programozás

kami911 képe

Rozsda eszi be magát a Linux kernelbe

A Rust (lefordítva: rozsda) a Linux kernelbe kerülésének vitája véget ért. A végrehajtás megkezdődött. A Linux kernel közeljövőjével kapcsolatban folytatott beszélgetések során Linus Torvalds, a Linux megalkotója azt mondja: „Hacsak nem történik valami különös, akkor a Rust bekerül a 6.1-be”.

A Rust egy modern, általános célú programozási nyelv, amelyet Graydon Hoare tervezett, miközben a Mozillánál dolgozott, a vállalatnál, amely hivatalosan támogatta és elfogadta nyelvet és felhasználták a Servo nevű kísérleti böngészőmotorhoz.

Linux a Rust-ról hosszabban is beszélt: „Mindig is meglehetősen pozitívan álltam a Rusthoz, és az beolvasztás egyik támogatója voltam. Ugyanakkor nagyon pragmatikus is vagyok. És aztán ki tudja, néhány év múlva, miután összevonjuk, és kiderül, hogy egy szánalmas kudarc - talán ez is egy ilyen lesz! Visszatekintve kissé zavarba jövünk a legfőbb vívmányunk miatt, amikor azt gondoljuk, hogy egy új nyelv hozzáadása ilyen egyszerű. Nos, úgy értem, 'mi is tulajdonképpen könnyű? Rámutatok, hogy ez már régóta tart... évek óta. Ez nem egyik napról a másikra történik…”

Sok más lefordított nyelvhez hasonlóan a Rust is képes natív teljesítményt nyújtani, miközben különböző típusú alkalmazásokat működtet – a hagyományos számítástechnikától az alacsony erőforrásokkal rendelkező eszközökig és a beágyazott készülékekig. A teljesítmény mellett fontos értéke a Rust nyelvnek, hogy memóriabiztonságot nyújtson, így a hibák és a potenciális sebezhetőségek számos osztályát már fordítási időben kiküszöbölheti.

A Rust első verzióját 12 évvel ezelőtt adták ki, a nyelvnek a Linux kernelbe való beépítése pedig már jó ideje vita tárgyát képezi. A Google, a Rust Foundation egyik alapító tagja az AWS, a Huawei, a Microsoft és a Mozilla mellett, aktívan használja a Rustot az Android fejlesztéséhez - a mobil operációs rendszer a Linux módosított változatára épül.

kimarite képe

III. Országos IT Megmérettetés - A gépezők viadala (szeptember végén)

Magyarország legnagyobb online IT versenyét rendezzük meg, idén már a harmadik alkalommal! Szeptembertől ismét megmutathatod, mire vagy képes!

A III. Országos IT Megmérettetés egy online verseny a jelen és a jövő tehetségeinek. Idén azok is versenybe szállhatnak, akik még csak kacérkodnak a programozással, és szeretnék kipróbálni magukat. Nekik alkottuk meg „A jövő programozója” szektort!

webtudor képe

Webtudor: Mi fán terem az MVC

Időpontváltozás! Betegség miatt az előadás egy héttel később, március 12-én kerül megtartásra.

A következő Webtudor adásban János beszél arról, hogy hogyan is érdemes szétbontanunk a programunkat úgy, hogy a HTML kód ne lógjon össze a többi résszel, az MVC (Model-View-Controller) tervezési mintával. Ez elő fogja segíteni a karbantarthatóságot és könnyebben átláthatóvá teszi az alkalmazásunkat.

Az előadás megtekinthető élőben március 12-én este 8 órától az r.webtudor.net/s1e5 címen.

webtudor képe

Ma este jön a Java a Webtudor-on

Webtudor S1E3

Ahogy legutóbb is beszámoltunk ma ismét adással jelentkezik a Webtudor. Az izgalmas kezdeményezés, ingyenes oktatási lehetőség hétről-hétre körüljár egy-egy témát. A heti egyszeri online kurzusokat és az régebbi órákat is ingyen látogathatják a diákok.

Feliratkozás RSS - programozás csatornájára