
1996. május 9-én Linus Torvalds, a Linux operációs rendszer megalkotója egy levelezőlistán közzétette az elképzelését arról, hogyan is nézzen ki a rendszer hivatalos logója. Így született meg a Tux nevű pingvin, amely azóta is a szabad szoftveres közösség egyik legismertebb és legkedveltebb szimbóluma.
Miért épp pingvin?
A történet 1996-ban kezdődött, amikor Linus Torvalds és csapata logót keresett operációs rendszerüknek. Itt az eredeti levelezés erről. Linus rögtön a pingvin mellett tette le a voksát, ami mindig is az ő kedvenc állata volt, továbba ezt mondta:
„Mindig is kedveltem a pingvineket. Amikor pár évvel ezelőtt Canberrában jártam, elmentem a helyi állatkertbe Andrew Tridgellel. Ott pedig megharapott egy vérengző pingvin, és megfertőzött egy nem túl ismert betegséggel, a pingvinitisszel. A pingvinitisz tünete, hogy éjszakákon át ébren maradsz, pingvinekre gondolsz, és erős szeretetet érzel irántuk. Szóval amikor egy kabalafigurát kerestünk a Linux számára, egy méltóságteljes pingvin volt, ami először eszembe jutott - a többi pedig már történelem.”
Az élmény annyira megmaradt benne, hogy a Linux emblémájául végül egy pingvint javasolt, méghozzá olyan formában, amely szimbolizálja a Linux barátságos, közösségi szellemét és nem fenyegető, hanem szórakoztató természetét.
Egy karakter, aki nem harcol, csak lazít
A számítástechnikai világ logói gyakran komolyak, technokrata stílusúak, sokszor pajzsokat, fogaskerekeket vagy absztrakt formákat ábrázolnak. Linus Torvalds azonban mást akart. Egyik 1996. május 9-i e-mailjében megfogalmazta: a Linux logója legyen egy jól lakott, elégedett pingvin, aki mintha épp egy nagy adag hal elfogyasztása után pihengetne jólesően.
A karaktert később Larry Ewing grafikus rajzolta meg, a GIMP szabad szoftveres képszerkesztő első , 0.54-es kiadásával, egy 486DX processzoros gépen. A végeredmény egy ülő, kissé dundi, mosolygós pingvin lett, akit a közösség Tux-nak nevezett el – a név valószínűleg a „Torvalds Unix” rövidítéséből ered, de angolul a „tuxedo” (szmoking) szóra is utal, ami a pingvinek fekete-fehér megjelenésére játszik rá.
A választás hátterében egy személyes történet áll: Linus egy korábbi ausztráliai látogatása során egy állatkertben találkozott élő pingvinekkel, és állítólag egy ottani kis jószág megcsípte.
Tux kulturális öröksége
Tux nem csupán egy logó: az évek során játékokban, posztereken, matricákon, plüssfigurákon és digitális alkalmazásokban is megjelent. A karakter közismerté vált a technológiai világon kívül is, és a nyílt forráskódú szoftverek szimbólumává vált. A különféle Tux-változatok között találunk például űrhajós, nindzsa, kalóz, vagy épp Mikulás-sapkás pingvineket is. Tux valódi szuperhőssé vált, lásd a Supertux, Extremetuxracer, a Pingus, a Supertuxkart nevű játékokat, az xpenguins nevű alkalmazást mely során az asztalunkon élvezhetjük társaságukat és még sorolhatnánk.
Egy kedvenc idézetem Linustól:
„Nem kell túl komolyan venni a pingvint. Legyen mókás és szórakoztató, ez a lényeg. A Linuxnak mókásnak és szórakoztatónak kell lennie (persze ez a legjobb operációs rendszer a világon, de eközben mókás és szórakoztató!).”