A Y2K-hiba (Year 2000 bug), más néven „ezredfordulós hiba”, egy informatikai probléma volt, amely abból eredt, hogy a korai számítógépes rendszerek és szoftverek a dátumokat két számjeggyel tárolták (például 99 az 1999-es évet jelentette). Ahogy az évszám elérte volna a 2000-et, a rendszerek "00"-ra váltottak volna, amit sok esetben 1900-nak értelmeztek volna. Ez a látszólag egyszerű probléma jelentős következményekkel járhatott volna: pénzügyi rendszerek összeomlása, közlekedési káosz, áramellátási problémák és egyéb infrastrukturális meghibásodások
A félelem és a felkészülés
Az 1990-es évek végére a világ ráébredt a potenciális veszélyekre. Kormányok, vállalatok és szervezetek milliárdokat költöttek arra, hogy átvizsgálják, kijavítsák és teszteljék a rendszereiket.
Példák a veszélyekre:
- Pénzügyi szektor: A bankok és tőzsdék aggódtak, hogy az évfordulón helytelen tranzakciókat vagy pénzügyi adatvesztéseket tapasztalhatnak.
- Légi közlekedés: Az irányító rendszerek és repülőgépek fedélzeti számítógépei meghibásodása miatt súlyos baleseteket jósoltak.
- Kritikus infrastruktúra: Elektromos hálózatok, vízellátó rendszerek és egészségügyi berendezések hibás működésétől tartottak.
A média jelentősen felerősítette a pánikot, apokaliptikus forgatókönyveket jósolva.
Mi történt valójában?
Az előzetes felkészülés meghozta az eredményét: a várva várt katasztrófa elmaradt. Január 1-jén a világ túlnyomórészt zavartalanul működött tovább. Bár kisebb problémák előfordultak – például hibás banki kimutatások vagy helytelen dátumok egyes rendszerekben –, ezek gyorsan megoldódtak, és nem okoztak jelentős fennakadásokat.
Néhány konkrét példa:
- Japán: Egy sugárzási szintmérő rendszer hibásan működött néhány órán keresztül, de nem okozott balesetet.
- Egyesült Államok: Néhány helyi ATM rossz dátummal dolgozott, de ezeket hamar kijavították.
- Ausztrália: A buszmenetrendeknél hibák jelentkeztek, de nem voltak jelentős hatások.
A Y2K öröksége
A Y2K-hiba tanulságai messze túlmutatnak az évfordulón:
- Fókusz a megelőzésen: A problémák megelőzésére tett erőfeszítések megmutatták, hogy a szervezetek képesek globális együttműködésre.
- Informatikai szabványok javulása: A dátumkezelésben és a rendszerek tervezésében magasabb szintű standardokat vezettek be.
- A digitális világ sebezhetősége: A Y2K emlékeztetett arra, hogy a modern társadalom mennyire függ a technológiától, és milyen gyorsan globális krízishelyzet alakulhat ki.
Sokan vitatják, hogy a Y2K-hiba valóban akkora fenyegetést jelentett-e, mint amilyennek beállították. Egyesek szerint a pánik eltúlzott volt, míg mások azt állítják, hogy a problémát csak az időben történő felkészülés akadályozta meg. Akárhogy is, a Y2K-hiba megmutatta, hogy egy látszólag apró technológiai probléma globális figyelmet és komoly erőfeszítéseket igényelhet.
A következő: a 2038-as év probléma (Y2K38 probléma, Unix Y2K)
A számítástechnikában a 2038-as év problémája néhány szoftver meghibásodását okozhatja 2038-ban vagy akörül. A probléma a POSIX időábrázolást használó programokat érinti elsősorban, amely az időt az 1970. január 1. óta eltelt másodpercek számával ábrázolja. Ez az ábrázolási mód számít szabványnak a Unix típusú operációs rendszereknél, de érinti az egyéb operációs rendszerekre fejlesztett programok nagy részét, mivel a széles körben használt C programozási nyelv is ezt az ábrázolási módot használja. A legtöbb 32 bites rendszerben, a time_t adattípus, melyet a másodpercszámláló tárolására alkalmaznak, egy előjeles, 32 bites integer (egész szám) formátumú adat. A legkésőbbi időpont, amely még ábrázolható ebben a rendszerben a POSIX szabvány szerint 2038. január 19., kedd, 03:14:07 (UTC szerinti idő). Ezt követően az időpontok „körbefordulnak”, és belsőleg negatív számként jelennek meg, amely helyzet a programok meghibásodásához vezet. Mivel az időpontokat nem 2038-ra fogják tenni, hanem 1970-be vagy 1901-be, ez okból kifolyólag hibás számításokat és hibás döntéseket fog hozni a program. Ezekkel kapcsolatos javításokat is eszközöltek az új Linux Kernelekben a fejlesztők. (link)
- Mikor történik? 2038. január 19-én, 03:14:07-kor.
- Mi történhet? A rendszerek visszaállhatnak 1901-re vagy hibás működést produkálhatnak.
- Érintett rendszerek: Régi szoftverek, beágyazott rendszerek, időérzékeny adatokat kezelő eszközök.
Bizonyos szempontból hasonló típusú probléma, mint a Y2K hiba, mivel a dátumot olyan módon tárolják, amely nem rendelkezik elég nagy kapacitással, hogy egy adott dátum után reprezentálja az időt. Ez a hasonlóság az oka annak, hogy néha Y2K38 hibának is nevezik. A Y2K hiba az volt, amikor az éveket '00'-ként tárolták '2000' helyett, míg a 2038-as év problémája az, hogy az alapul szolgáló struktúra nem elég nagy ahhoz, hogy tárolja a 2038 utáni dátumokat. Ez a világ végét fogja okozni?
Valószínűleg nem. 2038-ra a legtöbb szoftvert frissíteni kell, hogy legalább 64 bites időbélyeg ábrázolást használjon. Kritikus rendszerek esetében a legtöbbjüknek át kell vizsgálnia a kódjaikat és rendszereiket, és végre kell hajtaniuk a szükséges javításokat még ezen dátum előtt. Ezenkívül a Y2K hiba kijavítása előtt végzett munka során a dátumproblémák körüli munkának figyelembe kellett vennie a 2038-as problémát is.