ZFS

kami911 képe

Megjelent az OpenZFS 2.3 – Linux 6.12 kernelhez is

Itt az OpenZFS 2.3 a nyílt forráskódú ZFS fájlrendszer-megvalósításnak a legújabb frissítése, amelyet jelenleg Linux és FreeBSD rendszerek támogatnak. Az OpenZFS 2.3, az egyik legfejlettebb nyílt forráskódú fájlrendszer és kötetkezelő, új verzióval bővült. Az új kiadás támogatja a legfrissebb Linux és FreeBSD rendszereket, valamint számos új funkcióval és teljesítményjavítással érkezett, amelyek még inkább növelik a rugalmasságát és hatékonyságát.

kami911 képe

Megjelent az OpenZFS 2.2.6 – Linux 6.10-es és 11-es kernelhez is

Az OpenZFS 2.2.6 megjelenése fontos lépést jelent a Linux 6.10-es kernel teljes támogatása felé, miközben már most tartalmaz kezdeti kompatibilitást a közelgő Linux 6.11-es verzióhoz is. A kiadás számos hibajavítást és fejlesztést hoz.

kami911 képe

A korrupció árnyékában

Megjelent a OpenZFS 2.2.1-es verziója amely javítja OpenZFS 2.2.0 verzióban meglévő blokkok klónozása során fellépő korrupciós hibát. A adathiba javítása mellett – amely hiba az adatok helyett nullákat klónozott – megjelent a Linux kernel 6.6-os verziójának támogatása is. Ezt tehát a nyílt forráskódú ZFS fájlrendszer-megvalósításnak a legújabb frissítése, amelyet jelenleg Linux és FreeBSD rendszerek támogatnak.

kami911 képe

Megjelent az Ubuntu 23.10, majd a desktop verziót visszavonta a Canonical

kami911 képe

Itt az Ubuntu 23.10 béta, Gnome 45-tel, ZFS on Root-tal, illetve 6.5-ös kernellel

A Canonical bejelentette, hogy itt a béta verzió az Ubuntu 23.10-es verzióból. Az Ubuntu következő verziójának, a 23.10-es verziónak a kódneve „Mantic Minotaur” lesz, és terveik szerint idén október 12-én kerül kiadásra. Bár eleinte a minotaurusz a 6.3-as kernelre épült, végül a 6.5-ös kernel lesz benne.

kami911 képe

A minotaurusz béta eljövetele hamarosan megtörténik, és ZFS on Root, illetve 6.5-ös kernelt hoz

A Canonical béta freeze állapotba tette, és a béta verzió is hamarosan érkezik az Ubuntu 23.10-es verzióból. Az Ubuntu következő verziójának, a 23.10-es verziónak a kódneve „Mantic Minotaur” lesz, és terveik szerint idén október 12-én kerül kiadásra.

Megjelent az OpenZFS 2.1.10 – Linux 6.2 kernelhez

Itt az OpenZFS 2.1.10 a nyílt forráskódú ZFS fájlrendszer-megvalósításnak a legújabb frissítése, amelyet jelenleg Linux és FreeBSD rendszerek támogatnak.

Az OpenZFS 2.1.10 kiterjeszti a kompatibilitását 6.2 Linux kernelhz. A Linux 6.3-as kernel támogatás a tervek szerint már a következő két hétben megjelenik, miközben néhány korai v6.3-as kompatibilitási frissítés is található ebben a verzióban.

Figyelemre méltó, hogy a segédprogram kódja megszüntette a Python 2 és Python 3 verziók támogatását egészen a 3.5-ös verzióig.

Dobja az Ubuntu a ZFS támogatást?

2019-ben a Canonical lelkesen belevetette magát a vitatott fájlrendszerek támogatásába, és felkavarta az állóvizet az Ubuntu 19.10 kiadásával, amely kísérleti lehetőséget kínált az Ubuntu (kernel, rendszerfájlok és felhasználói adatok) ZFS-kötetre történő telepítésére.

kami911 képe

ZFS, mint Linux Mint fájlrendszer

Csak a Linux Mint 21 telepítője támogatja alapból a ZFS fájlrendszer létrehozását. Linux Mint 20.3 esetén például kicsit bűvészkedni kell, de szerintem megéri. A ZFS fájrendszer egy rugalmas, korszerű, RAID-kezelő és 128 bites fájlrendszer, mely egyben fejlett kötetkezelő is. Olyan haladó funkciókat támogat, mint a deduplikáció, a tömörítés, a titkosítás, a csak olvasható pillanatképek létrehozását, Illetve a pillanatképek klónozhatóak is írható fájlrendszerré. A fájlrendszert eredetileg a Sun Microsystems által kifejlesztett szoftver, amely aztán OpenZFS formában, szabad szoftverként szivárgott be a linux-os ökoszisztémába. Az OpenZFS rengeteg funkciót kínál, érdemes a dokumentációt elolvasni. használom kiszolgálókon, de mi lenne, ha használnám akér egy laptopon is, ZFS boot fájlrendszerként. Persze ütköztem problémákba, például: ZFS root és usr fájlrendszer esetén probléma a Linux Mint 19.x-ről 20-ra való frissítése, illetve a 21-es verzió során is előjött ez a hiba (részletek: hiba (bejelentett hiba)). De ahogy látszik a fenti ZFS boot fájlrendszerként  blogbejegyzésemből, a helyzet nem egyszerű, és a helyes működéshez eleve két ZFS pool kell.

Ti telepítettetek rendszert ZFS-re, ZFS-sel? Ismeritek a ZFS fájlrendszert és kötetkezelőt? Használnátok-e laptopon a ZFS fájlrendszert? Mi a véleményetek róla?

Azonban az a jó hír, hogy aki egyszerűbben ki szeretné próbálni a ZFS-t egy telepítés során is alkalma nyílik erre. Ráadásul a teljes lemez titkosítás is támogatott Linux Mint 21 alatt, amit a rendszerindításkor egy elegáns párbeszédpanelen kér be majd a rendszer. A Linux Mint 21 esetében a „Telepítés típusa” lépésnél a „Haladó lehetőségek” gombra kattintva elérhető a ZFS-re történő telepítés lehetősége. Linux Mint 20.3 verzió esetén nincsen más feladat csak a LIVE rendszerről való telepítés során telepíteni kell a zfs-initramfs csomagot.

Telepítés előtt a fontos adatokról legalább egy mentést kell készíteni (de inkább kettő mentést), mert a művelet adatvesztéssel jár.

Linux Mint 20.3 esetében tehát a megjelenő asztalon, telepítés előtt nyisson egy terminált és adja ki a következő parancsokat élő internetkapcsolat mellett:

sudo apt update
sudo apt install zfs-initramfs

Lássuk hogyan is megy ez a gyakorlatban Linux Mint 21 alatt

kami911 képe

Linux Mint újratelepítve

A hétvégén újratelepítettem a laptopomon a Linux Mint-et. Nagyjából 5 éve használom a Linux Mintet. Bár sok mindent próbáltam desktop környezetben, az Ubuntu-ról váltva ez a disztribúció jött be a leginkább. Az alapértelmezés szerinti értékeken, amúgy is csak szükséges esetben változtatok, mégis Linux Mint-nél érzem a leginkább azt, hogy megfelel az igényeimnek, és friss telepítés után is azonnal számomra jól használható rendszert kapok. Az újratelepítésnek itt volt az ideje, mert a régi rendszert, már 3 laptopon keresztül kisért, és egy HDD-ről SSD-re való költöztetést is túlélt.

Feliratkozás RSS - ZFS csatornájára