A hamarosan megjelenő LMDE (Linux Mint Debian Edition) 6 operációs rendszer kiadása már elérhető nyilvános béta tesztelésre a 2023 október során megjelenő végleges kiadás előtt. A Debian GNU/Linux 12 „Bookworm” operációs rendszeren alapuló és a hosszú távon támogatott Linux 6.1 LTS kernel sorozat által hajtott LMDE 6 „Faye” disztribúció a Linux Mint 21.2 „Victoria” kiadásban jelen lévő frissített szoftver stackkel és a legújabb Cinnamon 5.8 asztali környezettel, PipeWire hang-alrendszerrel, GTK4/libadwaita támogatással és jobb sötét megjelenéssel is érkezik alapértelmezetten.
Ezen kívül ez a kiadás új megjelenést kínál az újonnan hozzáadott, különböző színváltozatokkal rendelkező mappaikonoknak köszönhetően, az eszköztippek konzisztenciájának javításával, hogy a különböző alkalmazásokban és asztali számítógépeken ugyanúgy nézzenek ki, a háttérhez alkalmazkodó szimbolikus ikonok támogatásával, valamint a HEIF és AVIF képformátumok teljes körű támogatásával.
A saját fejlesztésű Xreader dokumentumnéző alkalmazás megfelelő támogatást kapott az Adobe Illustrator dokumentumokhoz, a Pix képnéző alkalmazás mostantól a gThumb 3.12.2 képnézegetőt használja alapként, a Szoftverkezelő alkalmazás pedig felfrissített felhasználói felülettel, jobb pontozási/rendezési algoritmusokkal és hangolt csomaglistával érkezik.
Az LMDE egy Linux Mint projekt, amely a „Linux Mint Debian Edition” rövidítése. Célja, hogy a Linux Mint továbbra is ugyanazt a felhasználói élményt nyújtsa, és hogy mennyi munkával járna, ha az Ubuntu valaha is eltűnne. Az LMDE az egyik fejlesztési céluk is, hogy garantáljuk, hogy az általunk fejlesztett szoftverek az Ubuntu-n kívül is kompatibilisek legyenek. A most megjelent béta kiadás teljesen lefordított magyar nyelvű felületet kínál. Ez a kiadás tartalmazza a nemrég megjelent Cinnamon asztali környezet 5.8-as verzióját.
Az LMDE célja, hogy a lehető legjobban hasonlítson a Linux Minthez, de az Ubuntu használata nélkül. A csomagbázist helyette a Debian projekt biztosítja.
Az LMDE 6 munkálatai 2023. május elején kezdődtek, nem sokkal a Linux Mint 21.2 kiadása előtt, amely az Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish) operációs rendszer sorozatból származik, de egy Debian GNU/Linux 12-es alapra épül, főként azért, hogy a Linux Mint fejlesztői tesztelhessék saját szoftver stackjük kompatibilitását a Debian GNU/Linuxszal a következő nagy Linux Mint kiadás, a Linux Mint 22 előkészítéseként.
De a Debian Bookworm alapon és az újabb Linux 6.10 LTS kernelen kívül szó szerint semmi különbség nincs az LMDE 6 és a Linux Mint 21.2 között.
Minden további nélkül kipróbálhatja az LMDE 6 előzetes béta kiadását, az alábbi letöltési linkekre kattintva:
- LMDE 6 előzetes Beta 2 (64-bit) letöltése
- LMDE 6 előzetes Beta 2 (32-bit) letöltése
Fontos megjegyezni, hogy az LMDE 6 bétának szánt verziója már elérhető tesztelésre cikk óta érkezett egy beta2 jelű kiadás.Az ISO-lemezképfájlok ebben a BÉTA verzióban kicserélésre kerültek, és most már „beta2” néven vannak címkézve.Ezek tartalmazzák a telepítőben talált kritikus visszafejlődés javítását.
Bár a probléma csak bizonyos feltételek mellett fordult elő, potenciálisan rossz eszközformázáshoz vezethetett volna. További információkért a szoftver visszafejlődésről kérjük, látogasson el ide.
Szerencsére ezt belső ellenőrzés során észlelték a fejlesztők a BÉTA fázis alatt, és nem értesültek senkiről, akit érintett volna a probléma. A fejlesztők abbéli reményüknek is hangot adtak, hogy ez így is marad. Ha letöltötte az eredeti ISO fájlt, kérjük, törölje azt. A telepített operációs rendszer nem érintett.
A kiírás előtt ellenőrizze a telepítőket!
Az ellenőrzés folyamata:
A Linux Mint Debian Edition újdonságai
- Linux Mint Debian Edition 6 „Faye” Cinnamon
- Kiadási megjegyzések: Release Notes for LMDE 6
Linux Mint Debian Edition 6 „Faye” BÉTA számos újdonságot kínál a leendő felhasználóknak, amelyek az alábbi három forrásból származnak:
- Az asztali felületek további tökéletesítésből származó újdonságok,
- A Debian GNU/Linux 12 alaprendszer frissítéséből származó újabb szoftververziók és finomítások, valamint
- A Linux Kernel új verziójából származó újdonságok.
64 és 32 bites változat
Ez a kiadás – a Debian szellemiségét követve – mind 64 bites, mind 32 bites kiadásban elérhető lesz. Bár az újabb gépekre általában érdemes 64 bites verziót telepíteni, kivéve, ha a processzor nem támogatja, vagy a rendszermemória mérete kisebb, mint 3 gigabájt. A 64 bites technológia az x86 platformon, papíron 2000 óta, termékként 2003 óta elérhető. Az AMD az elmúlt 17 éveben megjelent processzorai támogatják a 64 bites végrehajtást. Az Intel az elmúlt 12 évben megvalósítja a Core 2 Duo-val és az Intel Core i3 és i5, valamint i7 és i9 sorozataival. Az Atom processzorral szerelt gépekénél ellenőrizni kell a processzor 64 bites képességeit. Általában érdemes 64 bites verziót telepíteni, kivéve, ha a processzor nem támogatja, vagy a rendszermemória mérete kisebb, mint 3 gigabájt.
A Linux Mint Debian Edition 6-os, Faye kódnevű BÉTA verziója a főbb összetevőket tartalmazza:
- Cinnamon 5.8 verzió (Cinnamon változat),
- Linux kernel 6.1-es LTS verzió,
- A linux-firmware verzió: 20220329.
- Flatpak version: 1.12.
- Debian 12 „Bookworm” programcsomagok:
- Mesa 22.3,
- Gimp 2.10.34,
- Inkscape 1.2.2,
- GCC 12.2,
- LibreOffice 7.4.7
- A legújabb Mozilla Firefox, Thunderbird kiadások.
Rendszerkövetelmények
- x86 processzor (64 bites processzor szükséges a Linux Mint 64 bites kiadásának futtatásához. A 32 bites rendszer elfut 32 és 64 bites processzoron is).
- Memóriaigény: 2 GB RAM (4 GB ajánlott a gördülékeny használathoz),
- Háttértár-igény: minimum 20 GB (100 GB ajánlott),
- Grafikus kártya legalább 1024×768 felbontással (alacsonyabb felbontásnál az ablak ALT gombbal mozgatható, ha nem fér el képernyőn),
- DVD-meghajtó vagy USB port.
Frissítési figyelmeztetések
- Ez a BÉTA kiadás kritikus hibákat tartalmazhat, ezért ezt a kiadást csak tesztelési céllal használja, annak érdekében, hogy visszajelzéseivel segíthesse a Linux Mint fejlesztőcsapatát. Így a fejlesztők még a végleges kiadás előtt javíthatják a felmerülő hibákat.
- A BÉTA kiadásról frissíthet majd a végleges kiadásra.
- A frissítés menetét a Linux Mint Debian Edition 6 végleges verziójának megjelenése után teszik közzé a fejlesztők.
Hibajelentés
- Kérjük jelentse a talált hibákat a projekt github oldalának hibajegykezelőjébe lehet felvenni.
- Egy egy probléma bejelentéséhez egy hibajelentést hozzon létre.
- Ahogyan a Linux Mint Hibaelhárítási útmutató is ismerteti, ne jelentsen vagy hozzon létre hibajegyet az észrevételeiről (csak hibákról).
- Hibajelentéskor, amennyire csak lehet, pontosan írja le a hibajelenséget és azt is, hogy a fejlesztők hogyan tudják reprodukálni a hibát, vagy megértsék a bejelentés okait.
- A nem reprodukálható vagy nem érthető hibákat nem lehet javítani.
- Kövesse az egy probléma egy hibajegy elvet.
- Ne felejtse el megemlíteni, ha egy hiba máskor, vagy másik terjesztésben nem jelentkezik, illetve más környezetben sem reprodukálható.
- Fontos leírni, hogy a hiba mindig, gyakran jelentkezik, vagy hogy mivel lehet előidézni.
- A reprodukálható és érthető hibák könnyebben javíthatóak.
- Általában rengeteg jelentés érkezik, és nagyon kevés idő van arra, hogy mindenkinek válaszoljanak, vagy elmagyarázzák, hogy egy adott jelentés miért nem tekinthető hibának, vagy miért nem lesz javítva. Ez ne frusztrálja. A hibát akár elismerik, akár nem, értékeljük mindenki segítségét.
- Ide a kommentekbe írhatják a honosítással kapcsolatos vagy egyéb hibákat is.
Hozzászólások
Szuper. Gyorsan szórtam plusz
Beküldte Koppány -
Értékelés:
Szuper. Gyorsan szórtam plusz 2gb ramot a gépbe, így már van 5 talán elég lesz. :) Telepítem :)
Eddig szuper jól működik
Beküldte Koppány -
Értékelés:
Eddig szuper jól működik minden. Stabil és a gyenge géphez képest meglepően gyors.
Egyedül a Wlan adapter driverét kellett githubról patkolni, de ez eddig minden Linux disztrónál amit használtam így volt. :)
Írok még az észrevételeimről :).