Az Ubuntu csapat bejelentette az Ubuntu Linux 22.04.3 LTS (Long-Term Support) azaz a harmadik frissítő kiadását az asztali, a szerver és a felhő termékekhez, valamint az Ubuntu más, hosszú távú támogatással rendelkező változatai. A korábbi LTS-sorozatokhoz hasonlóan a Ubuntu 22.04.3 LTS (Jammy Jellyfish) is tartalmaz Hardware Enablement (HWE) frissítést az újabb hardvereken való használathoz. Ez a támogatás minden architektúrán elérhető. Az Ubuntu Server alapértelmezés szerint a GA rendszermagot telepíti; azonban lehet HWE rendszermagot választhat a telepítő bootloaderéből. A kernel a Linux 6.2-es kernel lesz amely az Ubuntu 23.04 (Kinetic Kudu) kiadásból származik. Emellett újdonságként még a Mesa 23.0.4 került még be a rendszerbe, amelyről bővebben itt olvashatsz: Idén is folyamatosan fejlódik a Mesa
Az Ubuntu 22.04.3 kiadásban szereplő Linux 6.2 HWE (Hardware Enablement) kernel azonban csak új telepítésekhez kerül fel automatikusan. Ezért az Ubuntu 22.04 LTS-t a eredeti kernellel (például: Linux 5.15) futtató felhasználók nem kapják meg az újabb kernelt a frissítés során. Nekik kézzel kell telepíteniük, ha az Ubuntu 23.04 újabb kernelét szeretnék használni.
A várakozásoknak megfelelően az új Ubuntu 22.04 LTS kiadásban szereplő legtöbb alapcsomagot a tárolókból a legújabb verzióra frissítették, hogy a Jammy Jellyfish operációs rendszert új számítógépekre telepíteni kívánó felhasználóknak naprakész telepítő médiát biztosítsanak, ahol a telepítés után nem kell több száz frissítést letölteniük a tárolókból.
Támogatás élettartama
A karbantartási frissítések az első megjelenéstől számított 5 évig, 2027 áprilisáig jelennek meg az Ubuntu Desktop, az Ubuntu Server, az Ubuntu Cloud és az Ubuntu Core számára. Az összes többi ízesítés 3 évig lesz támogatott. További biztonsági támogatás érhető el az ESM (Extended Security Maintenance) segítségével. A 2027-es dátum azért is lényeges, mert a Linux Mint 21-es verziói is vélhetően eddig a dátumig lesznek támogatottak.
Hozzászólások
6.2 kernelel erősítés
Beküldte T.István -
Értékelés:
Amúgy érdemes kipróbálni Mint alatt is. Én egy HP probook laptopra tettem fel, mert valahogy nem tetszett az 5.15 ezen a gépen. És egészen meglepődtem, teljes mértékű ACPI támogatás, egy csomó bosszantó hibajelzés megszűnt virítani a dmesg riportban. Leszámítva kettőt, amivel nem tudok mit kezdeni.
Az egyik, hogy az SGX le van tiltva a BIOS-ban. Nincs olyan opció, amivel ezt ki-be lehetne kapcsolni. A windowsos segédprogram, amivel be lehetne kapcsolni, az sem tud mit kezdeni ezzel a géppel.
A másik, hogy a PCIe adatátvitel hibádzik, és javításra került. Ez az üzenet telespammolja a LOG-okat, de kernel kapcsolóval sikerült elnyomni. De jobb volna, ha nem hibázna alapból a hardver, még gondolkodom átvizsgáltatom az alaplapot egyszer. (Ettől még jól működik, csak jó volna ha nem futna köröket a hibajavítással a PCIe sín)
De mindettől függetlenül tényleg érdemes kipróbálni a 6.2-es kernelt, tényleg sok mindent támogat és tud.
Erősítés a 6.2-es kernellel
Beküldte csuhas32 -
Értékelés:
Nem tudom miért, de ez nekem is kell! :-)
[Elöljáróban jelezném, hogy ez egy Linux Mint 21.2-Ubuntu 22.04 dualbootos gép.]
Mielőtt nekirontottam volna a rendszeremnek, először is természetesen csináltam egy rendszer-visszaállítási pontot a systemback.sh-val.
Szándékosan mutatom így a történetemet a bénázásommal együtt.
Jöjjön az első kísérlet.
Feltettem a Mainline alkalmazást, azzal telepítettem a 6.2 kernelt, a gép újraindításakor azonban a rEFIndben maradt a Linux Mint logó alatt a 5.15.0-78-generic kernellel történő közvetlen indítás, az egyik ubuntus logó alatt megbúvó lehetőség hozta azt a GRUB-ot, amiben a Linux Mint van felül (alapértelmezett indítási helyen) a 6.2 kernellel.
Bár a dolog már így is működőképes volt, ez így nekem mégsem tetszett, hiszen elég nekem a rEFInd visszaszámlálását megvárni, pluszban a GRUB-ra általában semmi szükségem.
Itt kicsit össze-vissza kezdtem el nyomkodni a gépet, próbáltam újrakonfigurálni az Ubuntun lévő rEFInd-et, feltettem Mintre is rEFIndet. A Synapticban feltettem a
csomagokat, újraindítottam a gépet, aztán mivel még mindig nem úgy volt, ahogy nekem tetszene, leszedtem őket.
Valahogy rátévedt a szemem a Frissítéskezelő ikonjára, az jelezte, hogy kernelfrissítés elérhető és végül az alábbi csomagokat pakolta fel:
Most már szépen megjelent a rEFIndben a Mint logó alatt la 6.2.0-26-generic kernellel történő indítás.
Jelenleg így álok:
Azt vélelmezem, hogy nem tapogatóztam rossz helyen a 6.2.0-25 kernellel történő próbálkozással sem, csak még egy rakat másik ilyen csomagot is fel kellett volna tennem (azokat, amit az automatizmus a 6.2.0-26-nál felpakolt).
Most már úgy véltem, nagyjából látom a helyes utat, úgyhogy visszaállítottam a rendszert, ezzel ugye eltűnt a Mintről a Mainline, a 6.2 és a 6.2.26 kernel valamint a rEFInd. (A rEFInd a Mintre nekem felesleges, elég hogy az Ubuntun fent van.)
Újraindítottam a gépet és az Ubuntut. Az Ubuntuban lefuttattam egy
párost, így visszajutottam a kiindulási állapothoz, a gépet bekapcsolva a rEFInd-ből lehet közvetlen indítani a Mintet az 5.15.0-78-generic kernellel illetve az Ubuntut is.
Akkor kezdjük elölről! (Ha valaki utánam szeretné csinálni, elég, ha innen követi.)
Újból feltettem a Mainline-t:
A menüben megjelent a Mainline Kernels alkalmazás.
Elindítottam, feltettem vele a 6.2 kernelt.
A Synapticból feltettem az előző kísérletben telepített nyolc csomag közül ötöt:
A számítógép újraindítása után a rEFIndben szépen megjelent a Mint logó alatt a 6.2.0-26-generic kernellel történő közvetlen indítás lehetősége, a VirtualBox is szépen indul, nekem ez így már jó, de most jelez a Frissítéskezelő, a linux-generic-hwe-22.04 csomaghoz frissítés érhető el, a következő csomagok lesznek telepítve:
Hadd menjenek!
Szerintem most vagyok a feladattal teljesen kész.
Erősítés a 6.2-es kernellel
Beküldte T.István -
Értékelés:
A 6.2-es kernel telepítése egyszerűen a Frissítéskezelővel
Beküldte csuhas32 -
Értékelés:
Ismét visszaállítottam a rendszert, valóban még a Mainline-t se kellett telepítenem, a rEFIndben is megjelent...
Ez így tényleg egyszerűbb.
Erősítés a 6.2-es kernellel
Beküldte kami911 -
Értékelés: