban új Ubuntu LTS (20.04) alapokon kerül majd kiadásra a Linux Mint 20-es verzió a május-június környékén, illetve a Debian alapú terjesztés, a Linux Mint Debian Edition 4 is érkezik.
A Linux Mint fejlesztő csapata büszkén jelenti be a Linux Mint 18.2 BÉTA kiadását, amely a Sonya nevet kapta. Ahogy a 18-as kiadás is, a 18.2-es kiadás is az Ubuntu – 2016. áprilisban megjelent – 16.04-es hosszan támogatott (LTS) verziójára alapul. A Linux Mint támogatási modelljének megfelelően a VÉGLEGES verzió 2021-ig kap frissítési támogatást, így a hibajavítások öt évek keresztül lesznek elérhetők ehhez a rendszerhez.
A Linux Mint 18.2 „Sonya” kiadása a KDE Plasma 5.8-as verzióját tartalmazza. Ennek a verziónak az újdonságai a következőek:
A KDE Gear a KDE közösségének alkalmazásgyűjteménye, amely a KDE-hez illeszkedő együtt megjelenő alkalmazások összessége. A négyhavonta megjelenő kiegészítő KDE alkalmazások, keretrendszerek és könyvtárak gyűjteménye számos érdekes alkalmazást kínál a KDE asztali környezet rajongóinak. A KDE Gear 22.12 átveszi a stafétát a KDE Gear 22.08 szoftvercsomagtól, és - többek között -a Dolphin fájlkezelőt egészíti ki új funkciókkal: a jogosultságok távoli kezelésének lehetőségével, a Selection Mode nevű új funkcióval, amely megkönnyíti a használni kívánt fájlok gyors és egyszerű kiválasztását, valamint egy új, alsó eszköztárral, amely különböző lehetőségeket kínál a kiválasztott fájlokkal való műveletekre.
A KDE projekt bejelentette a KDE Plasma 5.27 béta kiadását, amely a GNU/Linux disztribúciókhoz készült hatékony és modern asztali környezet következő darabja. A KDE Plasma 5.25 rengeteg új funkciót tartalmaz, többek között a Plazma Üdvözlő alkalmazást, a Flatpak engedélyek beállításai lehetőségeit, a Display Configuration widget-et és többmonitoros konfigurációk támogatásának jelentős áttervezését.
A KDE bejelentette a KDE Frameworks 5.102.0 kiadásának megjelenését. A KDE Frameworks összesen 83 kiegészítő könyvtár, amelyek a Qt-n keresztül széles körű funkcionalitást biztosítanak a fejleszők által gyakran használt új funkciókhoz. A könyvtárakat alaposan tesztelték és felülvizsgálták, valamint kedvező licencfeltételekkel rendelkeznek. A kiadás a tervezett havi kiadás része, amelyek gyorsan és megbízhatóan javítják a fejlesztők számára elérhető funkcionalitást.
A KDE Frameworks 5.102 sok változást tartalmaz, de a legjelentősebbek közé tartozik a KDE Connect alkalmazásban található 2GB-nál nagyobb méretű fájlátvitel támogatása, amely lehetővé teszi a fájlok átvitelét mobil eszközről számítógépre és fordítva, de további funkciókat is tartalmaz, mint például értesítések fogadása, médialejátszók vezérlése stb.
A KDE Gear a KDE közösségének alkalmazásgyűjteménye, amely a KDE-hez illeszkedő együtt megjelenő alkalmazások összessége. A négyhavonta megjelenő kiegészítő KDE alkalmazások, keretrendszerek és könyvtárak gyűjteménye számos érdekes alkalmazást kínál a KDE asztali környezet rajongóinak. A KDE Projekt bejelentette, hogy megjelent a KDE Gear 22.12.1 verziója, amely a legújabb KDE Gear 22.12 szoftvercsomag első karbantartási frissítése a KDE Plasma asztali környezethez. A KDE Gear 22.12.1 egy hibajavító frissítés, amely javítja a KDE alapértelmezett alkalmazásait, beleértve a Dolphin fájlkezelőt, amelynek "Véglegesen töröl" gombja alapértelmezés szerint visszanyerte a billentyűzetfókuszt, amikor véglegesen töröl egy fájlt.
A KDE Gear a KDE közösségének alkalmazásgyűjteménye, amely a KDE-hez illeszkedő együtt megjelenő alkalmazások összessége. A négyhavonta megjelenő kiegészítő KDE alkalmazások, keretrendszerek és könyvtárak gyűjteménye számos érdekes alkalmazást kínál a KDE asztali környezet rajongóinak. A KDE Gear 22.12 átveszi a stafétát a KDE Gear 22.08 szoftvercsomagtól, és - többek között -a Dolphin fájlkezelőt egészíti ki új funkciókkal: a jogosultságok távoli kezelésének lehetőségével, a Selection Mode nevű új funkcióval, amely megkönnyíti a használni kívánt fájlok gyors és egyszerű kiválasztását, valamint egy új, alsó eszköztárral, amely különböző lehetőségeket kínál a kiválasztott fájlokkal való műveletekre.
A KDE projekt bejelentette a KDE Plasma 5.26.4 kiadását, amely a GNU/Linux disztribúciókhoz készült hatékony és modern asztali környezet következő nagyobb verziójának negyedik hibajavító kiadása. Ebben a verzióban X11 munkameneteken javítottak a fejlesztők.
A KDE projekt bejelentette a KDE Plasma 5.26.2 kiadását, amely a GNU/Linux disztribúciókhoz készült hatékony és modern asztali környezet következő nagyobb verziójának második hibajavító kiadása. Ebben a verzióban memóriaszivárgás miatt az animált háttérkép funkciót egyelőre letiltották az X11-en. Az új verzióban javult a Flatpak és a Snap elkülönített csomagok kezelése is.
Miután a múlt hétvégén elérte a kezdeti pörgő kocka mérföldkövet, Asahi Lina azon dolgozott, hogy még több ilyen fordított kernel DRM/KMS vezérlőt hozzon létre. A tényleges kijelző kimenet már működik - Asahi Lina bemutatja a Westont a fejlesztés alatt álló DRM kernel meghajtóval. A KDE Plasma desktop még nem működik ezen az illesztőprogramon, de legalább már el tudja indítani a Wayland Weston referencia kompozitort.
Izgalmas látni, hogy milyen jó és határozott előrelépés történik az Apple DRM vezérlőnek a Linuxra való fejlesztésében, valamint a felhasználói térben zajló munkában a Mesa „AGX” vezérlővel az OpenGL-támogatás elérése érdekében. Jó sok idő még, és valószinüleg 2023 is eltelik, mire megfelelő upstream támogatás lesz az almás hardverhez végfelhasználók számára. A jelenlegi év végi cél a Mesa kóddal az OpenGL ~2.1 támogatás elérése, míg a Rust nyelven írt DRM kernel meghajtó kiforrott és kernelbe olvasztása valószínűleg sokkal hosszabb időt vesz majd igénybe. Mindenesetre ez az fejlesztés szépen halad előre azok számára, aki számára fontos a Linux futtatása Apple M1/M2 hardvereken.
A nagy grafikai vállalkozás mellett az Asahi Linux funkciótámogatási wikije felvázolja a modern Mac-ek egyéb folyamatban lévő hardverillesztő-programjainak, mint a Thunderbolt, videokódolás és dekódolás, neurális motorok, mikrofonok, belső hangszórók, webkamera és egyéb hardvereszközökkel kapcsolatos munkát és előrehaladásukat.