január 1

kami911 képe

Steve Langasek: Egy példaértékű élet a nyílt forráskód világában

Steve Langasek, aki 2025. január 1-jén, 45 évesen elhunyt, hosszú évtizedeken át formálta a Debian és az Ubuntu közösséget. Munkássága és elhivatottsága örökre beíródott a nyílt forráskódú közösség történetébe, és az általa elért eredmények sok millió ember életét befolyásolták, bár sokan talán nem is tudták, hogy az ő neve áll a háttérben. Bár már hosszú évek óta harcolt a betegségekkel, a híre, hogy eltávozott, mélyen megérintette a közösséget, amelyet évtizedeken át támogatott.

kami911 képe

Az idő kezdete: az Unix-epoch

1970. január 1-jén, Greenwich Mean Time (GMT) szerint pontban éjfelkor kezdődött az, amit ma Unix-epoch időként ismerünk. Ez az időszámítás alapja az Unix-alapú operációs rendszerekben, amely során az időt másodpercekben mérik ettől az origóponttól kezdve. De mit is jelent mindez, és miért fontos ez a mai digitális világban? Az Unix-epoch nem más, mint az idő egy referencia pontja, amelyet az Unix és a belőle származó operációs rendszerek használnak az idő mérésére. Az időszámítás lényege, hogy másodperceket számol az 1970.

kami911 képe

Az ENIAC végre elkészült!

Az ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer), az első teljesen elektronikus számítógép, 1946. január 1-én készült el. Tervezői, John Mauchly és J. Presper Eckert, egy olyan eszközt hoztak létre, amely mérföldkővé vált a számítástechnika történetében. Az ENIAC hivatalos bemutatójára később, 1946. február 14-én került sor, amikor a nyilvánosság először láthatta a világ első elektronikus, programozható számítógépét. Ez az esemény új korszakot nyitott a technológia és az informatika fejlődésében.

kami911 képe

Hewlett és Packard partnersége hivatalossá válik

1939. január 1-én Bill Hewlett és Dave Packard hivatalosan is üzleti partnerségre lépnek. A vállalat nevét saját magukról kívánják elnevezni, azonban a sorrendet pénzfeldobással döntik el. Így a Hewlett-Packard név született meg, amely ugyanilyen eséllyel lehetett volna Packard-Hewlett is.

kami911 képe

25 éve a Y2K-hibától pánikolt a világ

A Y2K-hiba (Year 2000 bug), más néven „ezredfordulós hiba”, egy informatikai probléma volt, amely abból eredt, hogy a korai számítógépes rendszerek és szoftverek a dátumokat két számjeggyel tárolták (például 99 az 1999-es évet jelentette). Ahogy az évszám elérte volna a 2000-et, a rendszerek "00"-ra váltottak volna, amit sok esetben 1900-nak értelmeztek volna. Ez a látszólag egyszerű probléma jelentős következményekkel járhatott volna: pénzügyi rendszerek összeomlása, közlekedési káosz, áramellátási problémák és egyéb infrastrukturális meghibásodások

Feliratkozás RSS - január 1 csatornájára