január 26

kami911 képe

A Phobos II Mars körüli pályára áll

1989. január 29-én a Szovjetunió Phobos II űrszondája sikeresen Mars körüli pályára állt, hogy küldetését teljesítve elérje a bolygó egyik holdját, a Phobost. Az ambiciózus űrmisszió azonban tragikus véget ért, amikor az irányítóközpont 1989. március 27-én elvesztette a kapcsolatot a szondával. A hivatalos jelentések szerint a kudarc oka a fedélzeti számítógép meghibásodása volt, de néhány rejtélyes felvétel miatt hamarosan különféle összeesküvés-elméletek is felmerültek.

kami911 képe

A Compaq felvásárolja a DEC-et: egy korszak vége az informatika történetében

1998. január 26-án a Compaq Computer Corporation 9,6 milliárd dollárért felvásárolta a Digital Equipment Corporationt (DEC), amely az 1960-as és 1980-as évek között az egyik leginnovatívabb számítógépgyártó vállalat volt. A DEC azonban, sok más nagy múltú vállalathoz hasonlóan, nem ismerte fel időben a személyi számítógépek (PC) térnyerésének jelentőségét, ami végül üzleti egységeinek fokozatos eladásához és végül a Compaq általi felvásárlásához vezetett. A történet azonban itt nem ért véget, hiszen néhány évvel később magát a Compaqot is elnyelte egy még nagyobb vállalat: a Hewlett-Packard (HP).

kami911 képe

A Lotus 1-2-3 megjelenése: A táblázatkezelők forradalma

1983. január 26-án a Lotus Development Corporation kiadta a Lotus 1-2-3 nevű táblázatkezelő programot az IBM PC számára. Bár nem ez volt az első ilyen szoftver, a fejlesztők ki tudták használni, hogy az első táblázatkezelő, a VisiCalc nem volt levédve szabadalommal. A Lotus 1-2-3 gyorsan piacvezetővé vált, és két évvel később a Lotus felvásárolta a VisiCalc eszközeit, valamint alkalmazta annak egyik fő alkotóját is. A program sikere meghatározó volt a számítástechnika fejlődésében, és jelentős szerepet játszott az üzleti világ digitalizációjában.

kami911 képe

A Ranger–3 űrszonda indítása és kudarcba fulladt küldetése

1962. január 26-án a NASA elindította a Ranger–3 űrszondát, amelynek célja az volt, hogy képeket közvetítsen a Hold felszínéről, mielőtt becsapódna a felszínbe. Azonban egy sor technikai hiba miatt a szonda 22 000 mérfölddel (kb. 35 000 km-rel) elvétette a Holdat, így a küldetés sikertelen lett. Ennek ellenére a Ranger-program fontos mérföldkövet jelentett az emberiség Holdhoz vezető útján, amely végül a sikeres Apollo-küldetésekhez vezetett.

Feliratkozás RSS - január 26 csatornájára