
Fórum:
Nem kötelező a témakörökön vitázni ..., de lehet. :-)
Máris itt az első történet:
Népmesébe illő történet bontakozott ki az utóbbi években az Egyesült Államokban: Rossmann, az Apple főellensége egy East Village-beli, néhány négyzetméteres, földszinti üzlethelyiségben, Handsome Dan cukorkaboltja és egy csirkebüfé között szövögeti ördögi terveit: megfizethető áron vállalja a törött, tönkrement, vagy máshol tönkretett MacBookokat, és ahelyett, hogy kidobná őket, képes szétszedni, összerakni, megforrasztani a kütyüket, gyakran tizedannyiért, mint amennyiért az Apple üzleteiben üzemelő szervizekben, a Genius Barokban (magyarul: zsenipult!) vállalnák a javítást.
És ahogy az a népmesékkel lenni szokott, a történet mostanra szimbolikussá vált: Rossmann amellett, hogy tehetséges szerelő, YouTube-csatornát indított, főleg a javításokról, máskor csak az élet dolgairól is úgy általában, és ebben a pillanatban 767 ezer követője van a YouTube-on, néha több milliós nézettségű videókkal. És ami még fontosabb: Rossmann a Right to Repair, a javítás jogáért több fronton küzdő mozgalom meghatározó arca lett.
Right to Repair: a szabad szerelés joga
A Right to Repair mozgalom alapvetően azt követeli az állami törvényhozóktól, hogy biztosítsák nekik a lehetőséget ahhoz, hogy maguk javíthassák meg a holmijaikat, ehhez pedig kötelezzék a nagyvállalatokat arra, hogy hozzák nyilvánosságra a szereléshez szükséges információkat.
A felszabadítókészlet
A Right to Repair mozgalom képviselői alapvetően azt állítják, hogy ha megveszel valamit, az a tiéd is lesz, és innentől fogva senki nem szólhat bele, hogy mit kezdesz vele – az Apple és több nagy cég, köztük az amerikai földeken ikonnak számító, zöld-sárga traktorairól ismert John Deere pedig épp ezt csinálják akkor, amikor ellehetetlenítik a kisebb szervizek munkáját azzal, hogy vegzálja őket. Vagy akár azzal, hogy egyszerűen csak nem adja közre azokat az útmutatókat vagy eszközöket, amelyek segíthetnének a javításban.
Folytatás: https://qubit.hu/2019/02/06/az-ember-aki-puszta-kezzel-nekiment-az-apple-nek
A mindenható iberalizmus
Beküldte lala -
@#1 Jól emlékszem azokra az időkre, mikor ha vásároltam egy magyarországon előállított
terméket, (TV, magnó-deck, erősítő, ... stb.) a doboban mellékelve volt az adott készülék
kapcsolási rajza. Lehet, hogy a vásárlók döntő többsége ezzel nem sokra ment, de ezeknek
a kapcsolási rajzoknak az alapján, a saját, illetve rokoni, jó ismerősi kőrben több készüléket javítottam.
A jelen: Találkoztál már olyan csavarral amelyiknek a kulcsnyílása olyan kialakítású hogy behajtani
és megfelelő erővel meghúzni lehet - de kicsavarni már nem !?
Vagy: Adott egy komoly (német gyártmányú) elektromos burgonyasütő - a harmadik használatba vételi
kísérletnél már nem működik. Több kisgépszerelő nem vállalja a javítását (időközben lejárt a garancia)
Megnéztem ! - Szétszedni is elég körülményes volt (különböző, spec. kulcsnyílású csavarok)
Kiderült, a szabályzó egységben lehet a hiba - 6 csavar rögzítette a műanyag előlaphoz.
Gondolod hogy elég volt kicsavarni a csavarokat - hogy hozzáférjek és esetleg szétszedhessem ?
A fenéket ! Valami mocskos erős ragasztóval még hozzá is lehetett ragasztva a műanyag előlaphoz
Hogy roncsolás nélkül még csak véletlenül se lehessen kiszerelni, és esetleg javítani !
A tulajnak van (volt) egy vadi új (2x használt) készüléke amelyet javítani sem lehet !
Ez lenne a jövő ? ... A szép új világ ?
Értékelés:
A mindenható iberalizmus
Beküldte lala -
@#3 Ha már itt tartunk: Nem lehetett volna azt a kb. 500 milliárd forintot értelmesebben elkölteni
amit a sok újonnan épült futballstadionkokra elpocsékoltak ? Mikorra térül meg ezeknek az ára ?
Addig is, mennyibe kerül a fenntartásuk ? Közben meg rohadnak a kórházak - menekülnek az országból
a képzett orvosok ápolónők. Az oktatásügy meg szembe megy az elismert Európai oktatási szisztémákkal !
Értékelés:
Szellemi tulajdon
Beküldte atime -
Olvasom a a magyar Wiki-t:Szellemi tulajdon
"A szellemi tulajdon rendszerének bölcsőjeként a reneszánsz Észak-Itáliát tartják számon, e fogalom nem új tehát. Egy 1474-ben kelt velencei törvény tett először szisztematikus kísérletet arra, hogy a találmányokat oltalomban részesítse szabadalom formájában, ami az egyénnek kizárólagos jogot biztosított.
Magyarországon először 2013-ban fogadtak el átfogó nemzeti szellemitulajdon-stratégiát: a Jedlik-tervet."
A Wiki-nek higgyünk? A 80-as évek elején-közepén mint magánszemély gyártottam egy programot. A Jogvédő Hivatalnál kellett bejelenteni és csak rajtuk keresztül lehetett némi pénzmaghoz jutni. Vagy csak egy tévedés?
Értékelés:
Kórház a város szélén
Beküldte lala -
@#6 Elolvastam. Szóval, minden úgy jó ahogy van !
Értékelés:
Szerintem ne politizáljunk,
Beküldte atime -
Szerintem ne politizáljunk, de megjegyezném, hogy "A csatlakozás idején Magyarország a 25 uniós tagállam között egyébként a 19. helyen állt gazdasági potenciálja alapján. Azóta Budapest az immár 28 tagország között lecsúszott a 23. helyre." (World Economic Outlook 2017)
Értékelés:
Nem linkelted, én többek közt
Beküldte atime -
Nem linkelted, én többek közt ezeket találtam
https://www.libri.hu/szerzok/gazdag_laszlo.html
https://orulunkvincent.blog.hu/2011/08/12/a_rettenthetetlen_hulyeseg_kor...
Miből gondolod, hogy baloldali? Vagy liberális? Vagy jobboldali? Vagy mittudomén? Más. Profitline.hu. Kötelező lájk. Nem kérem, másik linket szeretnék. Híreket pedig hallok, ha bekapcsolom tv-t, rádiót, vagy kezembe nyomnak egy újságot. A fejlődés megkérdőjelezhetetlen.
Értékelés:
Szerintem ne politizáljunk,
Beküldte atime -
@#10 Ja és végül a cikk. Ami 2017-es. Tudsz ennél újabb adatot?
Értékelés:
Google
Beküldte atime -
Na ez már egy jó kérdés. Természetesen a Google ugyanazt adja ki, ha azonosan keresünk. Vagy mégsem?
Ennek is már külön irodalma van. Nem mennék bele.Az pedig hogy baloldali vagy nem-baloldali, csak a cím tartalmazza. Hagyjuk...
Értékelés:
Google
Beküldte atime -
@#15 Csak az derült ki a cikkből, hogy nem ment szavazni... Egyébként 2000 óta 13 éven át Orbán Viktor Magyarország miniszterelnöke és biztosra veszem, hogy 2022-ig az is marad.
Értékelés:
???
Beküldte atime -
@#17 Az MSZP ócsárlása nem teszi öt baloldalivá. Egyébként én nem nylvánitottam véleményt sem a baloldalról sem a Fideszről. Nyugodtan elvezethetnék magukat kéz a kézben....
Értékelés:
Azért az Apple support is
Beküldte zoli62 -
Azért az Apple support is megérne egy nusét, gyakorlatilag értékelhetetlen, és nem csak a level one. Más. Sok kis startup Magyarországról indult el, elég csak LogMeint említeni.
Értékelés:
Kicsi elment a téma de az
Beküldte 444tibi -
Kicsi elment a téma de az indítóhoz hozzászólnék.
Mondjuk a Saunier Duval vegy az Ariston kiadja a legújabb, legkorszerűbb kondenzációs kombicirkójának a teljes dokumentációját. Neked elkezd betegeskedni a készülék, átszólsz a szomszéd Sanyinak (aki ezelőtt 25 évvel "megjavította" a C24-es, tök primitív egyszerú cirkót, oldalba kellett vágni a szivattyút mert a nyári állásba letapadt a forgórész de a Sanyinak ettől az a lett a híre hogy ÉRT A CIRKÓHOZ!)
Sanyi átjön, cafatokra szedi a cirkódat, közben ezaz, aha, hmmm, ejha..!, aqur...vaanyát szakszavakat mormol. A mostani cirkók egy elektronika vezérelt mechatronikai remekművek, Sanyi ezt nem tolerálja a kiskalapáccsal sajnos.
KÉSZ VAN felkiáltással,, elfogadva az általad munkadíjnak szánt fél liter páleszt és 10 doboz sört hazaballag, te beindítod a fűtésedet és a cirko lerobbam a falról, és elviszi magával a fél házadat.
Nem életszerű? dehogynem. Ki a hunyó? A gyártó mert kiadta a dokumentációt, akik azt hiszik értenek hozzá azok meg megpróbálták felhasználni nulla hozzáértéssel.
Egy iphone vagy bármilyen noname tabletet, telefont is hasonlóan lehet felfogni, pl. túlmerítetted, nem kapcsol be, nem veszi a töltést, szomszéd vérpistike átjön, szétkapja és "Megbikázzuk az akkuját!" felkiáltással (mert valahol valamikor valakitől hallott ő már ilyet) ráakasztja a faterja autó akkutöltőjére. Mire a litium akkumulátor lángcsóva kíséretében átrepül a szobán mint egy rakéta, felgyújtja a függönyt és a lakásodat. Ez se életszerű, debizony az, már volt ilyen.
Most mondhatod hogy de 30-40 évvel ezelőtt mindenki maga bütykölte a kocsiját stb. és mégse volt baleset.
De akkor a férfiak nagy hányada, úgy80- 90%-a polihisztor volt, értett a házépítésten, a kertimunkán át a víz, a fűtés, az autószereléshez, a hegesztéshez, az elektromossághoz, mindenhez. Ma meg az önjelölt Leonardo Da Vincik üres fejjel és nagy szájjal próbálnak megoldani olyat amiről lövésük sincs. Tsztelet a kivételeknek de nem túl sokan vannak ilyenek.
Kb. ennyi.
Értékelés:
Ööö, mert miért nem merted
Beküldte 444tibi -
Ööö, mert miért nem merted volna, szerintem semmi bántó nincs benne, csak ahogy én látom, ez az én véleményem. Inkább realista. Szürrealista...?
Értékelés:
MS hír, slusszpoénnal ... (nem nagy hír, de jókedvre derít :-))
Beküldte kimarite -
A hír nagyjából ez:
A Microsoft a Windows tavasszal érkező kiadásában több másik mellett egy olyan fejlesztést is be fog vezetni, ami jelentősen megkönnyíti majd a rendszerbe épített linuxos alrendszer használatát. A 2019 áprilisi Frissítés-ben ugyanis már a Windows 10 saját eszközeivel - mint pl. a Fájlkezelő - is el lehet majd érni, illetve szerkeszteni az úgymond linuxos fájlokat is, anélkül, hogy ez katasztrofális következményekkel járna.
Lehet, azonban, hogy nem mindenki figyelte meg vagy vette észre ezt a szövegrészt:
(a cikk címe félrevezető e tekintetben :-))
a rendszerbe épített linuxos alrendszer
Tehát natívan még mindig nem lesz képes -talán szerencsére- a Windows kezelni a mellé telepített Linux fájljait ... . Ugye, ha nem is mindenki, de páran ezt várják.
De még van a slusszpoén - a tavaszi megoldás sem lesz tökéletes:
Ez ugyanakkor egyelőre csak akkor lesz biztonságos, ha a Linux disztribúció közben fut
(- bár a Microsoft azt mondja, hogy a későbbiekben meg fogja oldani azt is, hogy leállított Linux mellett is jól működjön a dolog.)
Forrás: https://pcforum.hu/hirek/21215/linuxos-fajlokat-is-tud-majd-kezelni-a-kovetkezo-windows-10
... a jó szándékú emberekben felmerül a kérdés, hogy milyen jellegű (áttörés) lesz a „több másik” fejlesztés. :-)
Értékelés:
MS hír, slusszpoénnal ... (nem nagy hír, de jókedvre derít :-))
Beküldte kimarite -
@#24 Kicsit nehéz megérteni, de a Windows-zon belül „telepített” Linux alrendszerről ír a cikk. Ilyesmi. :-)
Ez olyan dolog amúgy, amit egy mezei Linux felhasználó elképzelni sem tud, mert eszébe sem jutna használni. Mert minek. Gyerekeknek játék vagy még az sem, egyszer megnézi, aztán jól elmegy az egésztől a kedve. Főleg, ha problémás a cucc. De nem is ajánlja senki.
Tehát nem a Windows mellé telepített, önálló Linux rendszerről van szó ..., ezt a történetet nem tudom, mikor oldják meg, és ki, ha az MS fejlesztői sem tudják. Nekik egyelőre a saját rendszeren belüli „probléma” megoldása is gondot okoz. De azért jó lenne megoldani. Ha már foglalkoznak vele. Tavasszal lesz valami eredmény, ha nem is teljes. Egy Linux felhasználó türelmes ... . És egy Windows felhasználó? Nem hiszem, hogy túlzottan, fura dolgok történnek néha. Persze, sok jó is, nem olyan rossz a Windows, ezt senki nem mondja.
Nem hagyhatom ki: árad felénk a szeretet. :-))
Szerintem, nem is kéne erőltetni, a Virtualbox, a Quemu vagy hasonló alkalmazások sok embernek megoldást hoznak. :D
Értékelés:
MS hír, slusszpoénnal ... (nem nagy hír, de jókedvre derít :-))
Beküldte kimarite -
@#26 Valahol igen, azt. Kereskedelmi vállalat, ebből él. De középutat kell keresnie. Ha már ennyire szeret.
Értékelés:
MS hír, slusszpoénnal ... (nem nagy hír, de jókedvre derít :-))
Beküldte kimarite -
@#28 Hát igen, olvastam. Jó dolog feltétlen.
There are exceptions to what Microsoft is making available ... code, which makes sense for many reasons — but otherwise, Microsoft is going open source. And ultimately, that’s a good thing for the whole developer community.
A piaci szereplők összefogása feltétlen szükséges a gyorsabb előrelépéshez, fejlesztéshez. Arra a kérdésre, hogy miként maradnak talpon, mi marad meg bevételnek, azt mondom, találják ki. Ha megnézzünk egy viszonylag régi történetet (nem egy volt már), az erre példa: https://hu.wikipedia.org/wiki/Ipari_forradalom
Ettől függetlenül, az általam közölt hír azért meglepő és mulatságos.
Értékelés:
MS hír, slusszpoénnal ... (nem nagy hír, de jókedvre derít :-))
Beküldte kimarite -
@#30 Nem hiszem. Halál nem nagyon van, se kék, se zöld.
Megoldandó problémák lehetnek, és a játékok területén lehetne előrelépés.
A megoldandó problémák lehetnek „bug”-ok vagy „feature”-k. Szerintem, általában nem vészes dolgok ezek. Most néztem, a Gnome által készített online fiókok alkalmazásba (nem használom) ... alakulnak dolgok, szerintem elég sok minden. Úgy általában. Ígéretek itt is vannak, de ... . :-)
Értékelés:
MS hír: legyőzzük a .. :-)) - ui.
Beküldte kimarite -
És amott tán csak ezt a kiemelt mondatot ismerik:
Legyőzzük az időt, legyőzzük a fényt, legyőzzük a teret, legyőzzük a tényt.
;-)
Értékelés:
MS hír: legyőzzük a .. :-)) - ui.
Beküldte lala -
https://hup.hu/node/162845
Értékelés:
MS hír: legyőzzük a .. :-)) - ui.
Beküldte kimarite -
Meg az a baj, hogy (nemrég olvastam egy -másik- véleményt) még mindig a Windows 7 a megbízható kiadás,a későbbi Windows-zok szinte csak arra jók, hogy a nagyi elböngészgessen otthon. Másra, komoly munkára nem. Szorít az idő, a Windows 7 támogatásának megszűnése nincs már messze.
Aham, meg is van a cikk (az első). Ennek egy része: https://sg.hu/cikkek/it-tech/135160/az-internet-explorer-mar-nem-is-neve...
A Microsoft egyébként azért is van bizonyos mértékben csapdahelyzetben, mert miközben az Internet Explorer további használata ellen kampányol, az Edge sem nevezhető sikertörténetnek. Az Edge nem is érhető el például a Windows 7-re, míg az IE igen. S tavaly decemberben kiszivárgott, hogy a jövőben a Microsoft a Windows 10 esetében egy Chromiumon alapuló böngészőt alkalmaz majd, amelynek a kódneve Anaheim és amelynek jelenleg is zajlik a fejlesztése. Az új szoftver külsőre nagyon hasonló lesz, mint az Edge és még az is lehet, hogy a végleges neve is ugyanaz lesz. Mindenesetre az EdgeHTML-t eltemette a tengerentúli konszern.
Bár az Internet Explorert már évekkel ezelőtt nyugdíjazta a Microsoft, ennek ellenére számos vállalat és szervezet számítógépein még mindig ez a böngésző fut.
A menedzser meglehetősen élesen fogalmazott: többek között azt írta, hogy ideje lenne befejezni, hogy az Internet Explorert egyáltalán böngészőnek hívják. A szoftver ugyanis a legjobb esetben is csupán egy kompatibilitás-megoldás, hiszen például a legújabb webes szabványokat egyáltalán nem támogatja. Viszont az tény, hogy lehetővé teszi az emberek, hogy régebbi webes alkalmazásokhoz hozzáférjenek, de böngészőként már nem lenne szabad alkalmazni.
Értékelés:
Juhhú, megújultunk! Viszlát UHU, hello Comnica!
Beküldte kimarite -
... az operációs rendszert fejlesztő cég logója – a juhhút UHU-ra változtatva – egy helyes kis bagoly lett. Hamarosan újabb megbízások jöttek, és az egyik egyedi projektből kinőtte magát a vállalat első call center szoftvere is. A Calgo hamarosan igazi zászlóshajóvá vált, a portfólió pedig közben internet alapú hangszolgáltatásokkal bővült. Egy kisebb tulajdonosi átrendeződés után 2008-ban megalakult az UHU Systems, amelyet a hazai piacon ekkor már professzionális telekommunikációs szolgáltatóként tartottak számon.
Forrás: https://comnica.hu/blog/viszlat-uhu-hello-comnica/
Értékelés:
04.01?
Beküldte Laci -
Vagy mégis?, biztos?, vagy mégse???
Értékelés:
04.01.
Beküldte kimarite -
https://comnica.hu/
Nem tudom, de meggyőzőnek tűnik, itt:Holnapra kiderül. :-)
Értékelés:
04.01.
Beküldte kimarite -
https://hup.hu/cikkek/2019401/uj_verzioval_jelentkezik_az_uhu-linux_csapata
Értékelés:
Public Money? Public Code! | Free Software Foundation Eu
Beküldte kimarite -
Immár 20.000 írták alá a Free Software Foundation Europe nyílt levelét, amellyel a szabad szoftverek használatát szeretnék elérni szerte a világban, a közigazgatás területén.
2019. májusáig, az EU választásokig számtalan nyelv lefordítják a kampányvideót, hogy azt az európai politikai döntéshozók az anyanyelvükön is megnézhessék és megértsék.
Jelenlegi kampányvideók: https://vimeo.com/fsfe
Támogatás lehetősége: https://my.fsfe.org/donate
The FSFE helps individuals and organisations to understand how Free Software contributes to freedom, transparency, and self-determination. It enhances users' rights by abolishing barriers to Free Software adoption, encourage people to use and develop Free Software, and provide resources to enable everyone to further promote Free Software in Europe.
Értékelés:
Nem egér, ember ... majd valamikor
Beküldte kimarite -
Marspályázat 3D nyomtatással
A Naprendszer bolygóinak kolonizálása immár nem sci-fi: a NASA szakemberei szerint a jelenünkben létező technológiákkal megvalósítható a Hold vagy a Mars felszínén az emberlakta bázis. Pályázatot hirdettek tehát, ami arra fókuszált, hogy az idegen bolygó felszínén található nyersanyagok (pl. a felszíni kőzetek) felhasználásával és 3D nyomtatási technológiával tervezzék meg az emberi lakhely kivitelezését. Csizmazia Tibor a Kütyühíradónk közben elmondta, hogy mindebben mi lehet majd a robotok szerepe. (PosztmodeM, 2019.04.09/6.)
https://youtu.be/o9NdRu37Oms
-----
https://www.youtube.com/watch?v=2X6q7BT2L10
Értékelés:
Megjelent az Ubuntu 19.04 Beta
Beküldte kimarite -
@#41 The Nautilus file manager no longer supports desktop icons.
Ez egy régebbi Gnome 3 hír, közelebbről a Gnome 3.28 verziótól van.
https://www.omgubuntu.co.uk/2018/01/gnome-desktop-icons-removed-3-28
És ugyanitt megvan már a Kiegészítő is.
Devs are looking at alternative solutions to the task. A prototype GNOME Shell extension has been built that fills the gap nicely, showing app shortcuts, folders and files appear on the desktop as normal (albeit with a few organisational limitations).
But, for now, GNOME’s “recommended” alternative for anyone that wants desktop icons in GNOME 3.28 is — rather bizarrely — to install and use Nemo, a Nautilus fork which has maintained and improved the ‘desktop’ feature over the past few years.
Note the word “recommended” alternative here; GNOME has no plans to ship with Nemo (or any of the Cinnamon dependencies it pulls in) by default. It will be up to users and distro makers to settle on a replacement (if any).
There’s also a chance that this change won’t be that big of a deal. The Pantheon desktop shell in Elementary OS doesn’t support desktop icons at all, neither does Chrome OS, and most of their users seem to cope okay with the design decision.
A Canonical a Gnome Shellt használja valamilyen plusz dolgok hozzáadásával. A Gnome kiegészítője: https://gitlab.gnome.org/csoriano/org.gnome.desktop-icons
A Nautilus is Gnome fejlesztés.
Értékelés:
Come back
Beküldte kimarite -
https://news.softpedia.com/news/gnome-3-30-brings-back-desktop-icons-wit...
With the soon-to-be-released GNOME 3.30 desktop environment, GNOME developers are bringing back desktop icons and it looks like they are greater than ever thanks to the integration with the Nautilus file manager for all operations, pure Wayland support, and last but not least proper multi-monitor support.
A Gnome asztali környezet fejlesztői csapata elég sokat tett a GNU/Linux és Unix fejlesztésekhez, nézzük meg például a Google Drive támogatást vagy hasonlókat (nem tartom számon). Egyetlen hibája, hogy valami hihetetlen mértékben egyszerűsíti az alkalmazások ablakaiban megjelenő menük megjelenését ..., ami olykor, néhány embernek elég zavaró lehet. Nyilván van, akinek meg éppen ez tetszik, a „tiszta” felület, hogy nem kell gondolkodni, melyik menü mire való. Ugye, a Windows felhasználóknak is valami hasonló tetszik. És ne is beszéljünk az OS X felhasználókról ... puritán Asztal és lenn egy Docker-szerű ikonos „menü”. :-)
Értékelés:
Gnome Shell
Beküldte kimarite -
@#49 Jó, de a Gnome Shell jellemzője ez és nemcsak az Ubuntu Linux terjesztésnél, hanem a Fedora, CentOS, BSD, Gentoo, Arch, stb. terjesztéseknél is ez van, ha a Gnome Shell az asztali környezet.
Értékelés:
Gnome Shell Asztali ikonok
Beküldte kimarite -
a kezdeti tévedésről én -az utána következő két hozzászólásban-mindent elmondtam, azt megválaszoltam. A válaszaim követő szál törölve lett.
Sajnálatos módon a „vita” szélsőségekbe és további fals állításokba fordult, mindeközbenÉrtékelés:
Szédítő időutazás a mobilok negyedszázados múltjába
Beküldte kimarite -
Idén március végén volt 25 éves a magyarországi GSM mobilszolgáltatás, a negyedszázados évforduló apropóján GSM - Generációk Saját Mobiljai címmel kiállítás nyílt a szegedi Szent-Györgyi Albert Agorában. Az időszaki kamarakiállítást a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) szervezte, és a társaság Informatika Történeti Kiállításának második emeletén tekinthető meg szeptember elejéig.
Forrás: https://index.hu/techtud/2019/04/18/mobiltelefon_neumann_janos_szamitogep-tudomanyi_tarsasag_kiallitas_nagykep_nokia_siemens_motorola_bunkofon/
-----
Míg a pohárban el nem olvad a jég, addig egy kicsit olyan leszek, mint rég.
https://www.youtube.com/watch?v=iG9KJ5mbtTw
Értékelés:
Miért jó a monitorszemüveg?
Beküldte kimarite -
Nem vitaindító, hanem igaz.
Nem a divat kedvéért hordanak egyre többen dioptria nélküli szemüveget a munkahelyükön.
Az utóbbi időben az emberek egyre több időt töltenek képernyő előtt. Nemcsak a számítógépes munka, de az okostelefonok folyamatos használata és az esti tévézés is nagymértékben károsítja a szemet.
A kijelzők által kibocsátott kék fény ugyanis az UV-fény melletti spektrumba esik, és hasonló módon is működik, mint a köztudottan ártalmas napsugárzás.
Miért jó a monitorszemüveg?
A vakítóan világos képernyő bámulásától a szemet gyorsabban száraznak és fáradtnak érezzük. Az égő, szúró, viszkető érzés nem normális! A fénynek közvetlen retinakárosító hatása van, ha több órán keresztül szüntelenül éri a szemet a sugárzás. A monitorszemüveg rendelkezik fényvisszaverő, tükröződés-, ragyogásgátló és UV-szűrős védőréteggel is. ... https://femina.hu/terasz/monitor-szemuveg/
Értékelés:
Hivatalosan is betegség lett a játékfüggőség
Beküldte kimarite -
2018
Rögtön úgy indult az év, hogy a videójátékok negatív kontextusban járták meg a mainstream sajtót. Történt ugyanis, hogy a WHO betegségosztályozási rendszerének új béta verziójába bekerült a videójáték-függőség viselkedési zavar. Erre az elhivatott gémerben rögtön beindulhatnak a védekezési és tagadási mechanizmusok, miközben jókat röhögünk azon, ha a South Park cikizi ki a videójáték-függőket. Szóval úgy gondoltuk, hogy erről a témáról beszélnünk kell.
... https://iddqd.blog.hu/2018/01/31/checkpont_4x02_videojatek-addikcio
Hangfelvétel: https://soundcloud.com/st-ki/checkpoint-4x02
-----
2019
Genfben tartja közgyűlését az Egészségügyi Világszervezet, ahol most hivatalosan is elfogadták a betegségek nemzetközi osztályozására szolgáló ICD -jegyzék 11. módosítását, amibe még tavaly júniusban bekerült a játékfüggőség is. Az új besorolás 2022. január 1-től lép hatályba.
A játékzavart a hivatalos definíció szerint olyan viselkedésmodell, amely során gyengül a kontroll a játék felett, a játékok elsőbbséget élveznek más fontos napi tevékenységekkel szemben, és a negatív hatások ellenére, ami alatt a családi kapcsolatok, szociális élet, iskolai tanulmányok vagy a karrierre gyakorolt negatív hatásokat kell érteni, a játékkedv, vagy a játékszenvedély továbbra is megmarad. Azaz ha leegyszerűsítve akarjuk megfogalmazni, amikor valaki egy éven keresztül a munka, a tanulás, a családja, a barátai, de még a fürdés vagy az evés helyett is inkább a játékot választja. A tüneteknek legalább 12 hónapon keresztül kell fennállni, hogy hivatalosan is játékkal kapcsolatos viselkedészavarról beszéljünk.
Ezt a meghatározást egyébként több videójátékokat védő szervezet (ESA, ISFE, UKIE) is támadta, szerintük több és alaposabb kutatás kell a jelenségről, hogy kiderüljön, hogy ez valóban egy önállóan is létező betegség-e, vagy valamilyen más jól ismert és sokkal súlyosabb pszichés zavar egyik tünete lehet a játékfüggőség. A WHO ezzel szemben azt állítja, hogy a definíció megalkotását komoly kutatások előzték meg, és a szakma legjobbjai vettek részt a tervezet előkészítésében.
A szervezet közleménye szerint ez a lépés lehetőséget ad arra, hogy azok az emberek, akik ebben a zavarban szenvednek, minden szempontból megfelelő és jól kidolgozott kezelési protokoll mentén kapjanak segítséget a jövőben.
... https://index.hu/techtud/2019/05/27/hivatalosan_is_betegseg_lett_a_jatekfuggoseg/
Értékelés:
... nem kérnek a drága Microsoftból
Beküldte kimarite -
A nyílt forráskodú szoftverek és általában a szabad hozzáférés terjedésének szimbolikus mérföldköve, hogy a CERN mostantól nem használja a Microsoft termékeit, inkább ingyenes programokra áll át.
A Genf mellett svájci és francia területen a föld alatt működő részecskegyorsító, az európai kutatási szféra egyik legfontosabb új intézménye azután döntött az átállásról, hogy a Microsoft valamiért megszüntette az akadémiai státuszukat, amellyel idáig kedvezményesebb árszabás járt.
A különbség elég nagy, mostantól ugyanis tízszeres árat kellene fizetniük a Microsoft szolgáltatásaiért. A CERN azonban inkább úgy döntött, hogy más megoldást keres. Egy éve beindították házon belül a Microsoft Alternative Projectet (rövidítve MAlt) azzal a címszóval, hogy visszaveszik az irányítást. Méghozzá nyílt forráskódú szoftverekkel, ami egy ekkora szervezetnek elég nagy változás, főleg, hogy ők már a kezdetek óta, vagyis vagy húsz éve Microsoft-szoftverekkel dolgoztak.
A váltást megnehezíti, hogy ugyanazt a szolgáltatást akarják nyújtani a munkatársaknak, mint amit felhasználói szinten megszoktak, és persze kiemelten kell figyelniük az adatbiztonságra is. Kezdésként már elkezdtek tesztelni egy új emailrendszert, és a fizetős Skype for Business helyett is más megoldást kerestek. Ha végigviszik a dolgot, az áremelés a jóslatok szerint visszaüthet a Microsoftnak, amennyiben más kutatóintézetek is követik a CERN példáját.
... https://index.hu/techtud/2019/06/14/cern_microsoft_draga_nyilt_forraskod...
CERN anticipated this would happen a year ago and setup the Microsoft Alternative project (MAlt). It aims to "put us back in control" by embracing open software as an alternative to Microsoft's proprietary products. It's quite the change for CERN, which has been using Microsoft's products for the last two decades... https://au.pcmag.com/news/62470/cern-is-ditching-microsoft-due-to-10x-hi... || https://home.cern/news/news/computing/malt-project
Értékelés:
Goodbye i386 architektúra
Beküldte kimarite -
Búcsút int az Ubuntu az Eoan-nal kezdve az i386 architektúrának
... https://hup.hu/cikkek/20190619/bucsut_int_az_ubuntu_az_eoan-nal_kezdve_az_i386_architekturanak+
Részletek Steve Langasek levelében: https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-devel-announce/2019-June/001261.html
Értékelés:
TUX | Pingvin
Beküldte kimarite -
Egy kis érdekesség, honnan jön Tux, a Linux kis pingvinje... : https://itsfoss.com/tux-trivia/
Értékelés:
Statement on 32-bit i386 packages for Ubuntu 19.10 and 20.04 LTS
Beküldte kimarite -
A hétvégén a játékosok, az Ubuntu Studio és a WINE közösség hatalmas visszajelzésének köszönhetően megváltoztatjuk a tervünket, és 32 bites i386 csomagokat építünk az Ubuntu 19.10 és 20.04 LTS rendszerekbe: https://ubuntu.com/blog/statement-on-32-bit-i386-packages-for-ubuntu-19-...
Értékelés:
MXLinux
Beküldte atime -
Egy kis kellemetlenség a "szomszédban" (nehogy már a Debian kimaradjon), bár igazság szerint egy terminálban kiadott parancs segítségével megoldódik.
https://mxlinux.org/blog/our-recent-kernel-problem/
(Csak azoknak, akik mindig a legfrissebb kernelt keresik...)
Értékelés:
sudo /usr/share/mx-packageinstaller-pkglist/
Beküldte kimarite -
rebuild_dkms_packages.sh
Értékelés:
sudo /usr/share/mx-packageinstaller-pkglist/
Beküldte atime -
#!/bin/bash
[[ $(dpkg-query --show $1 2>/dev/null && echo $?) ]] || exit 0
for i in $(dpkg-query -l |grep "\-dkms" |awk '{print $2'}); do
dpkg-reconfigure $i |tee -a /var/log/rebuild-dkms.log
done
exit 0
#rebuild of dkms packages (virtualbox, nvidia, fglrx, broadcom, ndiswrapper)
Értékelés:
... nem kérnek a drága Microsoftból
Beküldte kimarite -
@#56 Ha valakinek, akkor a CERN-nek sikerülhet az átállás. Szerintem, van ott erö, tudás, akarat, ês a MS szolgáltatásokon megspórolt pénz töredéke elêg a megvalósításhoz.
Értékelés:
sudo /usr/share/mx-packageinstaller-pkglist/
Beküldte kimarite -
:-)
Értékelés:
Insider alkalmazás tesztelő, visszajelző oldal
Beküldte kimarite -
Nem Linux történet ...
Fontos részét képezi a Microsoft termékfejlesztési stratégiájának az Insider program, melynek keretében a vállalkozó kedvű felhasználók kipróbálhatják az egyes szoftverek előzetes verzióit. Visszajelzéseiket a hibák kijavítására és a termékek további finomhangolására használja a szoftvergyártó.
Jelenleg hét Insider program működik (Bing, Microsoft Edge, Office, Skype, Visual Studio Code, Windows és Xbox), amelyek közül a legjelentősebb a 16,5 millió tesztelőt tömörítő, még 2014-ben indult Windows Insider, a Windows 10 operációs rendszer fejlesztésének egyik fontos tényezője. Most a Microsoft egy weboldalon tette elérhetővé az érdeklődők számára az összes Insider programot: https://computerworld.hu/tech/fontos-weboldalt-nyitott-a-microsoft-265410.html
Értékelés:
Viszlát, Windows: a Linux átállás tapasztalatai 2019
Beküldte tonsur -
Egy windows felhasználó tapasztalatai a Linux-al 2019-ben,szerintem elgondolkodtató:
https://pcworld.hu/pcwpro/viszlat-windows-linux-atallas-265347-o1.html
Értékelés:
Viszlát, Windows: a Linux átállás tapasztalatai 2019
Beküldte atime -
Értékelés:
Viszlát, Windows: a Linux átállás tapasztalatai 2019
Beküldte kimarite -
Értékelés:
Az internet anonim böngészésének lehetőségeiről (hírek)
Beküldte kimarite -
http://netpolgar.network.hu/blog/netpolgar_avagy_digitalis_irastudo_klub...
Értékelés:
A jog szerint nincs olyan, hogy digitális tulajdon
Beküldte kimarite -
A kulcsbetűszó: DRM. Ez a digitális jogkezelés angol rövidítése, amibe beletartozik minden olyan technológia és eljárás, amellyel „a digitális tartalom kereskedelme során védik a szellemi tulajdont”, vagyis ellenőrzik a jogvédett tartalmak jogszerű felhasználását. Ez volt a jog válasza az internetes kalózkodás felbukkanására, és a CD-k vagy DVD-k esetében leginkább a lemezek másolásvédelmét jelentette. De mivel az internetről letöltött tartalmakat sokkal egyszerűbb terjeszteni, a kiadók és a szolgáltatók még szigorúbb ellenőrzést gyakorolnak az ilyen szellemi termékek felett.
... https://qubit.hu/2019/07/25/azt-hitted-hogy-amit-megveszel-az-a-tied
Értékelés:
Adathalászat
Beküldte kimarite -
Az adathalász helyek ellen védő SmartScreen szolgáltatás a webcímekkel együtt rendszerünk egyedi biztonsági azonosítóját is továbbítja a Microsoftnak. Az adatvédelmi szempontból kétes megítélésű funkciót azonban egyszerűen kikapcsolhatjuk.
A Microsoft folyamatosan javítja a Windows 10 adatvédelmét, ám egy szakember nemrégiben aggályokat fogalmazott meg a Microsoft Edge egyik biztonsági szolgáltatásával kapcsolatban.
A SmartScreenről van szó, amely az adathalász és kártevőterjesztő webhelyek ellen véd. A funkció úgy működik, hogy minden betölteni kívánt hely címét elküldi elemzésre a Microsoftnak. Ezekhez más információkat is csatol, köztük a rendszerünk egyedi biztonsági azonosítóját (security identifier, röviden SID), amely, ha a Microsoft birtokába kerül, a címekkel összepárosítva elvileg hajszálpontosan lekövethetővé teszi internetes barangolásunkat.
Bár a Microsoft nyilván megesküszik rá, hogy ő ilyet soha nem tenne, a nyomkövetés elvi lehetőségét is kizárhatjuk a SmartScreen kikapcsolásával.
Ehhez nyissuk meg a Gépházban a Frissítés és biztonság modult, menjünk a Windows biztonság oldalra, kattintsunk a az Alkalmazás- és böngészőszabályozás hivatkozásra, és a SmartScreen a Microsoft Edge böngészőhöz részben jelöljük be a Ki lehetőséget (alapértelmezésben a Figyelmeztetés aktív).
Ettől fogva a SmartScreen nem küld többé információkat rólunk a Microsoftnak.
Forrás: https://computerworld.hu/tippek/igy-akadalyozhatjuk-meg-hogy-a-windows-10-kemkedjen-utanunk-266356.html
-----
https://youtu.be/NnLTo6OE9jI?t=138
Értékelés:
Oldalak