Ha már olvastad a tervezett avulás elleni küzdelmemet a Régi telefon frissítése - Lehelj új életet régi androidos telefonodba cikkemben, felmerülhet a kérdés, mi lett azóta a telefonnal. Nos a telefon jól szolgált egy családtagnál, de most visszakaptam. Újabb alkalom nyílik rá, hogy valamit kezdjünk ezzel a helyzettel. A telefonra feltelepíthető alternatív alaprendszerek, amelyek továbbra is Androidra épülnek.
A Linux Mint legújabb, 22.1-es verziója, amely „Xia” néven jelent meg, számos fejlesztést és új funkciót hozott magával. Az új kiadás tovább erősíti a disztribúció helyét a Linux asztali környezetek élvonalában, köszönhetően a modernizált megjelenésnek, a fejlett technikai háttérnek és a felhasználói élmény javításának. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk a kiadásra történő frissítés menetét a 22-es verzióról. Pár perc alatt megvan.
Megjelent a Wine 9.0, amely az ingyenes és nyílt forráskódú kompatibilitási réteg a legújabb verziója. Lehetővé teszi a Windows rendszerekhez fejlesztett alkalmazások és játékok futtatását Unix-szerű operációs rendszereken. Ezzel a verzióval lehetséges a 32 bites Windows alkalmazások futtatása egy tisztán 64 bites Unix telepítésen. Ez a új WoW64 üzemmódnak nevezik, szemben a régi WoW64 üzemmóddal, ahol a 32-bites alkalmazások egy 32 bites Unix-folyamaton belül futnak. Emellett a meglévő Windows bináris programokat ARM64 rendszeren való futtatása előtt is megnyílik a lehetőség. A Wine 9.0 újdonságai közé tartozik még a kísérleti Wayland grafikus illesztőprogram olyan funkciókkal, mint az alapvető ablakkezelés, több monitor támogatása, nagy DPI-s skálázás, relatív mozgási események, valamint a Vulkan támogatás.
Ez a végleges kiadás hibákat tartalmazhat, ezért ezt a kiadást csak tesztelés után kezdje el használni éles környezetben. A visszajelzéseivel kérjük segítse a Linux Mint fejlesztőcsapatát, a Linux Mint jobbá tételé érdekében!
Frissíthet a 21.3 BÉTA kiadásról a Linux Mint 21.3-as verziójára.
A Linux Mint 20, 20.1, 20.2 verziókról 20.3 végleges kiadására, majd onnan a Linux Mint 21-es verzióra, ahonnan frissíthet a Linux Mint 21.3-as verziójára.
Frissítés a 21, a 21.1, a 21.2 verzióról a 21.3 verzióra
Ez a végleges kiadás hibákat tartalmazhat, ezért ezt a kiadást csak tesztelés után kezdje el használni éles környezetben. A visszajelzéseivel kérjük segítse a Linux Mint fejlesztőcsapatát, a Linux Mint jobbá tételé érdekében!
Frissíthet a 21.2 BÉTA kiadásról a Linux Mint 21.2-es verziójára.
A Linux Mint 20, 20.1, 20.2 verziókról 20.3 végleges kiadására, majd onnan a Linux Mint 21-es verzióra, ahonnan frissíthet a Linux Mint 21.2-es verziójára.
Megjelent a Debian projekt következő stabil disztribúciójának, a Debian 12 (kódnév „Bookworm”) verziója. A Debian 12 , hosszú és izgalmas fejlesztési folyamat után végre elkészült. A projekt csapata 1 év, 9 hónap és 28 nap kemény munkájának eredményeként mutatja be a legújabb stabil verziót.
A Linux Mint Debian Edition (LMDE) 4-es verzióját mostantól lehet frissíteni az 5-ös verzióra. Ez elvégezhető az új Upgrade Tool (Megújító eszköz) segítségével is a következő módon.
Először frissítse a gyorsítótárat, és telepítse a frissítő eszközt a következő parancsok terminálba (gyorsan elindítható a terminál a Crtl + Alt + T billentyűkombinációval) történő beírásával:
apt update
apt install mintupgrade
Ezután írja be a következő parancsot az Upgrade Tool alkalmazás elindításához:
sudo mintupgrade
Ekkor megjelenik az Upgrade Tool ablaka:
Kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat.
Ha az eszköz elkészült, és a megújítás sikeres volt:
Zárja be az alkalmazást,
Távolítsa el az alkalmazást, és
Indítsa újra a számítógépet.
apt remove mintupgrade
sudo reboot
Ez egy jelentős frissítés. Több órát is igénybe vehet.
Az alkalmazás frissíteni fogja a rendszert, és rendszer pillanatképet is fog készíttetni. Ne kapkodjon, ne siessen, ne rövidítse le a megújítást.
Ne habozzon segítséget kérni, ha kérdései vannak, vagy ha problémái adódnak a megújítással kapcsolatban.
Itt az újabb havi összesítés amely a Linux Mint március havi fejlesztéséről szól. Jó hírek érkeztek a 21-es verzió fejlesztésével kapcsolatban. Vanessa lesz a kódneve az új verziónak, a Warpinator hálózati fájlmegosztó alkalmazás a Linux Mint mellett egyre több Linux-ra is elérhető, használható Windows-on, Android-on és érkezik iOS-re is (és akár Steam Deck-re is). Ti már próbáltátok? Ne feledjétek a Linux Mint Debian Edition 4-es verziója „Debbie” 2022 augusztusában éri el életciklusa végét, így javasoljuk a Linux Mint Debian Edition 5-ös „Elsie” verziójára történő frissítést. Ti használjátok a Warpinatror-t? Hogyan tetszik az a Linux Mint Debian Edition 5 „Elsie” verziója? Tapasztaltatok letöltési sebesség problémákat?
Ez a végleges kiadás hibákat tartalmazhat, ezért ezt a kiadást csak tesztelés után kezdje el használni éles környezetben. A visszajelzéseivel kérjük segítse a Linux Mint fejlesztőcsapatát, a Linux Mint jobbá tételé érdekében!
Frissíthet a 20.3 BÉTA kiadásról, illetve a 20, 20.1, 20.2 verziókról 20.3 végleges kiadására.
Frissítés a 20, 20.1 vagy 20.2 verzióról 20.3 verzióra
Frissítés előtt rendszeréről és adataitól mindenképpen készítsen biztonsági másolatot!
A statisztikák arról árulkodnak, hogy nem minden felhasználó alkalmazza őket!
Alkalmazza a frissítéseket most!
Ne használja a Linux Mint EOL (jelentése: holt) verzióit!
Biztonsági frissítések
Fontos a frissítés
A biztonsági frissítések kiküszöbölik a számítógép biztonsági réseit, megóvják a helyi támadásoktól (például a számítógéphez fizikai hozzáféréssel rendelkező személyektől és olyanoktól, akiknek valamilyen közvetett formán hozzáférésük van), de a távoli támadásoktól is (támadók, akik az internetkapcsolaton keresztül célozzák meg a számítógépet).
Nem csak az irányított támadásokon van a hangsúly, mert a különböző biztonsági frissítések a rosszindulatú szoftverektől is megvédik rendszerét. Amikor arra utasítja számítógépét, hogy hajtson végre külső tartalmat (letöltött szoftver, e-mail mellékletek, link, amelyre kattint, vagy akár csak egy weboldal, amelyet a böngészőjében meglátogat), akkor azt a kockázatot is vállalja, hogy ajtót nyit a számítógépén, és meghívja a támadókat.
Ha egy biztonsági rést találnak, a fejlesztők a lehető leghamarabb kijavítják és a disztribúciók azt frissítésként megkapják, így Ön időben alkalmazhatja azokat. Ezek a biztonsági rések nyilvánossá válnak, és a potenciális támadók ismerhetik. Ez azt jelenti, hogy az elavult rendszer nemcsak sérülékeny, hanem egyenesen veszélyes is.
(Frissítve) A Spectre nevű sérülékenység két hibája többé-kevésbé minden modern processzort, a Meltdown pedig az Intel elmúlt 10 évben megjelent valamennyi processzoraát és néhány erősebb ARM processzort érint – lehetővé téve adatszivárgást. Az Intel Management Engine sebezhetőségei pedig távoltól teszik elérhetővé a gépet. Mindegyik hibára született már hibajavítás, ezek telepítése elengedhetetlen lesz a jövőben a számítógépek biztonságos üzemeletetéséhez. Az első javítások még januárban jelentek meg, de az Intel mikrokód frissítés és a Windows frissítés is olyan hibákat okozott, mely után a gyártók újabb javításokat adtak ki.
Frissítések a Valve népszerű játékaihoz Linux alatt: a Valve a közelmúltban kiadott egy frissítést a Left 4 Dead 2 és a Portal 2 játékokhoz, amelyek a glibc 2.41-es verzióval kapcsolatos kompatibilitási problémákat orvosolják. A Left 4 Dead 2 és a Portal 2 frissítései különösen hasznosak a Linux játékosok számára, mivel biztosítják, hogy minden új frissítés után is stabilan fusson mindkét játék.
A W3 Total Cache nevű népszerű WordPress-bővítményben talált biztonsági rés több mint egymillió weboldalt érinthet. Ez a sérülékenység lehetőséget adhat támadóknak érzékeny adatok elérésére és különböző káros tevékenységek végrehajtására. Bár a fejlesztő már kiadott egy javítást, a frissítést még sok oldal nem telepítette.