NASA

kami911 képe

A Ranger 9 küldetés – az utolsó holdfelderítő szonda

1965. március 21-én a NASA elindította a Ranger 9 űrszondát, amely a Ranger-sorozat utolsó, pilóta nélküli holdfelderítő küldetése volt. A Ranger-program célja az volt, hogy részletes képeket készítsen a Hold felszínéről, ezzel segítve a későbbi emberes holdraszállásokat.

kami911 képe

Az első folyékony hajtóanyagú rakéta indítása

Robert Goddard, akit ma a modern rakétatechnika atyjának tartanak, 1926 március 16-án sikeresen elindította a világ első folyékony hajtóanyagú rakétáját (liquid-fueled rocket) Auburnben, Massachusetts államban. A rakéta mindössze 2 másodperc alatt érte el a 41 láb (kb. 12,5 méter) magasságot, miközben sebessége megközelítette a 96 km/órát.

kami911 képe

A Mars Reconnaissance Orbiter érkezése a Vörös bolygóra

2006. március 10. – A Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) megérkezett a Vörös bolygóra, és pályájára állt. Az MRO fő küldetése a víz jelenlétének kutatása volt Marson, de számos egyéb célkitűzést is tartalmazott. Eredetileg úgy tervezték, hogy két évig végzi el az alapfeladatokat, és négy évig támogatja a további célokat. Azonban az MRO 2023-ig folyamatosan működik, és több mint 445 terabájt adatot továbbított.

kami911 képe

A NASA elindítja a Kepler űrteleszkópot

2009. március 6-án a NASA útnak indította a Kepler űrtávcsövet egy Delta II rakétával a floridai Cape Canaveral űrközpontból. Ez volt az első olyan űrtávcső, amelyet kifejezetten arra terveztek, hogy idegen bolygókat fedezzen fel Naprendszeren kívül.

kami911 képe

A Pioneer–10 útnak indul

1972. március 2-án a NASA elindítja a Pioneer–10 űrszondát, amelynek célja a külső bolygók felfedezése volt. A Pioneer–10 volt az első űreszköz, amely áthaladt a kisbolygóövön, majd elhaladt a Jupiter közelében, részletes képeket és adatokat küldve a hatalmas gázóriásról. Később, bár eredetileg nem ez volt a fő célja, pályája miatt elhagyta a Naprendszert, és az első ember alkotta objektummá vált, amely átlépte a csillagközi tér határát.

kami911 képe

Az első Saturn 1B rakéta indítása

A rakéta, amely megalapozta az emberes holdutazás sikerét. 1966. február 26-án indították el az első Saturn 1B rakétát a floridai Cape Canaveral űrközpontból. A Saturn 1B fő feladata az volt, hogy tesztelje az Apollo űrhajót, miközben a nagyobb és erősebb Saturn V rakéta fejlesztése zajlott, amely végül lehetővé tette az emberek Holdra juttatását. Bár a Saturn 1B-t nem a Hold-missziók végrehajtására tervezték, mégis kulcsszerepet játszott az Apollo-program sikerében.

kami911 képe

A Discovery űrsikló utolsó küldetése

2011. február 24-én a Discovery űrsikló utolsó útjára indult, végrehajtva 39. és egyben záró küldetését, az STS-133-at. Az űrsikló több fontos rakományt szállított a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), köztük az első humanoid robotot, a Robonaut2-t, becenevén R2. A Discovery volt a legtovább szolgálatban lévő űrsikló, és több küldetést teljesített, mint bármely másik NASA űrrepülőgép, ezzel örökre beírta magát az űrkutatás történetébe.

kami911 képe

A VLC a Holdra küldi a felhasználók videóit 20. évfordulója alkalmából

Elképesztő, de igaz: a VLC médialejátszó, amelyet világszerte emberek milliói használnak, a 20. születésnapját egy egészen rendkívüli módon ünnepli – egyes felhasználói videókat elküld a Holdra. Ez az ambiciózus projekt, amely a VLC Lunar Time Capsule nevet kapta, a NASA Artemis-programjához kapcsolódik, és a Griffin holdi leszállóegységgel utazik majd. A küldetés 2025 végére van tervezve, és ez lesz az első kereskedelmi holdraszállás.

kami911 képe

Az első amerikai rakéta a világűrben? – A Bumper 5 kilövése

1949. február 24-én az Egyesült Államok elindította a Bumper 5 rakétát, amelyet a NASA az első amerikai rakétának tekint, amely elérte a világűrt. A rakéta egy módosított német V-2 ballisztikus rakétából és egy amerikai fejlesztésű WAC Corporal rakétából állt, és rekordmagasságba, 244 mérföldre (kb. 393 km-re) emelkedett.

kami911 képe

Az első műholdas telefon- és televíziós közvetítés – az Echo 1 szerepe

1962. február 24-én a világ tanúja lehetett az első műholdas telefon- és televíziós közvetítésnek, amelyet az Echo 1 kommunikációs műhold segítségével hajtottak végre. Bár az Echo 1 technológiája rendkívül egyszerű volt – lényegében egy hatalmas, fémből készült ballon, amely visszaverte a mikrohullámokat –, mégis úttörő jelentőségűnek bizonyult a globális kommunikáció történetében.

kami911 képe

John Glenn: Az első amerikai űrhajós Föld körüli pályán

1962. február 20-án John Glenn történelmet írt, amikor első amerikaiként megkerülte a Földet. A Friendship 7 űrkapszula fedélzetén háromszor kerülte meg bolygónkat, egy küldetés, amely nemcsak az Egyesült Államok űrprogramját lendítette előre, hanem az egész világot lenyűgözte. Hogyan zajlott a repülés, és milyen technológia tette lehetővé ezt a mérföldkövet?

kami911 képe

Az űrrepülőgép első repülése – de még nem az űrbe

Az Enterprise és az űrkutatás egyik legfontosabb tesztje: 1977. február 18-án a NASA végrehajtotta az első űrrepülőgép-tesztet (Space Shuttle test flight), ám ez a repülés még nem a világűrbe vezetett. Az első űrrepülőgép-orbiter, az Enterprise, egy Boeing 747-es tetejére rögzítve hajtotta végre szűzrepülését „rögzített üzemmódban” (captive mode), vagyis az űrsikló ekkor még nem vált le a hordozórepülőgépről.

kami911 képe

Az első időjárási műhold felbocsátása

Ma már természetes, hogy az időjárás-előrejelzések pontos műholdas adatokon alapulnak, de vajon honnan indult mindez? 1959. február 17-én a Vanguard 2 lett az első időjárási műhold, amelyet azért küldtek az űrbe, hogy a felhőborítottság eloszlását mérje. Ez a kis műhold úttörő szerepet játszott az időjárás-megfigyelés történetében, és ami még lenyűgözőbb: a mai napig Föld körüli pályán kering

kami911 képe

Titan-Centaur első tesztje: Kudarccal indult, de végül sikeres lett

1974. február 11-én a Titan-Centaur rakéta első tesztindítása kudarcot vallott, mégis sikeresnek tekintették, mivel nem szükségesek újabb tesztek, és a rakétát végül hat alkalommal is sikeresen használták. A történet rávilágít a tudományos világ különleges döntéshozatali folyamatára.

kami911 képe

Az első kötetlen űrséta – Az ember, aki műhold lett

Bruce McCandless II és Robert L. Stewart történelmi űrsétája: 1984. február 7-én két amerikai űrhajós, Bruce McCandless II és Robert L. Stewart végrehajtotta az első kötetlen (untethered) űrsétát, vagyis olyan űrsétát, amely során nem voltak kábellel rögzítve az űrrepülőgéphez. Ehhez az úttörő technológiai újításhoz a Manned Maneuvering Unit (MMU) nevű sugárhajtású manőverező egységet használták, amely lehetővé tette, hogy önállóan mozogjanak a világűrben.

Oldalak

Feliratkozás RSS - NASA csatornájára