Felkérést kaptunk, hogy vegyünk részt a Fantasy Expo 2025 - Fantasy Expo-n. A Fantasy Expón a fantasy, scifi, anime, manga, képregény, cosplay, videojáték és társas kedvelők egy napra összegyűlhetnek találkozni és szórakozni. Mottónk a "Rajongóktól Rajongóknak" és céljuk, hogy egy szórakoztató, minőségi, "klasszikus con" érzést nyújtsunk a látogatóinknak. Erre a rendezvényre kaptunk meghívást, hogy kiállítóként részt vegyünk.
A rendezvény 2025. február 22-én, szombaton lesz, kiállítóknak 9:00 – 19:20 között (ebben már benne van az ki- és elpakolás is. A szükséges dolgokat viszem, hozom, csak segítség kellene, egész napra, olyantól aki szívesen beszélget emberekkel, és be tudja mutatni, miért jó a szabad szoftver, a Linux Mint, a Mozilla termékek, vagy éppen az OpenStreetMap.
A Linux kernel ismét figyelemre méltó mérföldkövet ért el: már több mint 40 millió sorból áll. Ez a hatalmas kódbázis annak a számtalan fejlesztőnek köszönhető, akik önzetlenül szentelik idejüket és tudásukat az operációs rendszer folyamatos fejlesztésére. A számok kedvelőinek ez különösen érdekes adat lehet: a kernel mérete 2015 közepén még csak 20 millió sornyi volt, vagyis kevesebb mint egy évtized alatt megduplázódott. Ez jól mutatja a Linux közösség folyamatos aktivitását és az operációs rendszer egyre növekvő funkcionalitását.
A Linux kernel 6.13 újdonságai között számos processzor-, grafikus gyorsító- és fájlrendszerekkel kapcsolatos frissítés található. A Linux kernel 6.13 emellett rengeteg újítást tartalmaz, az AMD 3D V-Cache optimalizációtól kezdve az Ultra Capacity SD-kártyák támogatásáig számos izgalmas változás érkezik, melyek elősegítik a modern hardverek hatékonyabb kihasználását. Kiemelt újdonságok:
Megjelent a Wine 10, a Windows-alkalmazások és -játékok Unix-alapú rendszereken való futtatását lehetővé tévő nyílt forráskódú kompatibilitási réteg legújabb verziója. A Wine ezen kiadása egy év fejlesztési erőfeszítését és több mint többezer egyéni kódváltoztatás összefoglalását jelenti egy teljesen új főverzióban. Számos javítást tartalmaz, amelyekről a hírben bővebben olvashat. Az új kiadás kísérleti Bluetooth-illesztőprogramot, új HID mutatóeszköz-illesztőprogramot, valamint számos fejlesztést és teljesítményjavítást tartalmaz.
Nyakunkon az OpenTTD 15, és már kipróbálható az első hivatalos béta verzió. Gyorsabb, útvonalpontokkal, kevesebb jelszóval, jobb forgatókönyvszerkesztővel és remélhetőleg sokkal kevesebb hibával érkezik. Hogy ne legyek ennyire homályos, íme, néhány a legfontosabbak közül:
A Mozilla nemcsak a nyílt forráskód és az adatvédelem egyik élharcosa, hanem a digitális világ alapelveinek őrzője is. A 2024-es új logó és arculat bemutatása nem csupán vizuális változás, hanem egy új fejezet kezdete, amely a következő 25 évre is meghatározhatja a szervezet céljait. Tekintsünk vissza a Mozilla múltjára és nézzük meg, mit tartogat számunkra az új arculat!
A Linux kernel 6.12 újdonságai között számos processzor-, grafikus gyorsító- és fájlrendszerekkel kapcsolatos frissítés található. A Linux kernel 6.12 emellett rengeteg újítást tartalmaz, köztük a valós idejű funkciókat, új ütemezési lehetőségeket, Intel Xe2 grafikus támogatást és Raspberry Pi 5 kompatibilitást. Kiemelt újdonságok:
A Firefox fejlesztői azon dolgoznak, hogy egyszerűbbé és hatékonyabbá tegyék a profilkezelést a böngészőben, amely lehetővé teszi, hogy különböző felhasználói profilokat hozzunk létre, például vendégmódot. Itt olvasható, hogyan próbálhatja ki ezt a funkciót a Firefox legújabb verziójában.
A Linux Mint tárhelyszerverei jelentős frissítést kaptak, mostantól 10 Gbps sebességgel képesek csomagokat kiszolgálni, ami tízszer gyorsabb a korábbi sebességnél. Ez lehetővé teszi, hogy nagyobb frissítések, például a Firefox vagy a Chromium frissítései alatt ne alakuljanak ki szűk keresztmetszetek.
A Mozilla, a Firefox böngésző fejlesztője meghosszabbítja bizonyos régebbi operációs rendszerek támogatását, beleértve a Windows 7, 8, 8.1, valamint a macOS 10.12 (Sierra), 10.13 (High Sierra) és 10.14 (Mojave) verzióit. Eredetileg a Firefox 115-ös verzióját 2024 szeptemberéig tervezték támogatni, de a legfrissebb hírek szerint a támogatás egészen 2025 márciusáig kitolódik.
A LibreOffice 24.8-as új verziója számos izgalmas új funkciót és fejlesztést tartalmaz. A telepített irodai programcsomag frissességét követni még egyszerűbb lesz, mert a projekt az előző főverzió kapcsán új verziószámozási eljárást vezetett be, ami az Ubuntuhoz hasonló év.hónap formátumban adja meg a verziószámot. Így mindig lehet tudni, hogy a félévente megjelenő- programcsomag telepített verziója mennyire friss. A mostani verzió a 2024 augusztusában megjelent új verziót jelöli a 24.8-as verziószámmal. A LibreOffice 24.8 új funkciói közé tartozik a személyes adatok mentéskori eltávolítása, a Writer, Calc, Impress & Draw eszközök felhasználói felületének és funkcióinak fejlesztése, valamint új diagramtípusok hozzáadása. Jelentős fejlesztések történtek a kompatibilitás és biztonság terén is, például az új jelszóalapú ODF titkosítás. Emellett a szoftver még jobb hozzáférhetőséget biztosít a képernyőolvasókat használó felhasználók számára.
Ha szereted a klasszikus RTS játékokat, különösen a Westwood által készített Command & Conquer és Red Alert sorozatot, akkor érdemes kipróbálnod az OpenRA modot, a Command & Conquer - Combined Arms-t. Ez a független, ingyenesen elérhető játékmod olyan frissítéseket és újdonságokat tartalmaz, amelyek megújítják a játékélményt.
Örömmel értesítünk benneteket, hogy a közelgő Fantasy Expo-n mi is, mint kiállítók, izgalmas utazásra invitáljuk a Fantasy Expo látogatóit a Linux Mint és a szabad szoftverek világába!
A Linux Mint fejlesztő csapata büszkén jelenti be a Linux Mint 22 végleges kiadását, amely a Wilma nevet kapta. A 22-es kiadás is az Ubuntu új – 2024. áprilisban megjelent – 24.04-es hosszan támogatott (LTS – Long Term Support) verziójára alapul. A Linux Mint támogatási modelljének megfelelően a ez verzió majd 2029-ig kap frissítési támogatást, így a hibajavítások öt éven keresztül lesznek elérhetők ehhez a rendszerhez. 2026-ig a Linux Mint jövőbeli verziói ugyanazt a csomagalapot fogják használni, mint a Linux Mint 22, így a frissítés különösen egyszerű lesz az felhasználók számára.