A holland Fairphone vállalat továbbra is kitart az etikus, környezetbarát és hosszú élettartamú okostelefonok fejlesztése mellett. A most bejelentett Fairphone 6 nemcsak hardveresen fejlődött sokat, de már a hivatalos Linux kernelbe is megérkeztek az első támogatási javítások, ami külön öröm a szabad szoftveres közösség számára.
A Fairphone új, hatodik generációs modellje nemcsak fenntartható és javítható dizájnnal érkezik, hanem egyre inkább felkeltette a Linux-közösség érdeklődését is. Bár hivatalosan nem jelent meg fő vonalon a Linux támogatás, az alternatív rendszerek – postmarketOS, Ubuntu Touch és CalyxOS – már most is megjelentek. Ebben a cikkben összegyűjtöttem a legfontosabb fejleményeket, technikai részleteket és közösségi visszajelzéseket.
1911. június 15-én New York államban bejegyezték a Computing–Tabulating–Recording Company-t (C-T-R), amely három cég összeolvadásából jött létre: a Computing Scale Co. of America, a Tabulating Machine Co., valamint az International Time Recording Co. egyesítésével.
1903. május 23-án történelmi jelentőségű esemény zajlott le Európában: Párizs és Róma városai között először létesítettek közvetlen telefonkapcsolatot. Ez a technikai vívmány nemcsak két nagyvárost kötött össze, hanem egy egész kontinens fejlődését szimbolizálta, amely a 20. század hajnalán új kommunikációs korszakba lépett. Bár Alexander Graham Bell már 1876-ban szabadalmaztatta a telefont az Egyesült Államokban, a technológia csak fokozatosan terjedt el Európában. A 19. század végén és a 20.
1876. március 10. – Alexander Graham Bell történelmi jelentőségű hívást intéz segédjéhez, Thomas Watsonhoz, amelyet a világ első telefonhívásának tekintenek. Az ikonikus mondat így hangzott:
Pontosan 50 évvel azután, hogy Alexander Graham Bell megkapta a telefon feltalálásához vezető szabadalmát, 1926. március 7-én sor került az első transzatlanti telefonhívásra London és New York között.
Alexander Graham Bell 1876. március 7-én kapta meg az Egyesült Államok 174 465. számú szabadalmát, amelyet „távírási fejlesztésként” (Improvement in Telegraphy) jegyeztek be. Ez a találmány később a változó ellenállású telefonként vált ismertté, és alapjaiban változtatta meg a kommunikáció világát.
Ma már természetes, hogy e-mailt küldünk vagy internetes fórumokon beszélgetünk, de a digitális közösségek világa nem az internettel kezdődött. 1978-ban egy csapat lelkes informatikus létrehozta az első számítógépes bulletin board rendszert (BBS – Bulletin Board System), amely a későbbi online kommunikáció egyik előfutára lett. Nézzük meg, hogyan indult el ez az úttörő technológia!
1924. február 14-én a Computing-Tabulating-Recording Company (CTR) hivatalosan felvette az International Business Machines (IBM) nevet. Bár az új név nem hangzott különösebben izgalmasnak, az IBM hamarosan a világ egyik legnagyobb és legbefolyásosabb technológiai vállalatává vált.A cég eredetileg 1911-ben alakult meg több kisebb vállalat összeolvadásából, amelyek lyukkártyás adatfeldolgozó gépeket, mérlegeket és egyéb üzleti eszközöket gyártottak.
Alexander Graham Bell 1876. február 12-én végrehajtotta az első távolsági telefonhívást Boston és Salem (Massachusetts) között. Ez mérföldkőnek számított a távközlés történetében, hiszen addig a telefonbeszélgetések csak rövid távolságokra voltak lehetségesek. Bell, aki 1876-ban szabadalmaztatta a telefont, folyamatosan dolgozott annak fejlesztésén. Az első sikeres hosszú távú hívásával bebizonyította, hogy a telefon valóban képes áthidalni jelentős távolságokat is, ezzel megnyitva az utat a modern telekommunikáció előtt.
Herman Hollerith 1889. január 8-án kapott amerikai szabadalmat forradalmi találmányára, a lyukkártyás számológépre. A készülék lyukkártyák segítségével gyorsította fel az adatfeldolgozást, és kulcsszerepet játszott az 1890-es amerikai népszámlálás során, drámai módon csökkentve a feldolgozási időt. Hollerith újítása egy új dimenziót jelentett az automatizált adatfeldolgozás történetében. A lyukkártyás rendszereket a következő évtizedekben világszerte alkalmazták üzleti, kormányzati és tudományos területeken.
1927. január 7-én történt meg az első hivatalos kereskedelmi transzatlanti telefonkapcsolat megvalósulása, amely lehetővé tette a nyilvánosság számára, hogy hangjukat az Atlanti-óceánon túlra közvetítsék. Ez a technológiai áttörés még nem használt semmiféle tengeralatti kábelt vagy műholdas technológiát, amelyeket ma már természetesnek veszünk. Ehelyett rádióhullámokon keresztül továbbították a jeleket.
1963. november 18-án a Bell Telephone új korszakot nyitott a telefontechnológiában: bemutatta az első elektronikus nyomógombos készülékeket, amelyeket Carnegie és Greensburg, Pennsylvania lakói számára tett elérhetővé. A nyomógombos telefonok forradalmasították a telefonálást, és ezzel együtt bevezették a dual-tone multi-frequency (DTMF) technológiát, amelyet ma Touch-Tone néven ismerünk. Az új készülékek lehetővé tették, hogy a hagyományos tárcsázás helyett gombnyomással lehessen számokat beütni. Ez nemcsak gyorsabbá, hanem kényelmesebbé is tette a hívások kezdeményezését.
A PINE64 bejelentette, hogy legújabb, PinePhone Pro Linux-alapú okostelefonjuk már előrendelhető mindazok számára, akik szeretnék megvásárolni a készüléket.
A 2021. október közepén bemutatott PinePhone Pro egyedi gyártású RK3399S Rockchip hatmagos processzorral rendelkezik, amely 1,5 GHz-es órajelen fut, és ARM Mali T860 GPU-val van szerelve. Gyönyörű, 18:9-es képarányú, 1440×720-as IPS kijelzője jeleníti meg a felhasználói felületet, amely Corning Gorilla Glass 4 üveggel van védve. A készülék 4 GB, kétcsatornás, 800 MHz-es LPDDR4 RAM-ban futattja az alkalmazásokat és 128 GB belső eMMC flash-tároló áll a felhasználók rendelkezésére.
Neked lesz ilyen telefonod? Jónak vagy rossznak tartod ezt a koncepciót? Vagy csak túl gyenge a hardver?