1996. február 10-én a sakkvilágbajnok Garry Kasparov elveszít egy partit a Deep Blue nevű számítógép ellen egy, a standard világbajnoki szabályok szerint rendezett mérkőzésen. Ez volt az első alkalom, hogy egy számítógép legyőzte a sakkvilágbajnokot ezen szabályok alkalmazásával (bár a sakk számítógépek már az 1980-as évektől kezdve rendre megvertek engem). Kasparov végül 4-2-es arányban legyőzte a Deep Blue-t a mérkőzés során.
1996. február 8-án zajlott le a „24 Hours in Cyberspace” (24 óra a kibertérben) nevű nagyszabású internetes együttműködés, amely az akkor még fiatal és kevéssé ismert világháló egyik első globális eseménye volt. A projekt célja az volt, hogy egyetlen napon keresztül dokumentálja, miként hat az internet az emberek életére, és hogyan formálja a jövőt. A kezdeményezést Rick Smolan, a híres fotóriporter vezette, aki korábban olyan sikeres projekteket irányított, mint az A Day in the Life fotósorozatok.
A Bandai Pippin egy kevéssé ismert „multimédiás eszköz” volt, amelyet az Apple Computer által licencelt technológia felhasználásával fejlesztettek ki és jelentetett meg 1996. február 9-én. E próbálkozás célja egy háztartási videojáték-konzol piacra dobása volt, amely azonban végül kudarcot vallott. A PC World „Minden idők 25 legrosszabb technológiai terméke” listáján a 22. helyen szerepelt.
A Java programozási nyelv 1996-os megjelenése mérföldkőnek számított az informatikában. Az új nyelv „írj egyszer, futtasd bárhol” (write once, run anywhere) alapelve egyedülálló rugalmasságot biztosított a fejlesztők számára, ami különösen az internet rohamos terjedése idején vált nélkülözhetetlenné. A cikkben bemutatjuk a Java jelentőségét, főbb tulajdonságait és azt, hogy miért vált a technológia az informatikai világ alapkövévé.
1996. január 17-én Paul Butler és Geoffrey Marcy bejelentették az Amerikai Csillagászati Társaságnál, hogy két új bolygót fedeztek fel egy nem hagyományos számítógépes technikával, amely a csillagok mozgásának elemzésére épült.
1996-ban az America Online (AOL) új előfizetési csomagjával forradalmasította az internetelérést. A korlátlan dial-up hozzáférés havi 19,95 dolláros áron nemcsak új ügyfelek millióit vonzotta, hanem jelentős lépést tett az internet széles körű elterjedésének elősegítése felé.
1996. november 26-án született meg az MP3 formátum amerikai szabadalma, amely forradalmasította a zeneipart. A Fraunhofer Intézet által fejlesztett technológia új korszakot nyitott a digitális zene világában, lehetővé téve a kiváló minőségű zene tömörített formában történő tárolását.