unix

kami911 képe

Mi a 2038-as év problémája?

Más néven Y2K38 hiba, Unix Y2K hiba vagy Epochalypse. A 2038-as év problémája abból adódik, ahogyan egyes szoftverrendszerek tárolják a dátumokat. Amikor ezek a dátumok elérik az 1 másodperccel későbbi időpontot 2038. január 19-én 03:14:07 UTC-kor, hibát okozhatnak vagy helytelenül tárolhatják a rossz dátumot (bizonyos esetekben 1901. december 13-án, pénteken 20:45:52-ként). Hogy megértsük, miért történik ez, meg kell értenünk, hogyan tárolják ezeket a dátumokat.

simonszoft képe

Szeptember elsején volt 27 éve az Egyesült Államok Kongresszusi Könyvtára elindított a „Virtuális könyvtár” projektet

John Adams elnök által alapított (1800. 04. 24) Egyesült Államok Kongresszusi Könyvtára 1994.09.1.-én döntette el, hogy elindítja a Virtuális könyvtár projektet, amelynek célja a könyvek digitalizálása és azok számítógépes hálózatokon keresztüli megosztása a diákok és kutatók számára világszerte.
A "virtuális könyvtár" projekt révén nagyon ritka és/vagy igen rossz állapotban lévő anyagokat is elérhetővé tehetnek, valamint helyet takaríthat meg a könyvtár számára, amelynek állománya 2014 -ben 838 mérföldnyi polcot töltött fel.

kami911 képe

A GIMP következő frissítése, a 2.10.34-es verzió

A GIMP fejlesztői bejelentették a GIMP 2.10.32-es kiadását, amely a hatékony és népszerű nyílt forráskódú képszerkesztő szoftver legújabb stabil frissítése. A fejlesztők eközben nagy erőkkel dolgoznak a 3-es verzión is. A GIMP új verziójában számos új funkció érhető el, többek között sablonválasztó az átméretezési párbeszédablakban, magas bitmélységű pontosságú exportálás RAW fájlokhoz, valamint egy új szem ikon fejléc az elemfa nézetben, hogy javítsa a láthatóságot.

kami911 képe

A GIMP következő frissítése, a 2.10.32-es verzió

A GIMP fejlesztői bejelentették a GIMP 2.10.32-es kiadását, amely a hatékony és népszerű nyílt forráskódú képszerkesztő szoftver legújabb stabil frissítése. A fejlesztők eközben nagy erőkkel dolgoznak a 3-es verzión is.

A GIMP 2.10.32 hat hónappal a GIMP 2.10.30 után jelent meg, hogy tovább javítsa a különböző fájlformátumok, kezdve a 8 bites és 16 bites CMYK(A) TIFF fájlok importálásának támogatásával, a BigTIFF fájlok importálásának és exportálásának támogatásával, valamint a JPEG XL fájlok harmadik féltől származó bővítmény nélküli, beépített támogatásáva.

kami911 képe

A GIMP következő frissítése, a 2.10.30-as verzió

A GIMP fejlesztői bejelentették be a GIMP 2.10.30-as kiadását, amely a hatékony és népszerű nyílt forráskódú képszerkesztő szoftver legújabb stabil frissítése.

A GIMP 2.10.30 három hónappal a GIMP 2.10.28 után jelent meg, hogy tovább javítsa a különböző fájlformátumok, köztük az AVIF, DDS, HEIF, PBM, PSD és RGBE támogatását.

Az AVIF fájlformátum esetében ez a kiadás javítja az exportálási funkciókat, hogy előnyben részesítse az AOM (Alliance for Open Media) kódolót, amely az AV1 (AOMedia Video 1) nyílt és jogdíjmentes videokódolási formátumot használja.

kimarite képe

Az Oracle Virtualbox telepítése

Az VirtualBox egy több platformon is futtatható virtualizációs alkalmazás. A segítségével virtuális gépeket hozhatunk létre és futtathatunk különféle operációs rendszerekkel egyazon gépen, egy időben. A VirtualBox tehát lehetővé teszi, hogy Windows, Mac, Unix vagy más Linux rendszereket futtassunk a Linux rendszer alatt, így olyan alkalmazásokat működtessünk, amelyek kompatibilitása másképpen nem lenne megfelelő.

kimarite képe

Felhasználó jelszó megjelenítésének tiltása a Linux Mint 19.1 alatt

A Linux Mint 19.1 kiadás alatt a begépelt felhasználói jelszavaid már nem üres mezők, hanem csillagok. Tegyük fel, ha 14 karakteres a jelszavad, akkor a terminálban ezt látod:

**************

Aki ezt nem szeretné, annak a megoldás a következő.

Terminált nyitsz, és futtatod:

sudo mv /etc/sudoers.d/0pwfeedback /etc/sudoers.d/0pwfeedback.disabled

Így a karakterek száma ismét rejtve lesz, mint régebben.

Ha később mégis szeretnéd a csillagokat, tedd ezt:

kimarite képe

A GIMP nagy frissítése, a 2.10-es verzió

Már hat éve, hogy megjelent a GIMP 2.8-as változata, az azóta eltelt időben pedig a fejlesztői csapat azon dolgozott, hogy valami igazán ütőset tudjanak összehozni a következő nagy frissítésre, ami most meg is érkezett a 2.10-es variánssal.

A GIMP keményen odateszi magát azért, hogy megfelelő, és legfőképpen ingyenes alternatíva legyen a Photoshopot kedvelőknek, de a felhasználók nem csak Linux és BSD alól érkeznek, ugyanis jelentős azok száma is, akik Windows vagy macOS alatt használják.

kami911 képe

O'Reilly UNIX könyvek a Humble Book Bundle-ben

Még majd két hétig keresztül lehet jutányos áron (1 dollártól indulva fizess amennyit akarsz) O'Reilly kiadótól származó UNIX témájú könyvekhez (elektronikus formában) jutni a Humble Book Bundle legújabb akciójának keretében.

1 dollártól indulva fizess amennyit akarsz:

kimarite képe

A Kék-Suli Oktatóközpont képzései

Feliratkozás RSS - unix csatornájára