Júliusban összesen 474 adományt kapott a Linux Mint projekt fejlesztői közössége. Mindig meglepődöm, amikor ezeket a számokat látom. Egyszerre megható és nagyon motiváló elképzelni, hogy ennyi embernek tetszik, amit csinálunk, és segíteni akarnak nekünk. Nagyon nagyra értékelem ezt. Nagyon köszönöm a támogatást és ezeket az adományokat!
Köszönjük adományaikat és támogatásukat. Remélem, tetszett a legújabb Linux Mint 21.2 verzió!
Elkezdődött a munka az LMDE 6-on. Debian-alapú disztribúciónk következő verziójának kódneve „Faye” lesz. A Linux Mint 21.2-ben bevezetett összes funkciót és változtatást tartalmazni fogja. A kiadás várható időpontja még nem ismert. Amint minden elkészül, megragadjuk az alkalmat, hogy további funkciókkal dolgozzunk, és megnézzük, mennyire szeretnénk tovább csökkenteni a Linux Mint és az LMDE közötti funkcionalitásbeli különbséget.
Mint látjátok, ez egy igazán mozgalmas év volt a Linux Mint Magyar Közösség számára. Sikeresen lekövettük az új verziók megjelenését, rengeteg dologról született írás idén. Nyitottunk a nem csak Linux Mint felhasználók, hanem más Linux-ot használók irányába. A jövő év még egy picit aktívabb lesz, hiszen az új honlapnak is el kell készülnie. Mint eddig is, most is nagyon várjuk az általatok beküldött, hosszabb-rövidebb cikkeket, híreket, érdekességeket, a Linux Mint, a Linux, a játékok, a számítástechnika, retró, vagy bármilyen informatikai iparági témában, továbbá az számítástechnika történelmi témában is. Gyertek csevegni, küldjetek be tartalmakat, fontoljátok meg a közreműködést a honlapon, támogassátok rendszeresen a honlap működését, és bővítsük együtt a felhasználói kézikönyv.
A Linux Mint 21-es verzió végleges kiadása hibákat tartalmazhat, ezért ezt a kiadást csak tesztelés után kezdje el használni éles környezetben. A visszajelzéseivel kérjük segítse a Linux Mint fejlesztőcsapatát, a Linux Mint jobbá tételé érdekében!
Frissíthet a 21 BÉTA kiadásról, illetve a 20.3 verzióról 21 végleges kiadására.
Bevezetés a rendszermegújításba
Ez a bemutató elmagyarázza, hogyan lehet frissíteni a Linux Mint újabb, 21-es verziójú kiadására.
Köszönjük mindenkinek, aki részt vett a BETA verziók tesztelésében és javításában. Az elmúlt 15 napban 152 problémát jelentettek, és ez lehetővé tette számunkra, hogy számos hibát kijavítsunk a STABLE kiadásra való felkészüléshez.
Köszönjük azoknak is, akik adományoznak a projektünknek és a szponzorainknak, hogy támogatják a Linux Mint-et.
Bár a Linux Mint 21 most már stabil, még mindig tervezünk néhány javítást és fejlesztést a kiadás után. Ezek szoftverfrissítések formájában fognak érkezni.
A Linux Mint fejlesztő csapata büszkén jelenti be a Linux Mint 21 végleges kiadását, amely a Vanessa nevet kapta. A 21-es kiadás is az Ubuntu új – 2022. áprilisban megjelent – 22.04-es hosszan támogatott (LTS) verziójára alapul. A Linux Mint támogatási modelljének megfelelően a ez verzió majd 2027-ig kap frissítési támogatást, így a hibajavítások öt éven keresztül lesznek elérhetők ehhez a rendszerhez. 2024-ig a Linux Mint jövőbeli verziói ugyanazt a csomagalapot fogják használni, mint a Linux Mint 21, így a frissítés különösen egyszerű lesz az emberek számára. A fejlesztőcsapat 2024-ig nem kezd el dolgozni egy új csomagalapon, és teljes mértékben erre az alapra összpontosít.
Verziók
A most megjelent végleges kiadás teljesen lefordított magyar nyelvű felületet kínál. Ez a kiadás tartalmazza a nemrég megjelent Cinnamon asztali környezet 5.4-es verzióját, a MATE asztali környezet 2021. augusztus 10-én megjelent 1.26 verzióját, és az XFCE asztali környezet 2020. december 22-én megjelent 4.16 jelölésű verzióját, illetve sok más újdonságot is. A fejlesztők ezzel egy időben a LMDE 4 „Debbie” tárolóba is feltöltötték a legújabb kiadásnak megfelelő csomagokat, valamint az XApps alkalmazások legújabb verzióját. Ez a kiadás elsősorban a meglévő szoftver-környezet további finomítását hozza el, hogy a felhasználók még kényelmesebben használhassák a Linux Mint rendszert.
A Linux Mint 21-es, Vanessa kódnevű végleges verziója a főbb összetevőket tartalmazza:
Cinnamon 5.4 verzió (Cinnamon változat),
MATE 1.26 verzió (MATE változat),
Xfce 4.16 verzió (Xfce változat),
Linux kernel 5.15 verzió,
A linux-firmware verzió: 20220329.
Flatpak version: 1.12.
Ubuntu 22.04 programcsomagok:
Mesa 22.0,
GCC 10.3,
LibreOffice 7.3,
A legújabb Mozilla Firefox, Thunderbird kiadások.
Frissítési figyelmeztetések
Ez a végleges kiadás hibákat tartalmazhat, ezért kiadás előtt kérjük, hogy körültekintően tesztelje a kiadást.
A Linux Mint 21 BÉTA kiadásról frissíthet majd a végleges kiadásra.
A Linux Mint 20.x-es verziójának 64 bites kiadásáról frissíthet a 20.3-es végleges verzióra. A Linux Mint 20.3-as verziójáról frissíthet majd a Linux Mint 21-es verziójára. A frissítés menetét a Linux Mint 21 végleges verziójának megjelenése utáni hónapban teszik közzé a fejlesztők.
A telepítő ISO lemezkép-fájlok letöltése után a következő nagyon fontos lépés, a fájlok hitelességének ellenőrzése. A különböző kiadások ellenőrző kódjai és az ellenőrzés lépései a How to verify ISO images oldalon találhatóak. Magyarul is elkészült a Hogyan ellenőrizheted az ISO képfájlokat leírás.
Miért fontos a hitelesség ellenőrzése?
Előfordulhat, hogy a telepítőmédiák különböző forrásokból történő letöltésekor, nem az eredeti Linux Mint fejlesztők által kiadott ISO képfájlt töltöttük le. Az ilyen telepítők tartalmazhatnak a rendszerhez utólag hozzáadott kártékony kódokat, programokat, amelyek biztonsági kockázatot jelentenek. Ennek a veszélynek az elkerüléséhez ajánlott lépés a telepítők hitelességének ellenőrzése.
A Linux Mint fejlesztő csapata büszkén jelenti be a Linux Mint 21 BÉTA kiadását, amely a Vanessa nevet kapta. A 21-es kiadás is az Ubuntu új – 2022. áprilisban megjelent – 22.04-es hosszan támogatott (LTS) verziójára alapul. A Linux Mint támogatási modelljének megfelelően a VÉGLEGES verzió majd 2027-ig kap frissítési támogatást, így a hibajavítások öt évek keresztül lesznek elérhetők ehhez a rendszerhez. 2024-ig a Linux Mint jövőbeli verziói ugyanazt a csomagalapot fogják használni, mint a Linux Mint 21, így a frissítés különösen egyszerű lesz az emberek számára. A fejlesztőcsapat 2024-ig nem kezd el dolgozni egy új csomagalapon, és teljes mértékben erre az alapra összpontosít.
Verziók
A most megjelent béta kiadás teljesen lefordított magyar nyelvű felületet kínál. Ez a kiadás tartalmazza a nemrég megjelent Cinnamon asztali környezet 5.4-es verzióját, a MATE asztali környezet 2021. augusztus 10-én megjelent 1.26 verzióját, és az XFCE asztali környezet 2020. december 22-én megjelent 4.16 jelölésű verzióját, illetve sok más újdonságot is. A fejlesztők ezzel egy időben a LMDE 4 „Debbie” tárolóba is feltöltötték a legújabb kiadásnak megfelelő csomagokat, valamint az XApps alkalmazások legújabb verzióját. Ez a kiadás elsősorban a meglévő szoftver-környezet további finomítását hozza el, hogy a felhasználók még kényelmesebben használhassák a Linux Mint rendszert.
Ez most nem a szokásos hír bejegyzés lesz. A véleményeteket, kívánságaitokat, álmaitokat szeretném megtudni, illetve egy kis diskurzust ébreszteni itt az oldalon.
Nézzük akkor mire is vagyok kíváncsi:
Ti milyen funkciót, fejlesztést látnátok a legszívesebben a Linux Mint 21-ben?
A Linux Mint Magyar Közösség nevében, minden kedves jelenlegi és jövőbeni Linux felhasználónak, az oldal és a fórum valamennyi regisztrált tagjának és minden látogatónak nagyon Boldog Új Évet Kívánunk!
Köszönjük a sok-sok visszajelzést és közösségi élményt, amit 2021-ben kaptunk Tőletek. 2022-ban is reméljük megmarad a barátságos légkör és a jó hangulat a Linux Mint körül. 2022 izgalmas év lesz a Linux Mint számára, hiszen új Ubuntu LTS (22.04, Jammy Jellyfish) alapokon kerül majd kiadásra a Linux Mint 21-es verziója a nyár elején, illetve a Debian alapú terjesztés, a Linux Mint Debian Edition 5 is érkezik. Az Ubuntu alapú kiadásban valószínűleg 5.13-as, vagy újabb kernel lesz majd.
Ti mit terveztek a 2022-es évre? Lesz esetleg valami újévi fogadalom is?
Az apt-key alkalmazás úgy működik, hogy hozzáadja a kulcsokat az /etc/apt/ útvonalon lakó trusted.gpg fájlhoz. Az apt csomagkezelő megbízik a fájlban lévő kulcsokban.
Jól hangzik, igaz? Felfedezték azonban, hogy ez potenciális biztonsági probléma. A rendszer teljes mértékben megbízik ezekben a kulcsokban, de nem csak azokban a csomagoknál, amelyekhez hozzáadta azokat.
Három hónapja van velünk Vanessa, a Linux Mint 21-es verziójaként. Napi szinten használjátok, vagy csak kipróbáltátok? Miket tapasztaltatok a használat során? Milyen hibákkal találkoztatok? Találtatok-e fordítási hibákat? Mi az, amit ki tudnánk javítani Vera érkezése előtt? Írjátok meg, hogy milyen a kapcsolatotok Vanessával? Írjátok meg a fórumunkban: https://linuxmint.hu/forum/linux-mint-21-tapasztalataitok-vanessaval
Tegnap este volt rá egy kis időm, hogy frissítsem a Linux Mint Cinnamon fordítását, és a különféle Spice alkalmazások fordítását is. Így most mint a Cinnamon asztali környezet, mind a kisalkalmazások, a asztalkalmazások és bővítmények is 100%-ig le vannak fordítva. Nincs más dolgotok, mint figyelmesen használni az asztali környezetet, telepíteni Spice alkalmazásokat, és ha hibára leltek, akkor szólni - itt a hír alatt.
Szerintetek honnantól nevezhető egy disztró pehelysúlyúnak, lightweight-nek - a memóriahasznbálatot tekintve? Egyáltalán webböngészésre érdemes használni olyan gépet, amelyben kevesebb, mint 2 GB memória van?
Jól haladunk a Linux Mint CInnamon asztali környezet és kiegészítői fordításával. Nagyjából minden összetevő 100%-osan lefordított állapotban van. A kérés az lenne, hogy teszteljétek a Linux Mint 21 tesztelési verzióit (amikor majd megjelennek), vagy egy friss Linux Mint Debian Edition 5 verziót, illetve a fordítási oldalon olvassátok át a fordításokat és tegyetek javaslatokat a javításra.
Jól haladunk a Linux Mint CInnamon asztali környezet és kiegészítői fordításával. Nagyjából minden összetevő 100%-osan lefordított állapotban van. A kérés az lenne, hogy teszteljétek a Linux Mint 21 tesztelési verzióit (amikor majd megjelennek), vagy egy friss Linux Mint Debian Edition 5 verziót, illetve a fordítási oldalon olvassátok át a fordításokat és tegyetek javaslatokat a javításra.